Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέα μανούλα μόνη πονάει...


Recommended Posts

Καλησπέρα παρεούλα! Σας γράφω πρώτη φορά, αν και παρακολουθώ συζητήσεις σας παρα πολυ καιρό και πραγματικα με έχετε βοηθησει παρα πολλες φορες! Θα ηθελα να σας μεταφέρω το θεματάκι μου, να δω αν κάποια κοπέλα το εχει αντιμετωπίσει και εκεινη κ ισως παρω λιγο θάρρος... Ειμαι η ΜΑΡΙΑ, 30 ετών και στη 13η εβδομάδα κύησης στο πρώτο μου μωράκι... Απο την αρχή που έμαθα πως ειμαι έγκυος, εχω φριχτους πόνους, όπως η χειρότερη μορφή ουρολοιμοξης, αλλα χωρίς μικρόβιο, με αποτελεσμα να μη μου δίνει κανένας γιατρός αντιβίωση ή κατι αλλο... Συνεχίζω 2 μηνες τωρα να πονάω παρα πολυ στην ούρηση, αλλα και μετα, όπως επίσης και όταν περπατάω η κάθομαι... Έχετε ζήσει ανάλογη εμπειρία; Συνεχίστηκε για πολυ; Επισκέφτηκα 3 ουρολόγους και εχω κανει πανω απο 7 φορες γενική και καλλιεργεια και ολα στείρα... Πραγματικα ειναι ανηποφορος ο πόνος και ανησυχώ γενικά γιατι δεν εχω ακούσει ξανά κατι ανάλογο...

 

Συγνώμη για το τεράστιο μήνυμα μου, καλός σας βρήκα και πάλι, ευχαριστώ που με διαβάσατε, καλή συνέχεια σε όλους μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μαρία Γεια σου

Δεν κάνει να πονάς τοσο, Πόσο μάλλον και που είσαι έγκυος. Ό γιατρός σου τι σου είπε για το θέμα; πονουσες πριν την εγκυμοσύνη;

 

Καλημέρα Μαρια. Ο γιατρός μου, όπως επίσης και 3 ουρολόγοι αλλα και άλλοι 2 γυναικολόγοι που εχω επισκεφθεί και ρωτήσει, μου ειπαν πως δεν πρέπει να ανησυχώ, μιας και δεν εχω κάποιο μικρόβιο και Νάντο αντιμετωπίσω με παυσίπονα... Τα παυσίπονα βέβαια δεν μου κάνουν τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

mtsek85, δεν είχα κάτι τέτοιο στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, αλλά θα ήθελα να σου πω ότι τις 2-3 φορές που έχω πάθει ουρολοίμωξη στη ζωή μου δεν είχα τσούξιμο κατά την ούρηση, αλλά πίεση-πόνο (λες και ήθελα να γεννήσω από την ουρήθρα!!!). Το είχα συζητήσει με γιατρό και μου είχε πει ότι μάλλον ετοιμάζεται σιγά-σιγά η δημιουργία πέτρας (!!) η οποία είναι στο μέγεθος κόκκου και ενδεχομένως πάει να βγει από την ουρήθρα, φρακάρει, δημιουργούνται μικρόβια κι εξʼού και η ουρολοίμωξη, αλλά και ο πόνος! Γι αυτό μου έλεγαν πέρα από την αντιβίωση να πίνω και πάααρα πολύ νερό για να αποβληθεί. Σόρρυ για την αναλυτική περιγραφή! Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο στέκουν αυτά, αλλά πάντως πάντα θεραπευόμουν. Πόνο στο κάτω σύστημα γενικώς είχα στο τέλος της εγκυμοσύνης μου, που λόγω του μεγάλου μεγέθους και βάρους της μήτρας πιεζόταν όλο το κάτω σύμπλεγμα και πόναγα αρκετά, κυρίως όταν περπατούσα και καμιά φορά όταν ουρούσα, όχι, όμως, σε τόσο μικρές εβδομάδες που είσαι εσύ. Τώρα, τι να σου πω, δεν ξέρω. Πίνε πολύ νερό (όπως μου είχαν πει κι εμένα)(?;?;?), κακό δε θα σου κάνει, και πήγαινε περισσότερες φορές τουαλέτα. Ελπίζω να βρεις τι φταίει σύντομα και να σταματήσεις να ταλαιπωρείσαι!

