Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρόκληση τοκετού


anastella

Recommended Posts

Πρόκειται να μπω με προκληση σε 2 μέρες, Είμαι 39+2 σήμερα, το μωρό δεν έχει εμπεδωθεί ακόμα αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να περιμένουμε άλλο λόγω πλακούντα.

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας όσες έχετε γεννήσει με προκληση...

Έχω αγχωθεί πολύ και φοβάμαι! Γιατί ξέρω ότι υπάρχουν πιο πολλές πιθανότητες για καισαρική...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Πρόκειται να μπω με προκληση σε 2 μέρες, Είμαι 39+2 σήμερα, το μωρό δεν έχει εμπεδωθεί ακόμα αλλά δυστυχώς δεν μπορούμε να περιμένουμε άλλο λόγω πλακούντα.

Θα ήθελα τις εμπειρίες σας όσες έχετε γεννήσει με προκληση...

Έχω αγχωθεί πολύ και φοβάμαι! Γιατί ξέρω ότι υπάρχουν πιο πολλές πιθανότητες για καισαρική...

 

Με το καλο το μωρακι σου...όλα καλα να πανε.Μην αγχωνεσαι ...δε σε βοηθαει καπου.Ακομα και με καισαρικη να πατε παλι όλα καλα θα είναι...μη σκας.Εγω στον μικρο μου μπηκα με προκληση,ουτε κι εμενα ειχε εμπεδωθεί όμως τα καταφέραμε με φυσιολογικο.Δεν ηταν ευκολο αλλα τα καταφέραμε.

Link to comment
Share on other sites

Anastella, κι εγώ στην κόρη μου μπήκα με πρόκληση 39+5 διότι είχα θέμα με τον πλακούντα (είχε ωριμάσει πάρα πολύ & το μωρό δεν τρεφόταν) & με τη βοήθεια του γιατρούλη μου, του άντρα μου & της επισκληριδίου γίνανε 2 δόσεις ανά 4 ώρες & μετά από 13 ώρες γέννησα το κοριτσάκι μου φυσιολογικότατα! Η αλήθεια είναι ότι ήμουν πρωτότοκη & πολύ αδύνατη με στενή λεκάνη! Και δεν ήθελα να κάνω επισκληρίδιο επειδή φοβόμουν, αλλά εμπιστεύτηκα τον γιατρό μου & την κατάλληλη ώρα (όχι από την αρχή) αφού μου είχαν σπάσει τα νερά & υπήρχε μια αξιόλογη διαστολή έγινε η 1η δόση & μετά όλα κύλησαν πιό ήρεμα..! Στον γιό μου που πήγαινα πάλι για φυσιολογικό, όταν μπήκα στον μήνα μου ανακαλύπτουμε ότι είναι ώριμος ο πλακούντας αλλά κι ότι έχει κατέβει κάτω δίπλα από τον τράχηλο, δηλαδή την έξοδο!! Απογοητεύτηκα στην ιδέα να πάω για καισαρική, αλλά ο γιατρός μου είπε θα το προσπαθήσουμε χωρίς όμως με μεγάλο περιθώριο διάρκειας τοκετού διότι μπορεί να προκληθεί αιμορραγία..τελικά στις 38+2 σπάνε τα νερά, πάω νοσοκομείο, ξεκινάει διαδικασία τοκετού με καλές συσπάσεις & διαστολή 2, αλλά δυστυχώς το μωρό δεν είχε εμπεδωθει στην λεκάνη & μετά από 6 ώρες χωρίς επισκληρίδιο καμία εξέλιξη στην κάθοδο του παιδιού & οπότε αποφασίζουμε καισαρική..κι όπως αποδείχτηκε ο μικρός ήταν τυλιγμένος με τον λώρο 2 φορές στον λαιμό γι'αυτό & δεν κατέβαινε!!

Δεν πειράζει όμως & τα δύο μου παιδάκια γεννήθηκαν υγιή κι αυτό είναι το πιό σημαντικό τελικά!!!

