Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

H εμπορευματοποίηση της χαράς


ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Η ΧΑΡΑ ΜΑΣ???  

775

  1. 1. ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Η ΧΑΡΑ ΜΑΣ???

    • ΝΑΙ
      476
    • ΟΧΙ
      47


Recommended Posts

εγω

ολοι οι γιατροι δεν ειναι ιδιοι οπως και εμεις οι απλοι ανθρωποι δεν ειμαστε ιδιοι μεταξυ μας.

..............κι οι ταξιτζηδες.....κι οι ταξιτζηδες!!!!!!!!!Αχ παιδια μου τι επαθα σημερααααααααααααααα......(αντε να ελαφρυνουμε και λιγο το κλιμα!):-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P:razz:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 324
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • thantoni

    thantoni 63 δημοσιεύσεις

  • joela

    joela 32 δημοσιεύσεις

  • marag

    marag 22 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 17 δημοσιεύσεις

Εννοείς ότι θα μου ζητήσει τα χρήματα που θα μου έπαιρνε και ιδιώτης γιατρός στο ιατρείο του; Γιατί αν είναι έτσι, δεν είναι ο χώρος που με ενδιαφέρει. Με ενδιαφέρει να πληρώσω οποιαδήποτε ιατρική πράξη με τιμές δημοσίου. Και αν όχι αυτό, τουλάχιστον να πληρώσω ό,τι κάνω και να πάρω απόδειξη για να τη βάλω στη φορολογική μου δήλωση.

Οπότε τι ακριβώς εννοείς από όλα αυτά; Ή μήπως εννοείς ότι θα κάνω ό,τι είναι να κάνω στο δημόσιο νοσοκομείο, αλλά ο γιατρός θα μου ζητήσει και το μαύρο εξτραδάκι του;

Όλα στα ελληνικά τα έγραψες, αλλά δεν ήσουν πολύ λεπτομερής στην ενημέρωση.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Αν εμπορευματοποιείται η χαρά; Στην εποχή της πλήρους εκμετάλλευσης, υπερπροβολής και ελέγχου όλων των συναισθημάτων; Νομίζω η ερώτηση είναι, αν μη τι άλλο, ρητορική. Αρκεί να προσέξετε λίγο τις λεπτομερειες των διαφημήσεων και θα το αντιληφθείτε. Πώς το λέει (πολύ εύστοχα πιστεύω) η Mastercard; Κάποια πράγματα είναι ανεκτίμητα. Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχει η Mastercard. Τι θέλει να πει ο ποιητής άραγε; Μήπως ότι το μόνο που πρέπει να έχουμε στα χέρια μας είναι η μαγική καρτούλα, με την οποία θα αγοράσουμε τις... ανεκτίμητες αυτές στιγμές; Η χαρά μας ασφαλώς εμπορευματοποιείται. Το χειρότερο είναι ότι οι περισσότεροι συνωστιζόμαστε για να την αγοράσουμε...:?:?

Αν όλα τα παιδιά της γης πιάναν γερά τα χέρια

κορίτσια αγόρια στη σειρά και στήνανε χορό

ο κύκλος θα γινότανε πολύ πολύ μεγάλος

κι ολόκληρη τη Γη μας θ' αγκάλιαζε θαρρώ

Γ. Ρίτσος

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Και εγώ πλήρωσα ιδιωτική κλινική για να γεννήσω όχι γιατί δεν εμπιστεύομαι τον γιατρό-επιστήμονα του κρατικού αλλά δεν εμπιστεύομαι τον γιατρό - άνθρωπο του κρατικού . Η όλη διαδικασία θέλει μεγάλη ψυχολογική στήριξη και πρέπει να περάσει ως μια καλή και ευχάριστη ανάμνηση - η καλύτερη της ζωής μας- και όχι σαν τραυματική εμπειρία. ακόμα και για ένα σφράγισμα ο περισσότερος κόσμος πέρνει παρέα για ψυχολογική υποστήριξη και περισσότερο ο αντρικός πληθυσμός.

