Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΙΜΑ 4η ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΟΜΕΤΑΦΟΡΑ


Recommended Posts

Γειά σας, δεν ξέρω αν μπορέι κάποια να με βοηθήσει. Έκανα μεταφορά βλαστοκύστης 5 ημερων (1.0 ποιότητα) την Παρασκευή 30 Σεπ και από εχτές Τετάρτη, 04 Οκτ έχω πολύ αιμοραγία, ενώ σήμερα κανονικά περίοδο. είναι η 20η μέρα του κύκλου μου. Παίρνω κανονικά τα φάρμακα, προγεστερόνη και είστραδιόλη, αλλά να, που μου ήρθε περίοδος. Και ο γιατρός μου δεν μπορέι να το εξηγήσει. συνεχίζω τα φάρμακα και βλέπουμε. Έχει τύχει σε καμιά κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λυπαμαι πολυ. Κι εγω τον Απρίλιο έκανα εμβρυομεταφορα και δυστυχώς αδιαθετησα 3 μέρες πριν το κανονικό. Ο γιατρος5ειπε να συνεχίσω τα φάρμακα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Μακάρι η περίπτωσή σου να είναι διαφορετική

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πολυ. Κι εγω τον Απρίλιο έκανα εμβρυομεταφορα και δυστυχώς αδιαθετησα 3 μέρες πριν το κανονικό. Ο γιατρος5ειπε να συνεχίσω τα φάρμακα αλλά δεν άλλαξε κάτι. Μακάρι η περίπτωσή σου να είναι διαφορετική

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Λυπάμε, και εγώ είχα τον Μάρτιο μια ακόμα αποτυχία, και εκει μου ήρθε περίοδος παρότι έπαιρνα φαρμακα,αλλά την ημέρα που θα έκανα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Οι μέρες περνούν αλλά η αιμορραγία ψιλοσυνεχίζεται. Δεν είναι φυσικά περίοδος, όπως νόμιζα στην αρχή λόγω ποσότητας, άλλο χρώμα-άλλη υφή-άλλη εξέλιξη. 48 ώρες κράτησε η δυνατή αιμορραγία, και άλλες 24 ώρες πιο ήπια. Εχτές κα σήμερα μόνο μερικές σταγόνες ίδιας υφής. Η θερμοκρασία μου είναι πάνω από 37 και λέω μήπως και το σώσαμε, θα δούμε. Αύριο, αν και λίγο νωρίς (10ημέρα από την μεταφορά), θα κάνω χοριακή μήπως και δείξει κάτι. Μου είπαν ότι συμβαίνει, όταν η αιμορραγία οφείλεται στο ότι αποβάλλεται απλά περιττό ενδομήτριο από κάποιο σημείο που δεν μπορεί να βλάψει το έμβρυο. είχα πολύ έντονους πόνους από την ημέρα της μεταφοράς που μετά την αιμορραγία σταματήσανε, αρα ισως υπαρχει μια λογική. Θα ενημερώσω, να ολοκληρωθεί και η καταχώρηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι μέρες περνούν αλλά η αιμορραγία ψιλοσυνεχίζεται. Δεν είναι φυσικά περίοδος, όπως νόμιζα στην αρχή λόγω ποσότητας, άλλο χρώμα-άλλη υφή-άλλη εξέλιξη. 48 ώρες κράτησε η δυνατή αιμορραγία, και άλλες 24 ώρες πιο ήπια. Εχτές κα σήμερα μόνο μερικές σταγόνες ίδιας υφής. Η θερμοκρασία μου είναι πάνω από 37 και λέω μήπως και το σώσαμε, θα δούμε. Αύριο, αν και λίγο νωρίς (10ημέρα από την μεταφορά), θα κάνω χοριακή μήπως και δείξει κάτι. Μου είπαν ότι συμβαίνει, όταν η αιμορραγία οφείλεται στο ότι αποβάλλεται απλά περιττό ενδομήτριο από κάποιο σημείο που δεν μπορεί να βλάψει το έμβρυο. είχα πολύ έντονους πόνους από την ημέρα της μεταφοράς που μετά την αιμορραγία σταματήσανε, αρα ισως υπαρχει μια λογική. Θα ενημερώσω, να ολοκληρωθεί και η καταχώρηση.

