Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διάρκεια ζωής σπερματοζοάριου και πιθανότητα εγκυμοσύνης


stelios.94

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

Αν και δεν είμαι γονέας, αποφάσισα να εγγραφώ στη σελίδα σας καθώς έχω διαβάσει κατά καιρούς το φορουμ και έχω πάρει μεγάλη βοήθεια.

Σήμερα απόφάσισα να εγγραφώ και να σας γράψω για κάτι που έγινε και με προβλιματίζει.

 

Χθες βρέθηκα με την κοπέλα και κατά την διάρκεια των πρωκαταρτικών μου ήρθε ξαφνικά να τελειόσω και χωρίς να το σκεφτώ πολύ εκείνη τη στιγμή, ανέβασα το εσώρουχό μου και τελείωσα εκεί (ακούγεται κάπως αστείο, αλλά ενστικτιοδώς αυτό σκέφτηκα να κάνω, δεν είχα χαρτί δίπλα μου!! :P ), αμμέσως πήγα στο μπάνιο και σκούπισα με χαρτί και νερό το σπέρμα από τα γενητικά όργανα και την τριγύρω περιοχή αλλά στο εσώρουχο είχε μήνει ότι είχε μουσκεφθεί από πριν (δεν άλλαξα εσώρουχο). Μετά από κάποια ώρα (περίπου 40-45 λεπτά) πήγαμε να έρθουμε σε σεξουαλική επαφή, πήρα από την αρχή προφυλάξεις και έγινε η πράξη κανονικά. Το θέμα είναι ό,τι μετά είχα την απορία μήπως κάποια από τα υπολοίματα σπέρματος που υπήρχαν από πριν στο εσώρουχο και στην περιοχή των γενητικών μου οργάνων (παρ' όλο που τα σκούπισα μήπως έμεινε κάτι) αν υπάρχει περίπτωση να έχουνε εισχορήση στον κόλπο και αν ναι, αν μπορούν να γονιμοποιήσουν.. από την άλλη, θα ήτανε ζωντανά τόσση ώρα που πέρασε ή είχανε νεκρώσει; και παρ' όλο που φορούσα προφυλακτικό, είναι δυνατόν ακόμα και αν ήτανε τα σπερματοζωάρια "ενεργά" να εισχόρισαν στον κόλπο κατά την επαφή καθώς θα ήρθε η περιοχή των γενητικών οργάνων κάπως κοντά στον κόλπο και με την εισχώρηση του πέους να μπήκαν κάπως και αυτά στον κόλπο;

 

Επίσης, τα σπερματοζωάρια πάνω στο σώμα ή σε ύφασμα π.χ εσώρουχο, πόσση ώρα μπορούν να μήνουν ενεργά;;

 

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...