Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες έχουν βιώσει μια παλίνδρομη κύηση;


Recommended Posts

Κοριτσια δεν πρεπει να απελπιζεστε. Αυτο που σκεφτομαι ειναι οτι αφου καταφερα να μεινω εγκυος ολα καλα θα πανε, απλα ειχα μερικες ατυχες στιγμες. Το γιατι ειναι τοσες πολλες οι ατυχες στιγμες μου δεν το ξερω αλλα απο το να μη μπορουσα να μεινω εγκυος μου φαινεται καλυτερο. Ξεκινησαμε για παιδακι το 2011 και μετα απο τοση ταλαιπωρια τα καταφεραμε το 2014. Δεν το βαλαμε ομως ποτε κατω. Ολα καλα θα πανε, καθε εμποδιο για καλο

 

 

 

Ποσο χαίρομαι που σε ακούω έτσι εχεις τόση μεγάλη δυναμη κ έτσι περνούμε κ εμείς δυναμη....να ευχηθω σε όλες καλη ανασταση με πολύ πολύ υγεία κ χαρά κ σύντομα όλες εμείς που είμαστε στις δύσκολες στιγμές να πάρει ενα αεράκι κ να μας μεταφέρει σε άλλο.θέμα,στο θέμα "ευτυχισμένες στιγμες" χιχιχι ....λοιπον τα καλυτερα για όλες μας εγώ περιμένω κ αυτή τη περίοδο κ ξεκινάω δυναμικά τις προσπαθειες σας φιλώ καλο Πάσχα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 454
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσια περασα και εγω μια ασχημη εμπειρι!Εμεινα εγκυος τον Ιανουαριο και διακοπικε η εγκυμοσυνη 24/2!Εκανα αποξεση την επομενη μερα και ο γιατρος νου ειπε 3 μηνες μετα παλι προσπαθεια!Πριν γινει διακοπη ειχα λιγο αιμα και εμεινα στο σπιτι 2εβδομαδες!Οι εξετασεις εδειξαν υπιας ορφης θρομβοφυλια το αποτελεσμα βγηκε ενω ειχε διακοπει η εγκυμοσυνη!Μιλησα με αιματολογο και μου εθπε για σαλοσπιρ στην επομενη εγκυμοσυνη!Εγω βεβαια αν ερθει με το καλο ενα μωρακι θα ηθελα τις ενεσεις που λενε οτι ειναι πιο ισχυρες!Δεν θα αντεξω και αλλη αποβολη!!Τωρα που φτανει ο καιρος για νεα προσπαθεια εχω ανχοθει φοβαμαι οτι μπορει να μην ερθει τοσο γρηγορα οπως το πρωτο η εαν ερθει θα πανε ολα καλα?Το θελω σαν τρελη και φοβαμαι οτι με το ανχος μου μπορει να το καθυστερησω αλλα το λαχταραω να κρατησω ενα μωρακι κι εγω!:P:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια περασα και εγω μια ασχημη εμπειρι!Εμεινα εγκυος τον Ιανουαριο και διακοπικε η εγκυμοσυνη 24/2!Εκανα αποξεση την επομενη μερα και ο γιατρος νου ειπε 3 μηνες μετα παλι προσπαθεια!Πριν γινει διακοπη ειχα λιγο αιμα και εμεινα στο σπιτι 2εβδομαδες!Οι εξετασεις εδειξαν υπιας ορφης θρομβοφυλια το αποτελεσμα βγηκε ενω ειχε διακοπει η εγκυμοσυνη!Μιλησα με αιματολογο και μου εθπε για σαλοσπιρ στην επομενη εγκυμοσυνη!Εγω βεβαια αν ερθει με το καλο ενα μωρακι θα ηθελα τις ενεσεις που λενε οτι ειναι πιο ισχυρες!Δεν θα αντεξω και αλλη αποβολη!!Τωρα που φτανει ο καιρος για νεα προσπαθεια εχω ανχοθει φοβαμαι οτι μπορει να μην ερθει τοσο γρηγορα οπως το πρωτο η εαν ερθει θα πανε ολα καλα?Το θελω σαν τρελη και φοβαμαι οτι με το ανχος μου μπορει να το καθυστερησω αλλα το λαχταραω να κρατησω ενα μωρακι κι εγω!:P:p:p:p:p

