Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παλινδρόμιση μετά από προσπάθεια με δανεικά ωάρια


Recommended Posts

Υποθέτω πως δεν καταλάβατε την απάντησή μου- και δεν έγραψα πουθενά ότι χρειάζεται να δείτε αιματολόγο!

 

ΑΝ βρεθείτε θετική σε κάποια από τις εξετάσεις θρομβοφιλίας ΙΣΩΣ να χρειάζεστε ενέσεις (το δε πιθανότερο είναι ΝΑ ΜΗ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ καν). Αν οι εξετάσεις θρομβοφιλίας είναι αρνητικές σίγουρα δε χρειάζεστε ενέσεις. Άρα οι εξετάσεις δεν καθορίζουν τη δόση, αλλά το ΑΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ (και πάλι υπό προϋποθέσεις).

 

Για αυτό το λόγο σας έγραψα ότι ΑΝ θέλετε οπωσδήποτε να κάνετε κάτι σχετικό με τη θρομβοφιλία, είναι καλύτερα να κάνετε τον έλεγχο (μήπως και γλυτώσετε τις ενέσεις), παρά να πάτε κατευθείαν στις ενέσεις, χωρίς καν έλεγχο. Η σύστασή μου θα ήταν να αποφύγετε κάθε παρέμβαση και να προχωρήσετε χωρίς να φοβάστε τη θρομβοφιλία.

 

Θέλω να ξαναγράψω κάτι που έχω γράψει πολλές πολλές φορές και που φαίνεται ότι είναι δύσκολο να περάσει ως μήνυμα. Ο έλεγχος θρομβοφιλίας δε χρειάζεται να γίνεται σε όλες τις γυναίκες, ούτε σε αυτές με ελάχιστο ιστορικό (όπως εσείς). Ο λόγος είναι ότι ο έλεγχος βρίσκεται θετικός πολύ συχνά (1 στις 20 γυναίκες περίπου), ενώ οι γυναίκες αποβάλουν λόγω θρομβοφιλίας με πιθανότητα 1 στις 250. Αυτό σημαίνει ότι μόνο 1 στις 12 γυναίκες με θετικό έλεγχο πράγματι αποβάλει λόγω θρομβοφιλίας. Οι υπόλοιπες 11 κάνουν ενέσεις επί 270 μέρες χωρίς λόγο (και φυσικά μπαίνουν στα έξοδα παρακολούθησης κλπ). Καταλαβαίνετε, φυσικά, ότι αν μόνο ελάχιστες γυναίκες με θετικό έλεγχο χρειάζονται ενέσεις, εξυπακούεται ότι οι γυναίκες με αρνητικό έλεγχο προφανώς δε χρειάζονται ενέσεις, κάτι που έχει αποδειχθεί σε πολλές μεγάλες και απόλυτα αξιόπιστες ιατρικές μελέτες: σε αυτές τις περιπτώσεις, ότι είναι να γίνει, θα γίνει με ή χωρίς ενέσεις. Αυτό είναι σημαντικό να το κατανοήσετε πριν πληρώσετε τα απαιτούμενα χρήματα και ακόμα σημαντικότερο να το κατανοήσετε πριν αρχίσετε τις ενέσεις.

 

Από εκεί και πέρα, δε θα πω ποιες εξετάσεις θα κάνετε. Είναι προφανές ότι θα κάνετε όποιες σας πει ο συνάδελφος που θα επισκεφθείτε, γιατί αυτός θα έχει και την ευθύνη σας.

 

Κ.Χατζηαντωνίου σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και συγνώμη αν παρανοησα..Πάντως ακολούθησα τη συμβουλή σας..έδωσα χτες αίμα και περιμένω τα αποτέλεσματα για την θρομβοφιλια.Συμφωνώ μαζι σας στο ότι δεν υπάρχει λόγος να τρυπιεμαι επί τόσους μήνες χωρίς ένδειξη.Τις απαραίτητες εξετάσεις μου τις έγραψε συνάδελφος σας αιματολόγος και τις εκανα σε δημόσιο νοσοκομειο.

Να είστε καλα..είναι πολύ το για όλες εμάς το ότι συμμετέχετε στο φόρουμ και μας βοηθάτε με τις γνώσεις σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Υστεροσκόπηση έκανα τον Ιούνιο στο νοσοκομείο του Ρίου στην Πάτρα και δεν πλήρωσα τίποτα. Μου έκαναν μέθη και μου έκαναν επεμβατική, αφού όταν μίλησα μια βδομάδα πριν με το γιατρό και του είπα ότι στην εμβρυομεταφορά τινάχτηκα στον αέρα, σιγουρεύτηκε ότι θα χρειαστεί να επέμβει. Όντως είχα συμφήσεις στον τράχηλο.

Χλαμύδια, μυκόπλασμα, τριχομονάδες και μύκητες έκανα πριν 2 βδομάδες πάλι στο νοσοκομείο, όπου επίσης δεν πλήρωσα τίποτα. Μόνο έκανα έξω ουρεόπλασμα, γιατί δεν την έκαναν αυτή την εξέταση στο νοσοκομείο και πλήρωσα 15 Ευρώ.

Σίγουρα και στα δημόσια νοσοκομεία της πόλης σου θα μπορούσες να κάνεις κάποιες από τις εξετάσεις, χωρίς να χρεωθείς

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου!

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να ψαχτω σε δημόσιο νοσοκομείο διότι η υστεροσκοπηση έπρεπε να γίνει άμεσα αν θέλω να πάμε σε εμβρυομεταφορα τον επόμενο μήνα οπότε θα την κάνω στον εξωσωματικο μου με το κοστος που ανεφερα...Πάντως είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τις εναλλακτικές μας!Τις υπόλοιπες εξετάσεις τις εκανα σε δημόσιο νοσοκομειο ευτυχως!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου κοριτσι και σε ευχαριστώ πολυ!

Έκλεισα ραντεβού για την υστεροσκοπηση. .θα μου την κάνει ο εξωσωματικος μου στο κεντρο!350? κοστίζει εκει (διαγνωστική )+170 οι εξετάσεις pcr...Ακριβά μου φάνηκαν να σου πω την αλήθεια αλλά τι να κανω...αναγκαστικά θα τα δώσω και ο θεός βοηθος..

 

Καλη επιτυχια!!!

Ολα με το καλο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχια!!!

Ολα με το καλο!!

 

Σε ευχαριστώ πολυ!!!Και σε σένα εύχομαι ότι καλύτερο!

Το νεότερο είναι ότι έκανα την υστεροσκοπηση και ήταν αψογη!Κανένα πρόβλημα μου είπε ο γιατρος!

Επίσης όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μου είναι φυσιολογικες (θυρεοειδης,ΝΚ,θρομβοφιλια κλπ)

Εν ολίγοις δεν βρέθηκε κάτι παθολογικο που να δικαιολογεί έστω στο ελάχιστο την παλινδρόμηση...Θα το θεωρήσουμε τυχαίο γεγονός κατά τον γιατρό μου και προχωραμε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...