Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αποβολη 2 τριμηνου για δευτερη φορα.


taptap

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντησεις σας είναι κάτι κ αυτό για μένα .περιδεση μου έκαναν γιατί απ' ότι καταλαβα μαζί με μια ισχυρή αντιβίωση καταφέρουν κ το κρατήσουμε .ομως τη νύχτα αφού είχα κάνει τη περίδεση επαθα αλλεργικό σοκ κ μετά από δέκα λεπτα έσπασαν τα νερά.τωρα δε ξέρω αν επιτρέπεται κ αν είναι σωστό αλλά επειδή πλέον δεν εμπιστεύομαι τους γιατρούς κ φοβάμαι μην την πατήσω πάλι θα σας πω το όνομα του γιατρού Δρακάκης λέγεται. Μήπως κάποια κοπελα έχει ακουσει κάτι γι αυτόν?πήγα σ αυτόν γιατί ασχολητε μετις καθ εξην αποβολές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ταπ ταπ θα συμφωνησω απολυτα με τη μαρκελλα!

να πας οπωσδηποτε σε αιματολογο και να κανεις απο ιστο πειροδου καλλιεργεια να δειτε μηπως το ουρεοπλασμα υπαρχει γιατι πολλες φορες δεν εμφανιζεται .εννοειται οτι και ο συντροφος θα πρεπει να μπει σε αντιβιωση

 

δεν ξερω τον γιατρο αλλα δεν εχω και σχεση με Αθηνα,. παντως στη θεση σου θα εψαχνα να ωρω τον κορυφαιο στις καθεξιν οπως λες και εσυ, αν ειναι αυτος ακομα καλυτερα!

ναι κοιτα η αληθεια ειναι οτι εμενα δεν μου την κανανε τη περιδεση γιατι ειχε γινει χοανη και δεν υπηρχε σημειο για να περιδεθει.ο καθγητης που με ψηλαφισε δε μπορουσε να βρει σημειο...οποτε ενδεχομενως γι αυτο δεν με περιδεσαν...αλλα σιγουρασ την επομενη κυηση θα παε με περιδεση δε το συζητω και να το απαιτησεις απο μικρη εβδομαδα...προχτες πηγα στον καθιερωμενο υπερηχο μετα τη γεννα στο γιατρο και ηταν καθετος οτι (σε περιπτωση που θελω να κανω αλλο παιδι) δε θα μπω σε νεα εγκυμοσυνη αν δεν κανουμε περιδεση...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κ καλή Κυριακή σε όλες! Εννοείται πως οταν μεινω θα κανω περίδεση κ ότι άλλο χρειαστεί κ εσύ καρκινακι αφού στο είπε κ ο γιατρός πρέπει να το κανείς .

Link to comment
Share on other sites

Οι αποβολλες 2ου τριμηνου εχω διαβασει οτι σχετιζονται ισως με θρομβοφιλια ή ανατομικο προβλημα στη μητρα(πχ καρδιοσχημη μητρα )

Δεν διαβασα ολα τα παραπανω μπορει να επαναλαμβανομαι

Καλο θα ηταν να πας σε αιματολογο για εξετασεις θρομβοφιλιας και να κανεις (αν δεν εχεις ηδη κανει ) υστεροσκοπηση για δουν αν υπαρχει θεμα στο σχημα της μητρας

Τι αλλο να πω δεν ξερω..κουραγιο και ευχομαι να τα καταφερεις το συντομοτερο!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

taptap λυπάμαι πολύ για όλη αυτή την περιπέτεια που πέρασες.Φαντάζομαι ότι είναι κάτι πολύ παραπάνω από ψυχοφθόρα.Τον γιατρό που λες δεν τον γνωρίζω,όμως πολύ καλά κάνεις και το ψάχνεις.Να θυμάσαι πάντα πως όποιο πρόβλημα υπάρχει μπορεί να λυθεί.Συνέχισε να προσπαθείς κορίτσι μου και είμαι σίγουρη ότι θα καταφέρεις να κρατήσεις ένα γερό μωράκι στην αγγαλιά σου.Σου εύχομαι δύναμη και κουράγιο!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

