Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσιολογική σύλληψη με ολιγοασθενοσπερμία - Γίνεται;


ylianna

Recommended Posts

Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση και τις απαντησεις σας.

Ευχομαι σε ολες οτι επιθυμειτε να πραγματοποιηθει..

Για μενα το πιο δυσκολο ειναι το ψυχολογικο κομματι. δεν αντεχω να τον βλεπω να υποφερει..

ευχομαι να πανε ολα καλα στο τελος για ολους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επειδή έκαστος στο είδος του, εγώ θα σου έλεγα να επισκεφτείτε ανδρολόγο που ειδικεύεται στην υπογονιμότητα για να σας καθοδηγήσει κ επίσης το σπερμοδιάγραμμα αν πχ. έχει γίνει σε ένα απλό μικροβιολογικό, καλό θα ήταν να επαναληφθεί, αλλά αυτή τη φορά σε ένα εξειδικευμένο εργαστήριο...καταλαβαίνω το σοκ, τη στενοχώρια κλπ.αλλά μην τρελαίνεστε...άλλωστε δεν σας πήραν και τα χρόνια...το θέμα είναι να βρεθεί το πρόβλημα...ε αφού βρέθηκε θα βρεθεί κ η λύση...επιμονή κ επιμονή χρειάζεται...καλή συνέχεια!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κοριτσια μου καλησπερα,πριν απο 2 εβδομαδες, κ μολις ειχα λαβει τις εξετασεις του αντρα μου(2.300.000σπερματοζωαρια/ml), διαβαζα αυτη τη συζητηση κ επαιρνα δυναμη που δεν ημουν η μονη που αντιμετωπιζε κατι τετοιο!ειχα βαλθει να ψαχνω σε αρθρα κ παλια ποστ για να καταλαβω ποσο σοβαρο ηταν το θεμα κ τι μας περιμενε ...κ ηταν πολυυυυυ σοβαρο.επισκεφτηκα το γυναικολογο μου ο οποιος μου απεκλεισε τη φυσιολογικα συλληψη με αυτο το σπερμα...κ ομως...την επομενη μερα επεστρεψα στο ιατρειο του με αποτελεσματα β χοριακης που εδειχναν εγκυμοσυνη!τις μερες που σας διαβαζα ημουν ηδη εγκυος!!!!ο αντρας μου εκανε κ υπερηχο στον ουρολογο κ δεν βρηκε τπτ....ακομα αναρωτιομαστε!!!!ο γιατρος μου ειπε επι λεξη"η πολυ τυχερη ησουν η λαθος ηταν οι εξετασεις η το κανες με αλλον(χαχαχαχα το τελευταιο το αποκλειουμε)"...αααα κ εγω με πολυκυστικες ετσι?!κ μονο ινοφερτ κ γλουφαζ πηρα!!!το ξερω οτι σε πολλες θα δωσει κουραγιο ...γι αυτο σας γραφω την ιστορια μου!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπερα,πριν απο 2 εβδομαδες, κ μολις ειχα λαβει τις εξετασεις του αντρα μου(2.300.000σπερματοζωαρια/ml), διαβαζα αυτη τη συζητηση κ επαιρνα δυναμη που δεν ημουν η μονη που αντιμετωπιζε κατι τετοιο!ειχα βαλθει να ψαχνω σε αρθρα κ παλια ποστ για να καταλαβω ποσο σοβαρο ηταν το θεμα κ τι μας περιμενε ...κ ηταν πολυυυυυ σοβαρο.επισκεφτηκα το γυναικολογο μου ο οποιος μου απεκλεισε τη φυσιολογικα συλληψη με αυτο το σπερμα...κ ομως...την επομενη μερα επεστρεψα στο ιατρειο του με αποτελεσματα β χοριακης που εδειχναν εγκυμοσυνη!τις μερες που σας διαβαζα ημουν ηδη εγκυος!!!!ο αντρας μου εκανε κ υπερηχο στον ουρολογο κ δεν βρηκε τπτ....ακομα αναρωτιομαστε!!!!ο γιατρος μου ειπε επι λεξη"η πολυ τυχερη ησουν η λαθος ηταν οι εξετασεις η το κανες με αλλον(χαχαχαχα το τελευταιο το αποκλειουμε)"...αααα κ εγω με πολυκυστικες ετσι?!κ μονο ινοφερτ κ γλουφαζ πηρα!!!το ξερω οτι σε πολλες θα δωσει κουραγιο ...γι αυτο σας γραφω την ιστορια μου!

