Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

κορίτσια καλησπέρα σας! Ειμαι μέλος του φορουμ εδώ και καιρο αλλα πρωτη φορα γραφω στην ενότητα σας. Γέννησα πριν λίγο καιρο ένα αγοράκι με καισαρικη μετα από μια εξοντοτικα δυσκολη εγκυμοσυνη. Ειχα μια μεγάλη αποκόλληση στην 6 βδομάδα και τρελες συσπάσεις απο τον 4 μήνα μεχρι το τέλος. Ο λόγος για όλα αυτα ειναι ενα διαφραγμα που εχω στη μητρα και το οποίο εντοπισαμε με τον καινουργιο μου γιατρο αμέσως μόλις εμεινα εγκυος. Δε θελω να μιλήσω για τουσ προηγουμενους γιατρους που πηγαινα και για το γεγονος οτι κανεις ποτε δε μου ειπε τπτ για το προβλημα μου. Τελος παντων...Το θεμα μου τωρα ειναι οτι ο γιατρος μου μου προτεινε να αφαιρέσουμε το διαφραγμα λαπαροσκοπικα για να ειμαστε πιο σιγουροι για την εκβαση μια πιθανης δευτερης εγκυμοσυνης..Πραγματικα δε ξερω τι να κανω και θα ηθελα τη βοηθεια σας..Να την κανω την επεμβαση? Να σας αναφερω επισης οτι γεννησα στην 37 εβδομαδα με καισαρικη λογω του οτι ο μικρος μου ερχόταν με τα πόδια. Πείτε μου τη γνωμη σας please γιατι είμαι αρκετα μπερδεμένη! Αφου καταφερα την πρωτη εγκυμοσύνη γιατι να μην καταφερω και μια δευτερη εφοσον η μητρα μου εχει αποκτησει ηδη μια ελαστικότητα? Sorry για το μεγάλο μηνυμα αλλα θα εκτιμούσα τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 148
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια εχω στο ιστορικο μια απoκολισι και μια παλιδρομη .Ο γιατρος που μου εχει κανει δυο φορες αποξεση δεν 8α το εβλεπε οτι εχω προβλιμα στη μιτρα η δεν φενετε ;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πώς σου ήρθε ότι μπορέι να έχεις τέτοιο πρόβλημα? Στην απόξυνση θα το καταλάβαιινε ο γιατρός όπως και σε μένα που τελικά ήθελε απλά να τα αρπάξει προτείνοντας μου μια επίπονη εγχείρηση. Τελικά τίποτε δε χρειαζόταν. οπότε ηρέμησε μη γίνεσαι κατά φαντασίαν ασθενής. Το πρόβλημα μπορέι αν είναι αλλού, αν υπάρχει κα΄ποιο θέμα και δεν απλώς ΤΥΧΑΙΟ!!!! ηρέμησε και μη σκέφτεσαι αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

θα ήθελα κι εγώ το τηλέφωνο αυτού του γιατρού.

είχα μια παλίνδρομη και στην απόξεση ο γιατρός ανακάλυψε ότι έχω διάφραγμα στη μήτρα. μου είπε να κάνω υστεροσκόπηση και δεν ξέρω αν πρέπει.

μπορείς να μου πεις το όνομα του γιατρού και τηλ?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα, εχω και εγω ανωμαλία στην μήτρα (μονόκερη όμως και όχι διαφραγματική). Το κατάλαβα μετά απο ενδομήτριο θάνατο την 22η εβδομάδα. Είμαι 26 χρονών και μέχρι τώρα κανένας γιατρός δεν το είχε καταλάβει αλλά ούτε και αυτός που με παρακολουθούσε στην διάρκεια της εγκυμωσύνης όταν του παραπονέθηκα για συσπάσεις από τις αρχές του πέμπτου μήνα. Ισως αν με πρόσεχε παραπάνω τώρα το αγγελούδι μας να γεννιώταν. Με αυτά που γράφετε παίρνω απίστευτο θάρρος. Μέσα σε όλη την ατυχία όμως γνώρησα στο Παπαγεωργίου εναν υπέροχο γιατρό και κορυφαίο επιστήμονα ο οποίος με ξεγέννησε και έκανε και την απόξεση. Μου έκανε τόσο καλή δουλειά που δεν έκανα συμφήσεις και τώρα είναι όλα καλά. Ενώ όλοι οι γιατροί μου έλεγαν να κάνω υστεροσκόπηση για να δω τι φταίει (την οποία θα έκαναν αυτοί και φυσικά θα έπερναν και χρήματα) αυτός μου πρότυνε να κάνω μια απλή σαλπιγγογραφία (τα χρήματα της οποίας δεν τα παίρνει αυτός). Έτσι και έκανα και διαγνώστηκε ότι έχω μονόκερη μήτρα. Ο γιατρός δεν με πανικόβαλε απλά μου είπε ότι πρέπει να καθήσω μέσα στο σπίτι από την αρχη της επόμενης κύησης και να μην κάνω δουλειές και πως πιθανό να χρειαστούν μυοχαλαρωτικά χάπια. Δεν με απέλπισε όπως ο γιατρός της μητέρας ο οποίος είπε ότι θα χάσω δυο τρια και μετά αν καταφέρω να κάνω ένα παιδί. Ο γιατρός που με παρακολουθεί τώρα μου είπε ότι έχει πολλές κοπέλες με διαφραγματική μήτρα, καρδιόσχησμη και μονόκερη οι οποίες φτάσαν μέχρι τέλους κανονικά απλά κάνοντας ξάπλα.