 

 

 

 

Καλη σου μέρα! Καταρχήν λυπάμαι πολύ για αυτό που πέρασες εύχομαι σύντομα κ με τον καλύτερο τρόπο να κλείσει η πληγή σου ,να σ χαρίσει πολλά παιδιά κ να είναι υγιής... Σε ποια ηλικία ήταν η εγκυμοσύνη σου κ χρειάστηκε να κανεις απόξεση;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι μου ήμουν περιπου 6 με 7 εβδομάδων δεν ακούσαμε καρδούλα ηταν άδειος ο σακος!Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια εύχομαι ολες οσες προσπαθουμε να έχουμε τα αγγελουδια μας σύντομα στις αγκαλιές μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι μου ήμουν περιπου 6 με 7 εβδομάδων δεν ακούσαμε καρδούλα ηταν άδειος ο σακος!Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια εύχομαι ολες οσες προσπαθουμε να έχουμε τα αγγελουδια μας σύντομα στις αγκαλιές μας!

 

Εχεις μαθει σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσι μου ήμουν περιπου 6 με 7 εβδομάδων δεν ακούσαμε καρδούλα ηταν άδειος ο σακος!Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια εύχομαι ολες οσες προσπαθουμε να έχουμε τα αγγελουδια μας σύντομα στις αγκαλιές μας!

 

Κ επίσης γιατί χρειάστηκε να κανεις απόθεση;ηταν ανάγκη να βάλεις τον οργανισμό σου σε αυτη τη ταλαιπωρία; δεν μπορούσες να το από βάλεις μόνη σου με κάποια αγωγη; το λέω γιατί ηταν πολύ μικρή η εγκυμοσύνη σ

Link to comment
Share on other sites

Dimitras 2367 Ο γιατρός έκρινε οτι έπρεπε να γίνει έτσι και εγώ τον εμπιστεύομαι και ακολούθησα αυτό που μου πρότεινε!Θα είχε τους λόγους του πιστεύω!Πραγματικά δεν με πείραξε η διαδικασία αυτή γιατί δεν είχα συμπτώματα μετα(αιμορραγία κτλ)!Και η περίοδος μου έρχεται απλά οχι τοσο σταθερά όπως πριν σιγά σιγά πιστεύω να φτιάξει!

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω δεν με πείραξε η διαδικασία της αποξεσης εννοώ οτι μέσα στην θλίψη και την στεναχώρια μου δεν έδωσα σημασία στον τρόπο που θα γινόταν ολο αυτό!Δεν με ένοιαζε πως θα γίνει!Δεν θα άλλαζε κατι στην ψυχολογία μου το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου ειπε οτι οι εξετάσεις έδειξαν ήπιας μορφής θρομβοφυλια μπορεί απο αυτο γιατί δεν πρόλαβα να παρω χάπια ή χρωμοσωμικη ανωμαλία στην σύλληψη δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε, εύχομαι όμως οταν έρθει η επόμενη εγκυμοσύνη με το καλοαν το θέλει ο Θεός να είναι τελειομηνη και να πανε ολα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου ειπε οτι οι εξετάσεις έδειξαν ήπιας μορφής θρομβοφυλια μπορεί απο αυτο γιατί δεν πρόλαβα να παρω χάπια ή χρωμοσωμικη ανωμαλία στην σύλληψη δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε, εύχομαι όμως οταν έρθει η επόμενη εγκυμοσύνη με το καλοαν το θέλει ο Θεός να είναι τελειομηνη και να πανε ολα καλά![/quote

 

 

 

Ετσι κορίτσι μ η επομενη σου θα είναι τελειομηνη κ θα είναι μια χαρά όλα το εύχομαι μεσα απο την ψυχή μ γιατί κ εγώ τα έχω περάσει αν κ σε πολύ χειροτερο βαθμο...λοιπον όλα καλά ευλογημένα απο το θεο ενα υγιής πανέμορφο μωρακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός μου ειπε οτι οι εξετάσεις έδειξαν ήπιας μορφής θρομβοφυλια μπορεί απο αυτο γιατί δεν πρόλαβα να παρω χάπια ή χρωμοσωμικη ανωμαλία στην σύλληψη δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε, εύχομαι όμως οταν έρθει η επόμενη εγκυμοσύνη με το καλοαν το θέλει ο Θεός να είναι τελειομηνη και να πανε ολα καλά!