 

Γεια σου κοριτσάκι και καλώς ήρθες στο φόρουμ!!!!! Τι όμορφη ιστορία και πόσο κουράγιο μας δίνεις! Συγχαρητήρια!!Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη κι ένα υγιέστατο μωράκι!!!!!!!!!Αν επιτρέπεται προσπαθούσατε καιρό?? Εμείς έχουμε νούμερα λίγο πιο χαμηλά από τα δικά σας και προσπαθούμε πάνω από ένα χρόνο και τώρα σε λίγους μήνες πάμε για εξωσωματική. Φυσικά οι προσπάθειες μας δεν έχουν σταματήσει γιατί ποτέ δεν ξέρεις!

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites

butterfly1986 1000 ευχαριστω για τις ευχες!!!ειναι ακομη πολυ νωρις αλλα ελπιζουμε να πανε ολα καλα!😊😊😊 προσπαθουσαμε 7 μηνες χωρις αποτελεσμα κ γι αυτο τον περασμενο μηνα πηγα στο γυναικ.για να δρομολογήσουμε καποια θεραπεια( για πολυκυστικες)ετσι ξεκινησαμε περαιτέρω εξετασεις!!σου ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα!με τον ενα η τον αλλο τροπο θα φτασουμε στο επιθυμητό αποτελεσμα...αυτο εχει σημασια!!!αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ τιποτα δεν ειναι αδυνατο..❤❤❤❤❤κ ξερω οτι ειναι δυσκολο αλλα οσο δε μας γινεται εμμονη τοοοσο το καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σας!! :P

Αναγκαζομαι να καταφυγω στη δωρεα ωαριων πραγμα που εχω αποδεχτει ωστοσο ο συζηγος εχει και αυτος σοβαρη ολιγοασθενοσπερμια (4εκατ. 0% ζωηρη κινηση 20% μετρια και 20%μικρη,60%τυπικες μορφες) κοριτσια τι λετε θα τα καταφερουμε; εξεταση για κατακερματισμο δεν εχουμε κανει αλλα ξεκινησαμε τις γνωστες βιταμινες..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!! :P

Αναγκαζομαι να καταφυγω στη δωρεα ωαριων πραγμα που εχω αποδεχτει ωστοσο ο συζηγος εχει και αυτος σοβαρη ολιγοασθενοσπερμια (4εκατ. 0% ζωηρη κινηση 20% μετρια και 20%μικρη,60%τυπικες μορφες) κοριτσια τι λετε θα τα καταφερουμε; εξεταση για κατακερματισμο δεν εχουμε κανει αλλα ξεκινησαμε τις γνωστες βιταμινες..

 

Φαντάζομαι δεν ειναι μια απόφαση που την παίρνεις εύκολα αλλα συγχαρητήρια κ στους δυο σας. Μια χαρά θα τα καταφέρετε. Οπως κ τόσα αλλα ζευγάρια ετσι κ εσείς απλά δεν θα ακολουθήσετε την κλασική μέθοδο ivf. Ε και; Εδώ δεν κολλήσατε σε άλλα θέματα...Καλή επιτυχία!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι δεν ειναι μια απόφαση που την παίρνεις εύκολα αλλα συγχαρητήρια κ στους δυο σας. Μια χαρά θα τα καταφέρετε. Οπως κ τόσα αλλα ζευγάρια ετσι κ εσείς απλά δεν θα ακολουθήσετε την κλασική μέθοδο ivf. Ε και; Εδώ δεν κολλήσατε σε άλλα θέματα...Καλή επιτυχία!

 

Κοριτσι μου σε ευχαριστω πολυ για την ενθαρυνση. καμια φορα οταν εχεις περασει καποια πραγματα στη ζωη σου που σου εχουν μαθει να εκτημας την ιδια σου την υπαρξη το τελευταιο που θα σε νοιαξει ειναι η δωρεα ωαριου.Ειχατε και σεις θεμα με τα σπερματοζωαρια?φοβαμαι τον κατακερματισμο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου σε ευχαριστω πολυ για την ενθαρυνση. καμια φορα οταν εχεις περασει καποια πραγματα στη ζωη σου που σου εχουν μαθει να εκτημας την ιδια σου την υπαρξη το τελευταιο που θα σε νοιαξει ειναι η δωρεα ωαριου.Ειχατε και σεις θεμα με τα σπερματοζωαρια?φοβαμαι τον κατακερματισμο.