Σου εύχομαι με όποιο τρόπο κι αν τελικά γεννήσεις...να χαίρεσαι το μωράκι σου! Να είναι γερό & καλότυχο σε όλη του τη ζωή!!:D

l1ITp3.png HDApp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου..με το καλο πρωτα απο ολα το μωρακι σου!

Εγω εχω ενα παιδακι και ξεκινησα να γεννησω με προκληση τοκετου..δυσκολευτηκαμε..αλλα χωρις επισκληριδιο και μετα απο 8 ωρες γεννησα φυσιολογικα τον μικρο αντρουλη μου!Μην φοβασαι ολα καλα θα πανε..και εγω δεν ηθελα καισαρικη ελεγα....αλλα οταν στην διαρκεια του τοκετου ο μικρος εχασε παλμους εγω φωναζα στον γιατρο να το παρει με καισαρικη..εκεινη την ωρα δεν σε νοιαζει..και δεν εχει σημασια γλυκια μου πως θα γεννησεις...με το καλο να γεννηθει να σκεφτεσαι και να ειναι καλα..κι εγω ετσι σκεφτομουν και τελικα γεννησα φυσιολογικα!!Οτι καλυτερο σας ευχομαι!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια. Νιώθω καλύτερα όταν διαβάζω κ άλλες παρόμοιες εμπειρίες.

Απλά είναι και η πρώτη μου φορα οπότε το άγχος μου είναι αναμενόμενο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να είσαι αισιόδοξη και να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου. Εγώ γέννησα πριν δυο μήνες στις 39 +3. Μπήκα με πρόκληση στις 9 το πρωί, μου έσπασαν τα νερά στις 13.00 και στις 15.00 γέννησα φυσιολογικά, χωρίς επισκληρίδιο. Η αλήθεια είναι ότι ως τις 13.30 και με 5 διαστολή μου έλεγαν ότι μπορεί να πάω για καισαρική, αλλά εκείνη την ώρα λες απλά ό,τι είναι να γίνει θα γίνει. Θετική σκέψη χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Γεννησα κ εγω με προκληση.12 ωρες το παλευαμε κ τελικα εκανα καισαρικη..θελω να σου πω οτι πιο φοβητσιαρα απο μενα δεν υπαρχει.οταν ακουσα για χειρουργειο πανικοβληθηκα ετρεμα ηθελα να φυγω:P...οπως ομως καταλαβαινετε δε γινοταν να παω πουθενα.

Τελικα τζαμπα το αγχος.Απ τη στιγμη που μπηκα στο χειρουργειο τελειωσε κ η ταλαιπωρια μου,εφυγε κ το αγχος κ ολα πηγαν μια χαρα..

Μη φοβασαι τιποτα..Η καισαρικη δεν ειναι απαραιτητη συνεχεια της προκλησης.Μην αγχωνεσαι ...ειναι οτι χειροτερο..Η μονη μου δυσσαρεστη εμπειρια της γεννας ηταν οταν προσπαθουσε ο γιατρος να μου σπασει τα νερα..ηταν καπως ενοχλητικο ε δε συνεργαζομουν κ γω κ παιδευτικαμε λιγο...Τελος καλο ολα καλα ομως..Μετα τη γεννηση του παιδιου το μονο που δε θα θυμασαι ειναι αυτη η διαδικασια.Ευχομαι ολα να σου πανε καλα κ να εχεις ευκολη κ γρηγορη γεννα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Ευχαριστώ πολύ. Τελικά σημερα τα ξημερώματα με έπιασαν πονακια είδα κ λίγο αιμα κ ήρθαμε στο μαιευτηριο όπου γέννησα φυσιολογικά το μεσημέρι μια μπεμπα 3260.

Πήρα κ τεχνητούς πόνους που μέχρι να κάνω επισκληριδιο τα είδα όλα. Ευτυχώς όλα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Ευχαριστώ πολύ. Τελικά σημερα τα ξημερώματα με έπιασαν πονακια είδα κ λίγο αιμα κ ήρθαμε στο μαιευτηριο όπου γέννησα φυσιολογικά το μεσημέρι μια μπεμπα 3260.

Πήρα κ τεχνητούς πόνους που μέχρι να κάνω επισκληριδιο τα είδα όλα. Ευτυχώς όλα καλα.