κοριτσι γεια σου!!!! θα ηθελα να σου πω οτι και εγω ειχα 2 αποβολες στο 2 τριμηνο μετα απο εξωσωματικη .η μια με το σπερμα του συζυγου και η αλλη με δοτη.θα ηθελα να σου πω οτι αν τελικα θελεις να κανεις παιδι πρεπει να κανεις τρομερη υπομονη και να εχεις θεληση ακομα να ξερεις οτι ολα γινονται για καποιο λογο. εγω εχασα απο 2 φορες διδυμα και την πρωτη ημουν ηδη στον 5 μηνα.φαντασου το ψυχολογικο? χωρις να παθεις κατι θελω να σου πω οτι την πρωτη φορα μου εσπασαν τα νερα στο σπιτι πηρα τον γιατρο και μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και την επομενη μερα που πηγα στο ιατρειο του μου ειπε οτι ολα ειναι μια χαρα και οτι απλα πρεπει να τρωω 5 φορες την εβδομαδα κοκκινο κρεας. φυσικα εγω τον πιστεψα και το αποτελεσμα ηταν 2 μερες μετα να ανοιξει ο τραχηλος και να φυγει το ενα εμβρυο την ωρα που ημουν στην τουαλετα.φωναξα την μητερα μου και το κραταγε ξαπλωσα στο κρεβατι και ειδοπειησαμε τον γιατρο ο οποιος αδιαφορησε....τελικα πηγα στο νοσοκομειο στον γιατρο της αδελφης μου και ευτυχως με εσωσε. δυστηχως οχι κανενα εμβρυο.:cry: η δευτερη ηταν και αυτη επωδυνη αλλα και θεμα ατυχιας.αν θελεις περισσοτερα να μαθεις πεσμου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια

ειμαι καινουργια στη σελιδα και 8ελω και γω να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου:(:( πριν μια βδαομαδα εχασα το κοριτσακι μου το οποιο γενη8ηκε 27η εβδομαδα και μεσα σε μιαμιση μερα το χασαμε λογο εγκεφαλικης αιμοραγιας. δεν 8υμαμαι ποτε να μου μετρησαν τραχηλο η να μου ανεφεραν κατι για αυτο 24 εβδομαδα πηγα στο γιατρο χωρισ να εχς συμπτωματα και μου ειπε οτι ο τραχηλος ειναι 13mm mphka sto ipokrateio kai meta 5 meres teleios anoixtos 27 genhsa.. den mou dwsan oute magnhsio to youtopar otan to balan htan hdh arga eixe arxisei otoketos to mono pou eperna kai krath8hka 3 bdomades htan utrogestan..... δεν ξερω που 8α βρς δυναμη για δευτερη εγκυμοσυνη ουτε τη γινετε σ αυτεσ τησ περιπτςσεισ ... ευχομε ολεσ να ειστε καλα και να παρετε τα μςρακια σασ αγκαλα κοριτσια εχει καμια αναλογη εμπειρια? τη γινετε με τον τραχηλο ? μπορεισ να ολοκληρςσεισ μια εγκυμοσυνη ? φοβαμε μηπως λογο τραχηλου δεν μπορω να ολοκληρωνω μια εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια

ειμαι καινουργια στη σελιδα και 8ελω και γω να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου:(:( πριν μια βδαομαδα εχασα το κοριτσακι μου το οποιο γενη8ηκε 27η εβδομαδα και μεσα σε μιαμιση μερα το χασαμε λογο εγκεφαλικης αιμοραγιας. δεν 8υμαμαι ποτε να μου μετρησαν τραχηλο η να μου ανεφεραν κατι για αυτο 24 εβδομαδα πηγα στο γιατρο χωρισ να εχς συμπτωματα και μου ειπε οτι ο τραχηλος ειναι 13mm mphka sto ipokrateio kai meta 5 meres teleios anoixtos 27 genhsa.. den mou dwsan oute magnhsio to youtopar otan to balan htan hdh arga eixe arxisei otoketos to mono pou eperna kai krath8hka 3 bdomades htan utrogestan..... δεν ξερω που 8α βρς δυναμη για δευτερη εγκυμοσυνη ουτε τη γινετε σ αυτεσ τησ περιπτςσεισ ... ευχομε ολεσ να ειστε καλα και να παρετε τα μςρακια σασ αγκαλα

 

 

εύχομαι ολόψυχα να σαι γερή και δυνατή. Είναι πολύ δύσκολο σε καταλαβαίνω. Εγώ το μαθα πριν μια εβδομάδα ότι το μωρό μου ήταν νεκρό και το κουβαλούσα έτσι σχεδόν ένα μήνα. Χωρίς συμπτώματα. Απολύτως τίποτα. Πρέπει να σταθούμε στα πόδια μας όσο δύσκολο κι αν είναι. Να κοιτάξεις την υγεία σου και όλα θα γίνουν. Έχεις τις σκέψεις μας συντροφιά.