 

Εγω έμεινα με μια σάλπιγγα κ μια ωοθηκη λόγω 2 χειρουργείων ενδομητριωςης κ ο σύζυγος με ολιγοασθενοτερατοσπερμία κ χάλια κατακερματισμό...εκανα μολις ένα ωάριο λόγω φτωχής ανταποκριςης αλλα άριστο κ για καλη μας τύχη πετύχαμε με την πρώτη...φυσικα κάναμε μικρογονιμοποιηση λόγω σπέρματος...με τα δανεικά έχετε πολλές πολλές πιθανότητες κ δη για πολυδυμη κύηση...το σπερμα να μη σε προβληματίζει καθόλου...να σκεφτεςαι θετικα γιατί η ψυχολογία ειναι το α κ το ω...καλη επιτυχία!!!!

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω έμεινα με μια σάλπιγγα κ μια ωοθηκη λόγω 2 χειρουργείων ενδομητριωςης κ ο σύζυγος με ολιγοασθενοτερατοσπερμία κ χάλια κατακερματισμό...εκανα μολις ένα ωάριο λόγω φτωχής ανταποκριςης αλλα άριστο κ για καλη μας τύχη πετύχαμε με την πρώτη...φυσικα κάναμε μικρογονιμοποιηση λόγω σπέρματος...με τα δανεικά έχετε πολλές πολλές πιθανότητες κ δη για πολυδυμη κύηση...το σπερμα να μη σε προβληματίζει καθόλου...να σκεφτεςαι θετικα γιατί η ψυχολογία ειναι το α κ το ω...καλη επιτυχία!!!!

 

Σε ευχαριστω πολυ πολυ.θετικη σκεψη λοιπον,να χαιρεσαι το παιδακι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος

όγκος : 6 ml

Ph: 7.9

Αριθμός/ml: 7.000.000

Κινητικότητα:

1η ώρα ζωηρά 23%, νωθρά 29% και ακίνητα 48%

2η ώρα ζωήρα 21% νωθρά 26% και ακίνητα 53%

6η ώρα ζωηρά 13% νωθρά 19% και ακίνητα 68%

12η ώρα ζωηρά 2% νωθρά 6% και ακίνητα 92%

 

Εντάξει καταλαβαίνω οτι ο αριθμός σπερματοζωαρίων είναι μικρός ( το πόσο μικρός είναι δεν καταλαβαίνω) η κινητικότητα πως τη βλέπετε βρε κορίτσια?

Έχω κανονίσει ραντεβού με τον γυναικολόγο μου σε 1 βδομάδα. Φυσιολογική σύλληψη είναι εφικτή ή να το ξεχάσω? Η ηλικία μου 38,5 και του σύζηγου 45.

 

Έχω αγχωθεί

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος

όγκος : 6 ml

Ph: 7.9

Αριθμός/ml: 7.000.000

Κινητικότητα:

1η ώρα ζωηρά 23%, νωθρά 29% και ακίνητα 48%

2η ώρα ζωήρα 21% νωθρά 26% και ακίνητα 53%

6η ώρα ζωηρά 13% νωθρά 19% και ακίνητα 68%

12η ώρα ζωηρά 2% νωθρά 6% και ακίνητα 92%

 

Εντάξει καταλαβαίνω οτι ο αριθμός σπερματοζωαρίων είναι μικρός ( το πόσο μικρός είναι δεν καταλαβαίνω) η κινητικότητα πως τη βλέπετε βρε κορίτσια?

Έχω κανονίσει ραντεβού με τον γυναικολόγο μου σε 1 βδομάδα. Φυσιολογική σύλληψη είναι εφικτή ή να το ξεχάσω? Η ηλικία μου 38,5 και του σύζηγου 45.

