Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λαπαροσκόπηση: που κάνατε;


Recommended Posts

Καλή σας μέρα!

 

Ναι, σίγουρα θα υπάρχουν κριτήρια, άλλωστε η ενδομητρίωση "σταδιοποιείται" σε Ι, ΙΙ, ΙΙΙ και ΙV (από ελάχιστη έως βαριά) αλλά σίγουρα έχει να κάνει και με τον γιατρό (είναι εξωσωματικός; γιατί έχεις πάει σε αυτόν; ). Αν για παράδειγμα μία γυναίκα έχει χρόνιο πυελικό άλγος ή υπογονιμότητα (χωρίς να θέλει να υποβληθεί σε εξωσωματική) λόγω της ενδομητρίωσης εκεί μπορεί ο γιατρός να πει "πάμε να την αφαιρέσουμε". Τους γιατρούς της εξωσωματικής όμως στην πλειοψηφία τους δεν τους νοιάζει και τόσο γιατί σου λέει "εγώ θα παρακάμψω το πρόβλημα της υπογονιμότητας (δηλαδή της δυσκολίας στη σύλληψη) αφού θα σου κάνω εξωσωματική". Οπότε συνήθως δεν την πειράζουν. Άλλωστε λένε ότι η καλύτερη θεραπεία για την ενδομητρίωση είναι η εγκυμοσύνη! Αρκεί να την πετύχεις βέβαια! :-D

 

Συμφωνώ μαζι σου ! Εχω ενδομητριωση (την ανακλυψα σε λαπαροσκοπηση) ουτε μου την καθαρισαν (δε γινοταν στο σημειο που ηταν) ουτε αγωγη με διακοπη περιοδου εκανα. Τωρα ειμαι εγκυος απο σπερματεγχυση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Κοριτσια καλησπερα. Ειμαι καινουργια στο parents. Θελω τα φωτα σας αν καποια απο εσας εχει βρεθει στο ιδιο διλημμα με εμενα. Ειμαι 33χρ.κ προσπαθουμε 2 χρονια με τον αντρα μου για παιδακι κ δυστυχως ακομη δεν τα εχουμε καταφερει. Εχουμε κανει οτι εξετασεις υπαρχουν κ ειναι ολα φυσιολογικα. Το μονο που εχει μεινει ειναι η λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση. Εχω καποιες ενδειξεις οπως πονος κατα την περιοδο,οπισθια καμψη μητρας και καποιες φορες πονο κατα την σεξ.επαφη. Εκανα κ την Ca 125 με τιμη 25. Ο γιατρος μ ειπε οτι ειναι λιγο τσιμπημενη αλλα μονο με λαπαροσκοπηση μπορουμε να το τσεκαρουμε. Επισης μου ειπε οτι αν παμε κατευθειαν για εξωσωμ.ξεπερναμε την ενδομητριωση. Δεν ξερω πραγματικα τι να κανω γιατι το κοστος της λαπαροσκοπησης ειναι αρκετα μεγαλο. Αν δεν εχω τλκ ενδομητριωση;;;:confused::

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα. Ειμαι καινουργια στο parents. Θελω τα φωτα σας αν καποια απο εσας εχει βρεθει στο ιδιο διλημμα με εμενα. Ειμαι 33χρ.κ προσπαθουμε 2 χρονια με τον αντρα μου για παιδακι κ δυστυχως ακομη δεν τα εχουμε καταφερει. Εχουμε κανει οτι εξετασεις υπαρχουν κ ειναι ολα φυσιολογικα. Το μονο που εχει μεινει ειναι η λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση. Εχω καποιες ενδειξεις οπως πονος κατα την περιοδο,οπισθια καμψη μητρας και καποιες φορες πονο κατα την σεξ.επαφη. Εκανα κ την Ca 125 με τιμη 25. Ο γιατρος μ ειπε οτι ειναι λιγο τσιμπημενη αλλα μονο με λαπαροσκοπηση μπορουμε να το τσεκαρουμε. Επισης μου ειπε οτι αν παμε κατευθειαν για εξωσωμ.ξεπερναμε την ενδομητριωση. Δεν ξερω πραγματικα τι να κανω γιατι το κοστος της λαπαροσκοπησης ειναι αρκετα μεγαλο. Αν δεν εχω τλκ ενδομητριωση;;;:confused::

 

Καλημέρα κορίτσι!!!!Εγώ έκανα λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση με την ίδια ακριβώς τιμή ca 125 25 κ μου βρήκε εστίες! !!!Έκανα κ 6μηνη διακοπή της περιόδου μετά είδα μια φορά περίοδο κ τον επόμενο μήνα έμεινα έγκυος! !!!Τώρα είμαι στην 11 εβδομαδα! !!!!πάντως σε εμένα στο ιασω το κόστος δεν ήταν παρά πολύ μεγάλο τι τιμή σου είπαν? ???