 

Με κενό εμβρυϊκό σάκο οι πιθανότητες χρωμοσωμικής ανωμαλίας είναι τεράστιες και κατά την άποψή μου είναι το προφανές αίτιο για την ατυχία σας.

Επειδή το αναφέρετε και αλλού, θα σας συνιστούσα να αποφύγετε τις ενέσεις (ποιος σας είπε ότι "είναι πιο ισχυρές"?). Πολλά πράγματα είναι πιο ισχυρά, αλλά δεν τα χρειαζόμαστε. Για παράδειγμα το Ponstan είναι πιο ισχυρό από το Depon αλλά αν δεν έχετε πονοκέφαλο δεν το παίρνετε στα καλά καθούμενα.

Θα σας συμβούλευα να προχωρήσετε με θετική σκέψη σε επόμενη προσπάθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Dimitras 2367 σε ευχαριστω πολυ γα τα καλα σου λογια!Μου δινεις δυναμη πραγματικα!

Γιατρε μου κυριε Χατζηαντωνιου και εσας σας ευχαριστω πολυ για τα θετικα σας σχολια!Οσο για τις ενεσεις νομιζα οτι ειναι πιο ισχυρες και θα τις εκανα σε περιπτωση που θα ηξερα οτι θα ειχαν καλυτερα αποτελεσματα!Εννοειται οτι στην επομενη εγκυμοσυνη ακολουθησω την αγωγη που μου εχει πει ο γιατρος που με παρακολουθεισε !Απλα το ακουσα σε συζητηση απο αλλη παθουσα και νομιζα οτι ισχυει!

Link to comment
Share on other sites

Dimitras 2367 σε ευχαριστω πολυ γα τα καλα σου λογια!Μου δινεις δυναμη πραγματικα!

Γιατρε μου κυριε Χατζηαντωνιου και εσας σας ευχαριστω πολυ για τα θετικα σας σχολια!Οσο για τις ενεσεις νομιζα οτι ειναι πιο ισχυρες και θα τις εκανα σε περιπτωση που θα ηξερα οτι θα ειχαν καλυτερα αποτελεσματα!Εννοειται οτι στην επομενη εγκυμοσυνη ακολουθησω την αγωγη που μου εχει πει ο γιατρος που με παρακολουθεισε !Απλα το ακουσα σε συζητηση απο αλλη παθουσα και νομιζα οτι ισχυει!

 

Το πρόβλημα της παραπληροφόρησης σε αυτό το φόρουμ είναι δυστυχώς τεράστιο. Αυτό με ώθησε να γίνω και συνεργάτης, μήπως και καταφέρω να το περιορίσω.