Δεν ξέρω τι να πώ, θέλει πολύ προσοχή με τους γιατρούς αλλά καιι πίστη στο Θεό. Διαβάζω πολλές κοπέλες που τους έχουν πει ότι δεν θα κάνουν ποτέ παιδιά και με την βοηθεια του Θεου έχουν καταφέρει να κάνουν και δυο και τρία. Πίστη στο Θεο, υπομονή και επιμονή.

Εύχομαι σύντομα και εγω να σας περιγράφω την ιστορία μου έχοντας ενα παιδάκι στην αγκαλιά μου.

Καλό κουράγιο και καλές γιορτές σε όλες σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Galana με πιστη και επιμονη θα τα καταφερεις

Εχω χασει κι εγω ενα παιδακι που γεννηθηκε στην 28η σχεδον εβδομαδα και αντεξε 2 μηνες για να καταληξει (μετα απο ανιση παλη με τη σηψαιμια )απο νεκρωτικη εντεροκωλιτιδα

Ηταν μια εγκυμοσυνη ολο αιμορραγιες (για το λογο αυτο καταλαβα οτι ημουν εγκυος τον 4ο μηνα)

Δεν ηξερα οτι ειχα διαφραγμα Το ανακαλυψα ψαχνοντας σε τι οφειλεται ο τοσο προωρος τοκετος Βεβαια επειδη το ιστορικο μου ειχε και αλλα πολλα κανενας δεν μπορουσε να μου πει με σιγουρια οτι εφταιγε το διαφραγμα

Τελικα το αφαιρεσα σε δημοσιο νοσοκομειο χωρις να δωσω μια

Μετα απο 6 μηνες εμεινα εγκυος και ειχα παλι μια μικρη αποκκοληση την 9η εβδομαδα (παρολο που ημουνα ξαπλα)

Απο το φοβο μου εβγαλα ολη την εγκυμοσυνη στο κρεββατι 39+5 ηρθε με κτ (λογω προηγουμενης κτ) η μικρη μου 3100 53εκ.

Ευχομαι να ξεπερασεις τον πονο της απωλειας και να τα καταφερεις το ιδιο καλα!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ marchalina.

Εύχομαι και εγώ να πάνε όλα καλά στο επόμενο μωράκι μας. Είμαι πρόθυμη να καθήσω στο κρεβάτι όσο χρειαστεί (με εξέπληξε απίστευτα που είχες αποκόληση παρόλο που ήσουν ξάπλα).

Η μόνη μου δύναμη είναι ο Θεός και όλες εσείς που τα καταφέρατε παρόλες τις δυσκολίες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και απο εμενα.εμενα με ειχαν διαγνωσει πρωτα με δικερη και μετα με διαφραγματικη μητρα. Εκανα την επεμβαση, ο γιατρος τα πηρε χοντρα, μου ειπε οτι η μητρα μου ηταν μια χαρα κ παμε παρακατω! Εμεινα εγκυος 8 μηνες αργοτερα και ο καινουριος μου γυναικολογος μου ειπε απλα κ ομορφα οτι εχω δικερη!ο απατεωνας (πολυ γνωστος ειδικα στις εξωσωματικες) δεν εκοψε τιποτ απλα γιατι στη δικερη δεν μπορεις να κοψεις τιποτα!τελος παντων ο γιος γεννηθηκε μια χαρα κ τελειομηνος αλλα απο τωτε ειχα 2 αποβολες η μια παλυνδρομη. Αυτη τη στιγμη ειμαι κ παλι εγκυος κ ξαπλα κ παρολο που εμπειστευομαι το γιατρο μου θα ηθελα να δω καποιον που να ειδικευεται σε δισπλασιες της μητρας.εχει καμια κοπελα καποιον ειδικο στην αθηνα;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, επειδή έχω και εγώ δίκερη μήτρα, όταν λέτε "ξάπλα" από την αρχή της εγκυμοσύνης, τι ακριβώς εννοείτε; Σταμάτημα από τη δουλειά εντελώς και πρόσδεση στο κρεβάτι για 9 μήνες; Και όλο αυτό σε τι αποσκοπεί; Στη μη αποκόλληση ή στην αποφυγή παλίνδρομης;