Link to comment
Share on other sites

Σε 2 ιδιωτικα που ρωτησα μου ειπαν πανω κατω για διαγνωστικη 2000 κ χειρουργικη 2500. Το θεμα ειναι οτι η ΑΜΗ που εκανα βγηκε λιγο πιο χαμηλη απ'οτι περιμεναν για την ηλικια μου. Διαβασα οτι αν εχεις εστιες στις ωοθηκες μειωνονται τα αποθεματα. Δεν ξερω αν ισχυει βασικα. Σημερα θα μιλησω με τον γιατρο μου να δω τι θα μου πει κ εκεινος. Αν ισχυει δεν ξερω τι να κανω.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι!!!!Εγώ έκανα λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση με την ίδια ακριβώς τιμή ca 125 25 κ μου βρήκε εστίες! !!!Έκανα κ 6μηνη διακοπή της περιόδου μετά είδα μια φορά περίοδο κ τον επόμενο μήνα έμεινα έγκυος! !!!Τώρα είμαι στην 11 εβδομαδα! !!!!πάντως σε εμένα στο ιασω το κόστος δεν ήταν παρά πολύ μεγάλο τι τιμή σου είπαν? ???
Σε 2 ιδιωτικα που ρωτησα μου ειπαν πανω κατω για διαγνωστικη 2000 κ χειρουργικη 2500. Το θεμα ειναι οτι η ΑΜΗ που εκανα βγηκε λιγο πιο χαμηλη απ'οτι περιμεναν για την ηλικια μου. Διαβασα οτι αν εχεις εστιες στις ωοθηκες μειωνονται τα αποθεματα. Δεν ξερω αν ισχυει βασικα. Σημερα θα μιλησω με τον γιατρο μου να δω τι θα μου πει κ εκεινος. Αν ισχυει δεν ξερω τι να κανω.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε 2 ιδιωτικα που ρωτησα μου ειπαν πανω κατω για διαγνωστικη 2000 κ χειρουργικη 2500. Το θεμα ειναι οτι η ΑΜΗ που εκανα βγηκε λιγο πιο χαμηλη απ'οτι περιμεναν για την ηλικια μου. Διαβασα οτι αν εχεις εστιες στις ωοθηκες μειωνονται τα αποθεματα. Δεν ξερω αν ισχυει βασικα. Σημερα θα μιλησω με τον γιατρο μου να δω τι θα μου πει κ εκεινος. Αν ισχυει δεν ξερω τι να κανω.

Εγώ για την επέμβαση αφαίρεσης των εστιών έδωσα όλα μαζί γιατρός κ νοσοκομείο 1500? την ίδια μέρα έφυγα από το νοσοκομείο κ την άλλη πήγα στη δουλειά!!!!Τι είναι η ΑΜΗ? ??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για την επέμβαση αφαίρεσης των εστιών έδωσα όλα μαζί γιατρός κ νοσοκομείο 1500? την ίδια μέρα έφυγα από το νοσοκομείο κ την άλλη πήγα στη δουλειά!!!!Τι είναι η ΑΜΗ? ??

Τι να σου πω,αυτες τις τιμες μ ειπαν ιασω και λητω. Ποτε την εκανες; Η ΑΜΗ δειχνει κ καλα αναλογα με την ηλικια σου τα αποθεματα σε ωαρια.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω,αυτες τις τιμες μ ειπαν ιασω και λητω. Ποτε την εκανες; Η ΑΜΗ δειχνει κ καλα αναλογα με την ηλικια σου τα αποθεματα σε ωαρια.