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

εύχομαι ολόψυχα να σαι γερή και δυνατή. Είναι πολύ δύσκολο σε καταλαβαίνω. Εγώ το μαθα πριν μια εβδομάδα ότι το μωρό μου ήταν νεκρό και το κουβαλούσα έτσι σχεδόν ένα μήνα. Χωρίς συμπτώματα. Απολύτως τίποτα. Πρέπει να σταθούμε στα πόδια μας όσο δύσκολο κι αν είναι. Να κοιτάξεις την υγεία σου και όλα θα γίνουν. Έχεις τις σκέψεις μας συντροφιά.[/QUOT

ναι πρεπει να σταθουμε δυνατεσ και να προχωρησουμε σου ευχομε ολοπσυχα να σου πανε ολα καλα απο δω και περα θελει πολυ δυναμη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια σας καταλαβαινω απολυτα γιατι εχασα και εγω το κοριτσακι μου πριν 2 μηνες και 9 μερες.ημουν στιν 21 εβδομαδα και εσπασαν τα νερα και γεννησα φυσιολογικα το κοριτσακι μου νεκρο.τον πονο αυτο τον καταλαβαινει μονο αυτος που το εχει ζησει.πρεπει ολες να σφιξουμε τα δοντια και να προχωρησουμε μπροστα.εγω εκτος απο το αγχος αν θα πανε καλα τα πραγματα εχω αγχος αν θα μεινω εγκυος γιατι το κοριτσακι μου ηταν με εξωσωματικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανούλες με αποβολή στο 2ο τρίμηνο, κάντε υπομονή να περάσει το πρώτο δύσκολο διάστημα που το μυαλό είναι κολλημένο στην απώλεια. Σίγουρα μανούλες θα γίνεται, σίγουρα οι επόμενες εγκυμοσύνες σας δεν θα είναι τόσο χαλαρές όσο η πρώτη. Αλλά έτσι είναι!

Σας μιλάει μία μανούλα που μετά από εξωσωματική έχασε το μωράκι της στον 9ο΄μήνα αλλά τώρα χαίρεται τα αγγελούδια της!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ όταν διαβάζω για απώλειες πολύ χειρότερες από τις δικές μου. Όταν χάνεις μία εγκυμοσύνη 10 εβδομάδων και πονάς, δεν φαντάζεσαι πώς είναι να τη χάσεις σε πιο προχωρημένο στάδιο. Εύχομαι σε όλες σας

( όλες μας :rolleyes: ) να κάνετε παιδιά και να αναρρώσετε από τις απώλειες.

 

Θα ήθελα όμως να απαντήσω σε αυτό:

 

Και που κολλάει η σαλπιγγογραφία;;;;;πρόβλημα σύλληψης είχες;για όνομα...δεν πάμε να με παίξουμε γιατροί,αλλά κάποια πράγματα είναι βασικά βρε παιδάκι μου...

 

Με τη σαλπιγγογραφία φαίνονται και άλλα προβλήματα στις σάλπιγγες, όπως πύον (που φυσικά καταλήγει στη μήτρα και δηλητηριάζει/παρεμποδίζει μία εγκυμοσύνη).

 

Δεν είμαστε γιατροί. :wink: Όπως είπες κι εσύ, μανιταράκι.

 
Link to comment
Share on other sites

alexele λυπαμαι πολυ για αυτο που περασες αλλα χαιρομαι που εχεις στην αγκαλια σου τα αγγελουδια σου.πραγματικα μου δινεις πολυ θαρρος.

δρυαδα μου ειτε χασεις το μωρακι σου στην αρχη,στη μεση η στο τελος η απωλεια ειναι απωλεια για μια μητερα.απλως οσο προχωραει η εγκυμοσυνη το νιωθεις να σε κλωτσαει δενεσαι μαζι του και τα πραγματα ειναι χειροτερα.

θελω να πιστευω πως για ολες μας τα καλυτερα ερχονται!!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσι γεια σου!!!! θα ηθελα να σου πω οτι και εγω ειχα 2 αποβολες στο 2 τριμηνο μετα απο εξωσωματικη .η μια με το σπερμα του συζυγου και η αλλη με δοτη.θα ηθελα να σου πω οτι αν τελικα θελεις να κανεις παιδι πρεπει να κανεις τρομερη υπομονη και να εχεις θεληση ακομα να ξερεις οτι ολα γινονται για καποιο λογο. εγω εχασα απο 2 φορες διδυμα και την πρωτη ημουν ηδη στον 5 μηνα.φαντασου το ψυχολογικο? χωρις να παθεις κατι θελω να σου πω οτι την πρωτη φορα μου εσπασαν τα νερα στο σπιτι πηρα τον γιατρο και μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και την επομενη μερα που πηγα στο ιατρειο του μου ειπε οτι ολα ειναι μια χαρα και οτι απλα πρεπει να τρωω 5 φορες την εβδομαδα κοκκινο κρεας. φυσικα εγω τον πιστεψα και το αποτελεσμα ηταν 2 μερες μετα να ανοιξει ο τραχηλος και να φυγει το ενα εμβρυο την ωρα που ημουν στην τουαλετα.φωναξα την μητερα μου και το κραταγε ξαπλωσα στο κρεβατι και ειδοπειησαμε τον γιατρο ο οποιος αδιαφορησε....τελικα πηγα στο νοσοκομειο στον γιατρο της αδελφης μου και ευτυχως με εσωσε. δυστηχως οχι κανενα εμβρυο.:cry: η δευτερη ηταν και αυτη επωδυνη αλλα και θεμα ατυχιας.αν θελεις περισσοτερα να μαθεις πεσμου.

