Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πήρε πολύ βαρος..


Recommended Posts

Καλησπέρα μανουλες.θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθεια σας γιατί ως νέα μαμα έχω αγχωθει πολυ! Εχω ενα αγοράκι που μόλις έκλεισε τον 4ο μήνα.Απο την ημερα της γέννησης τον θηλάζω αποκλειστικά..Γεννήθηκε 3230. Μέχρι τώρα κάθε μήνα έβαζε περιπου 1 κιλο, σήμερα όμως που τον πηγαμε στον παιδίατρο είδαμε οτι πήρε μονο 400 γρ.Είναι στα 6560 ενω πριν ενα μήνα ηταν 6.150. Ο γιατρός μου πρότεινε συμπλήρωμα μετα απο κάθε θηλασμό γιατί μάλλον λέει το γάλα μου μειώθηκε.Η αλήθεια είναι πως τελευταια το στήθος μου δεν ειναι τόσο μεγαλο όσο πριν κ το γάλα δεν τρέχει τοσο. Ο μικρός όμως δεν φαινόταν να πειναει μετα απο κάθε θηλασμο.Αφηνε μόνος το στήθος κ για 2 ώρες ηταν ήρεμος μέχρι να ξαναφαει...Τι να κάνω;; Να του δώσω συμπλήρωμα η όχι; είναι σημαδι οτι δεν τρέφεται σωστα τα μολις 400 γραμ.που πήρε;;έχω μπερδευτεί..σας παρακαλω δώστε τα φώτα σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τα μωρά που θηλαζουν αποκλειστικά κι ενώ μπορεί να παιρνουν πολύ βαρος στην αρχή, μπορεί κάπου στον τρίτο μήνα και μετα να μειωθεί εντυπωσιακά η αύξηση ανά μήνα. Αν παιρνει βαρος και βρεχετε τουλάχιστον 6 πανες την ημέρα είστε οκ. Μπορεις αν θες να απευθυνθείς σε μια σύμβουλο θηλασμου μόνο αν νιώθεις ανασφαλεια και για να σε ησυχασει, όμως μη δώσεις ξένο, κρίμα είναι. Ο διεθνής συνδεσμος θηλασμου για 4ο ως 6ο μηνα οριζει ως φυσιολογικη αναπτυξη 340-570 γρ το μηνα. Υπάρχει σχετικός πίνακας αλλά δεν ξερω να τον βαλω από το κινητο, θα το βαλω αυριο αν θυμηθω. Τέλος, δίνεις πιπίλα; αν ναι δοκιμάσε να την κόψεις, μπορεί να χάνει γεύμα το μπεμπέ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα....σε καμια περιπτωση δε δηλωνω ειδικη στο θηλασμο, ομως το παιδακι σου εχει ηδη διπλασιασει το βαρος της γεννησης του.Και τα 400 γραμμαρια ,νομιζω, ειναι μια χαρα.Αλλωστε υποτιθεται ο διπλασιασμος του βαρους πρεπει να γινει το πρωτο εξαμηνο.Εχω την αισθηση-ας που και πιο εμπειρες μαμαδεε την αποψη τους-οτι ειστε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας..η αλήθεια είναι οτικ εγώ δεν θέλω να δώσω ξένο απλα φοβαμαι μήπως το μωρακι μου εξαιτίας μου συνεχισει να μη παίρνει βαρος. Απο βρεγμενες πάνες πάμε μια χαρά,τον αλλαζω συνέχεια κ κακακια κανει κανονικά.Πιπιλα του δινω αρκετά συχνα αλλά παρόλα αυτά ζητούσε να φαει ανα δυωρο..θα δοκιμασω ίσως να μη του τη δίνω για να δω αν πειναει κ πιο σύντομα.. Θα προσπαθήσω να μη του δώσω ξένο γάλα κ να συνεχίσω τον θηλασμό..Απλα δεν ξέρω πως θα καταλάβω αν ολα πάνε καλά για να συνεχιζω..Να τον ζυγιζω εγώ ας πουμε;κ αν ναι ποσο συχνα; Μέχρι τώρα περίμενα τον μήνα που θα τον ζύγιζε ο παιδίατρος..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α και ο παιδίατρος που πάμε με ανησύχησε γιατί μου είπε πως πρέπει να παίρνει γύρω στα 800 γρ. τον μήνα.