 

Την έκανα στο ιασω τον Δεκέμβριο δηλαδή 10 μήνες πριν!!!Νομίζω ΑΜΗ δεν είχα κάνει εγώ δεν ξέρω μήπως την κάνεις πχ πάνω από 30 ή αν υπάρχει καποια ένδειξη εγώ πέρσι που έκανα όλες τις εξετασεις ήμουν 27 πάντως κ εμείς προσπαθούσαμε 4 χρόνια με τον άντρα μου κ τπτ! !!!Κ μόλις διόρθωσα το θέματακι με την ενδομητριωση από τον πρώτο μήνα πιάσαμε!Εμενα δεν μου είχε δώσει την εναλλακτική της εξωσωματικης αλλά μου χε πει ότι είναι σίγουρος πως σε 3 μήνες το πολύ θα έχω μείνει έγκυος! Πάντως για τιμές ρώτα κ τον γιατρο σου γιατί κ εγώ που κοίταζα τις τιμές στο ιασω όντως ήταν αυτές που λες νομίζω 3000 είχα δει για το χειρουργείο της ενδομητριωσηΣ αλλά ο γιατρός μου πε 1500 όλα μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσι!!!!Εγώ έκανα λαπαροσκοπηση για ενδομητριωση με την ίδια ακριβώς τιμή ca 125 25 κ μου βρήκε εστίες! !!!Έκανα κ 6μηνη διακοπή της περιόδου μετά είδα μια φορά περίοδο κ τον επόμενο μήνα έμεινα έγκυος! !!!Τώρα είμαι στην 11 εβδομαδα! !!!!πάντως σε εμένα στο ιασω το κόστος δεν ήταν παρά πολύ μεγάλο τι τιμή σου είπαν? ???

 

Με το καλό, ririka! Καλημέρα σε όλες!

 

Ανεξάρτητα από τις τιμές της επέμβασης, αυτό που διαπιστώνω είναι ότι κάποιοι εξωσωματιστές λένε ότι η ενδομητρίωση δεν επηρεάζει την έκβαση μίας εξωσωματικής. Βεβαίως για την φυσιολογική σύλληψη υπάρχουν ερευνητικά δεδομένα που επιβεβαιώνουν τον συσχετισμό ενδομητρίωσης και υπογονιμότητας και αυτό είναι δύσκολο να το αμφισβητήσει κάποιος.

 

Στην εξωσωματική όμως σου λένε ότι θα παρακάμψουν κάποιους μηχανισμούς που αφορούν την φυσιολογική σύλληψη (λόγω του ότι σου βάζουν "έτοιμο" το έμβρυο στη μήτρα) όμως υπάρχουν άλλοι ειδικοί (και πολλές σχετικές έρευνες) που υποστηρίζουν ότι η ύπαρξη ενδομητρίωσης επηρεάζει μέσω ανοσοβιολογικών παραγόντων την εμφύτευση και την ανάπτυξη του εμβρύου ακόμα και αν προέρχεται από εξωσωματική γονιμοποίηση.

Πολύ δύσκολο να βρει κάποιος μια άκρη. Διαπιστώνω και από τις φίλες στο forum ότι συχνά, ίσως και αλλάζοντας γιατρό, καταλήγει κάποιος να πει "Α, αυτό έφταιγε τελικά!"...

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό, ririka! Καλημέρα σε όλες!

 

Ανεξάρτητα από τις τιμές της επέμβασης, αυτό που διαπιστώνω είναι ότι κάποιοι εξωσωματιστές λένε ότι η ενδομητρίωση δεν επηρεάζει την έκβαση μίας εξωσωματικής. Βεβαίως για την φυσιολογική σύλληψη υπάρχουν ερευνητικά δεδομένα που επιβεβαιώνουν τον συσχετισμό ενδομητρίωσης και υπογονιμότητας και αυτό είναι δύσκολο να το αμφισβητήσει κάποιος.

 

Στην εξωσωματική όμως σου λένε ότι θα παρακάμψουν κάποιους μηχανισμούς που αφορούν την φυσιολογική σύλληψη (λόγω του ότι σου βάζουν "έτοιμο" το έμβρυο στη μήτρα) όμως υπάρχουν άλλοι ειδικοί (και πολλές σχετικές έρευνες) που υποστηρίζουν ότι η ύπαρξη ενδομητρίωσης επηρεάζει μέσω ανοσοβιολογικών παραγόντων την εμφύτευση και την ανάπτυξη του εμβρύου ακόμα και αν προέρχεται από εξωσωματική γονιμοποίηση.

Πολύ δύσκολο να βρει κάποιος μια άκρη. Διαπιστώνω και από τις φίλες στο forum ότι συχνά, ίσως και αλλάζοντας γιατρό, καταλήγει κάποιος να πει "Α, αυτό έφταιγε τελικά!"...