 

Να σου ζησει κοπελα μου!Παντα γερη και καλοτυχη να είναι κι εσεις να εισαστε παντα καλα να τη χαιρεστε!Με το καλο να γυρισετε σπιτακι σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια Ευχαριστώ πολύ. Τελικά σημερα τα ξημερώματα με έπιασαν πονακια είδα κ λίγο αιμα κ ήρθαμε στο μαιευτηριο όπου γέννησα φυσιολογικά το μεσημέρι μια μπεμπα 3260.

Πήρα κ τεχνητούς πόνους που μέχρι να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζησει κοπελα μου!!!Γερη και ευτυχισμενη να ειναι παντα στη ζωη της και οτι καλυτερο σας ευχομαι!!

Τελικα ειδες που ολα πηγαν καλα??Θετικη σκεψη γλυκια μου κι ολα πανε μια χαρα!!Με το καλο να πατε σπιτι σας!!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα μιας και περιμένω, περιμένω και το μωρό δεν έρχεται. 40 + 6 σήμερα και από ότι βλέπω μάλλον θα γεννήσω με πρόκληση. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια, αλλά την βλέπω την πρόκληση να με πλησιάζει, αν σε μια βδομάδα δεν έχω γεννήσει τότε έχουμε ραντεβού για πρόκληση. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τις εμπειρίες σας όσες γέννησατε με πρόκληση. Διάβασα ότι υπάρχει 25% πιθανότητα για καισαρική τομή, κάτι που με τρομάζει. Πότε αρχίζουν οι συσπάσεις μετά την πρόκληση; διάβασα ότι οι συσπάσεις από πρόκληση είναι πιο έντονες και γρήγορες από αυτές του φυσιολογικού τοκετου. Γενικά ποια ήταν η εμπειρία σας μετά από πρόκληση τοκετου. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Επαναφέρω το θέμα μιας και περιμένω, περιμένω και το μωρό δεν έρχεται. 40 + 6 σήμερα και από ότι βλέπω μάλλον θα γεννήσω με πρόκληση. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια, αλλά την βλέπω την πρόκληση να με πλησιάζει, αν σε μια βδομάδα δεν έχω γεννήσει τότε έχουμε ραντεβού για πρόκληση. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τις εμπειρίες σας όσες γέννησατε με πρόκληση. Διάβασα ότι υπάρχει 25% πιθανότητα για καισαρική τομή, κάτι που με τρομάζει. Πότε αρχίζουν οι συσπάσεις μετά την πρόκληση; διάβασα ότι οι συσπάσεις από πρόκληση είναι πιο έντονες και γρήγορες από αυτές του φυσιολογικού τοκετου. Γενικά ποια ήταν η εμπειρία σας μετά από πρόκληση τοκετου. 

Προσωπικα, δεν εχω εμπειρια απο προκληση με φαρμακα αλλα με αποκολληση υμενων, η οποια πετυχε και γεννησα την επομενη μερα. Δεν παιζει αυτο σαν πιθανοτητα στην περιπτωση σου; Δεν ειναι σιγουρο οτι θα πετυχει (εμενα μου εκανε 3 φορες μεχρι να ξεκινησει ο ενεργος τοκετος και θα μου ξαναεκανε σε 2-3 24ωρα απο την πρωτη φορα αν δεν ξεκινουσε καθολου) αλλα δεν εχεις να χασεις κατι να το προσπαθησεις πριν καταφυγεις στα φαρμακα γιατι οντως οι συσπασεις ειναι εντονοτερες, ειναι πιο συχνες και δεν εχεις τοσο χρονο να ξεκουραστεις και να παρεις μια ανασα οπως στους φυσικους πονους. Φιλη μου που της βαλανε ορο ενω ειχαν σπασει τα νερα και δεν ειχε διαστολη πονουσε ανα 1 λεπτο και δεν μπορουσε να το διαχειριστει και ηταν μολις 1 εκατοστο, που ανα 1 λεπτο πονας κανονικα πολυ αργοτερα. Η γυναικολογος μου το δευτερο παιδι το γεννησε με προκληση αλλα χωρις επισκληριδιο, μου εχει πει οτι ηταν πιο επωδυνο απο τον πρωτο φυσικο τοκετο της και για τη ακριβεια ζητησε επισκληριδιο (ενω δεν ηθελε να κανει εξ'αρχης) αλλα τελικα δεν εκανε χαρη στα "κολπα" του γιατρου της (της ελεγε οτι ερχεται ο αναισθησιολογος ενω ποτε δεν ερχοταν). Γνωστη μου μαια υπερ του φυσικου τοκετου εκανε προκληση στις 42 εβδομαδες, δεν ηθελε παρεμβασεις αλλα δεχτηκε να της βαλουν λιγη οξυτοκινη μονο για να ξεκινησει ο τοκετος, οχι καθόλη τη διαρκεια, ουτε υποθετο προσταγλανδινης.