Link to comment
Share on other sites

Shield Maiden από αυτα που μου είπε ο γιατρός μου (βέβαια εγά εχω μονεκρη μήτρα αν και δεν πιστεύω ότι εχει μεγάλη διαφορά) η ξάπλα δεν αποσκοπεί μόνο στην αποκόληση αλλά και στο να μην κάνει η μήτρα συσπάσεις. Επειδή ο χώρος που έχει το παιδί να μεγαλώσει είναι μηκρός το σώμα μας αντιδράει και έτσι κάνει συσπάσεις προσπαθώντας να αποβάλει το παιδί. Έτσι όσο πιο φρόνημες ήμαστε τόσο λιγότερες συσπάσεις λογικά θα κάνουμε. Εμένα μου είπε να μην μπαίνω σε αυτοκίνητο λόγω των αναταράξεων και φυσικά να μην κάνω δουλειές. Αλλα επειδή είχα το προηγούμενο περιστατικό θα προσπαθήσω να καθήσω στο κρεβάτι για όσο πιο πολύ γίνεται. Με βλέπω να ξεκινάω να μάθω μόνη μου καμια ξένη γλωσσα...να αξιωποιηθούυν και οι μέρες που θα είμαι μέσα στο σπίτι βρε αδερφέ...
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιτα να δεις....εμενα στο γιο μου δεν μου ειπε ξαπλα ουτε να μενω μεσα στο σπιτι απλα να μην το παρακανω...δεν αλλαξα τιποτα στη ζωη μου κ ο μικρος ηταν τελειος!ακομα και μετα τις δυο αποβολες δε μου ειπε ξαπλα μου ειπε απλα χαλαρα αλλα αρχισε να αιμορραγει η αριστερη μερια της μητρας πριν δυο εβδομαδες οποτε απο τοτε οχι απλα ξαπλα...ταβανοθεραπεια και δε αγιος ο θεος μεχρι να δουμε πως παει. Παντος πιστευω οτι το πρωτο τριμηνο που δεν υπαρχει ακομα θεμα χωρου η ξαπλα ειναι για να αποφυγεις καποια αποκοληση απο τον πεμπτο κ μετα που ερχιζουν κ γινετε λιγοτερο ο χορος τοτε νομιζω προσπαθεις να αποφυγεις την πολυ πιεση στον τραχυλο κ τον πρωιμο τοκετο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πολύ καιρό έχει να κουνηθεί φύλλο στο θεματάκι σας....Ας ταράξω λοιπόν λίγο τα νερά, κάνοντάς σας κάποιες ερωτησούλες:

Το ιστορικό μου είναι τόσο μακρύ που αν το γράψω αναλυτικά θα γράφω 3 μέρες!

Πολύ σύντομα λοιπόν: Εξωμήτριο, αφαίρεση σάλπιγγας, υστεροσαλπιγγογραφία στην εναπομέινασα, καθαρη. 1η υστεροσκόπηση για αφαίρεση τριών πολυπόδων. 2η υστεροσκόπηση για αφαίρεση ενός πολύποδα ( ενός εκ των τριών που δεν είχε αφαιρεθει!). Μέχρι τότε κανείς δεν μου είχε πει τίποτα για το σχήμα της μήτρας μου. Κι ερχόμαστε στο τώρα. Εχοντας αποφασίσει πως η εξωσωματική είναι ο μόνος δρόμος, βλεπω έναν εξωσωμ που με στέλνει για μαγνητική μήτρας. Κι εκεί ω! του θαυματος εντοπίζεται πως είμαι μερικώς διαχωρισμένη!!! Ενα διάφραγμα που ακόμη δεν το έχουμε μετρήσει ( σε κανά δυο μέρες θα ξέρω πόσο είναι ) αλλά υπολογίζουμε να είναι 1,3 εκατ! Μετά από δύο λοιπόν υστεροσκοπήσεις και μία λαπαροσκόπηση και κανείς δεν μου είπε τίποτα. Κι ερχομαι τώρα να βρίσκομαι σε δύσκολη θέση καθώς ενδέχεται αν με παραπέμψουν πάλι σε υστεροσκόπηση για να αφαιρεθεί το διάφραγμα!!!

