Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ερωτικές επαφές, σεξ στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Kai emena moy eixe kopi i oreksi....gia sex!:shock:otan imoyn egyos...alla den mporousa na skefto mono to egw mou..k kaname estw mia fora tin ebdomada:oops::oops::oops::oops::oops::oops:!den tha ton afina k etsiiiiii................!allla molis gennisa epaniltha meta to saranthsma...k mallon etsi opws pame pame gia 2..:roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τον δικό μου πάντως τον προετοιμάζω ήδη ψυχολογικά για το δύσκολο καλοκαίρι που έρχεται (9ος μήνας + λοχεία), αλλά θα ζοριστεί αρκετά νομίζω.. Μάλλον οι άντρες το βρίσκουν λίγο πιο δύσκολο να βάλουν.. προτεραιότητες!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια!και εμενα η γυναικολογος μου μου το απογορευσε στο πρωτο τριμηνο...τωρα θα δειξει οσο περναει ο καιροσ..τωρα μπηκα στον τριτο..για να δουμε..και ηθελα να ρωτησω αφου δεν επιτρεπεται αυτο δεν μπορουν να υπαρξουν αλλες λυσεις????:confused: αλλα απο οτι φανταζομαι οι τυχεροι ειναι οι αντρες...

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας προέκυψε παρακαλώ σεξ με...εντολή γιατρού! Κιρσός "εσωτερικά" ο λόγος και ο γιατρός είπε ότι με την πίεση που ασκείται στην περιοχή κατά την επαφή υπάρχουν (λίγες) πιθανότητες να υποχωρήσει, άρα να γλιτώσω και την καισαρική. Χωρίς αγριάδες, διευκρίνισε ο επιστήμων...:oops:

 

Χαρά να δείτε ο σύζυγος, που νόμιζε ότι θα μας το απαγορεύσει τελείως.. :-P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα!!!! Συγνώμη για την ανάλυση του θέματος, αλλά επειδή ντρέπομαι να ρωτήσω το γιατρό κάποια πράγματα θέλω τα φώτα σας! Βρίσκομαι στην 20 εβδομάδα κύησης και μέχρι τώρα δόξα το Θεό, έχω μία αρκετά καλή εγκυμοσύνη χωρίς ιδιαίτερα συμπτώματα.'Ετσι μπορώ να έχω κανονικά σεξουαλικές επαφές (λέμε τώρα, γιατί ο σύζυγος φοβάται αρκετά). Έχω μόνο μερικές απορίες: 1)Επιτρέπεται η πρωκτική επαφή? 2)Επιτρέπεται να τελειώσει ο άντρας μέσα στον πρωκτό σου? 3) Επιτρέπεται η κατάποση του σπέρματος από εμάς? Και 4) όταν έχετε κολπική διείσδυση, το πέος του άντρα μπορεί αφοβα να εισέρχεται εντελώς μέσα στον κόλπο? Ξέρει κάποια να μου πει? Υπάρχει κάποιος φόβος? Ξαναζητάω συγνώμη για την ανάλυση, απλά καταλαβαίνεται. Απορίες!

Link to comment
Share on other sites

Fun85 όπως καταλαβαίνεις η εγκυμοσύνη στο θέμα του σεξ δεν έχει fun!!!:?

Τίνα πω και εγώ που είμαι 24η και δεν έχουμε κάνει τίποτα από το δεύτερο μήνα που το μάθαμε!!!:oops: Ω ναι!!Και εμάς απίστευτο μας φαίνεται αλλά πρώτο τρίμηνο πολύ δύσκολο , μετά κάτι συσπάσεις και χαμηλός πλακούντας και να που φτάσαμε...

Τώρα είναι μεγάλο , κλωτσάει, αλλάζει σχήματα η κοιλιά μου και δε νομίζω να μου βγει... Άσε που πρόσφατα δοκίμασα πρώτα μόνη μου (κλειτοριδικά) και όταν τελείωνα απτην πίεση άλλαξε θέση , μαζεύτηκε από τη μια μεριά και ξάπλωσα ήρεμα ανάσκελα να χαλαρώσει και να επανέλθει η κοιλιά...