Εγώ θεώρησα ρίσκο να αφήσω τη ψυχική μου υγεία στα χέρια του κάθε τυχόντα που μπορεί να ξύπνησε στραβά το πρωί ή να μάλωσε με τη γυναίκα του και να μην έχει την υπομονή να ανεχτεί το μακρύ μου και το κοντό μου. Και ναι ζήτησα και εγώ επισκληρίδιο.Τον πονόδοντο και τον πονοκέφαλο τους αντιμετωπίζουμε κατευθείαν με depon. Γιατί να κατακρίνουμε το παυσίπονο στη γέννα? Όταν οι πόνοι ερχόταν ανά λεπτό ένιωσα οτι θέλω να πεθάνω για να λυτρωθώ. Δεν άντεχα. Μπορεί για μερικούς να ακούγομαι υπερβολική αλλά αλοίμονο αν ήμασταν όλοι ίδιοι...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πλήρωσα ιδιωτική κλινική για να γεννήσω όχι γιατί δεν εμπιστεύομαι τον γιατρό-επιστήμονα του κρατικού αλλά δεν εμπιστεύομαι τον γιατρό - άνθρωπο του κρατικού . Η όλη διαδικασία θέλει μεγάλη ψυχολογική στήριξη και πρέπει να περάσει ως μια καλή και ευχάριστη ανάμνηση - η καλύτερη της ζωής μας- και όχι σαν τραυματική εμπειρία. ακόμα και για ένα σφράγισμα ο περισσότερος κόσμος πέρνει παρέα για ψυχολογική υποστήριξη και περισσότερο ο αντρικός πληθυσμός.

Εγώ θεώρησα ρίσκο να αφήσω τη ψυχική μου υγεία στα χέρια του κάθε τυχόντα που μπορεί να ξύπνησε στραβά το πρωί ή να μάλωσε με τη γυναίκα του και να μην έχει την υπομονή να ανεχτεί το μακρύ μου και το κοντό μου. Και ναι ζήτησα και εγώ επισκληρίδιο.Τον πονόδοντο και τον πονοκέφαλο τους αντιμετωπίζουμε κατευθείαν με depon. Γιατί να κατακρίνουμε το παυσίπονο στη γέννα? Όταν οι πόνοι ερχόταν ανά λεπτό ένιωσα οτι θέλω να πεθάνω για να λυτρωθώ. Δεν άντεχα. Μπορεί για μερικούς να ακούγομαι υπερβολική αλλά αλοίμονο αν ήμασταν όλοι ίδιοι...

 

Πάντως δεν είναι και σίγουρο ότι άμα πληρώσεις τότε σίγουρα δε θα πέσεις σε γιατρούς, νοσηλευτές και προσωπικό πανηλίθιους.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε όλες και όλοι, γονείς και μέλλοντες γονείς!

Αποφάσισα να στείλω αυτό το μήνυμα πριν γίνω και εγώ, πρώτα ο Θεός, ένας χαζομπαμπάς και φύσικα θύμα ενός καλοστημένου συστήματος εμπορευματοποίησης της χαράς και της αγωνίας μου από τους ιατρούς και τις ιδιωτικές κλινικές. Ξεκινώ με κάποια επίσημα στατιστικά στοιχεία της ΕΕ πριν υπεισέλθω στη δική μου περίπτωση που ασφαλώς κάτι θα θυμίζει και σε σας!

 

α)Είμαστε η πρώτη χώρα της ΕΕ σε καισαρικές!

β)Είμαστε η πρώτη χώρα της ΕΕ σε ενέσεις επισκληρίδιου αναισθησίας (και σε "προκλήσεις" τοκετού). Στις περισσότερες χώρες (π.χ. Αγγλία) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ η επισκληρίδιος αναισθησία (εκτός φυσικά από τις περιπτώσεις καισαρικής τομής όπου λογικά προηγείται η αναισθησία καθώς πρόκειται για εγχείριση). Ο λόγος που απαγορεύεται μπορείτε να τον υποθέσετε....

γ)Είμαστε η πρώτη χώρα σε "κράτηση βλαστοκυττάρων" (έναντι αδράς πληρωμής βεβαίως). Στο εξωτερικό σπανίως συμβαίνει αυτό, καθώς είναι ιατρικώς δεδομένο ότι μελλοντικά θα έχουν αναπτυχθεί άλλες μέθοδοι εξαγωγής βλαστοκυττάρων. Οι τράπεζες βλαστοκυττάρων π.χ. του Βελγίου έχουν καλύτερους πελάτες τους Έλληνες και όχι τους Βέλγους!

