Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιευτική υστερεκτομή


luminosa

Recommended Posts

Τράβηξες λαχείο κορίτσι μου...αυτό το συμπέρασμα ποιος το έβγαλε; είχες συμφύσεις στην μήτρα; το πρώτο παιδάκι πώς το είχες γεννήσει;με καισαρική;

 

Λαχείο, όπως το λες. Και οι δύο τοκετοί μου ήταν φυσιολογικοί, δεν είχα συμφήσεις, ούτε πότε έκανα κάποια επέμβαση στη μήτρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


luminosa, εκπλήσσομαι, τι είναι αυτό δεν το έχω ξανακούσει... Μπορείς μήπως να το εξηγήσεις; Δηλαδή η διάγνωση λέει ότι αυτό ήταν κατά πάσα πιθανότητα και όχι σίγουρα;

 

Ούτε κι εγώ το είχα ξανακούσει, τώρα με όλο αυτό που με βρήκε, το ψάξιμο και το διάβασμα που έχω ρίξει, σε λίγο καιρό θα παίρνω άνετα ειδικότητα γυναικολογίας.. Η ιστολογική τα γράφει με εντελώς ιατρικούς όρους, εγώ επισκέφτηκα δύο έμπειρους γιατρούς και μου εξήγησαν. Με λίγα λόγια ένα μέρος του πλακούντα (μπορεί να είναι και πάρα πολύ μικρό) διεισδύει και μέσα στο τοίχωμα της μήτρας και δεν μπορεί να βγει με τη γέννα. Βέβαια ο γιατρός πάντα εξετάζει εάν βγήκε ολόκληρος ο πλακούντας μην τυχόν μείνει κάποιο κομμάτι μέσα στη μήτρα. Στην περίπτωση που διεισδύσει όμως, όπως σε εμένα, δεν ξέρω αν φαίνεται. Και επίσης δεν ξέρω εάν μπορούσε να φανεί και υπερηχογραφικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα....

Έχω ακούσει για διεισδυτικό πλακούντα πάνω σε τομή καισαρικής τομής, οκ, αλλά τούτο το δικό σου ομολογώ πρώτη φορά το ακούω....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Στα 27 μου εκανα ολική υστερεκτομη μετα τη γεννα λογω ακατασχετης αιμορραγιας.εφτασα ενα βημα πριν το θανατο γιατι ούτε νερα την υστερεκτομη σταματουσε το αιμα. Βαζοντας μου γαζες μεσα  εντελει σταματησε.περασα τεραστια ταλαιπωρια αλλα ευτυχώς το μωρο  ηταν υγειεστατο. Σημερα μετα αππ 5 χρονια ειμαι μια χαρα και καμαρωνω το γιοκα μου που εχει γινει ολοκληρο παλικαρακι. Μισή γυναικα δεν ενιωσα ποτε. Ισα ισα νιωιω πολυ περιφανη που τα καταφερα και τον εφερα στο κοσμο και ειμαι εδω να τον καμαρωνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
On 12/1/2018 at 12:09 ΜΜ, Euaggelia32 είπε:

Στα 27 μου εκανα ολική υστερεκτομη μετα τη γεννα λογω ακατασχετης αιμορραγιας.εφτασα ενα βημα πριν το θανατο γιατι ούτε νερα την υστερεκτομη σταματουσε το αιμα. Βαζοντας μου γαζες μεσα  εντελει σταματησε.περασα τεραστια ταλαιπωρια αλλα ευτυχώς το μωρο  ηταν υγειεστατο. Σημερα μετα αππ 5 χρονια ειμαι μια χαρα και καμαρωνω το γιοκα μου που εχει γινει ολοκληρο παλικαρακι. Μισή γυναικα δεν ενιωσα ποτε. Ισα ισα νιωιω πολυ περιφανη που τα καταφερα και τον εφερα στο κοσμο και ειμαι εδω να τον καμαρωνω.

Ευαγγελία μου καλησπέρα. Είμαι 29 χρονών.Πριν 3,5 μήνες γέννησα το δευτερο παιδι μου.Δυστυχώς λόγο επιπωματικού πλακούντα (και στριφτός)  κατα την καισαρική λόγο ακατάσχετης αιμορραγίας έκανα ολική υστερεκτομή. Εκτός των ωοθηκών.Χρειάστηκαν 2 χειρουργεία εκτός της καισαρικης για να σταματήσει η αιμορραγία.Και εννοείτε οι σακούλες αίματος με κράτησαν στη ζωή οι οποίες ήταν γύρω στις 30.

Αφού κατάφερα να ζήσω, παλεύω πλέων με τις σκέψεις και τις αγωνίες μου για το μέλλων. Ευτυχώς το μωράκι μου είναι καλά και αυτο μου δίνει δύναμη, αλλά δεν μπορώ να θηλάζω αποκλειστικά καθως ολο οτι εγινε νιωθω οτι επιρεαζει τον οργανισμό μου.ποια είναι η εμπειρία σου πανω σε αυτο? μπράβο σου για το σθένος και την δύναμη που έχεις, εμένα με θλίβει το γεγονός όταν το σκέφτομαι.  sorry για το μεγάλο κείμενο, αλλά πιστεύω κοπέλες με ανάλογες εμπειρίες καταλαβαίνουν τις ανησυχίες μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ledi29 είπε:

Ευαγγελία μου καλησπέρα. Είμαι 29 χρονών.Πριν 3,5 μήνες γέννησα το δευτερο παιδι μου.Δυστυχώς λόγο επιπωματικού πλακούντα (και στριφτός)  κατα την καισαρική λόγο ακατάσχετης αιμορραγίας έκανα ολική υστερεκτομή. Εκτός των ωοθηκών.Χρειάστηκαν 2 χειρουργεία εκτός της καισαρικης για να σταματήσει η αιμορραγία.Και εννοείτε οι σακούλες αίματος με κράτησαν στη ζωή οι οποίες ήταν γύρω στις 30.