Τέλοσπάντων , με τον άντρα μου είμαστε πολύ καλά , πριν την ξαφνική απρογραμμάτιστη εγκυμοσύνη ήμασταν πολύ καλά και σεξουαλικά οπότε ας έρθει με το καλό ο μικρός και θα επανέλθουμε δριμύτεροι και ανανεωμένοι!!:cool:

Όσο για αυτά που ρωτάς δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα στο πρωκτικό ( δεν έχω ρωτήσει) εκτός από το ότι πρέπει να προσέχετε πάρα πολύ τη μεταφορά μικροβίων στον κόλπο, που είναι πολύ εύκολο και δε θα είναι καλό!

Η κατάποση δε νομιζω να έχει κάποιο πρόβλημα και για τον κόλπο όπως λένε ήρεμα και ήπια... Ξενερώνεις κατευθείαν με το που στο λένε αλλά τι να κάνουμε;;Υπομονή! Καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου και στην ερωτική σου ζωή !!!χα!;)

Link to comment
Share on other sites

1)Επιτρέπεται η πρωκτική επαφή? 2)Επιτρέπεται να τελειώσει ο άντρας μέσα στον πρωκτό σου? 3) Επιτρέπεται η κατάποση του σπέρματος από εμάς? Και 4) όταν έχετε κολπική διείσδυση, το πέος του άντρα μπορεί αφοβα να εισέρχεται εντελώς μέσα στον κόλπο?

 

Για το 1) και το 2) δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Θέλει όμως όντως προσοχή για τη μεταφορά μικροβίων όπως είπε και η xan. Πρέπει οπωσδήποτε να πλένεται μετά το πρωκτό και πριν μπει στον κόλπο. Υπάρχει φόβος για ουρολοιμώξεις και μυκητιάσεις!!

Για το 3) επίσης δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα από τη στιγμή που είσαι ok με το στομάχι σου ;)!! Για το 4) από ότι μου έχει πει ο γυναικολόγος, πρέπει να γίνεται ήρεμα, χωρίς πολλή ένταση και ακροβατικά. Γενικά οι οδηγίες είναι σεξ ναι αλλά με ψυχραιμία!

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

1)Επιτρέπεται η πρωκτική επαφή? 2)Επιτρέπεται να τελειώσει ο άντρας μέσα στον πρωκτό σου? 3) Επιτρέπεται η κατάποση του σπέρματος από εμάς? Και 4) όταν έχετε κολπική διείσδυση, το πέος του άντρα μπορεί αφοβα να εισέρχεται εντελώς μέσα στον κόλπο? Ξέρει κάποια να μου πει? Υπάρχει κάποιος φόβος? Ξαναζητάω συγνώμη για την ανάλυση, απλά καταλαβαίνεται. Απορίες!

 

επιπλεον να προσθεσω για το 1 που ρωτας.πρωτα απ ολα αυτα που σου ειπαν τα κοριτσια για τα μικροβια και δευτερον,συνηθως στην εγκυμοσινη κανουμε αιμοροϊδες.οχι ολες αλλα ειναι συνηθισμενο οποτε να προσεξεις για να μην ερεθησεις την περιοχη.για το 4 απ την στιγμη που διανυεις μια ηρεμη εγκυμοσυνη χωρις προβλημα δεν χρειαζεται να ανησυχεις και οπως λεει η gyaromil ηρεμα και χωρις ακροβατικα.αλλωστε προς το τελος της εγκυμοσυνης ενδυκνειται κιολας!με το καλο το μωρακι σου

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εμας ο γιατρος μας ειπε την πρωτη μερα που πηγα οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος οτι το σεξ επιτρεπεται κανονικα. Αυτο κ τιποτα αλλο....ουτε προσοχη,ουτε να μην εκσπερματωνει ο αντρας στον κολπο,ουτε για συχνοτητα....εμεις απο μονοι μας προσεχουμε (γινται ηρεμα κ οχι αεροπλανικα) κ μια φορα τη βδομαδα. Κ μετα τη β επιπεδου μου ξαναεπιβεβαιωσε οτι επιτρεπεται.βεβαια ειμαι 7,5 μηνων κ δεν εχω καταλαβει οτι ειμαι εγκυος. Δεν ειχα ποτε κανενα συμπτωμα. Σε αλλες εγκυες που ειχαν αιμορραγια η ανοιχτο τραχηλο το απογορευσε η το περιορισε. Μας ειπε οτι κ τον 9ο επιτρεπεται για να διευκολυνει τον τοκετο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