Link to comment
Share on other sites

mtsek85, δεν είχα κάτι τέτοιο στη διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, αλλά θα ήθελα να σου πω ότι τις 2-3 φορές που έχω πάθει ουρολοίμωξη στη ζωή μου δεν είχα τσούξιμο κατά την ούρηση, αλλά πίεση-πόνο (λες και ήθελα να γεννήσω από την ουρήθρα!!!). Το είχα συζητήσει με γιατρό και μου είχε πει ότι μάλλον ετοιμάζεται σιγά-σιγά η δημιουργία πέτρας (!!) η οποία είναι στο μέγεθος κόκκου και ενδεχομένως πάει να βγει από την ουρήθρα, φρακάρει, δημιουργούνται μικρόβια κι εξʼού και η ουρολοίμωξη, αλλά και ο πόνος! Γι αυτό μου έλεγαν πέρα από την αντιβίωση να πίνω και πάααρα πολύ νερό για να αποβληθεί. Σόρρυ για την αναλυτική περιγραφή! Επίσης δεν ξέρω κατά πόσο στέκουν αυτά, αλλά πάντως πάντα θεραπευόμουν. Πόνο στο κάτω σύστημα γενικώς είχα στο τέλος της εγκυμοσύνης μου, που λόγω του μεγάλου μεγέθους και βάρους της μήτρας πιεζόταν όλο το κάτω σύμπλεγμα και πόναγα αρκετά, κυρίως όταν περπατούσα και καμιά φορά όταν ουρούσα, όχι, όμως, σε τόσο μικρές εβδομάδες που είσαι εσύ. Τώρα, τι να σου πω, δεν ξέρω. Πίνε πολύ νερό (όπως μου είχαν πει κι εμένα)(?;?;?), κακό δε θα σου κάνει, και πήγαινε περισσότερες φορές τουαλέτα. Ελπίζω να βρεις τι φταίει σύντομα και να σταματήσεις να ταλαιπωρείσαι!

 

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου! Εχω κανει υπέριχο νεφρών, γιατι ειχα στο παρελθόν πορτα στα νεφρα, αλλα και αυτο ηταν καθαρό... Γενικα ότι εξέταση επιτρέπεται στην εγκυμοσύνη εχω κανει& ολα με δειχνουν τέλεια!!! Τι να πω, ελπίζω να φύγει κάποια στιγμή.... Πίνω πολλα νερακια πλεον ναι & τα κόβω τη νύχτα για να μπορώ να κοιμαμαι λιγάκι... Μου ειπε ο γιατρός πως ισως να ειναι διαμεση κυστιτιδα, αυτοάνοσο και χωρίς να μπορείς να το θεραπευσεις, πέρα μόνο απο ισχυρά παυσίπονα (κατι που δε μπορώ την παρούσα φάση)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Kalispera k apo emena..eimai eggyos stin 10h evdomada k exw edw k 2 meres kati ponakia pou mia me pianoun k mia me afinoun katw xamila sta gennitika organa kyriws stin deksia pleyra oso to niwthw..eixe kammia sas kati analogo?pira to giatro m alla dn m eipe oute kati kako alla oute k kati entharyntiko..vlepontas pws tha paei..sas parakalw an gnwrizete kati steilte m!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Kalispera k apo emena..eimai eggyos stin 10h evdomada k exw edw k 2 meres kati ponakia pou mia me pianoun k mia me afinoun katw xamila sta gennitika organa kyriws stin deksia pleyra oso to niwthw..eixe kammia sas kati analogo?pira to giatro m alla dn m eipe oute kati kako alla oute k kati entharyntiko..vlepontas pws tha paei..sas parakalw an gnwrizete kati steilte m!

 

σαν συσπασεισ μητρασ μου ακουγεται. τελικα πηγαν ολα καλα???

preg.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα, έχω ακριβώς τα ιδια συμπτωματα, δεν αντεχεται αλλο ο πονος πραγματικα, και δεν μπορω να παρω και πιο ισχυρο παυσιπονο λογω εγκυμοσυνης, κοριτσια πως το αντιμετωπισατε? εχω κανει καλλιεργειες ουρων αλλά δεν βγαινει καποιο μικροβιο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...