 

 

 

upame polu pinelaki gia auto pou perases kai se katalabainw euxome suntoma na krathseis sthn agkalia sou gera mwrakia kai na mhn talaipwrh8eis ka8olou.. o giatros polu blakas apodeix8hke

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Κορίτσια γειά σας...Πόνεσα πολύ με αυτά που περάσατε...taptap...πινελακι.....mpak....μου θυμίζουν την δική μου ιστορία.....υπομονή μόνο....Θα σας πω και το δικό μου ιστορικό ...Είμαι 37 ετών 1.61 ύψος 65 κιλά...Το 2002(26 ετων) έφερα στον κόσμο τον γιο μου στην 38 εβδομάδα.(είχα βέβαια συσπάσεις από τον 4 μήνα και έπαιρνα φάρμακα γι αυτό.)Το 2005 μένω πάλι έγκυος καλή εγκυμοσύνη ως προς συσπάσεις απλά στην καλλιέργεια κολπικού που έκανα βρέθηκε μικρόβιο ουρεόπλασμα.Mου είχε δώσει την erithrosyn για αντιβίωση την πήρα όσο μου είπε περίμενα μια εβδομάδα έκανα επαναληπτική καλλιέργεια αλλά ήταν πάλι θετικό....αυτό συνεχίστηκε για άλλες 2 φορές (αντιβίωση καλλιέργεια - αντιβίωση καλλιέργεια) ώσπου ξαφνικά στις 18+7 εβδομάδα που ήμουν 8 Αυγούστου είχα αιμορραγία.....πρόωρος τοκετός....το μωρό (ΚΟΡΙΤΣΙ φυσικά χάθηκε....Η ιστολογική έδειξε αμνιοχοριονίτιδα.Η ψυχολογία μου έπεσε πολύ ο κύκλος μου έγινε πάλι ακατάστατος αλλά στον γιατρό δεν πήγαινα για να τον ξαναρυθμίσουμε.Έκανα βέβαια έλεγχο που μου έγραψε ο γιατρός ανοσολογικό και τον έκανα στο Ελενα...όλα καλά ήταν ...το μόνο που είχε χρειαστεί κάποια στιγμή και αντιπατρικά αντισώματα και χρειάστηκε και έκανα εγώ μια ένεση......Κατά καιρούς έκανα καλλιέργεια κολπικού και ήταν όλα καλά..Πέρναγε ο καιρός και το 2012 είχε αρχίσει να ρυθμίζεται ο κύκλος μου από μόνος του πιο σωστά.Το Μάρτιο του 2013 έμεινα έγκυος όλα καλά ...έμοιαζε ακριβώς με την δεύτερη μου εγκυμοσύνη και ήταν και τον ίδιο ακριβώς χρονικά καιρό(ΚΟΡΙΤΣΙ ΠΑΛΙ)....πήγα σε άλλον γιατρό για την τρίτη εγκυμοσύνη μου του είπα το ιστορικό μου ...να το θεωρήσω μου είπε τυχαίο γεγονός και προχωρήσαμε κανονικά....Λόγω ηλικίας έκανα λήψη τροφοβλάστη σε πιστοποιημένο γιατρό στις 02/07 έδειξαν όλα καλά και λόγω ιστορικού κοίταξε τον τράχηλο μου και την πίεση της μήτρας και μου είπε πως δείχνει πως θα είμαι τελειόμηνη....Το μόνο που επέμενα ήταν να κάνω καλλιέργεια κολπικού για να μου έφευγε από το μυαλό μου....την έκανα στις 24 Ιουλίου (2013) και ήμουν στην 18 εβδομάδα(μου είχε πει ότι την καλλιέργεια να την κάνουμε στο δεύτερο τρίμηνο και όχι στο πρώτο)όλα καλά μέχρι εδώ.....από τότε που την έκανα μέχρι τις 5 Αυγούστου που κατάλαβα λίγα περισσότερα υγρά και τον πήρα τηλ.πήγα με είδε και μου είπε πως το μισό θυλάκιο είναι στον κόλπο και έχω 4 διαστολή(και δεν μπορούσε να καταλάβει τι συνέβει αυτές τις 10 μέρες που είχε να με δει γιατί όταν κάναμε την καλλιέργεια ο τράχηλος μου ήταν καλός) .....εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα από συσπάσεις ή οτιδήποτε άλλο...Του είπα να μπω στο νοσοκομείο(Ελενα που ήταν ο γιατρός)να δούμε αν μπορεί να σωθεί κάτι αλλιώς ότι ήταν να γίνει θα γινόταν.Μου είπε δεν γίνεται να εισαχθώ πως είναι τελειωμένη υπόθεση και να πήγαινα την επόμενη ημέρα για να προκληθεί ο τοκετος..ήμουν 19+2 εβδομάδων....πήγαμε σπίτι και είπαμε να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη...πήγαμε κατευθείαν το απόγευμα μας είπε ο άλλος γιατρός ότι όντως ο σάκος είναι κάτω είναι δύσκολη περίπτωση αλλά υπάρχει ένα 10% μήπως σωθεί...δεν χάσαμε την ευκαιρία έκανα εισαγωγή 05/8 Δευτέρα στο Ιασώ....ενδοφλέβια αντιβίωση..ακινισία... και στις 8 Αυγούστου πάλι(ίδια μέρα με το άλλο) έχανα σταδιακά αρκετά υγρά που σήμαινε πλέον πως χάσαμε την μάχη......έχουμε στείλει πάλι για ιστολογική το έμβρυο αλλά δεν έχουμε πάρει ακόμα τα αποτελέσματα....φοβάμαι πραγματικά μια επόμενη εγκυμοσύνη και πως πρέπει να αντιμετωπιστεί...φιλιά πολλά