καλησπερα στην ομαδα

θελω να πω και εγω τι μου συμβαινει.να μου δωσετε μια πρωτη αποψη..επειδη ξερετε περισσοτερο.λοιπον τον γεναρη ειχα αδιαθετησει 12 του μηνα..γυρω στις 6 μερυλες..περασν οι γονιμες συμφωνα με μια εφαρμογη που εχω στο κινητο..και εγινε επαφη 6 /2 και 10/2 λογικα ειναι μη γονιμες.εχω 9 μερες καθυστερηση..και τα συμπτωματα επισης που εχω.ειναι κατι ζαλαδε ςπου με παινουν οταν ειμαι ορθια πολυ ωρα..εχω ορεξη για φαγητο..και μια μερα ειχα κραμπα..πονακια χαμηλα στην κοιλια..αλλα δεν ξερω αν τρεχει κατι..επισης να σας πω οτι το τελτυταιο διμηνο εχω κυκλο 30 μερες.!και δεν εχω ακομα την οικονομικη δυνατοτητα..να παρω τεστ για να δω.για τωρα.αν μπορειτε να με βοηθησετε σαν πρωτη εικονα..καλος.ευχαριστω πολυ εκ τον προτερων:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια θα ηθελα γνωμες γιατι δεν νιωθω καθολου καλα.ειμαι στον 5 μηνα

...μια καλη εγκυμοσυνη χωρις προβληματα.ο γιατρος μου ειπε αφοβα σεξ αλλα με προσοχη.εγω εχω διαθεση πολυ θα ελεγα αλλα ο συζηγος αφου περασα τον 3 μηνα αρχησε να με αποφευγει.μου ειπε μετα απο συζητηση οτι δεν ειναι οτι δεν του αρεσω γιατι δεν εχω και πολυ κοιλια αλλα με βλεπει στοργικα πλεον και δεν μπορει.Νιωθω τρελη ανασφαλεια και αποριψη στεναχωριεμαι και με πιανουν τα κλαματα.οι δικοι σας ειχαν θεμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Κορίτσια καλησπέρα.

Μητέρα 4 παιδιών ,μπορώ νά πώ νά κάνετε άφοβα sex. Βοηθά από κάθε άποψη.

Γιά τόν 9 δέν τό συζητώ.

Μετά τήν εγκυμοσύνη, εγώ τό απέφυγα γιά 40 ημέρες,

Νά μάς ζήσουν τά παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εμασ μασ ειπε να μην κανουμε μεχρι να δουμε οτι δεν εχουμε αιμα ( γαιτι ανα διαστηματα ειχα - λογο πιεσησ κ νευρων στην δουλεια) τωρα ειναι να κανω την αυχενικη οποτε θα ξαναρωτησω αν μπορουμε.. αν κ ορεξη δεν υπαρχει απο πλευρας μου:oops::oops::oops:

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος και ξ γυναικολόγος μου μου απαγόρευσε τις επαφές τους 3 πρώτους μήνες. Για πιο λόγο ; Σας είχε απογοητεύσει κ σε εσας ;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Irina095 είπε:

Κορίτσια μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος και ξ γυναικολόγος μου μου απαγόρευσε τις επαφές τους 3 πρώτους μήνες. Για πιο λόγο ; Σας είχε απογοητεύσει κ σε εσας ;

