Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορτιζονη 2 μηνες πριν την εμβρυομεταφορα


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια θα ηθελα την γνωμη σας για κατι που μου προτινε η ανοσολογος μου..να παρω κορτιζονη 2 μηνες πριν την εμβρυομεταφορα λογω οτι πρεπει να εχουμε καποιο ανοσολογικο θεμα με το συζυγο..η κορτιζονη μπορει να βλαψει σε περιπτωση θετικης χοριακης το εμβρυο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γεια σου αννα,

η κορτιζονη ειναι απαραιτητη σε περιπτωσεις αυτοανοσου, και παρομοιες καταστασεις οταν χρειαζεται να κατασταλει το ανοσοποιητικο.

δεν βλαπτει το εμβρυο σε περιπτωση που την χρειαζεσαι, και συνηθως την συνιστουν σε περιπτωση πιθανοτητας προωρου τοκετου - για να προλαβουν να αναπτυχθουν οι πνευμονες του παιδιου.

 

οταν ομως δεν εχεις καμια ενδειξη να παρεις κορτιζονη, ακριβως γιατι καταστελλει το ανοσοποιητικο, υπαρχει κινδυνος να αναπτυχθουν μολυνσεις απο μικροβια, τα οποια μπορει να επιμολυνουν το ενδομητριο και να μην γινει καν η εμφυτευση.

 

για να παρεις κορτιζονη για 2 μηνες, πρεπει να υπαρχει σοβαρος λογος. δεν την παιρνουμε προληπτικα. παρε οπωσδηποτε και δευτερη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Μα νομίζω ότι ούτε καν στα αυτοάνοσα (πχ σκλήρυνση κατά πλάκας) δίνουν κορτιζόνη όταν υπάρχει εγκυμοσύνη.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ με την turbulence και λέω κι εγώ πως πρέπει οπωσδήποτε να πάρεις δεύτερη γνώμη. Κάποιοι εξωσωματικοί δίνουν λίγη κορτιζόνη κοντά ή μετά την εμβρυομεταφορά αλλά και αυτό είναι αμφισβητούμενο ως προς την αποτελεσματικότητά του. Το δύο μήνες πάντως μου φαίνεται το λιγότερο υπερβολικό.

 

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας..δεν εχω καποιο αυτοανοσο νοσημα..τουλαχιστον την δεδομενη στιγμη απλα εχω στο ενεργητικο μου παλλινδρομες κυησεις η μια εκ των οποιων λιγο προχωρημενη...στην προχωρημενη μου κυηση μολις διακοπηκε η κορτιζονη λιγες μερες μετα χαθηκε και το μωρο..σταματησε η καρδια του..οσο για την δευτερη γνωμη λιγο δυσκολο γαιτι ανοσολογοι αναπαραγωγης ειναι λιγοι..εχω παει ηδη σε δυο..και οι 2 τα ιδια λενε..τι να πω δεν ξερω..

Link to comment
Share on other sites

αννα, λυπαμαι για τις παλινδρομες που ειχες.

φανταζομαι οτι εκανες αποξεση τοτε. κανατε ελεγχο (ιστολογικο, μοριακο) στο εμβρυο? βρεθηκε κατι? ισως η διακοπη της κορτιζονης να ηταν συμπτωση, μπορει και οχι.

για ποιο λογο επαιρνες την κορτιζονη? εχεις καποιο συνδρομο (π.χ. αντιφωσφολιπιδικο), ή κατι αλλο?

θελω να πω, οτι δεν ξερουμε πολλες φορες την αιτια και ψαχνουμε να βρουμε λογους γιατι μας συνεβη κατι ασχημο.

δεν ξερω σε ποιους ανοσολογους εχεις παει, γιατι υπαρχουν και πολλοι απατεωνες που αποκαλουν τον εαυτο τους ανοσολογους. δες καποιες πληροφοριες που βρηκα στο νετ -

 

Ανοσολόγος στην ελλάδα είναι αυτός που έχει ανοσολογικό εργαστήριο. Άρα είναι κάποιος που μπορεί να είναι

1. Μικροβιολόγος

2. Παθολογοανατόμος

3. Αιματολόγος

 