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας...Πόνεσα πολύ με αυτά που περάσατε...taptap...πινελακι.....mpak....μου θυμίζουν την δική μου ιστορία.....υπομονή μόνο....Θα σας πω και το δικό μου ιστορικό ...Είμαι 37 ετών 1.61 ύψος 65 κιλά...Το 2002(26 ετων) έφερα στον κόσμο τον γιο μου στην 38 εβδομάδα.(είχα βέβαια συσπάσεις από τον 4 μήνα και έπαιρνα φάρμακα γι αυτό.)Το 2005 μένω πάλι έγκυος καλή εγκυμοσύνη ως προς συσπάσεις απλά στην καλλιέργεια κολπικού που έκανα βρέθηκε μικρόβιο ουρεόπλασμα.Mου είχε δώσει την erithrosyn για αντιβίωση την πήρα όσο μου είπε περίμενα μια εβδομάδα έκανα επαναληπτική καλλιέργεια αλλά ήταν πάλι θετικό....αυτό συνεχίστηκε για άλλες 2 φορές (αντιβίωση καλλιέργεια - αντιβίωση καλλιέργεια) ώσπου ξαφνικά στις 18+7 εβδομάδα που ήμουν 8 Αυγούστου είχα αιμορραγία.....πρόωρος τοκετός....το μωρό (ΚΟΡΙΤΣΙ φυσικά χάθηκε....Η ιστολογική έδειξε αμνιοχοριονίτιδα.Η ψυχολογία μου έπεσε πολύ ο κύκλος μου έγινε πάλι ακατάστατος αλλά στον γιατρό δεν πήγαινα για να τον ξαναρυθμίσουμε.Έκανα βέβαια έλεγχο που μου έγραψε ο γιατρός ανοσολογικό και τον έκανα στο Ελενα...όλα καλά ήταν ...το μόνο που είχε χρειαστεί κάποια στιγμή και αντιπατρικά αντισώματα και χρειάστηκε και έκανα εγώ μια ένεση......Κατά καιρούς έκανα καλλιέργεια κολπικού και ήταν όλα καλά..Πέρναγε ο καιρός και το 2012 είχε αρχίσει να ρυθμίζεται ο κύκλος μου από μόνος του πιο σωστά.Το Μάρτιο του 2013 έμεινα έγκυος όλα καλά ...έμοιαζε ακριβώς με την δεύτερη μου εγκυμοσύνη και ήταν και τον ίδιο ακριβώς χρονικά καιρό(ΚΟΡΙΤΣΙ ΠΑΛΙ)....πήγα σε άλλον γιατρό για την τρίτη εγκυμοσύνη μου του είπα το ιστορικό μου ...να το θεωρήσω μου είπε τυχαίο γεγονός και προχωρήσαμε κανονικά....Λόγω ηλικίας έκανα λήψη τροφοβλάστη σε πιστοποιημένο γιατρό στις 02/07 έδειξαν όλα καλά και λόγω ιστορικού κοίταξε τον τράχηλο μου και την πίεση της μήτρας και μου είπε πως δείχνει πως θα είμαι τελειόμηνη....Το μόνο που επέμενα ήταν να κάνω καλλιέργεια κολπικού για να μου έφευγε από το μυαλό μου....την έκανα στις 24 Ιουλίου (2013) και ήμουν στην 18 εβδομάδα(μου είχε πει ότι την καλλιέργεια να την κάνουμε στο δεύτερο τρίμηνο και όχι στο πρώτο)όλα καλά μέχρι εδώ.....από τότε που την έκανα μέχρι τις 5 Αυγούστου που κατάλαβα λίγα περισσότερα υγρά και τον πήρα τηλ.πήγα με είδε και μου είπε πως το μισό θυλάκιο είναι στον κόλπο και έχω 4 διαστολή(και δεν μπορούσε να καταλάβει τι συνέβει αυτές τις 10 μέρες που είχε να με δει γιατί όταν κάναμε την καλλιέργεια ο τράχηλος μου ήταν καλός) .....εγώ δεν καταλάβαινα τίποτα από συσπάσεις ή οτιδήποτε άλλο...Του είπα να μπω στο νοσοκομείο(Ελενα που ήταν ο γιατρός)να δούμε αν μπορεί να σωθεί κάτι αλλιώς ότι ήταν να γίνει θα γινόταν.Μου είπε δεν γίνεται να εισαχθώ πως είναι τελειωμένη υπόθεση και να πήγαινα την επόμενη ημέρα για να προκληθεί ο τοκετος..ήμουν 19+2 εβδομάδων....πήγαμε σπίτι και είπαμε να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη...πήγαμε κατευθείαν το απόγευμα μας είπε ο άλλος γιατρός ότι όντως ο σάκος είναι κάτω είναι δύσκολη περίπτωση αλλά υπάρχει ένα 10% μήπως σωθεί...δεν χάσαμε την ευκαιρία έκανα εισαγωγή 05/8 Δευτέρα στο Ιασώ....ενδοφλέβια αντιβίωση..ακινισία... και στις 8 Αυγούστου πάλι(ίδια μέρα με το άλλο) έχανα σταδιακά αρκετά υγρά που σήμαινε πλέον πως χάσαμε την μάχη......έχουμε στείλει πάλι για ιστολογική το έμβρυο αλλά δεν έχουμε πάρει ακόμα τα αποτελέσματα....φοβάμαι πραγματικά μια επόμενη εγκυμοσύνη και πως πρέπει να αντιμετωπιστεί...φιλιά πολλά