 

Έχω αγχωθεί

 

Το εργαστηριο σου εχει βγαλει την διαγνωση ολιγοασθενοσπερμια? Δεν ξερω να σου πω για τα αποτελεσματα αλλα αν εχει βγει διαγνωση ολιγοασθενοσπερμια απτο εργαστηριο για φυσικη συλληψη μαλλον χρειαζεται αρκετος χρονος κατι που μαλλον δεν πρεπει να διαθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήραμε τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος

όγκος : 6 ml

Ph: 7.9

Αριθμός/ml: 7.000.000

Κινητικότητα:

1η ώρα ζωηρά 23%, νωθρά 29% και ακίνητα 48%

2η ώρα ζωήρα 21% νωθρά 26% και ακίνητα 53%

6η ώρα ζωηρά 13% νωθρά 19% και ακίνητα 68%

12η ώρα ζωηρά 2% νωθρά 6% και ακίνητα 92%

 

Εντάξει καταλαβαίνω οτι ο αριθμός σπερματοζωαρίων είναι μικρός ( το πόσο μικρός είναι δεν καταλαβαίνω) η κινητικότητα πως τη βλέπετε βρε κορίτσια?

Έχω κανονίσει ραντεβού με τον γυναικολόγο μου σε 1 βδομάδα. Φυσιολογική σύλληψη είναι εφικτή ή να το ξεχάσω? Η ηλικία μου 38,5 και του σύζηγου 45.

 

Έχω αγχωθεί

 

Καλησπέρα !η προσωπικη μου εμπειρία : Ολιγοασθενοσπερμια ηταν το προβλημα το δικο μας συν καποιες ανωμαλες μορφες. Το ανακαλυψαμε μετα απο 4 χρονια προσπαθειων.. επειδη δεν θελαμε να χασουμε αλλο χρονο προσπαθωντας φυσικα καναμε σπερματεγχυση η οποια απετυχε καθως ο γιατρος ηταν τσαρλατανος διοτι το σπερμα μας δεν ηταν ιδανικο για σπερματεγχυση..Ευτυχως αλλαξα γιατρο κ καναμε εξωσωματική με μικρογονομοποίηση..εχω κανει 2 εξωσωματικες κ πετυχαν και οι 2. Η ηλικια μου ειναι 28 και ο αντρας μου 41.

 

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα Τα προβληματα του σπερματος ειναι πολυπλοκα και δυστυχως θελουν αρκετο χρονο εστω απλα να βελτιωθουν κάπως..Εμεις πεταξαμε πολλα λεφτα σε βιταμινες, σε ουρολογους κλπ ελπιζοντας σε πετυχημενη σπερματεγχυση ή ακομα και σε φυσιολογικη συλληψη , η οποια και φυσικα δεν αποκλειεται να συμβει όμως πρεπει να εχεις υπομονή και να αφησεις το χρόνο να περνα για να δεις αν θα σου τύχει... εμεις σαν ζευγαρι δεν ειχαμε άλλη υπομονή κ δεν θελαμε να αφησουμε το χρονο να περάσει άλλο.

 

Καταρχας μην αγχωνεσαι!Πηγαινε στο γιατρό σου, βαλτε τα κατω,ζυγιστε τα και ευχομαι να βρειτε την καλυτερη δυνατη και άμεση λυση. Να εισαι σιγουρη πως υπαρχει.

 

mlBhp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα!

Δεν έχω καταλάβει καν αν πρέπει να δημοσιεύσω εδώ ή κάπου αλλού το θέμα μου... Οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.. Εν ολίγοις, το σπερμοδιάγραμμα του συζύγου μου που τσεκάρουμε εδώ και 2 χρόνια, όλο και χειροτερεύει σαν εικόνα, με χθεσινό αποτέλεσμα μόνο παύλες, χωρίς καμία τιμή. Σήμερα κιόλας έχουμε ραντεβού στον ουρολόγο να δούμε τι θα μας πει. Έως τώρα έχει διαγνωστεί με κιρσοκήλη και θυροειδή, για τον οποίο λαμβάνει θεραπεία. Θέλω να ρωτήσω, εάν υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για την τόσο δραματική πτώση της εικόνας του σπέρματος και αν αυτό σχετίζεται με την κιρσοκήλη από τη δική σας εμπειρία. Η ηλικία μου 32 και η δική του 42. Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Δεν έχω καταλάβει καν αν πρέπει να δημοσιεύσω εδώ ή κάπου αλλού το θέμα μου... Οπότε οποιαδήποτε βοήθεια θα ήταν πολύτιμη.. Εν ολίγοις, το σπερμοδιάγραμμα του συζύγου μου που τσεκάρουμε εδώ και 2 χρόνια, όλο και χειροτερεύει σαν εικόνα, με χθεσινό αποτέλεσμα μόνο παύλες, χωρίς καμία τιμή. Σήμερα κιόλας έχουμε ραντεβού στον ουρολόγο να δούμε τι θα μας πει. Έως τώρα έχει διαγνωστεί με κιρσοκήλη και θυροειδή, για τον οποίο λαμβάνει θεραπεία. Θέλω να ρωτήσω, εάν υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για την τόσο δραματική πτώση της εικόνας του σπέρματος και αν αυτό σχετίζεται με την κιρσοκήλη από τη δική σας εμπειρία. Η ηλικία μου 32 και η δική του 42. Ευχαριστώ πολύ...