Περιμενουμε με αγωνια νεα σου.

Να εισαι ξαπλα συνεχεια.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ! Εγώ να δείς αγωνία! Σε άλλο πόστ γράφω κιόλας ότι έχω ΠΩΑ, και η βλαστοκύστη τώρα είναι από έναν κύκλο που κάνουμε με δότρια ωαρίων, αφού κάποιες προσπάθειες με δικά μου ωάρια απέτυχαν. Έχω βασίσει όλες μου τις ελπίδες σε αυτά τα εμβρυάκια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Εγώ να δείς αγωνία! Σε άλλο πόστ γράφω κιόλας ότι έχω ΠΩΑ, και η βλαστοκύστη τώρα είναι από έναν κύκλο που κάνουμε με δότρια ωαρίων, αφού κάποιες προσπάθειες με δικά μου ωάρια απέτυχαν. Έχω βασίσει όλες μου τις ελπίδες σε αυτά τα εμβρυάκια!

 

Α ωραια θα σε βρω κ στο αλλο ποστ να διαβασω.

Δεν ηξερα. Αφου εβαλες βλαστοκυστη η χοριακη θα δειξει αυριο.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Εγώ να δείς αγωνία! Σε άλλο πόστ γράφω κιόλας ότι έχω ΠΩΑ, και η βλαστοκύστη τώρα είναι από έναν κύκλο που κάνουμε με δότρια ωαρίων, αφού κάποιες προσπάθειες με δικά μου ωάρια απέτυχαν. Έχω βασίσει όλες μου τις ελπίδες σε αυτά τα εμβρυάκια!

 

Zirini μου!!!!!! Σημερα τυχαία διάβασα το ποστ σου. Σε σκεφτόμουν αρκετές φορές

Διάβασα οτι θα έκανες χοριακη σημερα. Πες μου οτι ήταν η τυχερή σου φορά

Περιμένω τα νεα σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, δυστυχώς όχι και τόσο τυχερή. Η χοριακή μου ειναι περίπου 12 (10η μέρα μετά την μεταφορά). Ο γιατρός μου λέει δύσκολα να ανέβει, σημαίνει στην ουσία αρνιτικό. Θα κάνω σε 2 μέρες ξανα, έτσι για το γαμώτο. Δεν ξέρω τι να πιστέψω. Μέχρι τώρα έλεγα πως ήταν τα ωάρια και αν το ξεπερασουμε αυτό θα τα καταφέρομε,και τώρα έχω και άλλο πρόβλημα που δεν ξέρουμε και τί?

Ο γιατρος λέει μπορέι να είναι και τυχαίο, θέμα ποσοστών δηλαδή, αλλά τον προβληματίζει η αιμορραγία τόσο νωρίς. Θεωρία Α: δεν υπάρχει καλή απορόφηση φαρμάκων, και θα πρέπει να αλλάξω τα φάρμακα ή τον τον τρόπο που τα παίρνω

Θεωρία Β: Έχει κάτι το ενδομήτριο, θα βρεθούμε κάποια στιγμή και θα δούμε τι επιλογές και εξετάσεις έχουμε

Αισθάνομαι στα χαμένα και είμαι πολύ φοβισμένη για να είμαι ειληκρινής.

Να ρωτήσω εσείς σε τι δοσολογίες παίρνετε τα φάρμακα? εγώ έπερνα μια δόση vasclor το πρωί κολπικά και ένα utrogestan το βράδυ. Divina 2 το πρωϊ και 2 το βράδυ και το μεσημέρι ένα Medrol.