Και πάλι όχι ο δικος μου γυναικολόγος δεν μας το απαγορευσε...Νομίζω ότι μόνο αν έχεις προβληματα σου απαγορεύουν τις επαφές....σου είπε κάποιο συγκεκριμενο λόγο?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι αναλόγως την εγκυμονούσα και τον γυναικολόγο της. Εμένα λόγω αποκόλλησης σάκου μου το είχε απαγορέψει , και μετά τον πέμπτο μου είχε δώσει το πράσινο φώς, ακόμα και μπάνιο στη θάλασσα να κάνω, αλλά δεν εκανα τιποτα απο τα δυο γιατι είμαι πολύ φοβιτσιάρα. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι από αυτά τα πράγματα που σου απαγορεύουν χωρις συγκεκριμενο λογο (εκτος των περιπτώσεων που υπαρχει γνωςτο προβλημα). Κι εμενα δυο γιατροι μου το ειπαν, ετσι αορίστως, μαζι με το πολυ περπατημα κ την κολύμβηση. Γιατροι μεγαλης ηλικιας κ οι δυο, δεν εδωσα μεγαλη σημασια αλλα δεν ειχα κ τρελα κεφια στο πρωτο τριμηνο ετσι κ αλλιως. Αντικειμενικα μιλωντας, αν εχεις ηδη ενα μωρο (ποσο ειναι το δικο σου, πεντε-εξι μηνων;) δρν νομιζω οτι υπαρχει κατι πιο επίπονο απο τη φροντιδα του!!! Με το καλο ολα ευχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια!!εμένα στην αρχή μου το είχε απαγόρευση λογο κάποιας μικρής αποκόλλησης που είχα,ίσως όμως το απαγορεύουν για περισσότερη ασφάλεια τους τρεις πρώτους μηνες 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Irina095 said:

Κορίτσια μόλις έμαθα ότι είμαι έγκυος και ξ γυναικολόγος μου μου απαγόρευσε τις επαφές τους 3 πρώτους μήνες. Για πιο λόγο ; Σας είχε απογοητεύσει κ σε εσας ;

Καταρχάς συγχαρητήρια και με το καλό! Κι εμένα ο γιατρός μου δεν μου είχε απαγορεύσει τις επαφές στο πρώτο τρίμηνο (και σε κανένα τρίμηνο). Δεν ξέρω γιατί στις απαγορευσε ο δικός σου. Είναι όλα φυσιολογικά ή είδε κάποια αποκολληση πχ? Αλλιώς μήπως απλά είναι λίγο παλαιομοδιτης? Γιατί διάβασα και άλλο ποστ σου σχετικά με το θηλασμό και απορησα που στον απαγορεψε. Εκτός και αν υπάρχουν πρόωρες συσπάσεις ο θηλασμός είναι γενικά συμβατός με την εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Fenia27 είπε:

Και πάλι όχι ο δικος μου γυναικολόγος δεν μας το απαγορευσε...Νομίζω ότι μόνο αν έχεις προβληματα σου απαγορεύουν τις επαφές....σου είπε κάποιο συγκεκριμενο λόγο?

 

 

 

Μου είπε ότι οι 3 πρώτοι μήνες είναι κρίσιμοι και για αυτό 

Just now, maripoz είπε:

Καταρχάς συγχαρητήρια και με το καλό! Κι εμένα ο γιατρός μου δεν μου είχε απαγορεύσει τις επαφές στο πρώτο τρίμηνο (και σε κανένα τρίμηνο). Δεν ξέρω γιατί στις απαγορευσε ο δικός σου. Είναι όλα φυσιολογικά ή είδε κάποια αποκολληση πχ? Αλλιώς μήπως απλά είναι λίγο παλαιομοδιτης? Γιατί διάβασα και άλλο ποστ σου σχετικά με το θηλασμό και απορησα που στον απαγορεψε. Εκτός και αν υπάρχουν πρόωρες συσπάσεις ο θηλασμός είναι γενικά συμβατός με την εγκυμοσύνη.

Είναι μεγάλος σε ηλικία ίσως και να έχει κρατήσει κάποιες θεωρίες και από πιο παλιά δεν ξέρω. Αλλά όχι δεν είχα κάποιο θέμα να πεις ότι για αυτό μου το απογορευσε. Απλά λέει ότι το πρώτο τρίμηνο είναι κρίσιμο και ότι υπάρχει μια μεγαλύτερη πιθανότητα αποβολής. 

