Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ-ΓΙΑΤΡΟΣ+ΠΙΕΣΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εντάξει όλα.

ήπια πολύ νεράκι και ξαναπήγα και όλα φυσιολογικά.

απο αύριο ξεκινάω και την διαιτούλα μου για να χάσω 4 κιλάκια...να μην δίνω τριφή στην παλιοπίεση.

Link to comment
Share on other sites

μπραβο vicky μου!!ευχαριστα τα νεα σου!!ειχα ανησυχησει κι εγω με τα πρωτα σου μηνυματα αλλα τελικα ολα καλα!!!να προσεχεισ κι ολα θα πανε τελεια!!!!!το αλατι να κοψεισ οπωσ σου ειπε και η nat-left .θα δεισ διαφορα ακομα και στα κιλα απο το αλατι!!!ασε που θα ξεπριστεισ κιολασ!!ευχομαι καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου!!!!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

αχ κορίτσια να είστε καλά εσείς και η οικογενειά σας.

απο εχθές είμαι πολύ πιο αισίόδοξη και με βοηθήσατε και εσείς σε αυτό.

θα την νικήσουμε την παλιοπίεση στο χέρι μας είναι. :)

φιλάκια σε όλες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια βοηθήστε με λίγο.πήγα εχθές πρώτη επίσκεψη στον Διακάκη στο Έλενας ο οποίος μου τα είπε έξω απο τα δόντια. μου είπε πως πρέπει να νοσηλευτώ για 2 ημέρες για να μου κάνουν εξετάσεις και μετά θα συννενοηθώ με τους καρδιολόγους για να πηγαίνω συχνά πυκνά για παρακολούθηση.μου είπε πως μπορεί η πίεση να ανέβει ξαφνικά και να έχω σπασμούς και να μην με προλάβουν.αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής :

1. την φαρμακευτική αγωγή που ακολουθείτε την προσδιορίζει ο γυναικολόγος σας η σας παρακολουθούν και εσάς καρδιολόγοι?

2.σας τα λένε και εσάς τα πράγματα τόσο ωμά?

3.κάνετε doppler κάθε μήνα?

4.σας έχει δώσει ο γυναικολόγος το κινητό του για να κάνετε ερωτήσεις η για μια ώρα ανάγκης?-εμένα μου είπε ότι είναι να έρχεσαι απο εδώ.

5.έχετε κάνει καλλιέργεια κολπικών και αλφα τεστ?-και τι είναι αυτό?

έχω μπερδευτεί δεν ξέρω τι να κάνω.ποιόν να εμπιστευτώ.ο ένας μου λέει να μην αγχώνομαι και να παίρνω απλώς τα φαρμακά μου και να χάσω κιλά και όλα θα πάνε καλά και ο άλλος ότι είναι πολύ επικίνδυνη εγκυμοσύνη και θέλει μεγάλη προσοχή για να πάνε όλα καλά.

τι να κάνω ποιον να ακούσω?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσακι μου , μην στεναχωριεσαι και ολα πιστευω οτι θα πανε καλα!!!!!

κατα την γνωμη μου καλο θα ηταν να μιλησεισ με το γιατρο σου , και να του πεισ αυτα που σου ειπε ο διακακησ και να βρειτε μια λυση..

καλο θα ηταν να του προτεινεσ να συνενοηθει ο ιδιοσ με τον καρδιολογο για την πιο καταλληλη αγωγη!!!μην ντραπεισ να του τα αναφερεισ ,προκειμενου να υπαρξει θετικο αποτελεσμα ασ συνεργαστουν!!

ευχομαι την επομενη φορα που θα μασ γραψεισ να εχεισ πολυ καλα νεα!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

αχ τωρα μολισ ειδα ξανα το μηνυμα σου και ειχα καταλαβει λαθοσ...νομιζα οτι ο διακακησ ειναι καρδιολογοσ γι αυτο σου ειπα να συνεργαστει με τον γιατρο σου!!καταλαβενω και με το δικιο σου ,εισαι μπερδεμενη αφου ο καθενασ σου λεει αλλα!!!εχεισ παρει πολλα κιλα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

έχω πάρει 11 κιλά αλλά εδώ και δύο εβδομάδες είμαι σε διατροφή προκειμένου να μην πάρω πάνω απο 3-4 έως το τέλος.(είμαι στην 26 τώρα).

πάντως με το που έκοψα εντελώς το αλάτι είδα τεράστια διαφορά.το συνθισμένο μου πια είναι 11,5 με 7,5 :D .

ο διακάκης με έβαλε στο έλενας για παρακολούθηση και ότι εξετάσεις κάναμε εγώ και η μπέμπα ήταν άψογες :D

νομίζω πια όλα θα πάνε καλά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

γεια σας κοριτσακια!εχω και εγω ενα θεματακι με την πιεση μου.ενω δεν ειχα ποτε πιεση σε ηρεμια.μια μερα πριν την 2 μερες πριν την πιθανη ημερομινια τοκετου εφτασα 14 με 9 και μια μερα πριν εφτασα μεχρι 15 με 10.γι αυτο γεννησα και με προκληση.απο τοτε και μεχρι τωρα 70 μερες μετα εχω συνεχεια 14 με 9.με εχει αγχωσει αρκετα αυτο το θεμα.ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι αν ηταν της εγκυμοσυνης θα ειχε ρυθμιστει περιπου στις 40 μερες και οτι μαλλον θα ειχα την προδιαθεση.επισης μου προτεινε να επισκεφτω καρδιολογο.υπαρχει καποια κοπελα με παρομοιο προβλημα?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπερα κοριτσια,

μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε ποιες ειναι οι φυσιολογικες τιμες? Γιατι οταν μου μετρησαν την πιεση (είμαι στην αγγλια) και το αποτελεσμα ηταν 8 μεγαλη και 5 μικρη μου ειπαν πως ειναι πολυ καλη. Και οταν είχα 13 με 8 μου ειπαν πως ειναι ελαφρως αυξημένη. μπερδευτηκα γιατι εγω νομιζα οτι 13 με 8 ειναι η φυσιολογικη! ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια,

μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε ποιες ειναι οι φυσιολογικες τιμες? Γιατι οταν μου μετρησαν την πιεση (είμαι στην αγγλια) και το αποτελεσμα ηταν 8 μεγαλη και 5 μικρη μου ειπαν πως ειναι πολυ καλη. Και οταν είχα 13 με 8 μου ειπαν πως ειναι ελαφρως αυξημένη. μπερδευτηκα γιατι εγω νομιζα οτι 13 με 8 ειναι η φυσιολογικη! ευχαριστω πολυ!

 

Καλησπέρα.

Φυσιολογικές τιμές θεωρούνται 8 μικρή , 12 μεγάλη.

 

ΑΛΛΑ

 

εγώ είμαι υποτασική και έχω στα φυσιολογικά μου 5 μικρή και 7 μεγάλη. Θεωρητικά ανησυχητικό αλλά για μένα το φυσιολογικό. Στην περίοδο της εγκυμοσύνης μου όμως, θεωρήθηκε πολύ καλή πίεση γιατί όπως μου είπε η γυναικολόγος, στην εγκυμοσύνη φοβάσαι την υψηλή κι όχι την χαμηλή πίεση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...