 

 

marilou lupame gia auto pou epa8es kai eidika gia deuterh fora.... th prwth an katalaba eu8unotan to oureoplasma alla th deuterh ti eftaige ?? o traxhlos ?? mhpws eprpe na ginei peridesh? th sou eipe o giatros???

Link to comment
Share on other sites

marilou lupame gia auto pou epa8es kai eidika gia deuterh fora.... th prwth an katalaba eu8unotan to oureoplasma alla th deuterh ti eftaige ?? o traxhlos ?? mhpws eprpe na ginei peridesh? th sou eipe o giatros???

 

Καλημέρα mpak.....μικρόβιο πάλι .....ορισμένες φορές μου είπε ο δεύτερος γιατρός ότι δεν ανιχνεύονται στους εργαστηριακούς ελέγχους.....αν είχα κάνει περίδεση έχοντας μικρόβιο είναι χειρότερα τα πράγματα.....ο τράχηλος μου ήταν εντάξει αποκλείεται μέσα σε τόσες λίγες μέρες να έκανε αυτή την ζημιά.....περιμένουμε και την ιστολογική να δούμε τι θα δείξει...ακόμα σκέψου που είχα πάρει τόση αντιβίωση και πήγα προχτές να με δει ο τράχηλος μου έχει φλεγμονή και ξανάρχισα αντιβίωση.....λυπάμαι πολύ για την δική σου περίπτωση...πως είσαι????

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα mpak.....μικρόβιο πάλι .....ορισμένες φορές μου είπε ο δεύτερος γιατρός ότι δεν ανιχνεύονται στους εργαστηριακούς ελέγχους.....αν είχα κάνει περίδεση έχοντας μικρόβιο είναι χειρότερα τα πράγματα.....ο τράχηλος μου ήταν εντάξει αποκλείεται μέσα σε τόσες λίγες μέρες να έκανε αυτή την ζημιά.....περιμένουμε και την ιστολογική να δούμε τι θα δείξει...ακόμα σκέψου που είχα πάρει τόση αντιβίωση και πήγα προχτές να με δει ο τράχηλος μου έχει φλεγμονή και ξανάρχισα αντιβίωση.....λυπάμαι πολύ για την δική σου περίπτωση...πως είσαι????