Link to comment
Share on other sites

Zirini μου!!!!!! Σημερα τυχαία διάβασα το ποστ σου. Σε σκεφτόμουν αρκετές φορές

Διάβασα οτι θα έκανες χοριακη σημερα. Πες μου οτι ήταν η τυχερή σου φορά

Περιμένω τα νεα σου

 

Xris79 τι κάνεις?? Μαζευεις εμβρυάκια διάβασα! Με το καλό γερά και...καρποφόρα!! Πότε υπολογίζετε την μεταφορά?

Κάθε μια από εμάς δίνει τον δικό της αγώνα, και ευτυχώς εδώ νιώθουμε η μια την άλλη, και την αγωνία και την χαρά και τον πόνο. Η δική μου μάλλον απαίτεί λίγο τύχη και δύναμη ψυχής παραπάνω από όσο ήλπιζα. Καλή τύχη σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

zirini λυπαμαι πολυ.ευχομαι να ερθουμε γρηγορα τα καλυτερα.

προγεστερονη μετρησες πριν αρχισεις να παιρνεις vasklor k utrogestan? επισης μηπως υπαρχει ενδομητριτιδα? τα συζητησες αυτα με το γιατρο σου?

Link to comment
Share on other sites

Αχ, δυστυχώς όχι και τόσο τυχερή. Η χοριακή μου ειναι περίπου 12 (10η μέρα μετά την μεταφορά). Ο γιατρός μου λέει δύσκολα να ανέβει, σημαίνει στην ουσία αρνιτικό. Θα κάνω σε 2 μέρες ξανα, έτσι για το γαμώτο. Δεν ξέρω τι να πιστέψω. Μέχρι τώρα έλεγα πως ήταν τα ωάρια και αν το ξεπερασουμε αυτό θα τα καταφέρομε,και τώρα έχω και άλλο πρόβλημα που δεν ξέρουμε και τί?

Ο γιατρος λέει μπορέι να είναι και τυχαίο, θέμα ποσοστών δηλαδή, αλλά τον προβληματίζει η αιμορραγία τόσο νωρίς. Θεωρία Α: δεν υπάρχει καλή απορόφηση φαρμάκων, και θα πρέπει να αλλάξω τα φάρμακα ή τον τον τρόπο που τα παίρνω

Θεωρία Β: Έχει κάτι το ενδομήτριο, θα βρεθούμε κάποια στιγμή και θα δούμε τι επιλογές και εξετάσεις έχουμε

Αισθάνομαι στα χαμένα και είμαι πολύ φοβισμένη για να είμαι ειληκρινής.

Να ρωτήσω εσείς σε τι δοσολογίες παίρνετε τα φάρμακα? εγώ έπερνα μια δόση vasclor το πρωί κολπικά και ένα utrogestan το βράδυ. Divina 2 το πρωϊ και 2 το βράδυ και το μεσημέρι ένα Medrol.

Zirini γιατί λες ότι το 12 είναι αρνητικο; Κάτω από 5 δεν είναι αρνητικο; Το 12 δε σημαίνει ότι υπάρχει κάτι; Έστω κι ας μην προχωρήσει... Ή λεω βλακείες;:confused:

tt1d6e78
Link to comment
Share on other sites

Zirini γιατί λες ότι το 12 είναι αρνητικο; Κάτω από 5 δεν είναι αρνητικο; Το 12 δε σημαίνει ότι υπάρχει κάτι; Έστω κι ας μην προχωρήσει... Ή λεω βλακείες;:confused:

 

Μάρα μου καλά τα λες, γιαυτό θα κάνω και το τέστ ξανα. Απλά η πιθανότητες να προχωρήσει είναι μηδαμινές, δείχνει ότι μάλλον ήδη σταμάτησε. Υπήρξε εμφύτευση όμως, αυτό ναι, λογικά. αλλά δεν εξελίχθηκε, ίσως και καθόλου. Μπορέι και να παρασυρθηκε απο την αιμορραγία, μπορέι να υπα΄ρχει κατι πιο σοβαρο. από ότι φαίνεται, δεν ξεμπερδευω τόσο ευκολα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zirini λυπαμαι πολυ.ευχομαι να ερθουμε γρηγορα τα καλυτερα.