 

Οι περισσότεροι παιδιατροι πάνε με τις καμπύλες ανάπτυξης οι οποίες έχουν βγει σύμφωνα με μωρα που πινουν ξένο γαλα. Έχουν βγει πιο φρέσκες καμπύλες αλλά νομίζω δεν κυκλοφορούν ακόμα στην Ελλάδα. Για μενα εφόσον έχει πανες, παίρνει βάρος και αναπτύσσεται κατά τα άλλα καλά, απλά κοψε την πιπιλα και μη δώσεις ξένο. Όσο έχεις το μωρό στο στήθος τοσο θα αυξάνεις την παραγωγη σου. Μιλά καλύτερα με έναν συμβουλο θηλασμου πιο πολύ να σε καθησυχασει, οι περισσότεροι παιδίατροι δεν έχουν γνώσεις περί θηλασμού, τους νοιάζει να είναι τυπικοί με καμπύλες και ανάπτυξη πάρα να ενθαρρυνουν το θηλασμό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!τα πατε τελεια!οπως ειπε κ αλλη κοπελα εχετε ηδη διπλασιασει το βαρος γεννησης που γινεται ως τους 6μηνες.για 3-4ο μηνα τα 400γρ που πηρε ειναι μια χαρα.δ ειναι δυνατο να παιρνουν καθε μηνα 1κιλο..που θα φτασουν;μη δωσεις συμπληρωμα.δ το εχετε αναγκη.αν θελεις κοψε κ την πιπιλα η περιορισε την.

Μην μπεις στη διαδικασια να ζυγιζεις το μωρο.ειναι πολυ αγχωτικο.εφοσον βρεχει αρκετες πανες κ αφηνει το στηθος χορτατος τρεφεται μια χαρα

Ο γιατρος σου δ εχει ιδεα,σαμποταρει το θηλασμο κ σε αγχωνει χωρις λογο.αν θες πατε δευτερη γνωμη απο αλλο παιδιατρο πιστοποιημενο συμβουλο θηλασμου η εστω φιλικο προς το θηλασμο

Link to comment
Share on other sites

Α και ο παιδίατρος που πάμε με ανησύχησε γιατί μου είπε πως πρέπει να παίρνει γύρω στα 800 γρ. τον μήνα.

 

Καλησπέρα!

Μια χαρά τα πάτε! Βρήκα αυτές τις καμπύλες για αποκλειστικά θηλάζοντα αγοράκια.

http://www.cdc.gov/growthcharts/data/who/GrChrt_Boys_24LW_9210.pdf

Κι εμένα το μωράκι μου είναι έξι μηνών, θηλάζει αποκλειστικά, πήρε δύο κιλά τους πρώτους 2 μήνες και στον τρίτο μήνα σταμάτησε να παίρνει βάρος, μόνο 100 γραμμάρια σε ένα μήνα και ο παιδίατρος μας έλεγε να σταματήσω το θηλασμό γιατί "στηρίζουμε μεν τις μανούλες που θηλάζουν αλλά εδώ φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Αν δεν πάρει βάρος και με το ξένο να κάνουμε εισαγωγή στο νοσοκομείο για εξετάσεις". Όταν είδε πως δεν το δεχόμουν είπε να συνεχίσω το θηλασμό αλλά να δώσω και συμπλήρωμα. Δεν έκανα τίποτα από όλα αυτά, απλώς βρήκα παιδίατρο-πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού.

Εκ των υστέρων διάβασα και στο βιβλίο της κας Πατσούρου πως αυτό συμβαίνει συχνά στα θηλάζοντα βρέφη.

Το μωρό μου είναι πολύ καλά στην υγεία του, έχει καλή ψυχοκινητική ανάπτυξη, έχει πάρει αρκετό ύψος και συνεχίζει να παίρνει βάρος με τους ρυθμούς που θέλει. Μην αγχώνεσαι!