 

Την εξέταση την έκανε στο ίδιο εργαστήριο όλες τις φορές??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα.

Να σας πω και γω την πονεμένη μου ιστορία μήπως βρω συμπαράσταση γιατι έχω πέσει απο τα σύννεφα και έχουν γκρεμίστει τα παντα.

Μετα απο δυο χρόνια ελεύθερων προσπαθειών και αφού δεν καταφέραμε να μείνω έγκυος αρχισαμε τη διαδικασια εξέτασεων. Έχω έκανα προς το παρόν τα βασικά και περιμενω να αδιαθέτησω για να προχωρήσω σε ορμονικές εξετάσεις και σε Σαλπιγγογραφια. το προβλημα ειναι οι εξετάσεις του συζύγου. Έκανε σπερμοδιαγραμμα, καλλιέργεια και κατακερματισμο DNA σπέρματος. Ο κατακερματισμός είχε αποτέλεσμα 28% η καλλιέργεια έδειξε μυκοπλασμα. Τώρα σας παραθέτω το σπερμοδιαγραμμα.

 

Ογκος σπέρματος 1.8 ml

 

Αντίδραση 8.0

 

γλοιοτησ αυξημένη (+++)

 

αριθμος σπερματοζωαρίων άμα ml 6.400.000

 

Τυπικές μορφές 60%

 

κινητικοτητα

 

1η ώρα ακίνητα 90% και μικρή κίνηση 10%

 

3η ώρα ακίνητα 90% και μικρή κίνηση 10%

 

24η ώρα ακίνητα 100%

 

Να προσθεσω ότι το δειγμα δοθηκε μετα απο αποχη 9 μερών και έφτασε στο μικροβιολογικο περίπου σε 1 ώρα και ένα τέταρτο. μετα απο αυτά τα αποτελέσματα πήγαμε σε ουρολογο ο οποίος τον εξετασε Και του έδωσε μια μηνιαία θεραπεία με αντιβιωση για το μυκοπλασμα και μετα να πάρει κατι βιταμίνες για τρεις μήνες ώστε να παει να ξαναδώσει δειγμα. Επίσης του έγραψε και ένα τριπλεξ για να ελέγξει πιθανή Κιρσοκηλη γιατι στην εξέταση φαινόταν πιθανη κιρσοκηλη

Ευτυχώς ο άντρας μου δεν το χει πάρει πολυ βαριά αλλα εγω στα πατώματα.... απο την δίκη σας εμπειρία υπάρχει περίπτωση να πάρουν μπρος τα ακίνητα με τις βιταμίνες και να φτάσουν σε ένα ποσοστό που θα μπορούσε να φέρει μια φυσιολογική σύλληψη;

Κουράστηκα να περιμενω και θέλω να μην φάω αλλο χρόνο στο περίμενε. Εγω είμαι 29 και ο σύζυγος 38. Ξέρω δεν με έφαγαν τα χρόνια αλλα οταν το προσπαθείς δυο και χρόνια ακόμη και οι τρεις μήνες που μας είπαν για θεραπεία μου φαίνονται πολλοί.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

Να σας πω και γω την πονεμένη μου ιστορία μήπως βρω συμπαράσταση γιατι έχω πέσει απο τα σύννεφα και έχουν γκρεμίστει τα παντα.

Μετα απο δυο χρόνια ελεύθερων προσπαθειών και αφού δεν καταφέραμε να μείνω έγκυος αρχισαμε τη διαδικασια εξέτασεων. Έχω έκανα προς το παρόν τα βασικά και περιμενω να αδιαθέτησω για να προχωρήσω σε ορμονικές εξετάσεις και σε Σαλπιγγογραφια. το προβλημα ειναι οι εξετάσεις του συζύγου. Έκανε σπερμοδιαγραμμα, καλλιέργεια και κατακερματισμο DNA σπέρματος. Ο κατακερματισμός είχε αποτέλεσμα 28% η καλλιέργεια έδειξε μυκοπλασμα. Τώρα σας παραθέτω το σπερμοδιαγραμμα.