Ο γιατρός που έκανε υστερο επιμένει πως δεν μου δημιουργει πρόβλημα γιατί είναι πολύ μικρο, αλλά τι να πει τώρα κι αυτός ο ξεφτίλας, αφου΄το είδε και δεν το διόρθωσε; Πείτε μου εσάς πόσο ήταν το διάφραγμά σας και αν υπάρχει κάποια που να μην το αφαίρεσε τελικά και να πήγαν όλα καλά;;;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν χαλάρωσε και μην τον κατηγορείς τον καημένο το γιατρό σου... Ούτε εμένα το είδαν κατευθείαν... Το είδαμε την πρώτη φορά που έμεινα έγκυος (και απέβαλα για άλλους λόγους) γιατί ήταν το ενδομήτριο παχύ και φάνηκε.

 

Το λοιπόν εγώ έχω 8εκ παχύ διάφραγμα και έκανα 2 υπέροχα ζουζούνια χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα (το πρώτο στις 36 και το δεύτερο στις 39 εβδ.) Τότε που μας απασχολούσε αναρρωτιόμασταν τί να κάνουμε, αλλά στην Αγγλία (όπου έμενα τότε), έχουν τακτική σε τέτοιες περιπτώσεις να το αφαιρούν μόνο όταν αποδεδειγμένα προκαλεί πρόβλημα υπογονιμότητας (πχ επανηλλημένες αποβολές). Υπάρχουν κίνδυνοι από τέτοιο χειρουργείο λένε τα πράγματα να γίνουν χειρότερα είτε από ουλώδη ιστό είτε από συμφήσεις που πιθανό να δημιουργηθούν (αν τα θυμάμαι καλά)...

 

Ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

δεν φταίει ο γιατρός,δεν φαίνεται εύκολα η δίκερως μήτρα. Εμείς το καταλάβαμε όταν απέβαλα και μπήκα για απόξηση. Την επόμενη ημέρα είχα αιμοραγία και μπήκα πάλι για απόξηση..είχαν καθαρίσει την άλλη πλευρά της μήτρας. Συζητήσαμε το ενδεχόμενο χειρουργείου και ο γιατρός μου ήταν κάθετος στο να μην επέμβουμε στην φύση της μήτρας μου, τουλάχιστον όχι μέχρι να προσπαθήσουμε να κάνουμε ένα μωράκι!Έμεινα έγκυος, είχα χαμηλά τον πλακούντα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά όλα πήγαν καλά και έκανα με καισαρική την κοράκλα μου. Είχα στο τέλος κάποιες επιπλοκές και μετά από πολλές προσπαθειες να γεννήσω φυσιολογικά, την πήραν για να μην κινδινεύσει.Δεν άνοιγε ο τράχηλος,έκανε κακά,δεν είχα αμνιακό, δυσφόρησε η μικρή και ερχόταν πρώτα ο πλακούντας και μετά το μωρό...στην καισαρική τους άκουσα που έλεγαν ότι έχω διαφορετική μυϊκή μορφολογία...εμ δυσπλασία είναι αυτή. Μήν ανησυχείς δεν είναι τίποτα!εμάς η μικρή μας είναι πανύψηλη αν και γεννήθηκε μικροκαμωμένη. Μας εξήγησαν ότι το έμβρυο προσαρμόσθηκε στο μέγεθος της μήτρας για να επιβιώσει και όταν γεννήθηκε ψήλωνε πάρα πολύ γρήγορα! εντυπωσιακά γρήγορα..θυμάμαι έναν μήνα πήρε 8 πόντους! η παιδίατρος είπε ότι τρέχει να προλάβει το dna της (είμαστε ψηλοί γονείς). Δεν σκοπεύω να βγάλω το χόρισμα της μήτρας μου και σκοπεύω να κάνω και δεύτερο παιδάκι! Ο γυναικολόγος μου είχε πει: ένα χειρουργείο είναι ένα χειρουργείο και η μορφολογία της μήτρας σου είναι αυτή, θα επέμβουμε μόνο αν αποβάλεις 2-3 φορές!