Για να δεις εσύ πως το μωρό τα πάει καλά, αντί να ζυγίζεις και να αγχώνεσαι,μπορείς να τσεκάρεις τις πάνες και το αν δείχνει ικανοποιημένο. Έχε πίστη στον εαυτό σου, τα έχεις καταφέρει πολύ καλά και είναι κρίμα να δώσεις συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι ειδα ειστε 4-5ο μηνα αλλα κ παλι η μεση προσληψη ειναι 300-600γρ το μηνα μεχρι τον 6ο.μετα ειναι λιγοτερο.μην ξεχναμε οτι γινονται κ πιο ζωηρα κ μπαινουν κ οι στερεες.θελεις τουλ 5βρεγμενες πανες.ψαξε στο παγκοσμιο οργανισμο υγειας για τις καμπυλες αναπτυξης για θηλαζοντα βρεφη.δ μπορεσα να ανεβασω λινκ.κ το αλλο που εβαλε η κοπελα εμενα δ μου το ανοιγει

Link to comment
Share on other sites

Εδω φαίνεται αυτο που ελεγα εγω?

https://ariadni144.wordpress.com/2009/06/30/pinakas_gia_tin_fisiologiki_afksisi_varous_sta_apokleistika_thilazonta_vrefi/

 

Εμένα μου ανοίγει της almond

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδω φαίνεται αυτο που ελεγα εγω?

https://ariadni144.wordpress.com/2009/06/30/pinakas_gia_tin_fisiologiki_afksisi_varous_sta_apokleistika_thilazonta_vrefi/

 

Εμένα μου ανοίγει της almond

 

Ναι.ισως φταει το κινητο μου.με μια αναζητηση στο ιντερνετ ειναι ευκολο να βρουμε τις καμπυλες

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ παρά πολύ!!Η αλήθεια είναι πως με χαλαρωσατε λίγο..Θα συνεχίσω τον αποκλειστικό θηλασμό παρατηρώντας βέβαια τη συμπεριφορα κ του μωρού μου(αν δείχνει χορτατος,ήρεμος κλπ) κ θα δω..Οσο για τον παιδίατρο μάλλον θα ψαξω κάποιον που να είναι κ πιστοποημενος σύμβουλος θηλασμού ,γιατί αυτό που χωρίς καθόλου να το συζητήσουμε μου έβγαλε αμέσως το ξένο γάλα μπροστά μου,πολύ με χάλασε. Φυσικά προέχει η υγεια του μωρού αλλά δεν θα ήθελα να χασω αυτό που με τόσο κόπο κατέκτησαν τόσους μηνες χωρίς λογο..Οι καμπυλες μου ανοιγουν,κ απο όσο είδα πάμε καλά..Τι να πω κορίτσια θα το παρακολουθώ..Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον..:D

Link to comment
Share on other sites

Almond, η πιστοποιημένη παιδίατρος θηλασμού τι σου είπε όταν πηγες εκεί;οτι το μωρακι σου ηταν μια χαρά ; μας δεν καταλαβαίνω πως καποιοι γιατροί θέλουν να μας τρομοκρατούν..φυσικά κανουν τη δουλειά τους αλλά θα έπρεπε κατα τη γνώμη μου να είναι πιο υποστηρικτικοί στις μανουλες,ποσό μάλλον τις νέες που είμαστε όσο να πεις πιο αγχωμενες κ άπειρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα zoi89, εμένα με εκπλήσσει που ο παιδίατρος δεν σκέφτηκε να ελέγξει άλλες πιθανές αιτίες που το παιδάκι δεν πήρε καλό βάρος τον τελευταίο μήνα.

 

Έχω κι εγώ έναν μικρούλη που, ενώ ξεκίνησε να παίρνει πολύ καλό βάρος στην αρχή, μετά έπεσε στα 600 γρ το μήνα. Έδειχνε χορτάτος, απλά δεν ήθελε να θηλάσει περισσότερο.