 

Με αυτά τα δεδομένα έρχομαι στα δικά μου; Γιατί συμβαίνουν όλα αυτά;Η απάντηση είναι μια και απλή...για να βολεύουνται και να τα "οικονομάνε" οι γιατροί και οι ιδιωτικές κλινικές.

Γιατί οι γιατροί προτιμούν να "κλείνουν" ραντεβού όταν τους βολεύει με τις εγγύους για να κάνουν πρόκληση τοκετού?Μήπως γιατί δεν θέλουν να ξυπνάνε τα βράδια? ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΤΗ ΦΥΣΗ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ, να κάνει κάθε μέρα καρδιοτοκογράφημα η έγγυος και αν χρειαστεί να μπει και στον 10 μήνα της, εφόσον το επιτρέπουν τα πραγματικά στοιχεία και όχι αυτά που επικαλούνται για να μας τρομοκρατήσουν (το παιδί είναι μεγάλο, πρέπει να το βγάλουμε κλπ...και να μη με ξυπνάτε μέσα στα άγρια χαράματα ή να κάνω 15 Αυγουστο σαν άνθρωπος)

Γιατί οι γιατροί με τον πρώτο πόνο της εγκύου, άντε με τον δεύτερο, προτείνουν να της κάνουν αναισθησία?Μήπως για να μην κάθονται με τις ώρες και περιμένουν να έρθει φυσιολογικά η διαστολή?Με την επισκληρίδιο σε 2 ώρες η κυοφορούσα έχει γεννήσει και πάνε όλοι σπιτάκι τους?Επιπλέον παίρνει 200 Ευρω η κλινική για ένα εμβόλιο που κοστίζει πολύ λιγότερο και άλλα 200 ο καλός συνάδελφος τους αναισθησιολόγος!

Πάμε στις κλινικές!Γιατί μας χρεώνουν αναισθησιολόγους και παιδιάτρους με εξτρα κόστος?Δεν πρέπει να τους παρέχουν δωρεάν...για ποιο λόγο τότε πληρώνουμε τόσα λεφτα σε αυτές;;;Για ένα απλό ξενοχοχείο που αν προκύψει κάποια επιπλοκή στη γέννα, θα στείλει το παιδί μας αμέσως στο νοσοκομείο;;;;

Γιατί, όπως έχω διαβάσει τόσες φορές σ' αυτό το site, οι 25 χρονες μαίες των ιδιωτικών κλινικών (θύματα κι αυτές της γενιάς των 7οο Ευρω προφανώς) σπανίως προσφέρουν όσα οφείλουν στην έγγυο?Και αναγκάζεται η τελευταία να φέρει (και να πληρώσει) τη δική της μαία που ασφαλώς δεν συγκρίνεται σε πείρα;;

Αναρωτηθήκατε ΠΟΣΑ (μαύρο χρήμα φυσικά) παίρνουν οι γιατροί από τις κλινικές για "κάθε έγκυο" που φέρνουν για γέννα. Εκτός φυσικά από αυτά που τους πληρώνουμε εμείς;;;Αναρωτηθήκατε τι προμήθεια παίρνουν γιατροί και κλινικές από τις εταιρείες φύλαξης βλαστοκυττάρων για κάθε πελάτη τους;;Εκτός αν νομίζετε ότι διαφημίζουν τόσο πολύ τα βλαστοκύτταρα επειδή νοιάζονται για τα σπλάχνα μας!!!!!!!

 

Όλα αυτά συμβαίνουν και στην περίπτωσή μου και μένω απλός θεατής. Είχαμε σκοπό να γεννήσουμε σε δημόσιο νοσοκομείο (ο γιατρός μας έχει αυτή τη δυνατότητα), όχι επειδή δεν έχουμε την οικονομική δυνατότητα, αλλά γιατί όσο κι αν τα κατηγορούμε αυτά παρέχουν τη μέγιστη πραγματικά ασφάλεια...ο γιατρός μας είπε για τα χιλιάδες μικρόβια, για ανίδεους παιδιάτρους, για άσχετες μαίες κλπ των δημόσιων νοσοκομείων.....Ρώτησα τους φίλους μου που γέννησαν εκεί...και όχι στα 5 αστέρων ιδιωτικά μαιευτήρια...Τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει (αν συνέβαινε τα κανάλια θα το είχαν πρώτο θέμα), απλώς δεν είναι ξενοδοχεία...και δεν προσφέρουν πάρκινγκ στους πελάτες τους.