Επ' ευκαιρία να πω ότι "η άλλη παθούσα" μπορεί να είναι μπορεί και να μην είναι ίδιο περιστατικό με εσάς ή με άλλες γυναίκες εδώ. Κάθε γυναίκα και κάθε περιστατικό είναι διαφορετικό. Δε χρειάζονται όλες οι γυναίκες τα ίδια φάρμακα και την ίδια αντιμετώπιση. Αλλιώς δε θα χρειαζόμασταν εμείς οι γιατροί. Θα υπήρχαν απλές οδηγίες στα φαρμακεία ή το διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας! Είχα κ εγω μια παλινδρομη κυηση στην 9η βδομάδα.. Ηταν Παρασκευη 19/02 οταν πηγαμε να το δούμε αλλα η καρδούλα ειχε σταματήσει πιθανον την προηγούμενη μέρα.. Κυριακή βράδυ εκανα εισαγωγή στο νοσοκομείο κ στις 22/02 την αποξεση... Δεν ξέρουμε τι έφταιξε... Ομως αύριο θα παω να κάνω εξετάσεις θρομβοφιλιας... Ειχε κανει ο αδερφός της μαμας μου κ του ειπαν εχει θρομβοφιλια κ πως οι κόρες πρέπει να κάνουν εξετάσεις μηπως εχουν κ αυτές, ειδικά σε περίπτωση εγκυμοσύνης.. Οπότε μου μπήκε στο μυαλό κ τώρα που πέρασαν 3 μηνες θα παω να κανω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κορίτσια!Δυστυχώς είμαι και εγώ μια κοπέλα που έζησα προσφατά μια παλινδρομη/ αποβολή. είδα λίγο αίμα στις 6 και 5 μέρες (31/05) Την επόμενη μέρα πήγα στο νοσοκομείο (μένω εξωτερικό) και η γιατρό επιβεβαίωσε πως είναι ενδομήτριο. Δε μου είπε τίποτα άλλο, αλλά τώρα πια καταλαβαίνω πως το φασολάκι ήταν πίσω στην ανάπτυξη. Μετά από δυο τρεις μέρες με λίγο αίμα, ήρθε και το πολύ αίμα. Τρίτη 7/6 πήγα πάλι στο νοσοκομείο, οπού ένας άλλος γιατρός επιβεβαίωσε πως είχα αποβάλει, αφού δε μπορούσε να δει τίποτα. Μετα από αυτο το αίμα σταδιακά μειώθηκε και για λίγες μέρες τώρα έχω λίγα καφέ.Ο γιατρός το μόνο που μου είπε είναι να κάνω ένα τεστεγκυμοσύνης σε 2βδομάδες και πως θα πρέπει να είναι αρνητικό. Δε κρατήθηκα όμως και το έκανα σήμερα με απογευματινά ούρα. Θα ήθελα πολύ να το αφήσω όλο αυτο πίσω μου,αλλά δυστυχώς το τέστ ήταν θετικό (σχετικά αχνο, αλλά και πάλι θετικό). Τι να σημαίνει άραγε αυτό; Πως δεν είναι τίποτα και απλώς θέλει ο οργανισμός μου λίγες μέρες ακόμα μέχρι να μηδανιστεί η χοριακή; Η ότι πολύ πιθανον η περιπετειά μου αυτή δεν έχει ακόμα τελειώσει και με περιμένουν κι άλλα;

Συγγνώμη που ξύνω πληγές, αλλά ξέρει καμιά κοπέλα συνήθως μετά από πόσες μέρες μηδενίζεται η χοριακή στα ούρα; Δυστυχώς εδώ που είμαι μόνο στο νοσοκομείο μπορώ να κάνω χοριακή και άμα πάω από τώρα το μόνο που θα μου πουν είναι να περιμένω κι άλλες μέρες, μέχρι την άλλη τριτη το λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!Δυστυχώς είμαι και εγώ μια κοπέλα που έζησα προσφατά μια παλινδρομη/ αποβολή. είδα λίγο αίμα στις 6 και 5 μέρες (31/05) Την επόμενη μέρα πήγα στο νοσοκομείο (μένω εξωτερικό) και η γιατρό επιβεβαίωσε πως είναι ενδομήτριο. Δε μου είπε τίποτα άλλο, αλλά τώρα πια καταλαβαίνω πως το φασολάκι ήταν πίσω στην ανάπτυξη. Μετά από δυο τρεις μέρες με λίγο αίμα, ήρθε και το πολύ αίμα. Τρίτη 7/6 πήγα πάλι στο νοσοκομείο, οπού ένας άλλος γιατρός επιβεβαίωσε πως είχα αποβάλει, αφού δε μπορούσε να δει τίποτα. Μετα από αυτο το αίμα σταδιακά μειώθηκε και για λίγες μέρες τώρα έχω λίγα καφέ.Ο γιατρός το μόνο που μου είπε είναι να κάνω ένα τεστεγκυμοσύνης σε 2βδομάδες και πως θα πρέπει να είναι αρνητικό. Δε κρατήθηκα όμως και το έκανα σήμερα με απογευματινά ούρα. Θα ήθελα πολύ να το αφήσω όλο αυτο πίσω μου,αλλά δυστυχώς το τέστ ήταν θετικό (σχετικά αχνο, αλλά και πάλι θετικό). Τι να σημαίνει άραγε αυτό; Πως δεν είναι τίποτα και απλώς θέλει ο οργανισμός μου λίγες μέρες ακόμα μέχρι να μηδανιστεί η χοριακή; Η ότι πολύ πιθανον η περιπετειά μου αυτή δεν έχει ακόμα τελειώσει και με περιμένουν κι άλλα;

Συγγνώμη που ξύνω πληγές, αλλά ξέρει καμιά κοπέλα συνήθως μετά από πόσες μέρες μηδενίζεται η χοριακή στα ούρα; Δυστυχώς εδώ που είμαι μόνο στο νοσοκομείο μπορώ να κάνω χοριακή και άμα πάω από τώρα το μόνο που θα μου πουν είναι να περιμένω κι άλλες μέρες, μέχρι την άλλη τριτη το λιγότερο.

