Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποβολή β τριμήνου


Recommended Posts

Κοριτσια μου γλυκά δεν υπάρχουν λόγια να σας πω κ να γαληνεψει η ψυχουλα σας... Οι πρώτες μέρες είναι πολυ πολυ δύσκολες.. Καντε κουράγιο κ υπομονή! Να κανετε πράγματα για να ξεχνιεστε!! Κ μονες σας κ μαζι με τους άντρες σας!

Η δικιά μου ιστορία εχει μια παλινδρομη στην 9η βδομάδα το Φεβρουαριο.. Οι γιατροί το θεωρησαν τυχαίο γεγονος.. Επειτα απο αυτό εμαθα οτι ο αδερφος της μαμας μου εχει θρομβοφιλια.. Ετσι εκανα εξετάσεις οι οποιες εδειξαν ενα δυνατο γονιδιο θρομβοφιλιας κ απο τους δυο γονείς.. κ εναν δεικτη ανεβασμενο.. ο συνδυασμός τους δείχνει αυτοανοσο.. Ολα αυτα τα ανακάλυψα τον Ιούνιο.. μεγάλο σοκ.. Πηγα σε Ρευματολογο κ μου ζητησε επαναληψη καποιων εξετασεων για να επιβεβαιωσουμε τον δείκτη.. 3 φορες συνολικά.. Επίσης μου εγραψε εξετάσεις θυροειδη, triplex αγγειων κατω ακρων κ υπερηχογραφημα κατω κοιλιάς.. Εννοείται τις εκανα.. 2η φορα ανεβασμενος ο δείκτης.. γι'αυτό η Ρευματολογος μου εδωσε Σαλοσπίρ.. Επισης ανακάλυψα οτι εχω 3 οζους στον θυροειδη.. Ο ενδοκρινολογος μου συστησε να μην προσπαθησουμε για παιδί αν δεν τον ρυθμίσουμε κ να χαμηλωσουμε λιγο την TSH ( αν κ είναι φυσιολογικη) κ να κανω παρακεντιση σ'εναν απο τους οζους..Βέβαια αν μου επιτρεψει η Αιματολογος.. Την Δευτέρα θα παω σε μια Αιματολογο στην Θεσσαλονίκη που εξειδικευεται στο αυτοανοσο που μαλλον εχω.. το ραντεβού το εκλεισα πριν 1,5 μηνα..

Αυτή είναι η δική μου ιστορία.. εύχομαι να βοηθήσει.. Κουραγιο!! Ο χρόνος είναι ο καλύτερος γιατρός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω χάσει δύο μωράκια στο β τριμηνο. Το πρώτο από λοίμωξη ενδοαμνιακή και το δεύτερο από ατυχημα στον ομφάλιο λώρο. Και τα δυο στον 5ο μηνα. Ειμαι σε διαδικασία σοβαρών καλλιεργειών για τυχον ανιχνευση μικροβίων πρωτού μπω στη διαδικασία ξανά. Ειμαι 39 και οπως καταλαβαίνετε με πιέζει και ο χρόνος...Το μόνο πραγμα που με κρατάει στα πόδια μου ειναι η ελπίδα πως ολα θα πάνε καλά την ερχομενη φορά. Αλλιώς δεν θα είχα σηκωθεί απο τις απανωτές ατυχίες....

Link to comment
Share on other sites

Εχω χάσει δύο μωράκια στο β τριμηνο. Το πρώτο από λοίμωξη ενδοαμνιακή και το δεύτερο από ατυχημα στον ομφάλιο λώρο. Και τα δυο στον 5ο μηνα. Ειμαι σε διαδικασία σοβαρών καλλιεργειών για τυχον ανιχνευση μικροβίων πρωτού μπω στη διαδικασία ξανά. Ειμαι 39 και οπως καταλαβαίνετε με πιέζει και ο χρόνος...Το μόνο πραγμα που με κρατάει στα πόδια μου ειναι η ελπίδα πως ολα θα πάνε καλά την ερχομενη φορά. Αλλιώς δεν θα είχα σηκωθεί απο τις απανωτές ατυχίες....

 

Να έχεις πίστη γλυκιά μου!! Όλα θα πάνε καλά!! Την Μενεγάκη δεν την βλεπεις; στα 45 το 4ο.. Σου εύχομαι κ εσυ να έχεις 2 μέχρι τότε!!

