Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική σε φυσικό κύκλο?


Recommended Posts

δεν το παρακολουθουσε το ωαριο ο γιατρος.τι λαθος ηταν αυτο? εκανα σε φυσικο κυκλο κι εγω,με ενα μονο ωαριο,για καλη μουθ τυχη πετυχε.

Μέρα παρά μέρα με έβλεπε αλλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 906
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

δεν το παρακολουθουσε το ωαριο ο γιατρος.τι λαθος ηταν αυτο? εκανα σε φυσικο κυκλο κι εγω,με ενα μονο ωαριο,για καλη μουθ τυχη πετυχε.

 

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!Ολα καλά να πάνε!

Απ'ότι καταλαβα έκανες εμβρυομεταφορά το ένα ωάριάκι?Θυμάσαι ποιας μέρας έβαλες?

Μπράβο πάντως στο γιατρό σου που πρότεινε φυσικό κύκλο.Οι περισσότεροι δεν τον στηρίζουν.

Και μεις δεν έχουμε κανένα πρόβλημα αλλά κουράστηκα με τους φυσικούς και λεω να κάνω κανονικά με φάρμακα.

Αν και ξανασκεφτομαι μηπως δοκιμαζα κι εναν τροποποιημενο.Απλά είναι λίγες οι πιθανότητες με ένα ωαριάκι.

Και πολλά λεφτά βρε κορίτσια!Που να τα βρούμε διαρκώς????

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια κορίτσι μου!Ολα καλά να πάνε!

Απ'ότι καταλαβα έκανες εμβρυομεταφορά το ένα ωάριάκι?Θυμάσαι ποιας μέρας έβαλες?

Μπράβο πάντως στο γιατρό σου που πρότεινε φυσικό κύκλο.Οι περισσότεροι δεν τον στηρίζουν.

Και μεις δεν έχουμε κανένα πρόβλημα αλλά κουράστηκα με τους φυσικούς και λεω να κάνω κανονικά με φάρμακα.

Αν και ξανασκεφτομαι μηπως δοκιμαζα κι εναν τροποποιημενο.Απλά είναι λίγες οι πιθανότητες με ένα ωαριάκι.

Και πολλά λεφτά βρε κορίτσια!Που να τα βρούμε διαρκώς????

Πολλά λεφτά κ αρκετά ψυχοφθορο....συγχαρητήρια σε όσες τα έχουν καταφέρει, υπομονή κ πίστη σε όσες προσπαθούμε!!!!!!✌✌✌✌

Link to comment
Share on other sites

miss sunshine τωρα που λες για τα χρηματα.εκανα κ γω φυσικο προσφατα κ σοκαριστικα με τα λεφτα που μου ζητησαν.με ξερουν στο κεντρο δυομισι χρονια.εχω κανε πολλα εκει.φυσικο ειχα καιρο να κανω κ πεσαμε αο τα συννεφα.απο τετρακοσια που διναμε μας ζητησαν πεντακοσια ακατεβατα.τριακοσια για την καταψυξη,οσο επαιρναν δηλαδη κ τριακοσια επιπλεον για να το κανουν απο τριων ημερων βλαστοκυστη.συνολο δηλαδγ 1.100? χωρις την εμβρυομεταφορα.εχουν τρελαθει τελειως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολλά λεφτά κ αρκετά ψυχοφθορο....συγχαρητήρια σε όσες τα έχουν καταφέρει, υπομονή κ πίστη σε όσες προσπαθούμε!!!!!!✌✌✌✌

 

Καλή επιτυχία και σε σένα κορίτσι μου!Είναι σπουδαίος ο στόχος οπότε επιμένουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

miss sunshine τωρα που λες για τα χρηματα.εκανα κ γω φυσικο προσφατα κ σοκαριστικα με τα λεφτα που μου ζητησαν.με ξερουν στο κεντρο δυομισι χρονια.εχω κανε πολλα εκει.φυσικο ειχα καιρο να κανω κ πεσαμε αο τα συννεφα.απο τετρακοσια που διναμε μας ζητησαν πεντακοσια ακατεβατα.τριακοσια για την καταψυξη,οσο επαιρναν δηλαδη κ τριακοσια επιπλεον για να το κανουν απο τριων ημερων βλαστοκυστη.συνολο δηλαδγ 1.100? χωρις την εμβρυομεταφορα.εχουν τρελαθει τελειως?