 

Το ψάξαμε πολύ για ουρολοιμώξεις (έκανε 5 φορές την εξέταση και βγήκε αρνητική και την 6η φορά στείρα). Έχει και αλλεργίες και εικάζαμε ότι μπορεί να οφείλεται σε αυτό. Μία παιδίατρος σύμβουλος γαλουχίας φίλη μου μου συνέστησε αντλήσεις, μαλάξεις κλπ.

 

Να μην τα πολυλογώ, τελικά το παιδί πάθαινε ουρολοιμώξεις χωρίς κανένα σύμπτωμα, πέρα από την μειωμένη όρεξη. Το ανακαλύψαμε όταν τελικά έκανε πυρετό και εισήχθη στο Παίδων με μικροβιαιμία οφειλόμενη σε ουρολοίμωξη (από την κύστη το μικρόβιο είχε προχωρήσει στους νεφρούς και από εκεί είχε περάσει στο αίμα).

 

Πίσω από όλα αυτά τελικά κρύβονταν η παλινδρόμηση ούρων που έχει, και τώρα μας παρακολουθεί νεφρολόγος.

 

Μπορεί σε εσάς να μην είναι τίποτα τελικά, παρά μόνο μία φυσιολογική καμπή στην πρόσληψη βάρους. Είναι όμως μεγάλη η διαφορά από 1 κιλό να πέσει ξαφνικά στα 400 γραμμάρια. Μπορεί κάτι να κρύβεται.

 

Δεν θέλω να σε τρομάξω αλλά εγώ πραγματικά απορώ με τον παιδίατρο που το αφήνει έτσι και δεν το ψάχνει περισσότερο.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανουλες.θα ήθελα σας παρακαλώ τη βοήθεια σας γιατί ως νέα μαμα έχω αγχωθει πολυ! Εχω ενα αγοράκι που μόλις έκλεισε τον 4ο μήνα.Απο την ημερα της γέννησης τον θηλάζω αποκλειστικά..Γεννήθηκε 3230. Μέχρι τώρα κάθε μήνα έβαζε περιπου 1 κιλο, σήμερα όμως που τον πηγαμε στον παιδίατρο είδαμε οτι πήρε μονο 400 γρ.Είναι στα 6560 ενω πριν ενα μήνα ηταν 6.150. Ο γιατρός μου πρότεινε συμπλήρωμα μετα απο κάθε θηλασμό γιατί μάλλον λέει το γάλα μου μειώθηκε.Η αλήθεια είναι πως τελευταια το στήθος μου δεν ειναι τόσο μεγαλο όσο πριν κ το γάλα δεν τρέχει τοσο. Ο μικρός όμως δεν φαινόταν να πειναει μετα απο κάθε θηλασμο.Αφηνε μόνος το στήθος κ για 2 ώρες ηταν ήρεμος μέχρι να ξαναφαει...Τι να κάνω;; Να του δώσω συμπλήρωμα η όχι; είναι σημαδι οτι δεν τρέφεται σωστα τα μολις 400 γραμ.που πήρε;;έχω μπερδευτεί..σας παρακαλω δώστε τα φώτα σας.

 

 