Εξετάσεις θρομβοφιλιας έκανες; Γιατί οι γιατροί μετα την παλινδρομη μου ειπαν οτι μονο αν ημουν πανω απο 35 θα μ'εστελναν απευθείας.. Βέβαια κοστίζουν αλλα άξιζει.. Η Αιματολογος μου ειχε πει οτι πολλες απο τις αποβολές 2ου κ 3ου τριμηνου σχετίζονται με θρομβοφιλια... Εύχομαι οτι καλύτερο για σένα! Αν χρειαστείς οτιδήποτε είμαι στην διάθεσή σου!

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις πίστη γλυκιά μου!! Όλα θα πάνε καλά!! Την Μενεγάκη δεν την βλεπεις; στα 45 το 4ο.. Σου εύχομαι κ εσυ να έχεις 2 μέχρι τότε!!

Εξετάσεις θρομβοφιλιας έκανες; Γιατί οι γιατροί μετα την παλινδρομη μου ειπαν οτι μονο αν ημουν πανω απο 35 θα μ'εστελναν απευθείας.. Βέβαια κοστίζουν αλλα άξιζει.. Η Αιματολογος μου ειχε πει οτι πολλες απο τις αποβολές 2ου κ 3ου τριμηνου σχετίζονται με θρομβοφιλια... Εύχομαι οτι καλύτερο για σένα! Αν χρειαστείς οτιδήποτε είμαι στην διάθεσή σου!

 

Σε ευχαριστώ για τα ζεστά λόγια. Ναι, με παρακολούθηση γνωστης αιματολόγου απο μεγαλο μαιευτηριο της Αθηνας, έκανα ενέσεις ηπαρίνης και στα δυο μωρά. Οι αποβολές θεωρηθηκαν άσχετες με θρομβοφιλία...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα σας!

 

Ειναι πολύ δυσκολο ολο αυτο. Το ξερουμε πολυ καλα ολες εμεις που το εχουμε περασει. Εμενα ακομα και τωρα, μετα απο τοσο καιρο, με πιανει το παραπονο... αλλα οπως βλεπω ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος. Οχι οτι δεν πονας, οχι ο δεν τα σκεφτεσαι, παιδια μας ηταν, ειναι και θα ειναι απλά μαλλον αναγκάζεσαι να προχωρησεις. Ειναι σαν ξεριζομος ολο αυτο.

 

maria-ta κοριτσι μου, μια αγκαλια απο μενα. κλαψε, κλαψε και βγαλτο απο μεσα σου. Ειναι απιστευτα δυσαρεστω ολο αυτο που σου συνεβει. εγω εκανα το λαθος και το επαιζα δυνατη στην αρχη... ξεσπαώ τωρα μετα απο τοσο καιρο. Καλιο αργα παρα ποτε ομως..

Σκεφτομαι σιγα σιγα να ξεκινησουμε προσπαθειες.. ισως να τα καταφερουμε αυτη την φορα..θα δειξει ομως..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστώ για τα ζεστά λόγια. Ναι, με παρακολούθηση γνωστης αιματολόγου απο μεγαλο μαιευτηριο της Αθηνας, έκανα ενέσεις ηπαρίνης και στα δυο μωρά. Οι αποβολές θεωρηθηκαν άσχετες με θρομβοφιλία...

 

Να η εξαιρετική απόδειξη για όσα προσπαθώ να εξηγήσω- και που ήδη γνωρίζουν όσες κοπέλες έχουν διαβάσει παλιότερες δημοσιεύσεις μου: Σε γυναίκες που δεν έχουν αποδεδειγμένη θρομβοφιλία, το αποτέλεσμα της κύησης θα είναι ακριβώς το ίδιο με ή χωρίς ενέσεις.

Στη δική σας μάλιστα περίπτωση, απορώ γιατί πήρατε ενέσεις και στη δεύτερη κύηση, ενώ η πρώτη αποβολή ξεκάθαρα δεν οφειλόταν στη θρομβοφιλία...

 

Δε θα κουραστώ να επισημαίνω ότι η θρομβοφιλία είναι ένα πολύ μικρό αίτιο αποβολών και ότι ελάχιστες γυναίκες στην πραγματικότητα αντιμετωπίζουν προβλήματα στην κύησή τους που να οφείλονται στη θρομβοφιλία.

Πολλές μελέτες το έχουν πλέον αποδείξει και όλες οι οδηγίες παγκοσμίως (από Αμερική, Αγγλία, Καναδά, Αυστραλία, Ν. Αφρική κλπ κλπ) συμφωνούν ότι η "προληπτική" αγωγή με ηπαρίνη δεν έχει νόημα να γίνεται.

