Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμοιβή γιατρού


litsar

Recommended Posts

Είχα ρωτήσει κάποια στιγμή και μου είπε πως τους οδηγεί εκεί η τακτική της εφορίας. Ότι δλδ δεν τους ζητούν καν το μπλοκ των αποδείξεων και ότι παίρνουν απευθείας τα στοιχεία απ' τα μαιευτηρια, οπότε φορολογούνται ανάλογα με τον αριθμό των τοκετών. Κι ότι ακόμα κι αν κάποιος τελικά του την έσκασε του γιατρού και δεν τον πλήρωσε ποτέ (συμβαίνουν και τέτοια...; ), αυτός φορολογείται κανονικά για τον αριθμό που φαίνεται απ' τα λογιστήρια των μαιευτηρίων.

Εξακολουθεί βέβαια να μην είναι σαφές τι σχέση αν εγώ θέλω 3κλινο ή σουίτα...

 

Θέμα εμπιστοσύνης πάντως δεν τίθεται, έχω κάνει και δυο γυναικολογικές επεμβάσεις στο παρελθόν με τον συγκεκριμένο και φάνηκε πάνω απ' όλα άνθρωπος. Έφτασε να πει ότι θα την κάνουμε γιατί δεν πρέπει να αναβληθεί κι αν έχω κι όποτε έχω τον πληρώνω! Δεν ετίθετο θέμα χρημάτων, παρ' όλα αυτά το εκτίμησα. Και τότε με τις αποδείξεις του για όλο το ποσό, κανονικά. Άσε που απ' την αρχή μας είπε πως, αν και θα τον συνέφερε, δεν έχει νόημα να πάμε στο πιο ακριβό μαιευτήριο ή να δώσουμε πολλά λεφτά για δωμάτιο, 3 μέρες είναι και θα περάσουν, καλύτερα να κρατήσουμε τα χρήματα να πάμε ένα ταξίδι να το ευχαριστηθούμε. Δεν στα λέει αυτά ο άλλος όταν σε κοιτάει μόνο στην τσέπη.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα κορίτσια, μου σύστησαν τον γυναικολόγο Δευτερέβο στο Ιασώ. Γέννησε μήπως κάποια πρόσφατα με τον συγκεκριμένο γιατρό? Αν ναι θα ήθελα εντυπώσεις και την αμοιβή του.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα είμαι 13 εβδομάδων και πολύ αγχωμένη πήγα στο ελενα να βρω γιατρό ρώτησα 3 όλοι είχαν φόρτο εργασίας δεν με ανέλαβε κάνεις ξέρετε κάποιον γιατρό να.μην ζητάει χρήματα αλλά να.του δώσω όσα νομίζω σας παρακαλώ βοηθήστε με pleaseeeee

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα είμαι 13 εβδομάδων και πολύ αγχωμένη πήγα στο ελενα να βρω γιατρό ρώτησα 3 όλοι είχαν φόρτο εργασίας δεν με ανέλαβε κάνεις ξέρετε κάποιον γιατρό να.μην ζητάει χρήματα αλλά να.του δώσω όσα νομίζω σας παρακαλώ βοηθήστε με pleaseeeee

 

καλημερα.

ξερω τον Αλεξατο στο ΕΛΕΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

ξερω τον Αλεξατο στο ΕΛΕΝΑ.

 

Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση.μπορείς να μου στείλεις κάποιες πληροφορίες με πμ θα σου ήμουν ευγνώμων :-) κάποια άλλη κοπέλα ξέρει ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναλογα την πολιτικη του γιατρου, αλλα σιγα το εξοδο. Χιλιαρικα δινεις για ολο το πακετο εγκυμοσυνη-γεννα, τα 50-70 ευρω επισκεψη του 9ου θα τσιγγουνευτεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κι από μένα.Ξέρει κάποια κοπέλα αμοιβή γιατρού για τους Δασκαλάκη και Γουμαλάτσο.Είναι στο Αλεξάνδρας.Έχω ακούσει τα καλύτερα αλλά με ενδιαφέρει και το οικονομικό.Επίσης ξέρετε αν εξετάζουν στο νοσοκομείο η πρέπει να τους βρεις στο ιατρείο τους?Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

πολύ χρήσιμη πληροφορία αυτή και ευχαριστώ πολύ που την έγραψες.

οπότε αυτό που έχω να κάνω όταν με το καλό παω 7 μηνών παω απλά και ανοίγω καρτέλα ασθενούς σε ένα απο τα δυο και μετά τα πράγματα θα κυλίσουν μόνα τους.(σε οποιοδήποτε απο τα δυο τύχει και γεννήσω)

 

ευχαριστώ πολύ κορίτσια ..

 

Κορτσάκι αγχωμενο γεια σου. Και εγω γέννησα σε δημοσιο νοσοκομειο αλλα στο ηρακλειο κρητης. Απλα θελω να σου πω τι εκανα εγω.. Απο την αρχη της εγκυμοσύνης βρήκα ένα γιατρο οπου πηγαινα τα απογευματα.. Στα απογευματινα πληρώνουμε (το ποσο ειναι αναλόγως.. δηλαδη εαν ειναι επιμελητης Α παιρνει νομιζω 50 εαν ειναι Β περνει 36 κτ- αυτ.α τα ρωτας όταν παρεις τηλ. για να κλεισεις το ραντεβου-) Ο γιατρος μου λοιπον μου εδωσε αμεσως τα τηλεφωνα του κινητά κ σταθερά για να τον παιρνω οποτε εχω καποιο προβλημα κ επειδη ειχα κ πολλα, πολλες φορες μου ελεγε ελα να παω να τον βρω και στα πρωινα χωρις αμοιβη για να με δει..Να σου πω οτι του ειπα οτι θελω να με ξεγεννήσει αυτός και μου ειπε οκ χωρις να ζητήσει ποτε ουτε ενα ευρώ απο μενα(άσχετα εαν εμεις του καναμε ενα δωρο μετα).. Μου ειχε πει λοιπον οτι οταν με πιασουν πονοι ή σπασουν νερα να τον παρω τηλ ή αλλιως να πήγαινα στο νοσοκομειο (ανεξάρτητα εαν θα εφημέρευε ή οχι) να με εβλεπαν οι μαιες, να εκτιμούσαν την κατασταση και να τον ειδοποιήσουν απο κει! Ετσι κι εκανα, πηγα με ειδαν, μου ειπαν εισαι για γεννα με ρωτησαν ποιοσ ειναι ο γιατρος μου και τον πηραν τηλέφωνο... και ηρθε! Ελπιζω να σε βοήθησα!!! Με το καλο....!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 5 months later...