hDxrp3.pnghkS0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν φταίει ο γιατρός,δεν φαίνεται εύκολα η δίκερως μήτρα. Εμείς το καταλάβαμε όταν απέβαλα και μπήκα για απόξηση. Την επόμενη ημέρα είχα αιμοραγία και μπήκα πάλι για απόξηση..είχαν καθαρίσει την άλλη πλευρά της μήτρας. Συζητήσαμε το ενδεχόμενο χειρουργείου και ο γιατρός μου ήταν κάθετος στο να μην επέμβουμε στην φύση της μήτρας μου, τουλάχιστον όχι μέχρι να προσπαθήσουμε να κάνουμε ένα μωράκι!Έμεινα έγκυος, είχα χαμηλά τον πλακούντα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης αλλά όλα πήγαν καλά και έκανα με καισαρική την κοράκλα μου. Είχα στο τέλος κάποιες επιπλοκές και μετά από πολλές προσπαθειες να γεννήσω φυσιολογικά, την πήραν για να μην κινδινεύσει.Δεν άνοιγε ο τράχηλος,έκανε κακά,δεν είχα αμνιακό, δυσφόρησε η μικρή και ερχόταν πρώτα ο πλακούντας και μετά το μωρό...στην καισαρική τους άκουσα που έλεγαν ότι έχω διαφορετική μυϊκή μορφολογία...εμ δυσπλασία είναι αυτή. Μήν ανησυχείς δεν είναι τίποτα!εμάς η μικρή μας είναι πανύψηλη αν και γεννήθηκε μικροκαμωμένη. Μας εξήγησαν ότι το έμβρυο προσαρμόσθηκε στο μέγεθος της μήτρας για να επιβιώσει και όταν γεννήθηκε ψήλωνε πάρα πολύ γρήγορα! εντυπωσιακά γρήγορα..θυμάμαι έναν μήνα πήρε 8 πόντους! η παιδίατρος είπε ότι τρέχει να προλάβει το dna της (είμαστε ψηλοί γονείς). Δεν σκοπεύω να βγάλω το χόρισμα της μήτρας μου και σκοπεύω να κάνω και δεύτερο παιδάκι! Ο γυναικολόγος μου είχε πει: ένα χειρουργείο είναι ένα χειρουργείο και η μορφολογία της μήτρας σου είναι αυτή, θα επέμβουμε μόνο αν αποβάλεις 2-3 φορές!
με συγχωρείς πάρα πολύ αλλά δεν συμφωνώ με αυτά που σου υπογραμμίζω! Ενας σωστός γιατρός όταν μπαίνεις για υστεροσκόπηση που βλέπει το εσωτερικό της μήτρας δεν είναι δυνατό να μην εντοπίσει το διάφραγμα και πρέπει να το αφαιρέσει στην περίπτωση που ξέρει ότι η κοπέλα θα κάνει εξωσωματική και οι γιατροί εκεί θέλουν την μήτα καθαρή. Εσένα δεν στο είδε γιατί δεν έκανες υστεροσκόπηση αλλά απόξεση.

Επίσης τι σημαίνει "αν αποβάλλεις 3 φορές θα στο βγάλω;;;;;" Γάτες είμαστε; Παίζουν με το σώμα και τις αντοχές μας;;;Οχι είναι απαράδεκτο αυτό που σου είπε. Και εσύ απλά ήσουν τυχερή που τα κατα΄φερες να μείνεις έγκυος και να το γεννήσεις.....Δηλαδή αν το έχανες, τι θα σου έλεγε; Κάνε ακόμη ένα, χάστο και τα ξαναλέμε;

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

κούκλα μου ο γιατρός σου δεν ήξερε ότι το έχεις, βρισκόσουν εκεί για άλλη επέμβαση αν δεν κάνω λάθος, δεν μπορούσε έτσι αυθαίρετα να αφαιρέσει το διάφραγμα χωρίς να το συζητήσετε. Και αν μετά από αυτό συνέβαινε κάτι και δεν μπορούσες να κάνεςι παιδάκι, τι θα του έλεγες; γιατρέ γιατί δεν με ενημέρωσες πρώτα;Εγώ προτίμησα να προσπαθήσω να κάνω το παιδάκι μου χωρίς να επέμβω στη φύση της μήτρας μου αρχικά & τα κατάφερα! Ήθελα να αποφύγω τους κινδύνους που αναφέρει η άλλη φίλη πιο πάνω και να προχωρήσω στην αφαίρεση εάν δεν είχα άλλη επιλογή. Η κάθε μια μας έχει δυνατότητα επιλογών και έχω τυφλή εμπιστοσύνη στον γιατρό μου που στάθηκε βράχος δίπλα μου & τον υπεραγαπώ! Σου εύχομαι να ξεμπερδεύεις γρήγορα με όλα αυτά και να κρατάς το μωράκι σου αγκαλίτσα! Καλή τύχη!!!

hDxrp3.pnghkS0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα.