 

Λυπάμαι για αυτό που σου συνέβη. Το πέρασα και εγώ το περασμένο καλοκαίρι και γνωρίζω τη στενοχώρια και την αγωνία. Μέχρι και τώρα που είμαι πάλι έγκυος 8 μηνών το μυαλό μου πάει στο κακό με το παραμικρό. Ολη η εγκυμοσύνη πέρασε με αγωνίες και το φόβο μηπως ξανασυμβει.

Οταν θα αδιαθετήσεις θα μηδενιστεί η χοριακή. Εγώ έκανα την απόξεση αλλά όπως μου είπε ο γιατρός μέχτι την επόμενη περίοδο η χοριακή σε βγάζει έγκυο. Με άλλα λόγια η ορμόνη αυτή δεν μηδενίζει απότομα σε μια μέρα. Προφανώς για αυτό σου είπαν να περιμένεις.

Καλή συνέχεια με αισιοδοξία και επιμονή!

Link to comment
Share on other sites

Σεευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θέλω και εγώ να πιστεύω πως το σώμα μου αντέδρασε σωστά και πως σύντομα θα είμαι και εγώ ξανά έγκυος και αυτή τη φορά θα είναι η τυχερή.

 

Σου εύχομαι σύντομα να έχεις το θαυματάκι σου αγκαλιά. Που θα το έχεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα αναφέρω κι εγώ τη δικιά μου εμπειρία αν και πιστεύω ότι ήμουν από τις τυχερές εν τέλει. Όταν με το σύζυγο ξεκινήσαμε ελεύθερα για παιδάκι, είχαμε πει να μην αγχωνόμαστε με ημερομηνίες κλπ...να γίνεται όταν θέλουμε και όποτε κάτσει με λίγα λόγια. Δεν το είχα ψάξει κι εγώ, δεν ήξερα τι ακριβώς παίζει με τις γόνιμες μέρες. Όταν μετά από λίγο καιρό δεν ερχόταν η εγκυμοσύνη άρχισα να το ψάχνω και έχοντας επίσης σταθερό κύκλο καταλάβαινα πότε είναι και οι γόνιμες μέρες. Ε λοιπόν, ποτέ δεν είχαμε τύχει σε γόνιμη μέρα αφήνοντάς το στην τύχη. Να μην τα πολυλογώ, όταν μετά από ένα χρόνο ο άντρας μου αναρωτιόταν γιατί δεν, του είπα ότι ποτέ δεν το κάναμε σε γόνιμη μερά γι' αυτό, τα έβαλε μαζί μου, λέει γιατί δε μου το έλεγες, την επόμενη φορά να μου πεις. Κι έτσι έγινε. Και τότε, με την πρώτη φορά ηρθε η καθυστέρηση. Απορημένοι κι οι δυο, είναι δυνατόν λέγαμε με την πρώτη φορά; Πριν πάω στο γυναικολόγο και μετά από 10 ημέρες καθυστέρηση αποφάσισα να κάνω χωριακή. Εκεί ήρθε η πρώτη ψυχρολουσία. Μόλις 60. Έχοντας σταθεροτατο κύκλο απέκλεισα την καθυστερημένη σύλληψη όπως μου είπε η μικροβιολόγος, αλλά έλπιζα σε κάτι τέτοιο παρόλα αυτά. Δυο μέρες αργότερα ίχνη περιόδου και η χωριακή 30. Εκεί τέλειωσαν όλα. Δε χρειάστηκε ευτυχώς απόξεση, ήταν πολύ νωρίς μόλις πέντε εβδομάδων. Όμως το συναίσθημα της απώλειας ήταν πολύ έντονο ακόμα κι έτσι. Ένιωθα άδεια.