Ανοσολογικό εργαστήριο είναι ένα εργαστήριο που έχει κυτταρομετρία ροής, cell sorting, κυτταροκαλλιέργειες, ανοσοφθορισμούς, στο εξωτερικό κάποια εργαστήρια έχουν και δικά τους facilities για δημιουργία αντισωμάτων. Στην Ελλάδα εργαστήριο δεν έχει συνήθως ο κλινικός εκτός αν είναι στο πανεπιστήμιο ή σε κάποιο ερευνητικό ίδρυμα. Επίσης ανοσολόγος είναι κάποιος που έχει κάνει PhD στην ανοσολογία (πάλι στο εξωτερικό) και έχει μόνο εργαστήριο,

 

Τώρα, στο εξωτερικό συνήθως ο ανοσολόγος έχει και κλινικό έργο και εργαστήριο. Αυτό το κάνουν παιδίατροι, αλλεργιολόγοι, ρευματολόγοι, αιματολόγοι, ακόμα και ογκολόγοι.

 

 

 

αυτο γινεται με τους ανοσολογους. για να παρεις κορτιζονη ομως, θα πρεπει να ρωτησεις και καποιον αλλον. γυναικολογο, εξωσωματικο, αιματολογο, ή αλλη ειδικοτητα- εξαρταται απο τα θεματα που εχεις (ρευματολογο π.χ.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις σας..δεν εχω καποιο αυτοανοσο νοσημα..τουλαχιστον την δεδομενη στιγμη απλα εχω στο ενεργητικο μου παλλινδρομες κυησεις η μια εκ των οποιων λιγο προχωρημενη...στην προχωρημενη μου κυηση μολις διακοπηκε η κορτιζονη λιγες μερες μετα χαθηκε και το μωρο..σταματησε η καρδια του..οσο για την δευτερη γνωμη λιγο δυσκολο γαιτι ανοσολογοι αναπαραγωγης ειναι λιγοι..εχω παει ηδη σε δυο..και οι 2 τα ιδια λενε..τι να πω δεν ξερω..

Κοριτσάκι μου Λυπάμαι για την απώλεια σου ότι κ να σου πούμε είναι λίγο πάρε το χρόνο σου προσπάθησε όσο μπορείς να μην σε πάρει από κάτω θα βρεθεί η λύση με αισιοδοξία και πίστη.

Όσο για τους ανοσολογικους πριν χρόνια είχα επισκεφτεί ένα ο οποίος έλεγε σε όλες τα ίδια είχε τύχει να πανε 3 γνωστές μου κ μας είπε ακριβώς τα ίδια.

Κορτιζόνη ορισμένοι δίνουν σχεδόν σε όλες είτε υπάρχει αιτία είτε δεν υπάρχει απλά βοηθάει στην καταπολέμηση κάποιον εχθρών στον οργανισμό μας για να μπορέσει να επιβιώσει το έμβρυο.

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

κορτιζονη πηρα και εγω σε 3 ή 4 προσπαθειες που ειχα κανει (εχω χασει το μετρημα). το θεμα ειναι οτι πιθανον να ειχα τοτε καποια μικροβια ή φλεγμονη (δεν φανηκε στις εξετασεις), που φουντωσε λογω καταστολης ανοσοποιητικου, και αυτο προκαλεσε επιμολυνση ενδομητριου, ενδομητριτιδα, και στη συνεχεια κατεστρεψε σχεδον ολικα το ενδομητριο μου. την αιτια και το αποτελεσμα δεν μπορεσε να εκτιμησει κανενας γιατρος (δεν ξερουν τι ακριβως εχω και γιατι).

 

δεν προκαλει η κορτιζονη τα ιδια σε ολες που την παιρνουν, απλα καλο ειναι να παιρνουμε τις προφυλαξεις μας, παντα. και δευτερη και τριτη γνωμη.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου εχω παει σε 3 αιματολογους.σε 2 ανοσολογους σε ρευματολογο,βιοπαθολογο,πολλους γυναικολογους και ετσι οπως παει με βλεπω στο τελος και σε ψυχολογο..χαχαχαχαχαχ...Α και εννοειται οτι εχω κανει απειρες εξετασεις..ολοι μου μιλανε με πιθανοτητες..πιθανο εκεινο.πιθανο το αλλο..ξερετε πιστευω..το μωρο ηταν υγιεστατο απο τον καρυοτυπο που καναμε..δεν εχω αντιρρηση στο να παρω κορτιζονη..απλα με προβληματιζει αυτο το 2 μηνες πριν την εξωσωματικη...φοβαμαι μην επηρεασει την υποδεκτικοτητα του ενδομητριου..