 

Ογκος σπέρματος 1.8 ml

 

Αντίδραση 8.0

 

γλοιοτησ αυξημένη (+++)

 

αριθμος σπερματοζωαρίων άμα ml 6.400.000

 

Τυπικές μορφές 60%

 

κινητικοτητα

 

1η ώρα ακίνητα 90% και μικρή κίνηση 10%

 

3η ώρα ακίνητα 90% και μικρή κίνηση 10%

 

24η ώρα ακίνητα 100%

 

Να προσθεσω ότι το δειγμα δοθηκε μετα απο αποχη 9 μερών και έφτασε στο μικροβιολογικο περίπου σε 1 ώρα και ένα τέταρτο. μετα απο αυτά τα αποτελέσματα πήγαμε σε ουρολογο ο οποίος τον εξετασε Και του έδωσε μια μηνιαία θεραπεία με αντιβιωση για το μυκοπλασμα και μετα να πάρει κατι βιταμίνες για τρεις μήνες ώστε να παει να ξαναδώσει δειγμα. Επίσης του έγραψε και ένα τριπλεξ για να ελέγξει πιθανή Κιρσοκηλη γιατι στην εξέταση φαινόταν πιθανη κιρσοκηλη

Ευτυχώς ο άντρας μου δεν το χει πάρει πολυ βαριά αλλα εγω στα πατώματα.... απο την δίκη σας εμπειρία υπάρχει περίπτωση να πάρουν μπρος τα ακίνητα με τις βιταμίνες και να φτάσουν σε ένα ποσοστό που θα μπορούσε να φέρει μια φυσιολογική σύλληψη;

Κουράστηκα να περιμενω και θέλω να μην φάω αλλο χρόνο στο περίμενε. Εγω είμαι 29 και ο σύζυγος 38. Ξέρω δεν με έφαγαν τα χρόνια αλλα οταν το προσπαθείς δυο και χρόνια ακόμη και οι τρεις μήνες που μας είπαν για θεραπεία μου φαίνονται πολλοί.

 

Ε, ναι...Θα συμφωνήσω...Μετά από 2 χρόνια, καλά κάνετε κ το ψάχνετε...Όλα καλά κ ωραία με την επιλογή των εξετάσεων που σας έδωσαν, είστε σε καλό δρόμο, αλλά 9 ημέρες αποχής είναι πάρααααα πολλές!!!!! Είσαι σίγουρη βρε κορίτσι; Επίσης, το σπερμοδιάγραμμα καλό είναι να γίνεται σε εξειδικευμένο κέντρο κ όχι σε απλό μικροβιολογικό...μην ανησυχείς, ολα διορθώνονται κ θα τη βρείτε την ακρη απλά δείτε παλι το θέμα με το σπερμοδιάγραμμα...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι θα συμφωνήσω με τη Sunrise ότι 9 μέρες είναι πολλές. Επειδή κι εμείς έχουμε κάνει πολλά σπερμοδιαγράμματα λόγω προβλήματος παντού μας έλεγαν ότι για έγκυρα αποτελέσματα η αποχή πρέπει να είναι από 2-4 μέρες και το υλικό θα πρέπει να μεταφεθεί στο εργαστήριο το πολύ σε 1 ώρα. Από εκεί και πέρα το μυκόπλασμα είναι ένα θέμα που λογικά πρέπει να αντιμετωπιστεί. Κάνε υπομονή,κάντε τις εξετάσεις σας και όλα θα γίνουν! Καλή τύχη σου εύχομαι σε ότι κι αν κάνεις!

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λέτε ειναι πολλές ε; συν ότι το δείγμα το πήγαμε σε περίπου 1.30 ώρα. Τόσο μας είχε πει ο μικροβιολόγος γιατι είμαστε σε επαρχία και έπρεπε να κάνουμε αρκετά χιλιόμετρα εκείνο το μαυρο πρωί! Αλλα να σας πω αν δεν είχε θέμα το σπερμα λογικά θα είχε δειξει τώρα δυο χρόνια... ελπίζω τουλάχιστον να διορθωθεί γιατι κουράστηκα. Την άλλη εβδομάδα πάω για σαλπιγγπγραφια και έχω πολυ άγχος για τη διαδικασία. Φοβάμαι αρκετά αλλα ότι ειναι να κάνω έχω αποφασίσει να το κάνω να ξεμπερδευω με τις εξετάσεις.