 

 

pws na eimai ,,, esu jereis pws einai siga siga 8a arxisw kai gw prospa8eies gia mia nea egkumosun dustuxws oti egine egine kai den allazei prospa8w na ta blepw pio psuxra gia na mhn saltarw alla mia me pernei apo katw kai mia anebenw .dld mporei na htan ena mikrobio pou den mporousan na broun ??

enhmerwse mas gia thn istiologikh kai oti mporw na boh8hsw an 8es steile pm edw se katalabenoume oles

se filw

Link to comment
Share on other sites

pws na eimai ,,, esu jereis pws einai siga siga 8a arxisw kai gw prospa8eies gia mia nea egkumosun dustuxws oti egine egine kai den allazei prospa8w na ta blepw pio psuxra gia na mhn saltarw alla mia me pernei apo katw kai mia anebenw .dld mporei na htan ena mikrobio pou den mporousan na broun ??

enhmerwse mas gia thn istiologikh kai oti mporw na boh8hsw an 8es steile pm edw se katalabenoume oles

se filw

 

Καλημέρα mpak .....το όνομα μου είναι Μαρία....κουράγιο γλυκιά μου...όλα θέλουν τον χρόνο τους...και εγώ μια είμαι καλά μια χάλια, κλαίω στα ξαφνικά ακούγοντας ένα τραγούδι ή απλά εκεί που κάθομαι μου έρχονται όλα στο μυαλό από την αρχή όταν μάθαμε ότι είμαι έγκυος μέχρι την κατάληξη που είχαμε....έτσι μου είπε ο γιατρός ότι μπορεί να μην ανιχνεύθηκε(την καλλιέργεια την έκανα στο Έλενα να μην βγήκε σωστή ?)....δεν ξέρω και εγώ τι να πω πάντως όπως σου είπα παίρνω πάλι αντιβίωση γιατί ο τράχηλος μου εξακολουθεί να είναι κόκκινος(έχει φλεγμονή)Τώρα περιμένω τα αποτελέσματα από το PAPtest και μόλις τελειώσω την αντιβίωση θα ξαναπάω να με δει και έχοντας πάρει και την ιστολογική να δούμε πως θα προχωρήσουμε στην συνέχεια...εσείς κάνατε ιστολογική στο έμβρυο ή δεν χρειάστηκε?έκανες κάποια εξέταση παραπάνω?και εμένα και στις δυο περιπτώσεις κοριτσάκια ήταν....φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα mpak .....το όνομα μου είναι Μαρία....κουράγιο γλυκιά μου...όλα θέλουν τον χρόνο τους...και εγώ μια είμαι καλά μια χάλια, κλαίω στα ξαφνικά ακούγοντας ένα τραγούδι ή απλά εκεί που κάθομαι μου έρχονται όλα στο μυαλό από την αρχή όταν μάθαμε ότι είμαι έγκυος μέχρι την κατάληξη που είχαμε....έτσι μου είπε ο γιατρός ότι μπορεί να μην ανιχνεύθηκε(την καλλιέργεια την έκανα στο Έλενα να μην βγήκε σωστή ?)....δεν ξέρω και εγώ τι να πω πάντως όπως σου είπα παίρνω πάλι αντιβίωση γιατί ο τράχηλος μου εξακολουθεί να είναι κόκκινος(έχει φλεγμονή)Τώρα περιμένω τα αποτελέσματα από το PAPtest και μόλις τελειώσω την αντιβίωση θα ξαναπάω να με δει και έχοντας πάρει και την ιστολογική να δούμε πως θα προχωρήσουμε στην συνέχεια...εσείς κάνατε ιστολογική στο έμβρυο ή δεν χρειάστηκε?έκανες κάποια εξέταση παραπάνω?και εμένα και στις δυο περιπτώσεις κοριτσάκια ήταν....φιλιά

 

geia sou maria

emeis den kaname istiologikh sto embruo nomizw den xreiazotan ejallou genh8hke zwntano alla logo prowrothtas parousiase anapneustikh dusxereia kai egkwfalikh aimoragia 3ou ba8mou auta mas eipan pws htan logo [prowrothtas...... egw otan eidame oti o traxhlos exei anoijei se xoanh htan arga na kanw peridesh sto nosokomeio mou kanan kalliergeia kai brhkan kolpitida ..twra eimaste sth fash pou o enas giatros leei oti egine apo th kolpitida kai o allos leei pws einai aneparkeia traxhlou katalabeneis oti mas exoun trelanei .........