Link to comment
Share on other sites

Α την κορτιζονη την επαιρνα επισης για προληπτικους λογους οπως και τις αντιπηκτικες..αφου δεν βρισκουμε την αιτια παιρνουμε λιγα φαρμακα παραπανω..λες και δεν μας φτανουν τα οσα φαρμακα παιρνουμε στην εξωσωματικη..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

anna ακομη κ αν διεκοψες την κορτιζονη μη νομιζεις οτι σε δυο ημερες ειχε αποβληθει.σε ποιες εβδομαδες τα εχανες?

κ μια πολυ σημαντικη ερωτηση.τοσακχαρο σου το μετρουσες?αν ειχες θεμα με ην κορτιζονη η κατασταση θα χειροτερευε.

Link to comment
Share on other sites

Σακχαρο να πω την αληθεια δεν εξεταζα μονο μια εξεταση την γλυκοζυλιωμενη καπως ετσι την λενε..εκανα καθε μηνα αυτην..13 βδομαδα διακοπη κορτιζονης..16 διακοπη κυησης..

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι παρα πολυ σοβαρο.κανεις δεν βρεθηκε να σου το πει?επισης το μυαλο μου παει σε πιθανη λοιμωξη που αν υπηρχε,να ειδσαι σιγουρη οτι με την κορτζονη θεριευε.

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες σακχαρο εννοεις την απλη εξεταση αιματος που κανουμε?αν ναι αυτη ναι την εκανα καθε μηνα και ηταν οκ..και για λοιμωξη που ανεφερες πως μπορουσα να δω αν ειχα?δηλαδη με ποια εξεταση?σας ευχαριστω ολες που μοιραζοσαστε της εμπειριες και τις γνωσεις σας...

Link to comment
Share on other sites

anna πρεπει να επισκευτεις εναν ενδοκρινολογο - διαβητολογο αναπαραγωγης κ να εκτιμησει την τριωρη καμπυλη σακχαρου που πρεπει να κανεις,τη γκυκοζυλιωμενη σου ,την ινσουλινη σου κ τα υπολοιπα ενδοκρινολογικα.φανταζομαι εξετασεις θρομβοφιλιας θα εχεις κανει.οσο για τις λοιμωξεις,θα πρεπει να κανεις καλλιεργεια κολπικου,τραχηλικου αλλα κ ιστου ενδομητριου κ μαλιστα μοριακο ελεγχο για να μπορει να πιασει ο,τι ξεφευγει με το κολπικο.οι καλλιεργειες αυτες αφοτουν τα αεροβια,αναεροβια ,χλαμυδια,μυκοπλασμα κ τα δυο ηδη ουρεοπλασματος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαγιοπουλος σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο και τις διευκρινησεις σου..το εχω σε προγραμμα τον ενδοκρινολογο..οσο για τις καλλιεργεις που μου ανεφερες τις εχω κανει πριν 10 μερες...σε ευχαριστω και παλι..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπερα κοριτσια θα ηθελα την γνωμη σας για κατι που μου προτινε η ανοσολογος μου..να παρω κορτιζονη 2 μηνες πριν την εμβρυομεταφορα λογω οτι πρεπει να εχουμε καποιο ανοσολογικο θεμα με το συζυγο..η κορτιζονη μπορει να βλαψει σε περιπτωση θετικης χοριακης το εμβρυο?

 

Kαλησπέρα. Είχα κάνει επίσης δίμηνη θεραπεία με κορτιζόνη πριν από εμβρυομεταφορα. Η ανοσολόγος μου το σύστησε λόγω κάποιων δεικτών σε αιμοτολογικές που έδειχναν μη ταυτισμένο αυτοάνοσο και ίσως εμπόδιζαν την εμφύτευση. Δεν είχα όμως επίσης αποτέλεσμα στην προσπάθειά μου. (Κορτιζόνη μου είχε συστήσει αιματολόγος και ρευματολόγος μαζί με plaquenil )

Η ανοσολόγος έκανε τη θεραπεία αυτή και σε κοπέλα με πολλές αποβολές και τη βοηθούσε στην επιτυχή έκβαση της εγκυμοσύνης. Πήρε κορτιζόνη πριν και καθόλη τη διάρκεια και στις 3 εγκυμοσύνες της.

 

Στην επόμενη προσπάθειά μου δεν ξαναπήρα κορτιζόνη. Μόνο τις μέρες της εμβρυομεταφοράς. Πάλι χωρίς αποτέλεσμα.

 

Τελικά τι θα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...