Και κλασικά έχω τους γύρω γύρω να πετάνε σπόντες για μωρά, και να θέλω να τους χαστουκίζω κάθε φορά που μου λένε κατι. Μένουμε σε μικρή κοινωνία βλέπετε και δεν έχουν με τίποτα αλλο να ασχοληθούν παρα με το ότι ο τάδε και η τάδε ειναι παντρεμένοι 4 χρόνια και ακόμα να κάνουν παιδί. Αχ......

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κακώς δέχτηκαν να εξετάσουν το δείγμα με 9 μερες αποχή και 1 ώρα και, πριν εκσπερματιση.

Εμένα η άποψη μου ειναι οτι ειναι μη αξιολογησιμο το αποτέλεσμα που έχετε.

Link to comment
Share on other sites

Λέτε ειναι πολλές ε; συν ότι το δείγμα το πήγαμε σε περίπου 1.30 ώρα. Τόσο μας είχε πει ο μικροβιολόγος γιατι είμαστε σε επαρχία και έπρεπε να κάνουμε αρκετά χιλιόμετρα εκείνο το μαυρο πρωί! Αλλα να σας πω αν δεν είχε θέμα το σπερμα λογικά θα είχε δειξει τώρα δυο χρόνια... ελπίζω τουλάχιστον να διορθωθεί γιατι κουράστηκα. Την άλλη εβδομάδα πάω για σαλπιγγπγραφια και έχω πολυ άγχος για τη διαδικασία. Φοβάμαι αρκετά αλλα ότι ειναι να κάνω έχω αποφασίσει να το κάνω να ξεμπερδευω με τις εξετάσεις.

Και κλασικά έχω τους γύρω γύρω να πετάνε σπόντες για μωρά, και να θέλω να τους χαστουκίζω κάθε φορά που μου λένε κατι. Μένουμε σε μικρή κοινωνία βλέπετε και δεν έχουν με τίποτα αλλο να ασχοληθούν παρα με το ότι ο τάδε και η τάδε ειναι παντρεμένοι 4 χρόνια και ακόμα να κάνουν παιδί. Αχ......

 

Που θα κανεις σαλπιγγογραφια? όλα καλα θα πάνε μην εχεις άγχος.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τα κορίτσια!!

9 ημέρες αποχής είναι πάρα πολλές, και το δείγμα πρέπει να πηγαίνει στο εργαστήριο εντός 20 λεπτών (εμένα έτσι μου είχαν πει) , επίσης καλό θα ήταν να κάνετε σπερμοδιάγραμμα σε εξειδικευμένο εργαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα.

Να σας πω και γω την πονεμένη μου ιστορία μήπως βρω συμπαράσταση γιατι έχω πέσει απο τα σύννεφα και έχουν γκρεμίστει τα παντα.

Μετα απο δυο χρόνια ελεύθερων προσπαθειών και αφού δεν καταφέραμε να μείνω έγκυος αρχισαμε τη διαδικασια εξέτασεων. Έχω έκανα προς το παρόν τα βασικά και περιμενω να αδιαθέτησω για να προχωρήσω σε ορμονικές εξετάσεις και σε Σαλπιγγογραφια. το προβλημα ειναι οι εξετάσεις του συζύγου. Έκανε σπερμοδιαγραμμα, καλλιέργεια και κατακερματισμο DNA σπέρματος. Ο κατακερματισμός είχε αποτέλεσμα 28% η καλλιέργεια έδειξε μυκοπλασμα. Τώρα σας παραθέτω το σπερμοδιαγραμμα.

 

Ογκος σπέρματος 1.8 ml

 

Αντίδραση 8.0

 

γλοιοτησ αυξημένη (+++)

 

αριθμος σπερματοζωαρίων άμα ml 6.400.000

 

Τυπικές μορφές 60%

 

κινητικοτητα

 

1η ώρα ακίνητα 90% και μικρή κίνηση 10%

 

3η ώρα ακίνητα 90% και μικρή κίνηση 10%

 

24η ώρα ακίνητα 100%

 