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠ'ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ Κ ΕΣΥ Indyla ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΚΡΗ. ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΝ ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΕΙΣ. Κ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΠΡΟΣ ΓΚΡΕΜΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΡΕΜΑ. ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΔΛΔ ΤΟ ΟΤΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΛΑΠΑΡ.Κ ΕΧΕΙΣ ΕΣΤΙΕΣ ΣΤΙΣ ΩΟΘΗΚΕΣ ΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΣ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΛΙ ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα κι απο μενα!

Σε αναζητηση γιατρου για τη 2η εξωσωματικη κυρια παραμετρος στην επιλογη μου ειναι τωρα και αυτη!

Προβληματιζομαι για το αν πρεπει να κανω λαπαροσκοπηση σε περιπτωση που εχω ενδομητριωση η οποια προκαλει την υπογονιμοτητα.

Ωστόσο,απ όσο γνωριζω,καποιοι γιατροί-οι εξωσωματικοί,ακομα και τα μεγαλυτερα ονοματα-εχουν ως τακτικη να προτιμουν την εξωσωματικη ως ''θεραπεια'' ενω οι γενικοι γυναικολογοι οι οποιοι κανουν κι εξωσωματικες συνηθιζουν να συστηνουν τη λαπαροσκοπηση πριν την εξωσωματικη.

Μπερδεμα κι εδω λοιπόν!

Σιγουρα βεβαια,μεγαλο ρολο παιζει κι η ηλικια.

Στα 40 φανταζομαι δεν εχεις την πολυτελεια του χρονου που απαιτεί μια θεραπεία για ενδομητρίωση.Εκτός κι αν εχεις κανει εξωσωματικές που δεν πετυχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα θα με πείτε καχύποπτη αλλά ένας γυναικολόγος εξωσωματικής "βολεύεται" με το να μην είναι απαλλαγμένη η γυναίκα από την ενδομητρίωση, γιατί έτσι δυσκολεύει η περίπτωση του να μείνει μόνη της έγκυος.

Ο λόγος που είμαι έντονα προβληματισμένη είναι ότι εγώ έχω κάνει αποτυχημένες εξωσωματικές χωρίς να έχω καταφύγει στην εξωσωματική λόγω υπογονιμότητας (θελήσαμε να κάνουμε εξωσωματική για να μην πάσχει το έμβρυο από μεσογειακή αναιμία γιατί έχουμε και οι δύο στίγμα).

 

Μετά την πρώτη βιοχημική (στην πρώτη προσπάθεια) ένας γυναικολόγος που πήγα για δεύτερη γνώμη μου είπε "μην ξανακάνεις εξωσωματική προτού απαλλαγείς από την ενδομητρίωση" (ήταν σίγουρος ότι είχα). Δεν τον άκουσα γιατί θεώρησα ότι απλώς ήθελε να με βάλει στο χειρουργείο. Σήμερα όμως, μετά από άλλες 2-3 αποτυχημένες εξωσωματικές (δεν φταίνε τα έμβρυα, είναι τέλεια) πλέον σκέφτομαι μήπως θα είμαι ηλίθια αν πάω να ξανακάνω εξωσωματική χωρίς να έχει προηγηθεί λαπαροσκόπηση...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχουν κύστες στις ωοθήκες σίγουρα δεν αξίζει να επιχειρείται εξωσωματικη διότι στη φαση της διέγερσης -θα το πω μπακαλίστικα τώρα- απλά τα ωοθυλακια δε θα βρίσκουν καν χώρο να "ξετρυπώσουν" και να αναπτυχθούν και τα εμβρυα που θα προκύψουν, αν προχωρήσουν, θα είναι χαμηλής ποιότητας. Ωστόσο, πράγματι ακόμη και τα στίγματα δημιουργούν μια τοξικότητα στο περιβάλλον της πυέλου που επηρεάζει λενε την εμφύτευση. Απλά σε αυτή τη περίπτωση δεν είναι απαγορευτική μια απόπειρα με διέγερση. Κατά με η λαπαροσκόπηση είναι απαραίτητη για παν ενδεχόμενο. Είναι ανώδυνη και εχει ταχεία ανάρρωση! Ειδικά αν εχετε ιδιωτική ασφάλεια να σας καλύψει μην το σκέφτεστε καν! Μόνο που θέλει πολλή προσοχή στην επιλογή του χειρουργού!

