Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Υπερηχογραφική σαλπιγγογραφια


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς έχει κάνει υπερηχο-σαλπιγγογραφία και πόσο έγκυρη είναι η μέθοδος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

kalispera! ego ekana kati paromio......

apo oti mou ipan i iperixosalpigografia ginete me fisiologiko oro (i kati tetio)! ego ekana tin idia eksetasi me ena alo ptitiko igro pou theoritika mimite tin kinisi tou spermatos....... ta apotelesmata ine sxedon efamila me tin isterosalpigografia ala i eksetasi ine poli pio apli ke "filiki" gia tin gineka!!!! ego pou exo kani ke isterosalpigografia, psifizo dagoto tin iperixografiki.......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η μέθοδος είναι εξίσου έγκυρη δηλαδή απ' ότι κατάλαβα..επειδή οσο και να έψαξα στο ίντερνετ δε βρήκα πολλούς να κάνουν την υπερηχογραφική, το Gynekology Ultrasound βγάζει στην αναζήτηση κυρίως, εσύ που την έκανες την εξέταση? (αν θες βέβαια μου λες).. Αυτό που λεω ότι βρίσκω στο ίντερνετ είναι το ιατρείο του κ.Δερδελή. Καμία γνώμη, εντύπωση, εμπειρία για τον συγκεκριμένο γυναικολόγο?? Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η μέθοδος είναι εξίσου έγκυρη δηλαδή απ' ότι κατάλαβα..επειδή οσο και να έψαξα στο ίντερνετ δε βρήκα πολλούς να κάνουν την υπερηχογραφική, το Gynekology Ultrasound βγάζει στην αναζήτηση κυρίως, εσύ που την έκανες την εξέταση? (αν θες βέβαια μου λες).. Αυτό που λεω ότι βρίσκω στο ίντερνετ είναι το ιατρείο του κ.Δερδελή. Καμία γνώμη, εντύπωση, εμπειρία για τον συγκεκριμένο γυναικολόγο?? Ευχαριστώ και πάλι!

 

nomizo pos ine eksisou egiri....sou stelno pm gia leptomeries.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Η μέθοδος είναι εξίσου έγκυρη δηλαδή απ' ότι κατάλαβα..επειδή οσο και να έψαξα στο ίντερνετ δε βρήκα πολλούς να κάνουν την υπερηχογραφική, το Gynekology Ultrasound βγάζει στην αναζήτηση κυρίως, εσύ που την έκανες την εξέταση? (αν θες βέβαια μου λες).. Αυτό που λεω ότι βρίσκω στο ίντερνετ είναι το ιατρείο του κ.Δερδελή. Καμία γνώμη, εντύπωση, εμπειρία για τον συγκεκριμένο γυναικολόγο?? Ευχαριστώ και πάλι!

 

Καλησπερα!! εγω εκανα υστεροσαλπιγγογραφια τον περασμενο Απρίλιο, η συγκεκριμενη εξεταση γινεται σε (εξιδικευμενο) διαγνωστικο κεντρο (εγω την εκανα Θεσσαλονικη και ειμαι πολυ ευχαριστημενη) και οχι σε ιατρειο καποιου ιδιωτη, η διαδικασια ειναι απλη, διαρκει λιγη ωρα, δεν ποναει και τα αποτελεσματα βγαινουν αμεσα.

δεν γνωριζω τη διαφορα με την υπερηχογραφικη.

Καλα αποτελεσματα να εχεις!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια από εσάς έχει κάνει υπερηχο-σαλπιγγογραφία και πόσο έγκυρη είναι η μέθοδος; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επειδη κ εγω θέλω να κάνω την υπερηχοσαλπιγγογραφια,αλλα δεν ξερω που στην Αθήνα, μήπως βρήκες λύση κ αν την έκανες, θα ήθελα να με διαφωτίσεις. Μόνο αυτή η εξέταση μου μένει, κ πάω για εξωσωματική, αλλα φοβάμαι πολυ η αλήθεια!!! Δεν ξερω τι να πιστέψω... έχω ακούσει τόσα για αυτή την εξέταση που δεν νομίζω να βρω το κουράγιο να την κάνω, εκτός αν ειναι υπερηχοσαλπιγγογραφια!