 

Επιπλέον, είναι πολύ σημαντικό το τι ορίζουμε ως θρομβοφιλία. Οι μόνες μεταλλάξεις που έχουν ενοχοποιηθεί (και αυτές όχι πολύ πειστικά) με επιπλοκές κύησης είναι ο παράγοντας Leiden, η μετάλλαξη της Προθρομβίνης και τα επίπεδα των Πρωτεϊνών C, S, αντιθρομβίνης. Και φυσικά το Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο. Όλα τα υπόλοιπα που περιλαμβάνουν τα γνωστά "πακέτα" εξετάσεων δεν έχουν αποδειχθεί από κανέναν ότι παίζουν οποιοδήποτε ρόλο στην κύηση και άρα δε δικαιολογούν τη χορήγηση ηπαρίνης.

 

Προσοχή λοιπόν στο τι ακούτε, τι διαβάζετε και τι μεταφέρετε στις φίλες σας, γιατί δυστυχώς η παραπληροφόρηση σε αυτό το κομμάτι είναι υπερβολική, με αποτέλεσμα πολλές γυναίκες να πληρώνουν αχρείαστα για εξετάσεις και να τρυπάνε αχρείαστα την κοιλιά τους επί 9 μήνες...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλες... διαβάζω κγω τις ιστορίες σας για να παίρνω κουράγιο. Έχασα το μωράκι μου, στις 24 εβδομάδες.. είχα αιμορραγία γύρω στην 13 εβδομάδα. από τότε ήμουν συνεχώς με φάρμακα και πλήρη ακινησία. Το αίμα σταματούσε καποιες βδομάδες και μετά ξανά. Νοσηλεύτηκα 3 φορές. Την τελευταία κοντά στις 3 βδομάδες. πλήρης ακινησία, συνεχής παρακολούθηση.. Δυστυχώς στο τέλος άρχισαν οι συσπάσεις και το μωράκι μου δεν άντεξε και γεννήθηκε. Δεν μπορώ να το διαχειριστώ. Πονάω τόσο πολύ..Νιώθω διαλυμένη. Έχει μπλοκάρει το μυαλό μου σε αυτό το ΓΙΑΤΙ . Πρέπει να το αποδεχτώ και να συνεχίσω γιατί τίποτα δε θα το φέρει πίσω όμως νοιώθω ανήμπορη, σκέφτομαι ότι μέχρι πριν λίγο καιρό κουνιόταν και με κλωτσούσε και το χάιδευα και τώρα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλημέρα, είχα μία αποβολή β τριμήνου την 17η εβδομάδα, η αποβολή συνέπεσε με συμπτωματα ουρολοιμωξης για την οποία πήρα αντιβίωση αλλά δυστυχώς δεν το πρόλαβα. Γνωρίζει κανείς τι εξετάσεις πρέπει να κάνω και μετα από πόσο διάστημα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 11/4/2018 at 10:36 ΠΜ, catranela είπε:

καλημέρα, είχα μία αποβολή β τριμήνου την 17η εβδομάδα, η αποβολή συνέπεσε με συμπτωματα ουρολοιμωξης για την οποία πήρα αντιβίωση αλλά δυστυχώς δεν το πρόλαβα. Γνωρίζει κανείς τι εξετάσεις πρέπει να κάνω και μετα από πόσο διάστημα?

 

Καταρχάς θα πρέπει να μιλήσετε με το γυναικολόγο σας και να δείτε αν αυτός συσχετίζει την ουρολοίμωξη και την αντιβίωση με το ατυχές συμβάν. Χρήσιμο ρόλο σε αυτό θα παίξει και το πόρισμα της παθολογοανατομικής εξέτασης, που θα δείξει αν το έμβρυο παρουσιάζει παθολογία συμβατή με λοίμωξη ή άλλες αλλοιώσεις που παραπέμπουν σε άλλα αίτια.

Αν μεν κατηγορηθεί η λοίμωξη, προφανώς δε χρειάζεστε άλλες εξετάσεις, παρά μόνο θετική σκέψη στην επόμενη προσπάθεια.

Αν όμως η λοίμωξη δε θεωρηθεί υπεύθυνη, τότε μια ανεξήγητη αποβολή 2ου τριμήνου θέλει πολλές εξετάσεις γιατί είναι ένα σοβαρό συμβάν με υψηλό κίνδυνο να ξανασυμβεί- αν βρεθεί σαφές αίτιο. Σε αυτά τα πλαίσια χρειάζεται και ο έλεγχος θρομβοφιλίας, αλλά και ορισμένες άλλες εξετάσεις που θα πρέπει να σας συστήσει ο γυναικολόγος σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...