Ετσι θα πάμε στο μαιευτήριο.

 

Δηλώνω εξαρχής πως δεν βιώνω το άγχος και τις αγωνίες μιας εγκύου...και λέω όλα αυτά που φαντάζουν ασήμαντα μπροστά στο "ας είναι γερό το παιδί και ποιος νοιάζεται γι' αυτά"...Σωστά, αλλά κάποιος πρέπει να μιλήσει επιτέλους...

Παρακαλώ αν κάπου πέφτω τόσο έξω ας με διορθώσετε!

Καλό δεκαπενταύγουστο σε όλους τους γονείς, μέλλοντες και νυν!

Από τη Θεσσαλονικη.

 

 

Ενημέρωση που δυστυχώς στην Ελλάδα λείπει...Αν και το διαβάζω μετά από καιρό...Μπράβο για το κείμενό σου..

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας πολυ που επρεπε να γεννησω λογω ιστορικου φακελου δικου μου ισα με τον πυργο του Αιφελ κατεληξα σε δημοσιο νοσοκομειο στο Αλεξανδρας που πληρωσα μονο τα απαραιτητα.

 

Η επιλογη εγινε μετα απο τρελο ψαξιμο γιατι παιζοταν η ζωη μου κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης. Νοσηλευτηκα σχεδον σε ολες τις κλινικες του Αλεξανδρας και ολα ηταν αψογα. Εμεινα στην γυναικολογικη, στην παθολογικη, στην εντατικη, στην ανανηψη, στην πτερυγα με εγκυους υψηλου κινδυνου και περασαμε και απο τις εντατικη νεογνων. Παντου με προσεξαν ιδιαιτερα και αν ζω σημερα και εγω και το παιδι μου το εφειλουμε στο Αλεξανδρας και στον γιατρο μου. Το κοστος μηδαμινο για τοσες νοσηλειες μηνων. Ουτε 2000 ευρω για ολους τους μηνες που νοσηλευτηκα συν την γεννα καισαρικη και επισκληριδιο συν η εντατικη νεογνων που εμεινε ο Μαριος.

 

Η επιλογη μας εννοειται δεν εγινε με κριτηριο κοστους καθως ημασταν σε θεση να παμε σε ιδιωτικο και ο γιατρος μου ειναι και στο Ιασω. Αλλα και ο ιδιος οταν με ανελαβε μου ειπε μην το συζητας καν για ιδιωτικο με κυηση τοσο υψηλου κινδυνου.

 

Αυτα τα γραφω μπας και αρχισει να ψαχνεται λιγο παραπανω ο κοσμος για τα δημοσια μαιευτηρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ διαφωνώ με τον thantoni.

καταρχήν από που έρχονται αυτά τα επίσημα στοιχεία δεν μας είπε. έτσι για να τσεκάρουμε τί λέμε.

η αναισθησία δεν είναι εμβόλιο.

οι 25χρονες μαίες με βοήθησαν πραγματικά στην ιδιωτική κλινική υγεία της Λάρισας να έχω το μωρό μου όσο περισσότερο γίνεται για να την θηλάζω σωστά, λύνοντάς μου κάθε απορία, οποιαδήποτε ώρα, ακόμα και αφού επέστρεψα στο σπίτι με το μωρό, σε αντίθεση με παιδίατρο που πλήρωσα του ταμείου μου, που μου έλεγε άλλα αντί άλλων για το θηλασμό.μία κοπέλα από αυτές ήρθε και στο σπίτι μου, χωρίς χρήματα, γιατί ήθελα να με κατατοπίσει σε θέματα περιποίησης της μικρής.

η κλινική δεν είχε πάρκινγκ, το ομολογώ, κακόπεσα.

ενώ το πανεπιστημιακό έχει τεράστιο.αλλά πόσο βοηθάει αυτό την ετοιμόγεννη δεν το κατάλαβα.