Να πω οτι εισαι πολυ τυχερη που σου δινουνε κι αλλη εβδομαδα (εισαι στο εξωτερικο αν θυμαμαι καλα;;;;), εδω θα σε ειχανε βαλει ηδη για προκληση. Εφ'οσον δινουνε χρονο το πιο πιθανο ειναι να αποφασισει μονο του το μωρακι σου να βγει. Μηπως εσυ νιωθεις καποιο φοβο για τον τοκετο; Ειναι κι αυτος ενας ανασταλτικος παραγοντας που μπορει να εμποδιζει την εκκριση των ορμονων. 'Η ακομη και η αρνηση τοκετου, το οτι δεν θελεις να αποχωριστεις το μωρακι σου, να "κοψεις" αυτην την συνδεση. Μιλησε στο μωρακι σου, σ'ακουει, σε νιωθει. Εγω παντως στον πρωτο μου, 3-4 μερες πριν την προκληση (ημουν 40+5), διαλογιστηκα, του μιλησα, του εδωσα το "οκ" να "φυγει" απο μενα, να με "αποχωριστει", ηρθε η ωρα του ελεγα, ξεκολλα και βγες! Μετα απο 5 ωρες ξεκινησαν οι πονοι.

Επισης, κανε επαφές, πολυ! Το σπερμα περιεχει προσταγλανδινες, η ιδια ουσια που περιεχει το υποθετο που σου βαζουν για προκληση αλλα σε μικροτερο ποσοστο και βοηθαει στην ωριμανση του τραχηλου.

 
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Επαναφέρω το θέμα μιας και περιμένω, περιμένω και το μωρό δεν έρχεται. 40 + 6 σήμερα και από ότι βλέπω μάλλον θα γεννήσω με πρόκληση. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια, αλλά την βλέπω την πρόκληση να με πλησιάζει, αν σε μια βδομάδα δεν έχω γεννήσει τότε έχουμε ραντεβού για πρόκληση. Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε τις εμπειρίες σας όσες γέννησατε με πρόκληση. Διάβασα ότι υπάρχει 25% πιθανότητα για καισαρική τομή, κάτι που με τρομάζει. Πότε αρχίζουν οι συσπάσεις μετά την πρόκληση; διάβασα ότι οι συσπάσεις από πρόκληση είναι πιο έντονες και γρήγορες από αυτές του φυσιολογικού τοκετου. Γενικά ποια ήταν η εμπειρία σας μετά από πρόκληση τοκετου. 

Δεν έχω εμπειρία από πρόκληση για να βοηθήσω. Θυμάμαι μόνο τις συμβουλές του γιατρού μου λίγο πριν φτάσω στην ΠΗΤ. Πολύ περπάτημα κ πολλές επαφές! Πράγματι έσπασαν τα νερά την επόμενη μέρα! Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προσθεσω για την καισαρικη που εγραψες οτι δεν γνωριζω ακριβως το ποσοστο πιθανοτητων αλλα απ'οτι ξερω γινεται ειτε επειδη γινεται προκληση νωρις (πριν τις 39 εβδ) και η προκληση αποτυγχανει οποτε δεν υπαρχει γυρισμος και πρεπει να βγει το μωρο ειτε επειδη πεφτουν οι παλμοι. Ας μην ξεχναμε οτι η προκληση με φαρμακα και η μεγαλυτερη ενταση και συχνοτητα αυτων των συσπασεων επηρεαζει το μωρο που δεχεται αυτες τις βιαιες συσπασεις ακομη κι αν η γυναικα εχει κανει επισκληριδιο και δεν νιωθει τιποτα. 