Ο γυναικολόγος μου με έβαλε να κάνω εξετάσεις για θυροειδή και κάτι άλλα που δε θυμάμαι. Όλα ήταν φυσιολογικά οπότε μου είπε ότι μάλλον ήταν τυχαίο γεγονός, να μη στεναχωριέμαι και μετά από έναν κύκλο μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε. Έτσι κι έγινε και καθυστέρηση και πάλι. Αυτή τη φορά καθυστερούσα ακόμη περισσότερο τη χωριακή, έλεγα μην έχουμε πάλι καμία ψυχρολουσία. Τα αποτελέσματα, μετά από 15 μέρες καθυστέρηση ήταν χωριακή 28.000 . Δεν είπαμε τίποτα σε κανένα πριν κάνουμε πόσες εξετάσεις και πριν περάσει περίπου ένα τρίμηνο. Να μην τα πολυλογώ, γέννησα στις 37 εβδομάδες ένα υγιέστατο κοριτσάκι που τώρα κοντεύει 6 μηνών. Ουσιαστικά είχαμε 2 συλλήψεις στις 2 στοχευμένες απόπειρες, μόνο που η πρώτη δεν προχώρησε. Και είμαστε και οι δύο άνω των 35.

Οπότε θα ήθελα να συμβουλέψω όσους προσπαθούν να μην αγχώνονται ή απελπίζονται... μπορεί τα καλά νέα να έρθουν εκεί που δεν το περιμένουν όπως σε εμάς!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω περάσει μια παλίνδρομη πριν τρία χρόνια. Πάντως σε αυτές τις περιπτώσεις λένε οι γυναικολόγοι ότι ο οργανισμός αποβάλλει μη υγιή έμβρυα, δηλαδή με χρωμοσωμικές ανωμαλίες. Νομίζω ότι κατά την απόξεση γίνεται ένας έλεγχος αλλά δεν ξέρω πώς λέγονται οι εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας κοριτσια!Το Μαιο σας ειχα γραψει για την πρωτη μου παλυνδρομη κυηση!Δυστυχως το" εργο ειχε επαναληψη"!Τον Ιουνιο εμεινα δευτερη φορα εγκυος , εχοντας περασει την πρωτη ασχημη εμποιρια ημουν φοβισμενη δεν μπορουσα να χαρω το ανγχοςηταν μεγαλο!Το ειπα στον αντρα μου χαρηκε αλλα και αυτος ηταν λιγο αγχομενος!Πηγαμε στον γιατρο ολα καλα και μας ειπε μετα απο δου βδομαδες να παμε να ακουσουμε την καρδουλα!Σε καθε ραντεβου τη αγωνια μου ηταν μεγαλη και μετρουσα τις μερες να ερθει το επομενο για να ακουσω κατι καλο!Οι δυο βδομαδες περασαν ηταν Τριτη βραδυ πηγαμε στο Ιατρειο και περιμεναμε, η καρδια μου χτπουσε τοσο δυνατα!Μπηκαμε και αμεσως με εβαλε να κανω υπερηχο δεν θα ξεχασω ποτε το προσωπο του γιατρου τοσο στην πρωτη οσο και στην δευτερη φορα που επρεπε να μου ανακοινωσει τα δυσαρεστα!Συνδρομο κενου σακου ενω ειχα ολα τα συμπτωματα δεν υπηρχε μωρο!Βγηκα εξω αγκαλιασα τον αντρα μου και φυγαμε!!Ηταν πολ δυνατο χαστουκι πονεσα εκλαψα για αλλημια φορα αλλα παλι στεκομαι στα ποδια μου!Το συμαντικο ειναι να εχεις στηριξη απο τον ανθρωπο σου και εγω ειναι πολυ τυχερη!Με λατρευει με στηριζει και εγω εννοειται και ηταν βραχος και τις δυο φορες στο πλαι μου!!Τωρα επειτα απο καποιες επιπλεον εξετασεις που μου ειπε ο καινουργιος γιατρος να κανω και ευτυχως βγηκαν καθαρες ξεκινησαμε παλι προσπαθειες!Αλλαξα γιατρο γιατι δεν μπορουσα να μπω ξανα σε εκεινο το ιατρειο για ψυχολογικους λογους και μονο!! Ευχομαι να εχω ευχαριστα νεα ασυντομα!