προγεστερονη μετρησες πριν αρχισεις να παιρνεις vasklor k utrogestan? επισης μηπως υπαρχει ενδομητριτιδα? τα συζητησες αυτα με το γιατρο σου?

 

ΝΑι μέτρησα, ήταν σε φυσιολογικά επιπεδα, δεν θυμάμαι τώρα ακριβώς, αλλα θυμάμαι ΄τοι ήταν από την σκάλα φυσιολογικών τιμων περίπου στη μέση

Link to comment
Share on other sites

Μάρα μου καλά τα λες, γιαυτό θα κάνω και το τέστ ξανα. Απλά η πιθανότητες να προχωρήσει είναι μηδαμινές, δείχνει ότι μάλλον ήδη σταμάτησε. Υπήρξε εμφύτευση όμως, αυτό ναι, λογικά. αλλά δεν εξελίχθηκε, ίσως και καθόλου. Μπορέι και να παρασυρθηκε απο την αιμορραγία, μπορέι να υπα΄ρχει κατι πιο σοβαρο. από ότι φαίνεται, δεν ξεμπερδευω τόσο ευκολα...

Αύριο θα πας; Μακάρι να πάνε όλα καλά!

tt1d6e78
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με την Μαρα.

Η τιμη της χοριακης σου Zirini δηλωνει εγκυμοσυνη.

Εχουμε δει κ χοριακες να ξεκινουν χαμηλα κ να ανεβαινουν. Γιαυτο περιμενε λιγο ακομα.

 

Στην 1η μου εγκυμοσυνη ειχα χοριακη 8.5 ανεβηκε στο 16 μετα 50 νομιζω και μετα ηρθε η αιμοραγια κ η αυτοματη αποβολη.

Ο γιατρος μου ομως ηταν 50-50 αρχικα. Δεν απεκλεισε τιποτα δηλαδη.

 

Θα περιμενουμε κ αυριο νεα σου!

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια και για το κουράγιο που μου δίνετε. Η χοριακή μου βγήκε 0. Τελικά την πρώτη φορά εγώ κατάλαβα λάθος, από την αρχή μηδέν ήταν. δηλαδή πάλι δεν έπιασε καν. Θα πάω από εβδομάδα να το συζητήσω με το γιατρό, να δούμε τι μπορέι να φταίει. Την άλλη φορά το φορτώσαμε στο ωαριάκι, τώρα αυτό αποκλείεται. Η αιμορραγία σίγουρα θα δώσει μια κατεύθυνση για την διάγνωση.

άκουσα πάλι, από γιατρό, ότι έντονοι πόνοι και αιμορραγία μπορεί να οφείλεται σε πολύποδα, που εμποδίζει ετσι την εμφύτευση. Σίγουρα θα είναι κάτι που θα το συζητήσω με τον γιατρό μου. Το μόνο που εύχομαι είναι να βρεθεί η αιτία

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σας λόγια και για το κουράγιο που μου δίνετε. Η χοριακή μου βγήκε 0. Τελικά την πρώτη φορά εγώ κατάλαβα λάθος, από την αρχή μηδέν ήταν. δηλαδή πάλι δεν έπιασε καν. Θα πάω από εβδομάδα να το συζητήσω με το γιατρό, να δούμε τι μπορέι να φταίει. Την άλλη φορά το φορτώσαμε στο ωαριάκι, τώρα αυτό αποκλείεται. Η αιμορραγία σίγουρα θα δώσει μια κατεύθυνση για την διάγνωση.

άκουσα πάλι, από γιατρό, ότι έντονοι πόνοι και αιμορραγία μπορεί να οφείλεται σε πολύποδα, που εμποδίζει ετσι την εμφύτευση. Σίγουρα θα είναι κάτι που θα το συζητήσω με τον γιατρό μου. Το μόνο που εύχομαι είναι να βρεθεί η αιτία

Zirini λυπάμαι πολύ... Κρίμα. Ψάξε να βρεις τι φταίει... Καλή συνέχεια και σε 'σένα και σε ολες μας!:rolleyes:

tt1d6e78
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...