τελικά, ο μπαμπούλης θα πάει στο δημόσιο νοσοκομείο, γιατί δεν είναι βρώμικα, γιατί δεν έχει άσχετους παιδιάτρους και μαίες;

στις ιδιωτικές κλινικές επιλέγονται με αντικειμενικά κριτήρια επίσης επιστήμονες βάσει του βιογραφικού τους. όποιος δεν δουλεύει σωστά, παίρνει πόδι. δεν τον κλωσσάει το σύστημα του δημόσιου συστήματος υγείας.

το συμπέρασμά μου είναι τόσο στο ιδιωτικό μαιευτήριο όσο και στο δημόσιο γίνεται καλή δουλειά.

εγώ επέλεξα την κλινική, γιατί η γυναικολόγος μου για μένα ήταν η απεσταλμένη του Θεού, αφού είχα αποκόλληση 2 μήνες. Βλέποντάς την και μόνο στα μάτια ένιωθα ασφάλεια. δεν υπήρχε περίπτωση να αλλάξω γιατρό στην κατάστασή μου. να ρισκάρω το μωρό μου για τα λεφτά;

γιατί δεν παίρνουν μαύρα οι γιατροί στο δημόσιο;

στο δημόσιο έχεις το πλεονέκτημα ότι αν κάτι πάει εντελώς στραβά έχεις τα πάντα και τους πάντες να βοηθήσουν.

στο ιδιωτικό έχεις την επιλογή να έχεις το συνοδό σου 24 ώρες το 24ωρο, χωρίς να ξεροσταλιάζει στην καρέκλα, αν υπάρχει και αυτή.έχεις το προσωπικό σου μπάνιο και τις μαίες πρόσχαρες σε κάθε σου ερώτηση να σου απαντήσουν, να σε βοηθήσουν.

η αδερφή μου γέννησε στο Πανεπιστημιακό. εγώ σε ιδιωτική κλινική. και οι δυο είμαστε ευχαριστημένες για τους λόγους μας.

το να κατηγορήσω τις ιδιωτικές ή το δημόσιο μαιευτήριο ή το "κύκλωμα" είναι κάτι σαν την τσίχλα, ανώφελο.

αν η σύζυγος του κυρίου του ζητούσε κλινική, γιατί ο γιατρός της με τον οποίο νιώθει ασφάλεια για τον τοκετό, συνεργάζεται με την Χ ιδιωτική κλινική, θα τα έγραφε αυτά που γράφει;

δεν νομίζω.

αλήθεια αναρωτηθήκατε πόσα επαγγέλματα βγάζουν μαύρα χρήματα; μας πειράζουν οι γιατροί, γιατί δεν κοιτάζουμε την καμπούρα μας;

υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, δικηγόροι, ιδιαίτερα μαθήματα από εκπαιδευτικούς, εφοριακοί, μηχανικοί, .......

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας πολυ που επρεπε να γεννησω λογω ιστορικου φακελου δικου μου ισα με τον πυργο του Αιφελ κατεληξα σε δημοσιο νοσοκομειο στο Αλεξανδρας που πληρωσα μονο τα απαραιτητα.

 

Η επιλογη εγινε μετα απο τρελο ψαξιμο γιατι παιζοταν η ζωη μου κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης. Νοσηλευτηκα σχεδον σε ολες τις κλινικες του Αλεξανδρας και ολα ηταν αψογα. Εμεινα στην γυναικολογικη, στην παθολογικη, στην εντατικη, στην ανανηψη, στην πτερυγα με εγκυους υψηλου κινδυνου και περασαμε και απο τις εντατικη νεογνων. Παντου με προσεξαν ιδιαιτερα και αν ζω σημερα και εγω και το παιδι μου το εφειλουμε στο Αλεξανδρας και στον γιατρο μου. Το κοστος μηδαμινο για τοσες νοσηλειες μηνων. Ουτε 2000 ευρω για ολους τους μηνες που νοσηλευτηκα συν την γεννα καισαρικη και επισκληριδιο συν η εντατικη νεογνων που εμεινε ο Μαριος.