1 hour ago, ninika84 είπε:

Και εμενα μου το ειχε απαγορεψει τους 3 πρωτους μηνες.Δεν ειχα θεμα αποκολλησης απλα ειχα λιγο καφε.Με το καλο το μωρακι σου.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση να σε καλά 

1 ώρα πρίν, Mamaloulou είπε:

Συγχαρητήρια!!εμένα στην αρχή μου το είχε απαγόρευση λογο κάποιας μικρής αποκόλλησης που είχα,ίσως όμως το απαγορεύουν για περισσότερη ασφάλεια τους τρεις πρώτους μηνες 

Ναι έτσι μου εξηγεί και εκείνος ... απλά λέω μήπως τελικά υπερβάλει κ αυτός λίγο παραπάνω ; 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Είναι από αυτά τα πράγματα που σου απαγορεύουν χωρις συγκεκριμενο λογο (εκτος των περιπτώσεων που υπαρχει γνωςτο προβλημα). Κι εμενα δυο γιατροι μου το ειπαν, ετσι αορίστως, μαζι με το πολυ περπατημα κ την κολύμβηση. Γιατροι μεγαλης ηλικιας κ οι δυο, δεν εδωσα μεγαλη σημασια αλλα δεν ειχα κ τρελα κεφια στο πρωτο τριμηνο ετσι κ αλλιως. Αντικειμενικα μιλωντας, αν εχεις ηδη ενα μωρο (ποσο ειναι το δικο σου, πεντε-εξι μηνων;) δρν νομιζω οτι υπαρχει κατι πιο επίπονο απο τη φροντιδα του!!! Με το καλο ολα ευχομαι!!

Ναι ακριβώς και εμένα μεγάλος είναι ηλικιακά γιαυτο λέω ότι ίσως κρατάει κάποιες θεωρίες από πιο παλιά. Π.χ αυτό που λες με την κολύμβηση θυμάμαι κ εμένα μου το είχε πει στην προηγούμενη εγκυμοσύνη. Το μωρό Μου τώρα είναι 8 μηνών ... ναι είναι δύσκολα γιατί είναι ακόμα πολύ μικρός κι καθόλου αυτόνομος ... θέλω να πω δεν έχει την δυνατότητα να περπατήσει ας πούμε όποτε αναγκαστικά είναι αγκαλιά το μεγαλύτερο διάστημα και αυτό είναι το πιο δισκολο γιατί είναι και 10 κιλά 

3 ώρες πρίν, Maya14 είπε:

Είναι αναλόγως την εγκυμονούσα και τον γυναικολόγο της. Εμένα λόγω αποκόλλησης σάκου μου το είχε απαγορέψει , και μετά τον πέμπτο μου είχε δώσει το πράσινο φώς, ακόμα και μπάνιο στη θάλασσα να κάνω, αλλά δεν εκανα τιποτα απο τα δυο γιατι είμαι πολύ φοβιτσιάρα. 

Και εγώ παντός στο πρώτο ήμουν πολύ φοβητσιάρα ... τώρα όμως που δεν έχω κ κάποιο συγκεκριμένο λόγο ας πούμε για να φοβάμαι το κάθε τι ... λέω να μην ακολουθήσω κ πολύ πίστα όσα μου λέει 

Link to comment
Share on other sites

Λογικά λόγω ηλικίας έχει κι αυτές τις απόψεις. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν το απαγορεύουν οι γιατροί. Βέβαια, από τη στιγμή που αυτή είναι η γνώμη του γιατρού που σε παρακολουθεί, λογικό και να θες να ακολουθήσεις τη συμβουλή του.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό!!! Δε νομίζω ότι είναι θέμα ηλικίας του γιατρού, προς Θεού. Απλά όντως οι πρώτοι μήνες είναι δύσκολοι. Ακόμη και τέλεια να είναι μια εγκυμοσύνη, δε θα πάρει το ρίσκο να σού πει να έρχεσαι άφοβα σε επαφή με το σύντροφό σου, διότι αν μια στο εκατομμύριο προκληθεί κάποιου είδους αποκόλληση θα έχει κι εκείνος μερίδιο ευθύνης που δε θα σάς έχει χτυπήσει καμπανάκι. Φυσικά βέβαια, μπορείς να τον ρωτήσεις αν γίνεται να έρχεστε σε επαφή (πολύ ήπια όμως και με προφυλάξεις) 1 φορά στις 10 μέρες. Συνήθως μετά τις7-8 εβδομάδες που γίνεται τσεκ και στην καρδιά είναι λίγο πιο καθησυχασμενοι. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...