εγω εχω μια παλλινδρομη στο ιστορικο μου, την 9η εβδομαδα της κυησης. 24/03/12 καναμε την αποξεση οπου ο γιατρος μου μου διαγνωσε 2 διαφραγματα στην μητρα και φυσικα εριξε την ευθυνη της παλλινδρομης εκει. μου ειπε να περιμενω να περασουν 2 περιοδοι και μετα να αντιμετωπισουμε το θεμα. σε καμια περιπτωση δεν μου επιτρεπει εγκυμοσυνη εαν δεν λυθει το θεμα με τα διαφραγματα καθως ισχυριζεται οτι εχω παρα πολλες πιθανοτητες και για αλλη παλλινδρομη ή αποβολη.

δεν μου ειπε πως θα αντιμετωπιστει.....αλλα θεωρω οτι θα αφαιρεσει τα διαφραγματα με υστεροσκοπηση.

εχω καποιες αποριες και θα ηθελα να με βοηθησετε οσες μπορειτε.

1) που κανατε την επεμβαση και ποσο σας στοιχησε?

2) μετα απο ποσο καιρο σας επετρεψε εγκυμοσυνη?

3) αλλαξε ο κυκλος σας μετα την υστεροσκοπηση?

4) επισης εχω διαβασει οτι η επεμβατικη υστεροσκοπηση γινεται συγκεκριμενες μερες του κυκλου ( 7η-10η μερα), ισχυει?

συγνωμη αν σας ζαλιζω με τις ερωτησεις μου....συγχωρεστε με αλλα ειναι τοσο προσφατη η παλλινδρομηση που ειχα...που θελω να αφαιρεσω γρηγορα τα διαφραγματα και να ξανα μεινω το συντομοτερο δυνατον εγκυος.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας είμαι καινούργια στο φόρουμ και έγκυος 4 εβδομάδων. Σήμερα πήγα την πρώτη επίσκεψη στην γιατρό μου και μου είπε πως έχω διάφραγμα στην μήτρα 1 εκατοστό. Μου έδωσε προγεστερονη να πίνω και μου είπε πως είναι σε φυσιολογικά πλαίσια δεν πρέπει να κάνω κάτι ότι απλά θα πάρω την προγεστερονη για να κολλήσει σε σωστό σημείο το γονιμοποιημένο ωάριο. Πρέπει να ανησυχώ; Ευχάριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα κι απο εμένα! Ειναι απίστευτο το πόσο κατατοπιστικοι είστε εδω! Για να μην μακρυγορω , μετα απο 1 χρόνο προσπάθειες με τον σύζυγο κατέφυγα σε νεο γυναικολόγο γιατι εγκυμοσύνη πουθενά! Ορμονολογικες καλές και ύστερα απο 3d υπέρηχο δικερως μήτρα. Έκανα προχθές υστεροσαλπιγγογραφια και επιβεβαιωθήκαμε πως ειναι διάφραγμα τιμη διθαλαμος όπως έγραψε ο ακτινολόγος. Στο τηλ μου ειπε πως πρέπει να προχωρήσουμε σε υστεροσκοπηση όπου διαρκεί ενα 45λεπτο,ολική νάρκωση,δεν νοσηλεύεται φεύγεις αυθημερόν και λειτουργεί σαν"πλαστική" στη μήτρα. Με ΙΚΑ θα μου κοστίσει 650?. Εδω διάβασα τελείως διαφορετικά ποσά! Πολυ μεγαλύτερα! Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε πρόσφατα να με κατατοπίσει; Σημείωση πως δεν έχω συλλάβει ποτε,άρα συνεπώς καμια αποβολή. Και έχω θέμα με την ολική νάρκωση. Σε ενα παλαιότερο χειρουργείο άσχετα με τα γυναικολογικά θέματα άργησα αρκετά να ξυπνήσω! Το ανέφερα στο γιατρό μου κ μου ειπε δεν γίνεται αλλιώς.. Μου αναφέρει συνεχώς πως ιςως να αποκτήσω εγκυμοσύνη και να αποβάλλω στις 18-20 εβδομάδες τρομάζοντας με πολυ! Δεν έχω σταματήσει να κλαίω!!!! Δεν ξέρω αν πρέπει ή και τι να κάνω! Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το όνομα του γιατρού μηπως κάποια κοπέλα ξέρει.. Με συγχωρείτε για το μακροσκελές μηνυμα...κατέφυγα σε ιντερνετικες αναζητήσεις σχετικά..