Να προσθεσω ότι το δειγμα δοθηκε μετα απο αποχη 9 μερών και έφτασε στο μικροβιολογικο περίπου σε 1 ώρα και ένα τέταρτο. μετα απο αυτά τα αποτελέσματα πήγαμε σε ουρολογο ο οποίος τον εξετασε Και του έδωσε μια μηνιαία θεραπεία με αντιβιωση για το μυκοπλασμα και μετα να πάρει κατι βιταμίνες για τρεις μήνες ώστε να παει να ξαναδώσει δειγμα. Επίσης του έγραψε και ένα τριπλεξ για να ελέγξει πιθανή Κιρσοκηλη γιατι στην εξέταση φαινόταν πιθανη κιρσοκηλη

Ευτυχώς ο άντρας μου δεν το χει πάρει πολυ βαριά αλλα εγω στα πατώματα.... απο την δίκη σας εμπειρία υπάρχει περίπτωση να πάρουν μπρος τα ακίνητα με τις βιταμίνες και να φτάσουν σε ένα ποσοστό που θα μπορούσε να φέρει μια φυσιολογική σύλληψη;

Κουράστηκα να περιμενω και θέλω να μην φάω αλλο χρόνο στο περίμενε. Εγω είμαι 29 και ο σύζυγος 38. Ξέρω δεν με έφαγαν τα χρόνια αλλα οταν το προσπαθείς δυο και χρόνια ακόμη και οι τρεις μήνες που μας είπαν για θεραπεία μου φαίνονται πολλοί.

καλημέρα! όπως σου είπαν όλα τα κορίτσια το σπερμοδιάγραμμα αυτό δεν είναι αξιολογήσιμο! 9 μέρες και 1ώρα+ επηρεάζουν τα πάντα! το μόνο που μπορεί να αξιολογηθεί είναι ο όγκος και το μικροβιακό φορτίο! το επόμενο καλύτερα να το κάνετε επιτόπου στο κέντρο με 3 μέρες αποχή. φαντάζομαι παίρνεις και εσύ αντιβίωση έτσι; αν παίρνει μόνο ο σύζυγος το μικρόβιο που κατα πάσα πιθανότητα το έχεις και εσύ θα ξαναμεταφερθεί!

κατα τ'άλλα μην αγχώνεσαι :D με βιταμίνες και αντιβίωση θα πάρει τα πάνω του το σπέρμα και φυσικά με σωστό σπερμοδιάγραμμα όταν τελειώσετε τη θεραπεία θα δείτε ακριβώς τι γίνεται και τι παίρνει παραπάνω βελτίωση!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι μου ,μου θυμιζεις πολυ τη δικη μαςπεριπτωση.Καναμε υποτιθεται μετα απο 2χρονια ενα σπερμοδιαγραμμα κ ηταν χαλια.Σοκ εμεις (γιατι ειχε προηγηθει εγκυμοσυνη παλαιοτερα).Τελικα ειχε μυκοπλασμα.εκανε θεραπεια,υποψια για κιρσοκηλη που δεν ειχε,κ το επαναλαβαμε μετα 3μηνες.Καλυτερο κατα πολυ αλλα οχι τελειο.Μεγάλη σημασια εχει κ η διατροφη κ τσιγαρο κ ποτο.Όλα επηρεαζουν αλλα πολυ περισσοτερο αν εισαι εσυ ενταξει.Αν ειναι όλα καλά με σενα τοτε κ προβλημα να εχει το σπέρμα αντιμετωπιζεται .Αν εχεις κ εσυ θεμα ,τοτε ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πράγματα.Εγω ειχα φραγμενη σάλπιγγα κ παρολαυτα προσπαθησαμε κ μονοι μας αρκετο καιρο.

Εμεις ειχαμε παει σε ενδοκρινολογο ειδικο για αναπαραγωγη κ μας κατηυθυνε αλλά νομιζω οτι υπαρχει συγκεκριμενο πρωτοκολλο :θεραπεια-βιταμινες λιγο καιρο κ μετα όλα τα αλλα.Όπως επισης μας ειπε οτι μπορει να υπαρχει παροδικο προβλημα κ οχι μονιμο.Ο,τι κ να ειναι λύνεται απλά χρειαζεται υπομονη, κ ψυχραιμια.

Όσο για αυτους που σε ρωτουν ,αστους να λενε ,κανε πως δεν καταλαβαινεις κ μετρα κ τους φιλους σου απο αυτην την κατασταση.Εγω προσωπικα εκοψα κανα δυο γιατι ουτε γεια μ λεγανε κ εμαθα οτι συζητουσανε στους καφεδες γιατι δεν κανω παιδι κ αν πηγα σε κανα γιατρο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...