 

Η επιλογη μας εννοειται δεν εγινε με κριτηριο κοστους καθως ημασταν σε θεση να παμε σε ιδιωτικο και ο γιατρος μου ειναι και στο Ιασω. Αλλα και ο ιδιος οταν με ανελαβε μου ειπε μην το συζητας καν για ιδιωτικο με κυηση τοσο υψηλου κινδυνου.

 

Αυτα τα γραφω μπας και αρχισει να ψαχνεται λιγο παραπανω ο κοσμος για τα δημοσια μαιευτηρια.

 

Σε σχέση με αυτά που είπε η MarcoPolo θα ήθελα να προσθέσω τα εξής:

 

Oί κοντινότεροί μου άνθρωποι (πλην του κομπιουτερά συζύγου) είναι γιατροί - και όλοι μου έχουν μιλήσει για το πόσο πιο ασφαλή είναι τα δημόσια μαιευτήρια. Ασυνήθιστες περιπτώσεις, όπως αυτή που περιγράφει η MarcoPolo, ή και επείγουσες, μόνο εκεί αντιμετωπίζονται.

(Το οξύμώρο είναι ότι εγώ γέννησα στο Ιασώ, λόγω γιατρού... τεσπα).

 

Επίσης, ο ίδιος ο γιατρός μου είπε ότι το ποσοστό των κ.τ. στα δημόσια είναι γύρω στο 15% ενώ στα ιδιωτικά στο 50%...

 

Τώρα σε σχέση με το κυρίως τόπικ, σαφώς έχει εμπορευματοποιηθεί η χαρά κατ'εμέ. Όσες γεννάμε στα ιδιωτικά μαιευτήρια πληρώνουμε όσο 2-3 ταξίδια στις Μαλδίβες για να κάνουμε το πιο φυσικό πράγμα από τις απαρχές του κόσμου... έλεος!

 

Τρελομαμά, πολύ μου άρεσε το σχόλιο σου :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις

  • 6 months later...
Πάντως δεν είναι και σίγουρο ότι άμα πληρώσεις τότε σίγουρα δε θα πέσεις σε γιατρούς, νοσηλευτές και προσωπικό πανηλίθιους.

Στις ιδιωτικές κλινικές δεν μπορούν να κάνουν διαφορετικά αλλιώς bye-bye.Ετσι έγινε με τον αναισθησιολόγο που είχα στην 1η γέννα μου στο Γένεσις,όταν έγιναν πολλά παράπονα από τις εγκύους-ετοιμόγεννες για ελλειπή προσοχή κατά την διάρκεια του τοκετού τον έστειλαν στο σπίτι του.Οι ιδιωτικές κλινικές δεν διακινδυνεύουν έτσι εύκολα το όνομά τους για τον οποιονδήποτε.

Στην 2η ήμουν πιο τυχερή πέτυχα σε αναισθησιολόγο αστέρι δεν κατάλαβα τπτ.

Τα πάντα 'ομως τα επιλέγουμε με βάση τις δικές μας προτιμήσεις.

Όπου και να γεννήσει η καθεμιά μας σημασία έχει να μην αντιμετωπίσει προβλήματα τόσο η ίδια όσο και το μωράκι.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Βεεεεβαια!!!!!!!

Γι'αυτο αλλωστε ολα τα μαιευτηρια εχουν απ'εξω ενα σορο μαγαζια με δωρα, λουλουδια, παιδικα ειδη κτλ...

...Τι να πρωτοπω...

Πως να περιγραψω την αγαπη μου για σενα...

Μονο λογια αγαπης και στοργης πλημμυριζουν την ψυχη μου καθε φορα που...με κοιτας...μου γελας...με παιρνεις αγκαλια......

Link to comment
Share on other sites

Οι ιδιωτικές κλινικές δεν διακινδυνεύουν έτσι εύκολα το όνομά τους για τον οποιονδήποτε.

 

Ναι. Γι ' αυτό μόλις τα δουν σκούρα κατά τη διάρκεια μιας γέννας ή αμέσως μετά στέλνουν μωρό και μάνα στο δημόσιο για να βγάλουν οι εκεί γιατροί το φίδι από την τρύπα!!!

Γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο τα 2 πρώτα παιδιά μου. Οι μαίες ήταν καταπληκτικές. Μας πρόσεξαν πάρα πολύ. Γέννησα μετά από χίλια ζόρια με καισαρική το α΄παιδί και με έβαλαν μόνη μου στο δωμάτιο, στο β' παιδί πάλι με καισαρική ήμουν σε δίκλινο. Με βοήθησαν απίστευτα στο θηλασμό. Τώρα εγκυμονώ το τρίτο και δυστυχώς η γιατρός μου παραιτήθηκε από το δημόσιο και θέλω να την ακολουθήσω στο ιδιωτικό διότι είναι κορυφή, την εμπιστεύομαι, ξέρει το ιστορικό μου και έχουμε αποκτήσει μια καλή σχέση. Τρέμω όμως μήπως συμβεί καμιά στραβή. Κλαίω και τα λεφτά αν και επειδή την ακολουθώ μου κάνει βαρβάτη έκπτωση (νά'ναι καλά).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

συμφωνω για το θεμα της εμπορευματοποιησης των παντων μεχρι και της ανασας μας αλλα αυτο που κολλαει με την επισκληριδιο η τις καισαρικες?

 

μπορουμε να γεννησουμε και σε δημοσια νοσοκομεια,,

οσο για την επισκληριδιο παλι καλα που υπαρχει! εχει τα ρισκα της αλλα ειναι δικαιωμα μου να μην υποφερω,,,προσωπικα αν δεν εκανα θα πεθανα γιατι μου κοβοταν ηα ανασα

 

οσο για τα βλαστοκυτταρα θελω να πω οτι στο βελγιο και στην ιταλια υπαρχουν δημοσιες τραπεζες οπου φυλας δωρεαν ομφαλιο αιμα οχι για ιδιωτικη χρηση για το παιδι σου δηλαδη, αλλα για ολους,,,ολοι ειναι δοτες,,,οποτε οταν καποιος στο μελλον χρειαστει θα ψαξει σε αυτη τη δεξαμενη βλαστοκυτταρων για ιστοσυμβατο δοτη,,,αν ολοι δινουν ολοι θα βρουν,,,,αρα ανηθικο ειναι να φυλας τα βλαστοκυτταρα ιδιωτικα για την παρτακλα σου και μαλιστα πληρωνοντας,,,,,,,το πιο πιθανο ειναι να μην σου χρειαστουν και να πεταχθουν ενω ενα παιδι ιστοσυμβατο με το δικο σου που θα τα χρειαστει θα πεθανει,,,γιατι δεν θα εχει προσβαση,,,στην ελλαδα δεν υπαρχουν δημοσιες τραπεζες βλαστοκυτταρων,,,δεν εχουμε συνειδηση παιδεια οργανωση κλπ στο βελγιο κι εδω που ζω εχουν κι οταν ενα παιδι γεννιεται δινουν σχεδον ολοι,,,,ολοι για ολους

 

μην δαιμονοποιουμε τα παντα, εξαρταται απο το πως χρησιμοποιουμε τα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Φυσικά και εμπορευματοποιείται η χαρά μας! Το θέμα είναι το πόσο επιτρέπουμαι εμείς να συμβεί. Άλλωστε η αγορά έχει για όλους. Πρέπει πάντα να βάζουμε κριτήρια για το πόσο θα διαθέσουμε που και για ποιο λόγο. Κανένας δεν μπορεί να μας αναγκάσει να κάνουμε κάτι που δεν θέλουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