Να αλλάξεις παιδίατρο .Δεν το λέω για πλάκα, ένας παιδίατρος που δεν βοηθά στο θηλασμό είναι μεγάλο πρόβλημα, και ευτυχως πια υπάρχουν εξαίρετοι και σωστα ενημερωμένοι παιδίατροι. Προσωπικά, δε θα ανησυχούσα για το μωρό καθόλου και φυσικά ΔΕΝ φταίει το γάλα σου. H αναμενόμενη αυξηση βάρους για μωρό που θηλάζει είναι μισό με 1 κιλό το μήνα. Ησασταν 2 μήνες στην κορυφή της καμπύλης, που πεσατε λίγο πιο κάτω, είναι αναμενόμενο. Και σίγουρα αν κρυβεται κατι άλλο από πίσω, δε δείχνει ο γιατρός σας να το έψαξε και πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ παρα πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σας..η αλήθεια είναι οτικ εγώ δεν θέλω να δώσω ξένο απλα φοβαμαι μήπως το μωρακι μου εξαιτίας μου συνεχισει να μη παίρνει βαρος. Απο βρεγμενες πάνες πάμε μια χαρά,τον αλλαζω συνέχεια κ κακακια κανει κανονικά.Πιπιλα του δινω αρκετά συχνα αλλά παρόλα αυτά ζητούσε να φαει ανα δυωρο..θα δοκιμασω ίσως να μη του τη δίνω για να δω αν πειναει κ πιο σύντομα.. Θα προσπαθήσω να μη του δώσω ξένο γάλα κ να συνεχίσω τον θηλασμό..Απλα δεν ξέρω πως θα καταλάβω αν ολα πάνε καλά για να συνεχιζω..Να τον ζυγιζω εγώ ας πουμε;κ αν ναι ποσο συχνα; Μέχρι τώρα περίμενα τον μήνα που θα τον ζύγιζε ο παιδίατρος..

 

Koψε την πιπίλα να δεις αν θα αλλάξει κάτι. Βεβαια αμαρτία λίγο μου φαίνεται σε μωράκι που θηλάζει και την δέχεται, αλλά αν το βαρος σε απασχολεί, σίγουρα χωρίς πιπίλα θα περνά περισσότερη ώρα στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Almond, η πιστοποιημένη παιδίατρος θηλασμού τι σου είπε όταν πηγες εκεί;οτι το μωρακι σου ηταν μια χαρά ; μας δεν καταλαβαίνω πως καποιοι γιατροί θέλουν να μας τρομοκρατούν..φυσικά κανουν τη δουλειά τους αλλά θα έπρεπε κατα τη γνώμη μου να είναι πιο υποστηρικτικοί στις μανουλες,ποσό μάλλον τις νέες που είμαστε όσο να πεις πιο αγχωμενες κ άπειρες.

 

Για να σου πω τη δική μου εμπειρία για το τι διαφορά κάνει η παιδίατρος:

ο τελευταίος μου μπέμπης, γεννήθηκε μικρός και πρόωρος, έχασε 300 γραμμάρια από το πελώριο αρχικό βαρος των 2300, και κόλλησε κάτω από το βάρος γέννησης τον πρώτο μήνα. Και όμως, η παιδίατρος μας, που ήξερε από μωρά που θηλάζουν, δεν έδωσε ούτε μία συμβουλή που να μην ήταν προς την κατεύθυνση του πώς να θηλάσει περισσότερο και πώς να με καθησυχάσει, γιατί έφτασα εγώ να σκεφτώ το συμπλήρωμα. Γύρεψε να τον βλέπει πιο συχνά, να τον δει να θηλάζει, να αλλάξουμε πράγματα στη διατροφή μου, να έχω ξυπνητήρι τη νύχτα, αλλά ακόμη και σε τόσο μικρό μωρό, δεν μίλησε ποτε για πρόβλημα, και δικαιώθηκε γιατί μετά τον μήνα, πήρε με διπλάσιο ρυθμό. Λίγο να με είχε τρομοκρατήσει, το παιδί θα είχε καταλήξει στο μπουκάλι.

Link to comment
Share on other sites

Almond, η πιστοποιημένη παιδίατρος θηλασμού τι σου είπε όταν πηγες εκεί;οτι το μωρακι σου ηταν μια χαρά ; μας δεν καταλαβαίνω πως καποιοι γιατροί θέλουν να μας τρομοκρατούν..φυσικά κανουν τη δουλειά τους αλλά θα έπρεπε κατα τη γνώμη μου να είναι πιο υποστηρικτικοί στις μανουλες,ποσό μάλλον τις νέες που είμαστε όσο να πεις πιο αγχωμενες κ άπειρες.