Τα μωράκια είναι εκεί ψηλά και διαλέγουν σε ποιά κοιλίτσα θα μπούν....!!!!!!!!!!!!!!!!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα κι απο εμένα! Ειναι απίστευτο το πόσο κατατοπιστικοι είστε εδω! Για να μην μακρυγορω , μετα απο 1 χρόνο προσπάθειες με τον σύζυγο κατέφυγα σε νεο γυναικολόγο γιατι εγκυμοσύνη πουθενά! Ορμονολογικες καλές και ύστερα απο 3d υπέρηχο δικερως μήτρα. Έκανα προχθές υστεροσαλπιγγογραφια και επιβεβαιωθήκαμε πως ειναι διάφραγμα τιμη διθαλαμος όπως έγραψε ο ακτινολόγος. Στο τηλ μου ειπε πως πρέπει να προχωρήσουμε σε υστεροσκοπηση όπου διαρκεί ενα 45λεπτο,ολική νάρκωση,δεν νοσηλεύεται φεύγεις αυθημερόν και λειτουργεί σαν"πλαστική" στη μήτρα. Με ΙΚΑ θα μου κοστίσει 650?. Εδω διάβασα τελείως διαφορετικά ποσά! Πολυ μεγαλύτερα! Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έκανε πρόσφατα να με κατατοπίσει; Σημείωση πως δεν έχω συλλάβει ποτε,άρα συνεπώς καμια αποβολή. Και έχω θέμα με την ολική νάρκωση. Σε ενα παλαιότερο χειρουργείο άσχετα με τα γυναικολογικά θέματα άργησα αρκετά να ξυπνήσω! Το ανέφερα στο γιατρό μου κ μου ειπε δεν γίνεται αλλιώς.. Μου αναφέρει συνεχώς πως ιςως να αποκτήσω εγκυμοσύνη και να αποβάλλω στις 18-20 εβδομάδες τρομάζοντας με πολυ! Δεν έχω σταματήσει να κλαίω!!!! Δεν ξέρω αν πρέπει ή και τι να κάνω! Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρω το όνομα του γιατρού μηπως κάποια κοπέλα ξέρει.. Με συγχωρείτε για το μακροσκελές μηνυμα...κατέφυγα σε ιντερνετικες αναζητήσεις σχετικά..

Καλησπερα κοριτσι.Για τη διαφραγματικη μητρα δυστυχως δεν ξερω τιποτα να σου πω.Σου γραφω μονο να σου πω που φοβασαι τη ναρκωση οτι ειχα μια παρομοια εμπειρια πριν απο πολλα χρονια..Απο ο,τι μου ειχανε πει στραβωσαν τα ακρα μου,οξυγονο πολες ωρες,κοκκινιλες σε ολο το σωμα κλπ.Οποτε σε επομενο χειρουργιο που χρειαστηκε παλι φοβομουν αφανταστα.Μου εξηγησαν οτι εχουν αλλαξει τα φαρμακα και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα.Μην ειναι η ναρκωση κριτηριο για την αποφαση σου.Καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να σου πω πως η μανουλα μου με τετοια μητρα με εκανε πριν 39 χρονια,διχως καμια επεμβατικοτητα.τωρα με τοσο προχωρημενη την επιστημη τι φοβασαι?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

 