 

Και κάτι ακόμη: πράγματι λέγεται ότι μειώνει τα αποθέματα των ωοθηκων. Συμφωνώ απόλυτα αλλά λάβετε υπόψη ότι όσο η ενδομητρίωςη μένει μέσα (ειδικά με τη μορφή κυςτών) και "δουλεύει" ύπουλα αυτό το κάνει, δυστυχώς, ούτως ή άλλως! :-( Λες και τρώει τον ωοθηκικό ιστό η ρημάδα! Καλύτερα λοιπόν να σου "φάει" λίγα αποθέματα ένας επιδέξιος χειρούργος που ξέρει τι κάνει παρά να σου τα καταστρέψει η ενδομητρίωση λίγο λίγο.

 

Indyla μου που στήριξε την ύπαρξη ενδομητρίωσης; Φαινόταν κάποια κύστη στον υπέρηχο; Αν θέλεις στείλε μου πμ να τα πούμε. Φιλιά!

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Η indyla νομίζω δεν αναφερεται στην περίπτωση που ανευρίσκονται κύστες.

Τότε κι εγώ το θεωρώ μονόδρομο.

Όταν δεν υπάρχει κάποιο σύμπτωμα όμως το κάνεις διερευνητικά?

Ακόμα κι αν βρεθούν εστίες ή συμφύσεις και διορθωθούν ήταν αυτός ο λόγος της υπογονιμότητας?

Κι εγώ στον ίδιο προβληματισμό βρίσκομαι τωρα.

Ννα προχωρησω σε δευτερη εξωσωματική κατευθειαν ή να κάνω λαπαρασκόπηση.:confused:

Υπάρχουν δύο σχολές επί του θέματος όπως αναφεραμε.

Αρα σε εμάς πάλι είναι το μπαλάκι της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Η indyla νομίζω δεν αναφερεται στην περίπτωση που ανευρίσκονται κύστες.

Τότε κι εγώ το θεωρώ μονόδρομο.

Όταν δεν υπάρχει κάποιο σύμπτωμα όμως το κάνεις διευρενητικά?

Ακόμα κι αν βρεθούν εστίες ή συμφύσεις και διορθωθούν ήταν αυτός ο λόγος της υπογονιμότητας?

Κι εγώ στον ίδιο προβληματισμό βρίσκομαι τωρα.

Ννα προχωρησω σε δευτερη εξωσωματική κατευθειαν ή να κάνω λαπαρασκόπηση.:confused:

Υπάρχουν δύο σχολές επί του θέματος όπως αναφεραμε.

Αρα σε εμάς πάλι είναι το μπαλάκι της επιλογής.

Miss Sunshine σε λίγες μέρες, με βάση τις πιθανότητες, θα βρίσκομαι στην ίδια θέση με σένα. Θα έχω μια αποτυχημένη εξωσωματική, κανένα άλλο πρόβλημα και σαν τελευταία λύση θα έχω τη λαπαροσκόπηση. Μάλλον θα την έκανα.

Ο γιατρός μου στη συζήτηση που κάναμε μου είπε ευθέως: δεν έχετε κανένα πρόβλημα. Οι επιλογές είναι δύο: ή εξωσωματική ή λαπαροσκόπηση και μετά μένετε φυσιολογικά ή υπάρχουν πολλές πιθανότητες να κάνετε και σε αυτή την περίπτωση εξωσωματική.

Εκείνος δεν πήρε θέση όσο κι αν επιμείναμε να ακούσουμε τη γνώμη του. Κατάλαβα όμως πως ήθελε εξωσωματική κατευθείαν.

tt1d6e78
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Miss Sunshine σε λίγες μέρες, με βάση τις πιθανότητες, θα βρίσκομαι στην ίδια θέση με σένα. Θα έχω μια αποτυχημένη εξωσωματική, κανένα άλλο πρόβλημα και σαν τελευταία λύση θα έχω τη λαπαροσκόπηση. Μάλλον θα την έκανα.

Ο γιατρός μου στη συζήτηση που κάναμε μου είπε ευθέως: δεν έχετε κανένα πρόβλημα. Οι επιλογές είναι δύο: ή εξωσωματική ή λαπαροσκόπηση και μετά μένετε φυσιολογικά ή υπάρχουν πολλές πιθανότητες να κάνετε και σε αυτή την περίπτωση εξωσωματική.

Εκείνος δεν πήρε θέση όσο κι αν επιμείναμε να ακούσουμε τη γνώμη του. Κατάλαβα όμως πως ήθελε εξωσωματική κατευθείαν.

 

Κορίτσι μου γιατί το προδικάζεις????!!!!