Καλησπέρα κορίτσια.

Πριν 4 χρόνια γεννησα σε ιδιωτική κλινική. Τωρα που ειμαι παλι εγκυος τα πράγματα ειναι τρομερα στενά.

Αν υποθέσουμε ότι ο γιατρος μου πει 1000 πχ, άλλα 1000 θα θελει κ το μαιευτήριο; Υπάρχουν άλλα εχτρα εξοδ αν δεν θυμάμαι; τωρα ο εοππυ τι κάλυπτει;

Αν απ την άλλη πω οτι γεννω σε δημόσιο τι πληρωνω, τι καλύπτει ο εοππυ; Γιατρο θαβεχω η οποιος κάτσει; Θα γεννησω σε οποιο έχει εφημερια;;;

Αγχωθηκα πολύ

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια.

Πριν 4 χρόνια γεννησα σε ιδιωτική κλινική. Τωρα που ειμαι παλι εγκυος τα πράγματα ειναι τρομερα στενά.

Αν υποθέσουμε ότι ο γιατρος μου πει 1000 πχ, άλλα 1000 θα θελει κ το μαιευτήριο; Υπάρχουν άλλα εχτρα εξοδ αν δεν θυμάμαι; τωρα ο εοππυ τι κάλυπτει;

Αν απ την άλλη πω οτι γεννω σε δημόσιο τι πληρωνω, τι καλύπτει ο εοππυ; Γιατρο θαβεχω η οποιος κάτσει; Θα γεννησω σε οποιο έχει εφημερια;;;

Αγχωθηκα πολύ

Fine εισαι απο θεσσαλονικη; εγω γεννησα παπαγεωργιου πριν 2 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Fine, με το καλό το μωρό σας κ εύχομαι να βρείτε τρόπο! Οι τιμές στα ιδιωτικά είναι πολύ τσουχτερές πλέον, στα γνωστά της Αθήνας, τρίκλινο με ΕΟΠΥΥ και φπα μέσα όλα κοστίζει 1500 έως 1700 χοντρικά με όλα μέσα + 200 περίπου οι εξετάσεις του βρέφους. Η αμοιβή του γιατρού δεν περιλαμβάνεται σ' αυτά.

 

Ρίξε εδώ μια ματιά

 

http://www.genna.gr/maieutiria/

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Fine, με το καλό το μωρό σας κ εύχομαι να βρείτε τρόπο! Οι τιμές στα ιδιωτικά είναι πολύ τσουχτερές πλέον, στα γνωστά της Αθήνας, τρίκλινο με ΕΟΠΥΥ και φπα μέσα όλα κοστίζει 1500 έως 1700 χοντρικά με όλα μέσα + 200 περίπου οι εξετάσεις του βρέφους. Η αμοιβή του γιατρού δεν περιλαμβάνεται σ' αυτά.

 

Ρίξε εδώ μια ματιά

 

http://www.genna.gr/maieutiria/

 

Δηλαδή αυτα τα 1500 ειναι της τσεπης μου;

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα!Εγω θα κανω εξωσωματική οπως έχω πει.Υπαρχει περιπτωση να κάνω και δίδυμα είπε ο γιατρός,πρώτα ο Θεός να πετύχει.Ο γιατρός είναι στο ιασω και το γαία.Γέννησε καμμια πρόσφατα σε αυτά τα δύο?πόσο πήγε το μαλλί?και αν είναι δίδυμα πληρώνεις παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Οι τιμες περνουν συνεχεια την κατρακυλα, προσφατα ο δικος μας γυναικολογος που ξεγεννα μητερα , μας ειπε οτι εαν πεσω και αλλο κατω απο 1200(+η μαια μεσα)... θα πληρωνω και χειρουργειο απο την τσεπη μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Οι τιμες περνουν συνεχεια την κατρακυλα, προσφατα ο δικος μας γυναικολογος που ξεγεννα μητερα , μας ειπε οτι εαν πεσω και αλλο κατω απο 1200(+η μαια μεσα)... θα πληρωνω και χειρουργειο απο την τσεπη μου...

Θα σου ηταν ευκολο να μου πεις ποιο γιατρο εχεις? Είμαι εκτος χωρας μεχρι τον 6ο και εχω πελαγωσει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!

ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΜΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ( ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΡΟΥΧΑ ΣΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ - 5 ΕΤΩΝ ) ΒΡΕΘΗΚΑ ΣΕ ΑΠΕΛΠΙΣΙΑ ΟΤΑΝ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΞΑΝΑ. ΜΕΤΑ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑ ΚΑΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΣΑΣ ΖΗΤΗΣΩ ΒΟΗΘΕΙΑ. ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΟΝΟΜΑΤΑ ΓΙΑΤΡΩΝ ΣΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ:

1. ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΤΟΜΗ - ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΗΔΗ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ...

2. ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΧΡΗΜΑΤΑ

3. ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΡΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...