Ευχομαι ολες κοριτσια να σφυξομε στην αγκαλια μας τα αγγελουδια μας συντομα με τελειομηνες καλες εγκυμοσυνες!! Να χαμογελατε και να προσπαθειτε μην τα παρατατε!!! : wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα!αποφασισα μετά από πολύ σκέψη να σας πω και εγώ την δική μου ιστορία που δεν την ξέρει καν ο άντρας μου! Τελευταία περίοδος 5/11 η κυρία σταθερή κάθε 28 μέρες! Στις 7/12 αντιλαμβάνομαι την καθυστέρηση και κάνω β χοριακη και βγήκε θετική..τα έχασα έτρεμα και απορούσα πως συνέβη αυτό αφού παίρνω προφυλάξεις...έχω ήδη δυο παιδιά και δεν είμαστε έτοιμοι για κάτι τέτοιο για πολλούς και σοβαρούς λόγους!δεν λέω τίποτα και σε κανέναν...παίρνω τον γιατρό και με συμβουλεύει να κάνω και μια δεύτερη χοριακη σε δυο μέρες! Φτάνει αυτή η μέρα και η χοριακη στα ίδια επίπεδα...5 εβδομάδα και χαμηλή τιμή!καμια ελπίδα δυστυχώς ήταν τα λόγια του γιατρού μου...μην στεναχωριέσαι πάμε για άλλα!και εκεί που σκεφτόμουν αυτές τις μέρες τι θα κάνω,πως θα το πω στον άντρα μου,τι θα πουν οι οικογένειες,πως θα ανταποκριθούμε σε όλο αυτό και ένα σωρό ακόμα πράγματα που θα μπορούσα να αραδιάσω...., κατάλαβα πως το ήθελα πολύ αυτό το παιδί...!δυστυχώς όμως με τις σκέψεις μου το έδιωξα! Και μέχρι τώρα κανείς δεν ξέρει πώς ήμουν έγκυος και ότι έχασα το παιδί η ότι όλο αυτό τον καιρό πονάω και σωματικά και ψυχικά! Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά έπρεπε κάπου να τα πω!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!αποφασισα μετά από πολύ σκέψη να σας πω και εγώ την δική μου ιστορία που δεν την ξέρει καν ο άντρας μου! Τελευταία περίοδος 5/11 η κυρία σταθερή κάθε 28 μέρες! Στις 7/12 αντιλαμβάνομαι την καθυστέρηση και κάνω β χοριακη και βγήκε θετική..τα έχασα έτρεμα και απορούσα πως συνέβη αυτό αφού παίρνω προφυλάξεις...έχω ήδη δυο παιδιά και δεν είμαστε έτοιμοι για κάτι τέτοιο για πολλούς και σοβαρούς λόγους!δεν λέω τίποτα και σε κανέναν...παίρνω τον γιατρό και με συμβουλεύει να κάνω και μια δεύτερη χοριακη σε δυο μέρες! Φτάνει αυτή η μέρα και η χοριακη στα ίδια επίπεδα...5 εβδομάδα και χαμηλή τιμή!καμια ελπίδα δυστυχώς ήταν τα λόγια του γιατρού μου...μην στεναχωριέσαι πάμε για άλλα!και εκεί που σκεφτόμουν αυτές τις μέρες τι θα κάνω,πως θα το πω στον άντρα μου,τι θα πουν οι οικογένειες,πως θα ανταποκριθούμε σε όλο αυτό και ένα σωρό ακόμα πράγματα που θα μπορούσα να αραδιάσω...., κατάλαβα πως το ήθελα πολύ αυτό το παιδί...!δυστυχώς όμως με τις σκέψεις μου το έδιωξα! Και μέχρι τώρα κανείς δεν ξέρει πώς ήμουν έγκυος και ότι έχασα το παιδί η ότι όλο αυτό τον καιρό πονάω και σωματικά και ψυχικά! Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά έπρεπε κάπου να τα πω!