 

Το περπατημα επισης βοηθαει οντως πολυ αλλα και το ανεβοκατεβασμα στις σκαλες!

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Προσωπικα, δεν εχω εμπειρια απο προκληση με φαρμακα αλλα με αποκολληση υμενων, η οποια πετυχε και γεννησα την επομενη μερα. Δεν παιζει αυτο σαν πιθανοτητα στην περιπτωση σου; Δεν ειναι σιγουρο οτι θα πετυχει (εμενα μου εκανε 3 φορες μεχρι να ξεκινησει ο ενεργος τοκετος και θα μου ξαναεκανε σε 2-3 24ωρα απο την πρωτη φορα αν δεν ξεκινουσε καθολου) αλλα δεν εχεις να χασεις κατι να το προσπαθησεις πριν καταφυγεις στα φαρμακα γιατι οντως οι συσπασεις ειναι εντονοτερες, ειναι πιο συχνες και δεν εχεις τοσο χρονο να ξεκουραστεις και να παρεις μια ανασα οπως στους φυσικους πονους. Φιλη μου που της βαλανε ορο ενω ειχαν σπασει τα νερα και δεν ειχε διαστολη πονουσε ανα 1 λεπτο και δεν μπορουσε να το διαχειριστει και ηταν μολις 1 εκατοστο, που ανα 1 λεπτο πονας κανονικα πολυ αργοτερα. Η γυναικολογος μου το δευτερο παιδι το γεννησε με προκληση αλλα χωρις επισκληριδιο, μου εχει πει οτι ηταν πιο επωδυνο απο τον πρωτο φυσικο τοκετο της και για τη ακριβεια ζητησε επισκληριδιο (ενω δεν ηθελε να κανει εξ'αρχης) αλλα τελικα δεν εκανε χαρη στα "κολπα" του γιατρου της (της ελεγε οτι ερχεται ο αναισθησιολογος ενω ποτε δεν ερχοταν). Γνωστη μου μαια υπερ του φυσικου τοκετου εκανε προκληση στις 42 εβδομαδες, δεν ηθελε παρεμβασεις αλλα δεχτηκε να της βαλουν λιγη οξυτοκινη μονο για να ξεκινησει ο τοκετος, οχι καθόλη τη διαρκεια, ουτε υποθετο προσταγλανδινης.

Να πω οτι εισαι πολυ τυχερη που σου δινουνε κι αλλη εβδομαδα (εισαι στο εξωτερικο αν θυμαμαι καλα;;;;), εδω θα σε ειχανε βαλει ηδη για προκληση. Εφ'οσον δινουνε χρονο το πιο πιθανο ειναι να αποφασισει μονο του το μωρακι σου να βγει. Μηπως εσυ νιωθεις καποιο φοβο για τον τοκετο; Ειναι κι αυτος ενας ανασταλτικος παραγοντας που μπορει να εμποδιζει την εκκριση των ορμονων. 'Η ακομη και η αρνηση τοκετου, το οτι δεν θελεις να αποχωριστεις το μωρακι σου, να "κοψεις" αυτην την συνδεση. Μιλησε στο μωρακι σου, σ'ακουει, σε νιωθει. Εγω παντως στον πρωτο μου, 3-4 μερες πριν την προκληση (ημουν 40+5), διαλογιστηκα, του μιλησα, του εδωσα το "οκ" να "φυγει" απο μενα, να με "αποχωριστει", ηρθε η ωρα του ελεγα, ξεκολλα και βγες! Μετα απο 5 ωρες ξεκινησαν οι πονοι.