Θετική ενέργεια και το κεφάλι ψηλα!!!

Ναι,ο Πάντος και ο Μαστρομηνάς δεν προτείνουν λαπαροσκόπηση για ανεξηγητη υπογονιμότητα.

Προτεινουν κατευθείαν εξωσωματική.

Τί να πω βρε κορίτσια,μεγαλος πονοκεφαλος ποιο γιατρό να ακούσεις.:confused:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου γιατί το προδικάζεις????!!!!

Θετική ενέργεια και το κεφάλι ψηλα!!!

Ναι,ο Πάντος και ο Μαστρομηνάς δεν προτείνουν λαπαροσκόπηση για ανεξηγητη υπογονιμότητα.

Προτεινουν κατευθείαν εξωσωματική.

Τί να πω βρε κορίτσια,μεγαλος πονοκεφαλος ποιο γιατρό να ακούσεις.:confused:

 

Καλησπέρα, κορίτσια!

 

Είχα την εντύπωση ότι ο Πάντος μετά από κάποιες αποτυχίες την προτείνει. Το έχω ακούσει από κοπέλα που ήταν ασθενής του. Αν έχουμε και άλλες μαρτυρίες καλό θα ήταν να τις ακούγαμε.

Επαναλαμβάνω πάντως ότι όταν κάποιος κάνει εξωσωματική μήπως δεν έχει κανένα κίνητρο να σου "φτιάξει" την ενδομητρίωση;;;:roll: Είναι νομίζω σαν να σου λέει κάποιος που πουλάει σωσίβια να πας να μάθεις μπάνιο! :D

Link to comment
Share on other sites

Ιndyla,

Mετά από μερικές αποτυχίες λογικό είναι να την προτείνουν.

Γιατί όμως όχι πιο πριν?

Εχει λογική το επιχειρημα σου,κι εγω αυτό σκεφτόμουν,αλλά από την άλλη δεν θελουν η εξωσωματική που σου κάνουν να πετύχει?

Διότι,επίσης,μετά από μια λαπαροσκόπηση είναι πολύ πιθανο η FSH να αυξηθεί και τα πράγματα να δυσκολέψουν...

Εκλεισα ραντεβού παντως με το γιατρό σου και θα βολιδοσκοπήσω σύντομα κι από κοντά!

Δε θελω να χανω άλλο χρόνο.

Αν με πεισει,θα συνεχισω εκει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα, κορίτσια!

 

Είχα την εντύπωση ότι ο Πάντος μετά από κάποιες αποτυχίες την προτείνει. Το έχω ακούσει από κοπέλα που ήταν ασθενής του. Αν έχουμε και άλλες μαρτυρίες καλό θα ήταν να τις ακούγαμε.

Επαναλαμβάνω πάντως ότι όταν κάποιος κάνει εξωσωματική μήπως δεν έχει κανένα κίνητρο να σου "φτιάξει" την ενδομητρίωση;;;:roll: Είναι νομίζω σαν να σου λέει κάποιος που πουλάει σωσίβια να πας να μάθεις μπάνιο! :D

 

Προχωρα σε εξωσωματικη χωρις να την θεραπευσει ακομα κ με κυστες.

Με την πρωτη αποτυχια ομως κανει λαπαροσκοπηση

Link to comment
Share on other sites

Krystalia ευχαριστώ για την απάντηση, θα σου στείλω π.μ. γιατί θα ήθελα κάποιες πληροφορίες.

 

Miss sunshine κανένα νέο; Πώς πήγε το ραντεβού με τον γιατρό; Τι σου είπε για το θέμα;

 

Καλημέρα σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν κοπέλες που έκαναν με τον Πάντο λαπαροσκόπηση και πως ήταν η εμπειρία τους καθώς και το αν επηρέασε η επέμβαση την επίτευξη εγκυμοσύνης στη συνέχεια. Αν θέλετε στείλτε μου π.μ.

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια!!! Μετά από μεγάλη ταλαιπωρία με το θέμα "παιδί" αποφάσισα να ακολουθήσω τη συμβουλή ενός συγγενή μας γυναικολόγου και να κάνω λαπαροσκόπηση για πιθανή ενδομητρίωση. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν αν έχετε κάποια γνώμη για το "Μητέρα" σε τέτοιες διαδικασίες και αν θέλετε να πείτε με ποιο γιατρό ήσασταν...!!

Επεξεργάστηκαν by Chrysanthemo
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...