 

συγνωμη...αυτη η τιμη ειναι για ενα εμβρυο?

Link to comment
Share on other sites

κ για να λεμε κ το που,γιατι πρεπει να ενημερωνομαστε ειναι στο εμβρυογεννεσις.δηλαδη για να αποψυξω τα υπολοιπα κ να αποπειραθω να τα κανω βλαστοκυστες θα πληρωσω παραπανω απο το να εκανα διεγερση? στο χιλτον θα μεινουν τα εμβρυα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ για να λεμε κ το που,γιατι πρεπει να ενημερωνομαστε ειναι στο εμβρυογεννεσις.δηλαδη για να αποψυξω τα υπολοιπα κ να αποπειραθω να τα κανω βλαστοκυστες θα πληρωσω παραπανω απο το να εκανα διεγερση? στο χιλτον θα μεινουν τα εμβρυα?

 

Έχεις απόλυτο δίκιο... Πρώτη φορά ακούω να ζητούν χρήματα για να προχωρήσουν stage τα έμβρυα μετά την απόψυξη! :shock:

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

κ για να λεμε κ το που,γιατι πρεπει να ενημερωνομαστε ειναι στο εμβρυογεννεσις.δηλαδη για να αποψυξω τα υπολοιπα κ να αποπειραθω να τα κανω βλαστοκυστες θα πληρωσω παραπανω απο το να εκανα διεγερση? στο χιλτον θα μεινουν τα εμβρυα?

 

Με αυτες τις τιμες εμεις που δεν μπορουμε να κανουμε διεγερση δεν εχουμε ελπιδα....ελεος πια που ζουν;;;σε αλλο πλανητη!!!!

Link to comment
Share on other sites

κ για να λεμε κ το που,γιατι πρεπει να ενημερωνομαστε ειναι στο εμβρυογεννεσις.δηλαδη για να αποψυξω τα υπολοιπα κ να αποπειραθω να τα κανω βλαστοκυστες θα πληρωσω παραπανω απο το να εκανα διεγερση? στο χιλτον θα μεινουν τα εμβρυα?

 

 

απαραδεκτοι! βεβαια, απο την αλλη ειναι σημαντικο που σε εχουν ενημερωσει εκ των προτερων. γιατι εγω την πατησα... εκανα εξωσωματικη, στην ωοληψια μου ζητησαν προκαταβολη την οποια κ εδωσα αλλα μετα δεν προχωρησαμε σε εμβρυομεταφορα κ μου ζητησαν τα 2/3 της τιμης της εξωσωματικης!!!! οφειλουν να σε ενημερωνουν εκ των προτερων για καθε ενδεχομενο...οχι μπακαλιστικα! κ η κοπελα στο λογιστηριο μου ελεγε οτι ειναι τα εξοδα για την καλλιεργεια των εμβρυων, δλδ συριγγες, υγρο κτλ! αν αυτα κοστιζουν 2200, τοτε τα κεντρα μπαινουν κ μεσα με καθε εξωσωματικη!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια χαζή ερώτηση κ αν γνωρίζει κάποια ας μου απαντήσει...υπάρχει περίπτωση να μην ανταποκριθώ στην πρεγκνυλ???θέλω να πω πως η ωορηξια έγινε την μέρα που έτσι κι αλλιώς έλεγε το ημερολόγιο μου ότι θα κάνω κ το καταλαβαίνω σχεδόν πάντα γιατί πονάω χαμηλά...κ φυσικά μετά από 35 ώρες είχε σπάσει...