Επισης, κανε επαφές, πολυ! Το σπερμα περιεχει προσταγλανδινες, η ιδια ουσια που περιεχει το υποθετο που σου βαζουν για προκληση αλλα σε μικροτερο ποσοστο και βοηθαει στην ωριμανση του τραχηλου.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι το δεύτερο μου παιδί οπότε δεν έχω τόσο φόβο για τον τοκετό, πιο πολύ αγωνία νιώθω με την καλή έννοια πάρα φόβο. Ότι τώρα που ξέρω τι γίνεται θα το ζήσω περισσότερο από ότι την πρώτη φορά που δεν ήξερα που πάνε τα τέσσερα. Οπότε θέλω να βγει γενικά! Αποκόλληση υμενων μου προσφέρουν αν θέλω, έχω ραντεβού στο τέλος της εβδομάδας για το check up ότι όλα είναι οκ με το μωρό και τον πλακούντα και τότε μου δίνουν την δυνατότητα να κάνω αποκόλληση υμενων. Έχω σκεφτεί ότι θα δεχτώ, γενικά όπως λες και εσύ, δεν την θέλω την πρόκληση με φάρμακα. Είμαι έξω ναι γι αυτό και με αφήνουν μέχρι τις 42 εβδομάδες (δεδομένου ότι όλα είναι καλά). Όσον αφορά το περπάτημα, με ένα νήπιο λίγο πριν τα 2 στο σπίτι δεν κάθομαι σε χλωρό κλαρί. Τόσο που κλάταρω! Σ ευχαριστώ και πάλι και ευελπιστώ να βγει χωρίς παρεμβάσεις :) ο γιος σου που γεννήθηκε 40 + 5 ήταν μετά από την αποκόλληση υμενων; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι το δεύτερο μου παιδί οπότε δεν έχω τόσο φόβο για τον τοκετό, πιο πολύ αγωνία νιώθω με την καλή έννοια πάρα φόβο. Ότι τώρα που ξέρω τι γίνεται θα το ζήσω περισσότερο από ότι την πρώτη φορά που δεν ήξερα που πάνε τα τέσσερα. Οπότε θέλω να βγει γενικά! Αποκόλληση υμενων μου προσφέρουν αν θέλω, έχω ραντεβού στο τέλος της εβδομάδας για το check up ότι όλα είναι οκ με το μωρό και τον πλακούντα και τότε μου δίνουν την δυνατότητα να κάνω αποκόλληση υμενων. Έχω σκεφτεί ότι θα δεχτώ, γενικά όπως λες και εσύ, δεν την θέλω την πρόκληση με φάρμακα. Είμαι έξω ναι γι αυτό και με αφήνουν μέχρι τις 42 εβδομάδες (δεδομένου ότι όλα είναι καλά). Όσον αφορά το περπάτημα, με ένα νήπιο λίγο πριν τα 2 στο σπίτι δεν κάθομαι σε χλωρό κλαρί. Τόσο που κλάταρω! Σ ευχαριστώ και πάλι και ευελπιστώ να βγει χωρίς παρεμβάσεις :) ο γιος σου που γεννήθηκε 40 + 5 ήταν μετά από την αποκόλληση υμενων; 