Καλησπέρα θα ήθελα την συμβουλή σας σε κάτι. Ο γυναικολόγος μου είπε πως έχω ένα μικρό διάφραγμα στη μήτρα, μου προτεινε να μην μπω κατευθείαν χειρουργείο να προσπαθώ κανονικά για παιδί για ένα χρόνο και εάν δε μπορώ να μείνω έγκυος ή έχω κάποια αποβολή τότε να μπω γιατ ην επέμβαση, εσείς τι γνώμη έχετε; Να ρισκάρω το ενδεχόμενο αποβολής ή να κάνω την επέμβαση; ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σε όλους! Σας γράφω μήπως μπορέσω να βρω κάποια περίπτωση σαν τη δική μου... Είμαι 30 χρονών. Από τα 16 μου γνώριζα πως έχω δίκερη μήτρα. Μου το έλεγαν μάλιστα και όλοι οι γυναικολόγοι που έχω αλλάξει όλα αυτά τα χρόνια και φάνηκε και πέρσι όταν χρειάστηκε να κάνω μια μαγνητική κάτω κοιλίας, για άλλον ωστόσο λόγο. Πρόσφατα παντρεύτηκα και είπα να το διερευνήσω λίγο το θέμα  ώστε να είμαι έτοιμη όταν το αποφασίσουμε.
Πηγαίνοντας στον γυναικολόγο μου, μου σύστησε σαλπιγγογραφία την οποία και έκανα. Η εξέταση ωστόσο δεν έδειξε τίποτα, ο ακτινολόγος δεν έβρισκε τον τράχηλο με αποτέλεσμα να περάσει ελάχιστο σκιαγραφικό υγρό και να καταλήξει στη διάγνωση ότι έχω μονόκερη μήτρα (μισή δηλαδή) και μία σάλπιγγα.
Δείχνοντας στον γυναικολόγο τα αποτελέσματα της σαλπιγγογραφίας, μου ξαναέκανε υπέρηχο και είπε ότι φαίνεται ξεκάθαρα πως υπάρχει μήτρα με δύο ευρείες κοιλότητες οπότε είτε είναι διαφραγματική, ειτε είναι δίκερη και σε καμιά περίπτωση μονόκερη και μου σύστησε να πάω σε ένα γιατρό στη Θεσσαλονίκη που τον γνωρίζει προσωπικά, ώστε να κάνω λαπαροσκοπηση και υστεροσκόπηση, για να ξεκαθαρίσει το τοπίο.
Σήμερα πήγα σε αυτόν τον γιατρο, για τον οποίο μάλιστα διάβασα τα καλύτερα, του εξήγησα κι εγω, μετά τον γυναικολόγο μου την περίπτωση, και μου έκανε κι αυτός υπέρηχο για να δει τι γίνεται.
Προς μεγάλη μου έκπληξη μέσα σε μισό λεπτό και με έναν απλό υπέρηχο μου είπε πως έχω διαγραγματική μήτρα, το οποίο διάφραγμα μάλιστα φτάνει μέχρι τον κόλπο και δύο τράχηλους! Κανένας άλλος γυναικολόγος δεν μου είχε μιλήσει ξανά για 2 τράχηλους και μου κάνει τρομέρη εντύπωση το γεγονός ότι το είδε σε μισό λεπτό! Καταλήξαμε στο να συζητήσουμε μόνο για υστεροσκόπηση ώστε να φύγει όσο γίνεται το διάφραγμα και σε ότι έχει να κάνει με τους 2 τράχηλους μου είπε ή θα διαλέξει το παιδί, ή θα κάνω καισαρική. Είπε ακόμη πως δεν χρειάζεται να κάνω λαπαροσκόπηση για το θέμα της μιας σάλπιγγας, γιατι αυτό οφειλεται αποκλειστικά στο ότι έγινε κακός καθετηριασμός από τον ακτινολόγο στη σαλπιγγογραφία....
Ποιος μου εγγυάται έμενα όμως ότι οι σάλπιγγες μου είναι οκ; Να το αφήσω στο τύχη; Να σημειώσω ότι εχω και πολυκυστικές. Αν δυσκολευτώ να μείνω έγκυος πως θα ξέρω αν είναι από τις πολυκυστικές ή από τις σάλπιγγες;;;
Έφυγα περισσότερη μπερδεμένη από ότι πήγα. Πρωτον για το κόστος διότι απαιτούνται 1700 για την υστεροσκοπηση και ανεβαίνει στα 2600 αν αποφασίσω να κάνω παραλληλα και λαπαροσκόπηση και έπειτα για το ότι με έναν απλό υπέρηχο είδε το διάφραγμα, χωρίς καμια άλλη εξέταση ενώ διαβάζω στο διαδίκτυο ότι απαιτούνται και άλλες εξετάσεις για να γινει διάκριση μεταξυ διαφραγματικής και δίκερης. Εγώ τόσα χρόνια ξέρω ότι έχω δίκερη, Αν κατα την διάρκεια της υστεροσκόπησης ανακαλύψει οτι ειναι δικερη η μήτρα δεν θα πρέπει να είναι διαφορετική η αντιμετώπιση;;; Δεν επιδέχονται όλες οι δίκερες επέμβαση...Από την αλλη λέω οτι δεν θα το ελεγε με τόση σιγουριά αν δεν ήταν όντως έτσι..τοση εμπειρία έχει..
Υπάρχει κοπέλα με ανάλογη περίπτωση;
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...