 

Η παιδίατρος ήρθε στο σπίτι, εξέτασε τη μπέμπα και βρήκε πως έχει καλή ανάπτυξη,πήρε το ιστορικό μας, μας έγραψε κάποιες εξετάσεις για να αποκλείσουμε την πολύ μικρή πιθανότητα ουρολοίμωξης, παρακολούθησε τον τρόπο που τρώει το μωρό και αφού τα βρήκε όλα ΟΚ μας ειπε πως είναι πολύ λογικό να μπει φρένο για λίγο στο βάρος. Οι εξετάσεις βγήκαν καθαρές. Το μωρό διπλασίασε το βάρος γέννησης λίγο μετά τη συμπλήρωση του έκτου μήνα.

Κι εγώ όταν βρέθηκα στη θέση σου ζήτησα βοήθεια από παιδίατρο-σύμβουλο γιατί δυστυχώς δεν έχουν όλοι οι παιδίατροι γνώση πάνω σε αυτό το αντικείμενο. Δεν πιστεύω πως στο σύνολό τους θέλουν εσκεμμένα να μας τρομοκρατήσουν, κάνουν αυτό που έχουν μάθει.Ο δικός μας μάλιστα μας είχε πει πως είναι φιλικός αλλά δεν ξέρει πολλά πράγματα για το θηλασμό και είχε δώσει το τηλέφωνο μιας φίλης του που είναι μαία-σύμβουλος θηλασμού όταν στις 40 μέρες του μωρού πονούσα και δεν άντεχα να με αγγίζει τίποτα στο στήθος. Ελπίζω πως μέσα στα επόμενα χρόνια η εκπαίδευσή τους θα συμπεριλάβει μια ολοκληρωμένη κατάρτιση πάνω σε αυτό το τόσο σημαντικό κομμάτι της διατροφής ενός βρέφους κι αυτά που συζητάμε τώρα θα είναι αυτονόητα για τα παιδιά μας όταν γίνουν γονείς με το καλό.

Εννοείται πως τρομοκρατήθηκα με τον πρώτο παιδίατρο, ό,τι έχει σχέση με την υγεία του μωρού μου θα με τρομοκρατούσε. Ήμουν αποφασισμένη να συνεχίσω να θηλάζω μετά από τόσο κόπο που έκανα για να τα καταφέρω και δε θα εγκατέλειπα έτσι εύκολα. Αυτό δε σημαίνει πως περίμενα από την παιδίατρο-σύμβουλο να μου πει ό,τι ήθελα να ακούσω. Η γνώμη της όμως είχε περισσότερη βαρύτητα.

Κάθε δυάδα μαμάς-βρέφους είναι διαφορετική και αφού χρειαζόμαστε βοήθεια, καλό είναι να τη ζητάμε από κάποιον που γνωρίζει στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι πως θα πάρω μια δεύτερη γνώμη απο παιδίατρο πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού.Τουλαχιστον θα ξέρω αν φταιω εγώ ή αν όλα είναι καλά με το γάλα μου κ το μωρακι..δεν επαναπαυομαι έτσι απλα με μια μονο γνώμη η οποία δόθηκε έτσι απλα χωρίς περαιτέρω ψάξιμο..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κ παλι μανουλες!! Θέλω να σας ενημερωσω πως τελικά άλλαξαν αμέσως παιδίατρο κ πήγα σε αλλη που είναι κ πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού. Εξέτασε τον μικρουλη μου κ τον βρήκε εξαιρετικό όπως κ εμενα που σε αντίθεση με τον άλλο παιδίατρο μου είπε οτι είχα πολύ γάλα. Ετσι με δική της παρότρυνση συνέχισα τον αποκλειστικό θηλασμό χωρις να δωσω καθολου συμπληρωμα κ ενα μήνα μετα δικαιώθηκα. Το αγοράκι μου πήρε αρκετό βαρος κ είναι σύμφωνα με την παιδίατρο στα ανώτερα όρια καμπύλης για μωρο που θηλάζει. Γι'αυτο καλό είναι παντα να παίρνουμε κ μια αλλη γνώμη όταν κάτι δεν μας κολλάει κ το δικό μου ένστικτο έλεγε οτι έπρεπε να το ψαξω λιγάκι περισσότερο.:-D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...