Με το καλό το μωράκι σου. Εγώ μπήκα με πρόκληση στις 39 εβδομάδες. Αρχικά μου έσπασαν τα νερά και περίμενε η μαία μου να δει αν θα με πιάσουν οι πόνοι κ πως θα προχωρήσει η διαστολή. Δεν μου έβαλε τεχνητούς πόνους γιατί δεν χρειάστηκα. Επισκληριδιο μου έκανε τη μικρότερη δυνατή δόση μια φορά μόνο  γιατί η μαία μου έλεγε ότι ήθελε να πονάω για να κατέβει το παιδί και να μην καταλήξω σε καισαρική. Βέβαια όπως καταλαβαίνεις υπέφερα από τον πόνο. Για πρωτότοκη γέννησα γρήγορα σε 11 ώρες από τη στιγμή που μου έσπασαν τα νερά. Οι πόνοι μετά το σπάσιμο των νερών δεν άργησαν να με πιάσουν όμως στην αρχή ήταν πολύ μικροί σε ένταση αλλά εγώ από το φόβο μου ζητούσα συνέχεια επισκληριδιο. Απ ότι κατάλαβα η μαία μου βοηθούσε να προχωρήσει η διαστολή κάθε λίγο με το χέρι της.πλεον πιστεύω ότι, αν το μωρό έχει γυρίσει προς τα κάτω, ο χειρισμός της μαιας η του γιατρού παίζει σημαντικό ρόλο για την έκβαση του τοκετού. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Chrysoum είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Είναι το δεύτερο μου παιδί οπότε δεν έχω τόσο φόβο για τον τοκετό, πιο πολύ αγωνία νιώθω με την καλή έννοια πάρα φόβο. Ότι τώρα που ξέρω τι γίνεται θα το ζήσω περισσότερο από ότι την πρώτη φορά που δεν ήξερα που πάνε τα τέσσερα. Οπότε θέλω να βγει γενικά! Αποκόλληση υμενων μου προσφέρουν αν θέλω, έχω ραντεβού στο τέλος της εβδομάδας για το check up ότι όλα είναι οκ με το μωρό και τον πλακούντα και τότε μου δίνουν την δυνατότητα να κάνω αποκόλληση υμενων. Έχω σκεφτεί ότι θα δεχτώ, γενικά όπως λες και εσύ, δεν την θέλω την πρόκληση με φάρμακα. Είμαι έξω ναι γι αυτό και με αφήνουν μέχρι τις 42 εβδομάδες (δεδομένου ότι όλα είναι καλά). Όσον αφορά το περπάτημα, με ένα νήπιο λίγο πριν τα 2 στο σπίτι δεν κάθομαι σε χλωρό κλαρί. Τόσο που κλάταρω! Σ ευχαριστώ και πάλι και ευελπιστώ να βγει χωρίς παρεμβάσεις :) ο γιος σου που γεννήθηκε 40 + 5 ήταν μετά από την αποκόλληση υμενων; 

Οχι, ο πρωτος βγηκε 40+5 μονος του ή μαλλον τον "εδιωξα" :). Την αποκολληση την εκανα με τον δευτερο λογω καποιας διαφορας στον παλμο στα καρδιοτοκογραφηματα των τελευταιων ημερων(40+4 και 40+5) σημαδι οτι ο πλακουντας γερνουσε. Δεν ηταν τιποτα σοβαρο, αλλα η γιατρος μου ειπε να την κανουμε 40+6 ωστε αν δεν ξεκινησει ο τοκετος να εχουμε περιθωριο να την ξανακανουμε μεχρι τις 41+3 που θα εμπαινα με φαρμακα. Τελικα επιασε με την πρωτη και μετα απο 3 ωρες ξεκινησαν οι συσπασεις οι οποιες ηταν πολυ ακανονιστες (και μικρη διαρκεια και ενταση) μεχρι την επομενη ημερα που ξεκινησε ο ενεργος τοκετος. Σου ευχομαι να πανε ολα οπως τα θελεις! Το πιο πιθανο ειναι να δωσει το συνθημα το μωρακι σου μιας και του δινετε τον χρονο να το αποφασισει. Με το καλο!

 
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!με το καλο σου ευχομαι! εγω μπηκα με προκληση 39+2  διοτι εσπασαν τα νερα και οι πονοι αφαντοι.κατεληξε σε καισαρικα διοτι ειχαν περασει πολλες ωρες και οι παλμοι του μωρου επεφταν...αλλιως θα πηγαιναμε για δευτερη μερα!

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό update: Τελικά στις 41 και 2 είδαν ότι είχα πολύ αμνιακό υγρό και ότι το μωρό εμφάνιζε μικρή κινητικότητα και μπήκα με πρόκληση. Μιας και είχα ήδη διαστολή 3 όταν κατεφθασα στο μαιευτηριο, δεν μου έδωσαν καθόλου οξυτικινη, "απλώς" μου έσπασαν τα νερά και ο τοκετός εξελίχθηκε από μόνος του με τον ενεργό τοκετό να ξεκινάει 1 με 2 ώρες απο το σπάσιμο των νερών. Τέλος καλό, όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...