Αφού κατάφερα να ζήσω, παλεύω πλέων με τις σκέψεις και τις αγωνίες μου για το μέλλων. Ευτυχώς το μωράκι μου είναι καλά και αυτο μου δίνει δύναμη, αλλά δεν μπορώ να θηλάζω αποκλειστικά καθως ολο οτι εγινε νιωθω οτι επιρεαζει τον οργανισμό μου.ποια είναι η εμπειρία σου πανω σε αυτο? μπράβο σου για το σθένος και την δύναμη που έχεις, εμένα με θλίβει το γεγονός όταν το σκέφτομαι.  sorry για το μεγάλο κείμενο, αλλά πιστεύω κοπέλες με ανάλογες εμπειρίες καταλαβαίνουν τις ανησυχίες μου

Κορίτσια δεν έχω παρόμοια εμπειρία, θέλω μόνο να σας πω ότι είστε πολύ δυνατές που καταφέρατε να φέρετε στον κόσμο τα παιδάκια σας με τόση ταλαιπωρία και είστε τώρα γερές και δυνατές!

Μην σκέφτεστε τίποτα! @ledi29 το μόνο που μετράει είναι ότι είσαι ΕΔΩ για το μωρό σου! Είναι νωρίς ακόμη και είναι λογικό να σε βασανίζουν ερωτήματα και σκέψεις, όμως πραγματικά δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα! Απόλαυσε τα παιδάκια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ anath για την υποστήριξη σου πολύ γλυκό εκ μέρους σου. Πράγματι οι γυναίκες είμαστε πολύ δυνατές,όμως χρειαζόμαστε να μοιραζόμαστε τις εμπειρίες μας, αυτο μας κάνει ακόμα ποιό δυνατές. Προσπαθώ να εντοπίσω κάποιο (οργανισμό-ομάδα) υποστηρίξεις αυτών των γυναικών  στο ίντερνετ.Υπάρχει το hope for accreta στο USA. Αν γνωρίζετε κάτι αντιστοίχως στην Ελλάδα παρακαλώ ενημερώστε. 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σας! Πριν περίπου ένα μήνα γέννησα το τέταρτο παιδάκι μου, αλλά λόγω διεισδυτικού πλακούντα έγινε αφαίρεση μήτρας και μιας ωοθήκης. Κόντεψα να πεθάνω, χρειάστηκα 7 μπουκάλες αίμα και ευτυχώς είχα μια εξαιρετική ομάδα γιατρών μαζί με τον γιατρό μου και σώθηκα...βασικά με έσωσε!!!! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα που έχει κάνει υστερεκτομή μπορεί να μου πει πως νοιώθει όταν είναι να έρθει η περίοδος. Περίοδος δεν θα έρχεται πλέον, αλλά επειδή έχω τη μια ωοθήκη λογικά το φούντωμα και όλα τα συμπτώματα που είχαμε πριν έρθει η περίοδος δεν παύουν να υπάρχουν, έτσι; ή όχι; Ειλικρινά δεν με πειράζει καθόλου που έχασα τη μήτρα και την ωοθήκη, στα παιδιά μου ήθελα να γυρίσω! Απλά αναρωτιέμαι πως θα είναι το διάστημα που υποτίθεται θα ερχόταν η περίοδος.

Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα.πηρα το θάρρος να γράψω γιατί βρίσκομαι σε παρόμοια κατάσταση με τη δικη σου. Βρίσκομαι στο. 5ο μήνα δίδυμης κύησης κ έχω διαγνωστεί με διεισδυτικό πλακούντα. Δυστυχώς η αφαίρεση μήτρας είναι μονόδρομος κ εφόσον όλα πάνε καλά. Ήθελα να σε ρωτήσω για τις επιπτώσεις από την εμμηνόπαυση. Είμαι πάρα πολύ στεναχωρημένη κ οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν χρήσιμη.σας ευχαριστώ πολύ 

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα και απο μένα. Πριν 1.5 μήνα έχασα το μωράκι μου στον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης και μου αφαίρεσαν τη μήτρα λόγω ακατάσχετης αιμοραγίας. Ο ιστολογικός δεν έδειξε διαισθητικό πλακούντα ή κάτι που να δικαιολογεί αυτό που συναίβει. Ειμαι πολυ στεναχωρημένη, ήταν διπλή η απώλεια. Ευτυχώς έχω ήδη ενα παιδάκι και προσπαθώ να πέρνω δύναμη απ αυτό.

Θα ήθελα και έγω να ρώτησω τις κοπέλες που υποβληθήκατε σε υστερεκτομή, νιώθετε τα συπτώματα της περιόδου;  

Ο γιατρός μου είχε πει οτι λόγω διατήρησης των ωοθηκών, τα συπτώματα θα υπάρχουν. Ωστοόσο, πριν μια βδομάδα, απλά ένιωσα μόνο για μια μέρα πονο στο στήθος και στην κοιλιά και αυτό ήταν όλο. Δεν κράτησε δηλ πχ 5 μέρες όπως όταν είχα περίοδο και έχω πολλά ερωτήματα ως προς το αν είναι φυσιολογικό. Εσείς πως το βιώνετε αυτό;  Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...