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια χαζή ερώτηση κ αν γνωρίζει κάποια ας μου απαντήσει...υπάρχει περίπτωση να μην ανταποκριθώ στην πρεγκνυλ???θέλω να πω πως η ωορηξια έγινε την μέρα που έτσι κι αλλιώς έλεγε το ημερολόγιο μου ότι θα κάνω κ το καταλαβαίνω σχεδόν πάντα γιατί πονάω χαμηλά...κ φυσικά μετά από 35 ώρες είχε σπάσει...

 

Πιστευω πως η ενεση αυτη προκαλει παντα ωορρηξια μετα απο 36 ωρες!εχω κανει 4 φορες φυσικο κυκλο και τις 4 εκανα την ovitrele (ειναι το ιδιο πραγμα με τη pregnyl) και παντα μετα απο 36 ωρες καναμε ωοληψια οπου το ωαριο ηταν παντα μια ανασα πριν την ωορρηξια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ ομως.δεν ειναι ακριβως η ιδια ενεση.η pregnyl ειναι πιο φυσικο προιον ενω η ovitrelle οχι.θεωρειται οτι η pregnyl ωριμαζει καλυτερα τα ωαρια.οσο για το ποσες ωρες θα κανει για να δρασει η ενεση εξαρταται απο τα επιπεδα της ενδογενους εκκρισης lh.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω φοβάμαι μην γίνει το ίδιο κ την επόμενη φορά γιατί από την ώρα που έκανα την ένεση μετά από 25 ώρες περίπου ένιωσα πόνο ωορηξιας..μπορει να έτυχε τι να πω...εσάς σε τι μέγεθος είχε φτάσει όταν κάνατε την ένεση???

Link to comment
Share on other sites

κ ομως.δεν ειναι ακριβως η ιδια ενεση.η pregnyl ειναι πιο φυσικο προιον ενω η ovitrelle οχι.θεωρειται οτι η pregnyl ωριμαζει καλυτερα τα ωαρια.οσο για το ποσες ωρες θα κανει για να δρασει η ενεση εξαρταται απο τα επιπεδα της ενδογενους εκκρισης lh.

 

Α!δεν τα ηξερα ολα αυτα!πολυ ενδιαφερουσες πληροφοριες!παντως εγω με την ovitrelle δεν ειχα καμια φορα μεχρι τωρα προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα σε όλους.Είμαι καινούργια και συγνώμη αν θα ρωτήσω κάτι που πιθανόν έχετε απαντήση.Μήπως ξέρει κανένας να μου πεί μια τιμή για εξωσωματική στο ιασω και αν είναι καλό το κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην ομορφη παρεα....ειμαι καινουργια στο θεμα και θελω σιγα σιγα να μαθω πληροφοριες οσον αφορα την εξωσωματικη, διοτι οπως φαινεται ειναι μονοδρομος στην περιπτωση μας, επειτα απο 3 αποτυχημενες σπερματεγχυσεις.

Αρχικα θα ηθελα να μαθω ποτε αποφασιζεται η εξωσωματικη σε φυσικο κυκλο και αν ακολουθειτε φαρμακευτικη αγωγη οπως σε μια κανονικη εξωσωματικη.

Γενικα οτι πληροφοριες θεωρειται οτι μπορουν να πληροφορησουν ενα ατομο που δεν εχει γνωση επι του θεματος.

Σας ευχαριστω και σας ευχομαι ολες συντομα με ομορφα χαμογελαστα και υγιη μωρακια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Καλημέρα σε όλες.

 

... το άγχος ήταν πάντα το ίδιο. Η αναμονή των 2 εβδομάδων μέχρι τη χοριακή ένας εφιάλτης με πολλά τεστ στο σπίτι από την 10η κιόλας μέρα. Και οι συμβουλές περί του "μην έχεις άγχος" είναι το πιο ηλίθιο πράγμα που έχω ακούσει. Πώς είναι δυνατόν να μην έχεις άγχος?

 

Διαβαζα για το θέμα του τόπικ και πραγματικά μου "μιλησες"!

..Μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι οταν ακουω "να μην εχεις άγχος" Ελεος! Αυτο απλά δεν γίνεται! Και γι' αυτό προσπαθώ να μην λέω σε κανενα τι τραβαω.. Γιατι δεν θελω να ακουω αυτό για το άγχος.. πιο ψυχαναγκατικό πράγμα δεν υπάρχει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα! Είναι κάποια κοπέλα στη διαδικασία για εξωσωματική σε φυσικο κυκλο;; Εγω ξεκιναω αύριο (8η μερα) παρακολούθηση. Είναι η πρωτη μου φορα χωρις φαρμακα. Έκανα μια προσπαθεια τον Μαιο , όπου ειχα μονο 1 ωαριο κ σταματησαμε κι αλλη μια τον Ιουνιο , οπου ειχα 3 ωαρια, γονιμοποιηθηκαν κ ηταν αριστα τα 2 που εβαλα αλλά δεν τα καταφερα. (Βραχυ πρωτοκολλο έκανα, έχω κανει κ μακρυ πριν 7 χρόνια, που μου χαρισε τον 6χρονο γιο μου! ) Εχω fsh κυμαινομενη στο 11-14 κ AMH 0,7. Τωρα ειχα 11,4 αυτο το μηνα. Ο γιατρος μου μού είπε πως θ προσπαθήσουμε τωρα σε φυσικο κύκλο..για ν δουμε, τουλαχιστον ελπίζω! Αααα ξέχασα...κλεινω τα 40 σε λίγες μέρες! Ειχα μια μεγαλη καθυστερηση αυτο το μηνα (42 ημερων κυκλος από 26-28 που εχω συνήθως ) κ ειχα φοβηθει μην είχε εκτοξευθει η fsh..αλλα ευτυχως είναι στα ίδια κ ακομα πιο ευτυχως δεν χρειαστηκε ν παρω χαπια για ν μου ερθει περιοδος..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα! Είναι κάποια κοπέλα στη διαδικασία για εξωσωματική σε φυσικο κυκλο;; Εγω ξεκιναω αύριο (8η μερα) παρακολούθηση. Είναι η πρωτη μου φορα χωρις φαρμακα. Έκανα μια προσπαθεια τον Μαιο , όπου ειχα μονο 1 ωαριο κ σταματησαμε κι αλλη μια τον Ιουνιο , οπου ειχα 3 ωαρια, γονιμοποιηθηκαν κ ηταν αριστα τα 2 που εβαλα αλλά δεν τα καταφερα. (Βραχυ πρωτοκολλο έκανα, έχω κανει κ μακρυ πριν 7 χρόνια, που μου χαρισε τον 6χρονο γιο μου! ) Εχω fsh κυμαινομενη στο 11-14 κ AMH 0,7. Τωρα ειχα 11,4 αυτο το μηνα. Ο γιατρος μου μού είπε πως θ προσπαθήσουμε τωρα σε φυσικο κύκλο..για ν δουμε, τουλαχιστον ελπίζω! Αααα ξέχασα...κλεινω τα 40 σε λίγες μέρες! Ειχα μια μεγαλη καθυστερηση αυτο το μηνα (42 ημερων κυκλος από 26-28 που εχω συνήθως ) κ ειχα φοβηθει μην είχε εκτοξευθει η fsh..αλλα ευτυχως είναι στα ίδια κ ακομα πιο ευτυχως δεν χρειαστηκε ν παρω χαπια για ν μου ερθει περιοδος..

 

ξεκίνησες Liana_?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω εκανα φυσικούς κύκλους και ετσι απέκτησα το γιό μου. ειχα χαμηλή αμη οριακή fsh και κλειστες σαλπιγγες. Δεν μετέφερα τα έμβρυα ένα ενα περιμενα να μαζέψω 3 συνολικά και μετα εκανα εμβρυομεταφορα βεβαια αυτό μου πήρε ενα ολόκληρο έτος και καθε μήνα ήμουν με εξετάσεις ωοληψία κτλ αλλα ολα καλα. Υπομονή και επιμονή θέλει και ο φυσικός κύκλος ειναι η λύση για γυναικες με ελάχιστα ωάρια νομίζω. Καλη επιτυχία σε ολες!

DyHbm8.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...