thantoni διαβασα το κειμενο σου και πραγματικα καταλαβαινω γιατι τα λες ολα αυτα.δεν εισαι μαμα.γεννησα πριν 3 μηνες σε ιδιωτικη κλινικη γιατι ακολουθησα τον γιατρο μου που του εχω τυφλη εμπιστοσυνη και δυστυχως δεν συνεργαζεται με το δημοσιο.δεν με ενδιεφερε το ¨ξενοδοχειο¨.με ενδιεφερε ο γιατρος.οσον αφορα την αναισθησια ειναι μεγαλη ανακουφιση για τις εγκυμονουσες να ξερουν οτι μπορουν να κανουν κατι και να μην πονανε τοσο οταν θα γεννησουν γιατι δεν ξερω αν στο ειπε η γυναικα σου αλλα πραγματικα ποναει ο φυσιολογικος τοκετος.επισης αν κανεις σωστη επιλογη γιατρου δε θα κανεις ασκοπη καισαρικη.εγω ημουν η μοναδικη στις 20 γεννες που εγιναν την ιδια μερα με μενα που γεννησα φυσιολογικα.και ο γιατρος μου επεμενε γι'αυτο.επισης ο γιατρος μου δεν περνει ουτε ενα ευρω παραπανω αν αντι για φ.τ. κανει καισαρικη.ειμαι νοσηλευτρια στο επαγγελμα και παρατηρησα οτι οι 25χρονες νοσηλευτριες εχουν μεγαλωσει πια και εχουν περασει τα 30.δεν τις διωχνουν οταν πατησουν τα 30.....ηταν πολυ καλες μαζι μου και συνεχεια με βοηθουσαν και στη γεννα και στη φροντιδα της μπεμπας μου.σκεψου ομως οτι εχω ακουσει απο τουλαχιστον 30 κοπελες οτι θελουν να κανουν καισαρικη για να μην πονεσουν...δεν τους το ειπε ο γιατρος αυτες το ζητανε.μηπως λοιπν φταιμε εμεις κ οχι οι γιατροι για τις επιλογες μας????με λιγα λογια η εμπορευματοποιηση υπαρχει αλλα ειναι στο χερι μας αν θα της επιτρεψουμε να μπει στη ζωη μας.οι καλυτερες συνθηκες και η εξελιξη των απαιτησεων μας δε σημαινει οτι αυτοι μας καβαλανε.εμεις κανουμε ΟΛΕΣ τις επιλογες και εμεις αποφασιζουμε μεχρι που μπορουμε να δωσουμε και που οχι.ενα τελευταιο.....βλαστοκυτταρα μπορεις να δωσεις στο δημοσιο χωρις καμια χρεωση και με αυτο το τροπο καλυπτεις και το δικο σου παιδι και τα υπολοιπα παιδακια του κοσμου που μπορει να τα χρειαζονται.ακομα και αν εχεις γεννησει σε ιδιωτικο.καλημερα σας.;);)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!

 

Χρόνια Πολλά και να χαιρόμαστε όλοι τα παιδιά μας! Με το καλό να γίνουν γονείς και όσοι προσπαθούν ... Εγώ θα σταθώ στα λεγόμενα ορισμένων που εξισώνουν τη δουλειά του μαιευτήρα με τη δουλειά μιας μαίας. Εάν ήταν έτσι θα πραγματοποιούσαν την παρακολούθηση και τον τοκετό οι μαίες χωρίς τους γιατρούς! Είναι γεγονός ότι υπάρχουν αρκετοί στον κλάδο, οι οποίοι ιδίως τον Αύγουστο, επισπεύδουν τη διαδικασία έως και 4-5 ημέρες προκειμένου να χαρούν τις διακοπές τους, αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα! Υπάρχουν γιατροί, τους οποίους δεν χαίρεται η οικογένειά τους, προκειμένου να κάνουν όσο πιο άριστα μπορούν το λειτούργημά τους ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα, να καταθέσω την εμπειρία μου. Ήθελα να γεννήσω στο Έλενα για να αποφύγω την καισαρική. Ο γιατρός μου ήταν ο Γιαλελής, ο οποίος μου είπε μια μέρα να πάω την επόμενη για καισαρική, γιατί το αμνιακό υγρό ήταν χαμηλό. Την επόμενη ημέρα πήγα σε δύο διαφορετικούς γιατρούς, και οι δύο βρήκαν το αμνιακό υγρό σε φυσιολογικά επίπεδα. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να καταθέσω την εμπειρία μου. Ήθελα να γεννήσω στο Έλενα για να αποφύγω την καισαρική. Ο γιατρός μου ήταν ο Γιαλελής, ο οποίος μου είπε μια μέρα να πάω την επόμενη για καισαρική, γιατί το αμνιακό υγρό ήταν χαμηλό. Την επόμενη ημέρα πήγα σε δύο διαφορετικούς γιατρούς, και οι δύο βρήκαν το αμνιακό υγρό σε φυσιολογικά επίπεδα. Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

 

ΤΡΑΓΙΚΟ

Δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε ούτε τη σκιά μας τελικά.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...