 

Κουράγιο κορίτσι μου..καλά έκανες και το έβγαλες από μέσα σου...έστω και γραπτώς..μην αισθάνεσαι ένοχη για το ότι δεν προχώρησε..θα υπήρχε κάποια παθολογική αιτία που δεν προχώρησε η ανάπτυξη του εμβρύου..να χαίρεσαι τα παιδάκια σου & την οικογένεια σου!! Και το Νέο Έτος να σας φέρνει μόνο χαρές!!

l1ITp3.png HDApp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο κορίτσι μου..καλά έκανες και το έβγαλες από μέσα σου...έστω και γραπτώς..μην αισθάνεσαι ένοχη για το ότι δεν προχώρησε..θα υπήρχε κάποια παθολογική αιτία που δεν προχώρησε η ανάπτυξη του εμβρύου..να χαίρεσαι τα παιδάκια σου & την οικογένεια σου!! Και το Νέο Έτος να σας φέρνει μόνο χαρές!!

 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ..εύχομαι και σε εσένα ότι ποθεί η ψυχούλα σου να πραγματοποιηθεί άμεσα!ειχα μεγάλη ανάγκη να το βγάλω από μέσα μου αλλά δεν έχω το κουράγιο να στεναχωρήσω κανέναν από την οικογένεια μου ούτε να αγχώσω και άλλο τον άντρα μου που αυτόν τον καιρό κοντεύει να σκάσει!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

 Κοπέλες μου Καλημέρα. 'Ηθελα να μοιραστώ κι εγώ τις εμπειρίες μου και νιώθω ότι εδώ υπάρχει η κατανόηση που όλες ζητάμε στα δύσκολα. Στην 1η μου εγκυμοσήνη δυστηχώς επαληθεύτηκαν οι φόβοι μου και χρειάστηκε να προχωρίσουμε σε απόξεση αφού το μωράκι μετά από παρακέντιση διαγνώστηκε με θαλασσαίμια. Έφτασα στα πρόθυρα κατάθλιψης και συνήλθα όταν με το οκ του γιατρού άρχισα και πάλι τις προσπάθειες. 2η φορά έγκυος και πολύ χαρούμενη μα πιο συγκρατημένη. Περίμενα να το ανακοινώσω όταν θα είχα τα καλά αποτελέσματα μετά την παρακέντιση. Τακτοποίησα τα ραντεβού μου και περιμένα. Μια παρακέντιση που τελικά δεν έγινε γιάτι στο ραντεβού μου ανακοίνωσαν παλλίνδρομη κύηση. Το ίδιο βράδυ άνοιξα αιμορραγία και μετά από τις τυπικές διαδικασίες βρέθηκα στο τίποτα. Προσπαθώ να μην αφαιθώ στην θλίψη που αισθάνομαι για χάρη του αντρά μου όμως πόσα μπορεί να αντέξει μία γυναίκα που θέλει τόσο ένα μωράκι, που ακούει κοπέλες καθημερινά στο περιβάλον της να χαίροντε αυτές τις στιγμές και φοβάτε για την επόμενη φορά; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας! Δυστυχώς κι εγώ βίωσα παλίνδρομη κύηση με απόξεση, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη, στην 7 εβδομάδα περίπου. Η απόξεση έγινε 30/6, η περίοδος ήρθε πολύ αργά (2 μήνες μετά) και τώρα διανύω τον δεύτερο κύκλο ελεύθερης επαφής (μετά από 2 που αφήσαμε να περάσουν, σύμφωνα με τον γιατρό).

Η θλίψη η μεγάλη έχει περάσει, αλλά η ματαίωση και ο πόθος για να ξαναέρθει υγιής εγκυμοσύνη είναι σχεδόν στην καθημερινότητά μου και δεν ξέρω πώς να το διαχειριστώ. Πολλές γνωστές μου γέννησαν μέσα στον μήνα που μας πέρασε, και αρκετές διανύουν τώρα εγκυμοσύνη, καθώς ήμασταν ταυτόχρονα αλλά μόνο η δική μου δεν πήγε καλά, οπότε είναι ακόμη πιο δύσκολο να μιλήσω και να εκφραστώ.. Φοβάμαι μήπως αργήσω πολύ να ξαναμείνω έγκυος ή δεν τα καταφέρω τελικά. Αν κάποια κοπέλα τα κατάφερε σε επόμενη εγκυμοσύνη, ας μας δώσει λίγο θάρρος!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...