Link to comment
Share on other sites

geia sou maria

emeis den kaname istiologikh sto embruo nomizw den xreiazotan ejallou genh8hke zwntano alla logo prowrothtas parousiase anapneustikh dusxereia kai egkwfalikh aimoragia 3ou ba8mou auta mas eipan pws htan logo [prowrothtas...... egw otan eidame oti o traxhlos exei anoijei se xoanh htan arga na kanw peridesh sto nosokomeio mou kanan kalliergeia kai brhkan kolpitida ..twra eimaste sth fash pou o enas giatros leei oti egine apo th kolpitida kai o allos leei pws einai aneparkeia traxhlou katalabeneis oti mas exoun trelanei .........

 

Όταν έκανες την αυχενική διαφάνεια κοίταξε καθόλου τον τράχηλο σου???εμένα ναι με είδε κολπικά ο γιατρός που πήγα να την κάνω(πιστοποιημένος )και μου είχε πει πως ο τράχηλος μου είναι εντάξει και σύμφωνα με τις στατιστικές θα είμαι τελειόμηνη...οπότε μάλλον δεν φταίει σε εμένα ο τράχηλος ....??τώρα έχεις ξανακάνει καλλιέργεια κολπικού?

Link to comment
Share on other sites

Όταν έκανες την αυχενική διαφάνεια κοίταξε καθόλου τον τράχηλο σου???εμένα ναι με είδε κολπικά ο γιατρός που πήγα να την κάνω(πιστοποιημένος )και μου είχε πει πως ο τράχηλος μου είναι εντάξει και σύμφωνα με τις στατιστικές θα είμαι τελειόμηνη...οπότε μάλλον δεν φταίει σε εμένα ο τράχηλος ....??τώρα έχεις ξανακάνει καλλιέργεια κολπικού?

 

otraxhlos htan kalos sthn arxh

alla h htan malakos kai anoije h htan mikrobio kai ton anoije twra o ka8enas leei ta dika tou oxi twra 8a kanw kaliergeia jana na se rwthsw auta sto test pap fenonte?? to test pap mou htan kalo pantws

Link to comment
Share on other sites

otraxhlos htan kalos sthn arxh

alla h htan malakos kai anoije h htan mikrobio kai ton anoije twra o ka8enas leei ta dika tou oxi twra 8a kanw kaliergeia jana na se rwthsw auta sto test pap fenonte?? to test pap mou htan kalo pantws

 

Καλησπέρα mpak....." Η δοκιμή Papanicolau (ονομάζεται επίσης τεστ Παπανικολάου, τεστ Παπανικολάου, τραχηλικό επίχρισμα, ή τεστ Παπανικολάου) είναι ένα τεστ ανίχνευσης που χρησιμοποιείται στη γυναικολογία να ανιχνεύσει προκαρκινικές και κακοήθεις (καρκινική) διεργασίες στο ectocervix. Σημαντικές αλλαγές μπορούν να αντιμετωπιστούν, αποτρέποντας έτσι τον καρκίνο του τραχήλου."......οπότε πρέπει να κάνεις και καλλιέργεια κολπικού για τα μικρόβια.....όλα είναι τόσο μπερδεμένα.....απλά από ότι έχω καταλάβει όλα αυτά τα μικρόβια υποτροπιάζουν όταν το ph του κόλπου διαταραχτεί...πρέπει με κρέμες να διατηρούμε την ισορροπία σταθερή...και αυτό θα κάνω μόλις τελειώσω με την αντιβίωση. Σε επόμενη εγκυμοσύνη πρέπει σε πολύ τακτικά διαστήματα να το ελέγχουμε αυτό (με καλλιέργειες που θα μας κάνει ο γιατρός μας)όπως και τον τράχηλο (με κολπικό υπέρηχο) συν προληπτικά αντιβίωση.....θα δούμε τι να πω.....για την ώρα μου έγραψε και το μικρό πακέτο για θρομβοφιλία και είναι να τις κάνω...πολλά μέτωπα ανοιχτά.....σε φιλώ.....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...
otraxhlos htan kalos sthn arxh

alla h htan malakos kai anoije h htan mikrobio kai ton anoije twra o ka8enas leei ta dika tou oxi twra 8a kanw kaliergeia jana na se rwthsw auta sto test pap fenonte?? to test pap mou htan kalo pantws

 

Υπάρχει δηλαδή η πιθανότητα να το πάθεις απο μικροβιο;πρόσφατα είχα αποβολη ,εκανα διαστολη χωρίς να εχω ανεπάρκεια τραχηλου,,,μ ειπε ο γιατρός οτι μαλλον οφείλεται σε μικροβιο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...