Θα χαρώ να λάβω την απάντηση σου! Αν μπορείς κ πμ θα ειναι οτι καλύτερο γιατί ειμαι καινουρια εδω κ ακόμη δεν τα βρίσκω τα μηνύματα εύκολα στο φόρουμ! :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!! εγω εκανα υστεροσαλπιγγογραφια τον περασμενο Απρίλιο, η συγκεκριμενη εξεταση γινεται σε (εξιδικευμενο) διαγνωστικο κεντρο (εγω την εκανα Θεσσαλονικη και ειμαι πολυ ευχαριστημενη) και οχι σε ιατρειο καποιου ιδιωτη, η διαδικασια ειναι απλη, διαρκει λιγη ωρα, δεν ποναει και τα αποτελεσματα βγαινουν αμεσα.

δεν γνωριζω τη διαφορα με την υπερηχογραφικη.

Καλα αποτελεσματα να εχεις!!

κοριτσια εσεις που κανατε υστεροσαλπιγγογραφια μετα απο αυτο εμεινε καποια εγκυος γρηγορα?προσπαθω τουλαχιστον τρεια χρονια για μωρο κ εντατικα τον τελευταιο χρονο...ο γιατρος με εβαλε να κανω αυτον τον μηνα ορμονικο ελενχο ,προγεστερονη κ υστεροσαλπιγγογραφια...θελω να πιστευω οτι θα εχω καλα αποτελεσματα...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εσεις που κανατε υστεροσαλπιγγογραφια μετα απο αυτο εμεινε καποια εγκυος γρηγορα?προσπαθω τουλαχιστον τρεια χρονια για μωρο κ εντατικα τον τελευταιο χρονο...ο γιατρος με εβαλε να κανω αυτον τον μηνα ορμονικο ελενχο ,προγεστερονη κ υστεροσαλπιγγογραφια...θελω να πιστευω οτι θα εχω καλα αποτελεσματα...

 

Κοριτσι εκανε προσφατα μια φιλη μου σε μαιευτηριο προσπαθουσε 1 χρονο μετα την σαλπιγγογραφια εμεινε εγγυος στο δευτερο μηνα προσπαθειας. Ειχε ελενξει ομως το σπερμα κ ηταν καλο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσι εκανε προσφατα μια φιλη μου σε μαιευτηριο προσπαθουσε 1 χρονο μετα την σαλπιγγογραφια εμεινε εγγυος στο δευτερο μηνα προσπαθειας. Ειχε ελενξει ομως το σπερμα κ ηταν καλο.

μακαρι θεουλη μου μακαρι....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα και καλή χρονιά στο φόρουμ,

Είμαι 34 ετών και προσπαθούμε ενάμιση χρόνο με τον άνδρα μου για παιδάκι. Επειδή έχω μπει σε μια διαδικασία διευρεύνησης, μου συνέστησε ο γιατρός να κάνω σαλπιγγογραφία.Λόγω του ότι θα ήθελα να αποφύγω τις μεγάλες δόσεις ακτινοβολίας ενδιαφέρομαι να μάθω εξειδικευμένα κέντρα στην Αθήνα που κάνουν υπερηχοσαλπιγγογραφία.Γνωρίζει καμία κοπέλα κάτι περισσότερο; Έχετε κάνει;Ήταν επιπονη; Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά! Για κέντρα στην Αθήνα δεν ξέρω γιατί την έκανα επαρχία, αλλά για την εξέταση έχω να πω ότι πονάει λίγο αλλά είναι υποφερτος ο πόνος. Καλό είναι να έχεις πάρει από πριν ένα παυσιπονο. Εύχομαι ο καινούργιος χρόνος να σας φέρει το μωράκι που περιμένετε... 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Γνωρίζω ότι το θέμα είναι παλιο,αλλά θα μπορούσε κάποια κοπέλα να με διαφωτίσει σχετικά για το πού έκανε την υπερηχοσαλπιγγογραφία στην Αθήνα; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια χαρά σε όλους!

Είμαι καινούρια στο forum και τώρα είμαι σε φάση διερεύνησης γονιμότητας, καθώς προσπαθούμε για κανα χρόνο για μωράκι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς κάποιο ιατρείο στην Κρήτη που να κάνει Υπερηχογραφική Σαλπιγγογραφία με αφρό (HyFoSy), ώστε να αποφύγω την κλασική σαλπιγγογραφία με χρήση ακτινοβολίας. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...