Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίδυμα = εξωσωματική;


Σας έχουν ρωτήσει αν τα δίδυμά σας (ή τα παιδιά σας γενικώς) προέρχονται από εξωσωματική;  

677

  1. 1. Σας έχουν ρωτήσει αν τα δίδυμά σας (ή τα παιδιά σας γενικώς) προέρχονται από εξωσωματική;



Recommended Posts

Είστε πολύ τυχερές που έχετε δίδυμα. Να είστε περήφανες για αυτά. Εμένα τα παιδιά της αδελφής μου (από εξωσωματική) είναι δίδυμα και νιώθω πολύ περήφανη για τα πολυλατρεμένα μου ανηψάκια. Μακάρι να αποκτήσω κι εγώ και ας λέει ο κόσμος ότι θέλει. Όπως είπε ένα παιδάκι εξωσωματικής στην τηλεόραση σημασία έχει ο προορισμός και όχι αν θα φτάσεις με αεροπλάνο, πλοίο ή τρένο.

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ 2 ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΔΙΔΥΜΑ.ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΕΤΩΝ ΤΩΡΑ.....ΕΚΑΝΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΛΟΓΩ ΑΓΧΟΥΣ.....ΑΛΛΑ ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ,ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 195
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα η πρώτη εγκυμοσύνη ήταν ΤΡΙΔΥΜΗ κύηση ΧΩΡΊΣ εξωσωματική. Έπαθα σοκ κ εγώ κ ο σύζυγος κ όταν ανακοινώναμε ότι έχω τρίδυμα, όλοι με ρώταγαν αν έκανα εξωσωματική!!!! Απαντούσα όχι αλλα πιστεύω ότι κανείς δενμε πίστευε.. Το καταλαβαίνω μιας κ γω δεν μπορούσα να το πιστέψω.παρ΄ολα αυτά μετα απο ένα σημείο καταντάει κουραστικό.... να βλέπεις την αμφιβολία στους άλλους. Τελικά έχασα τα τριδυμακια μου στον 6ο μηνα και μετα έμεινα έγκυος σε ένα μωράκι. Θέλω να καταλήξω στο ότι Εμένα μου συνέβη ΤΡΙΔΥΜΗ φυσιολογική εγκυμοσύνη αν κ σπάνιο , κ όλοι με κοίταζαν σαν ουφο... Επίσης να πω ότι αν είχα συλλάβει με εξωσωματική θα το λεγα ανοιχτά. Πλέον είναι αποδεκτό πιστευω

 

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ....ΕΓΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ΤΟ ΕΧΑΣΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝΑ 7 ΜΗΝΩΝ.....Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕ...ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ ,ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ 33 ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ...ΔΟΞΑ ΣΤΟΝ ΘΕΟ..ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΧΑ ΝΑ ΧΑΣΩ Κ ΑΥΤΑ.......ΕΣΕΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΤΙ;;;;ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΤΡΑΕΙ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ 2 ΑΓΟΡΑΚΙΑ ΔΙΔΥΜΑ.ΠΕΡΙΠΟΥ 5 ΕΤΩΝ ΤΩΡΑ.....ΕΚΑΝΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΛΟΓΩ ΑΓΧΟΥΣ.....ΑΛΛΑ ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΧΑΣΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΜΩΡΟ ,ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ......

 

Να τα χαίρεσαι τα διδυμάκια. Κι εγώ θα ήθελα να αποκτήσω με όποιο τρόπο κι αν είναι αυτός. Και η πεθερά μου και ο πεθερός μου είναι δίδυμοι. Μου φαίνεται αδιανόητο να θεωρείται ταμπού στις μέρες μας η εξωσωματική.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν καταλαβαινω τον προβληματισμο.

Ολες οι γυναικες που κανουν εξωσωματικη θα πρεπει να ειναι υπερηφανες για αυτο. Δινουν εναν αγωνα που δυστυχως δεν ειναι παντα νικηφορος.

Ντροπη δεν ειναι ενα μωρο που ερχεται στον κοσμο με οποιον τροπο και αν ερχεται.

Πρεπει πρωτα να αλλαξουμε την δικη μας νοοτροπια και μετα των γυρω μας.

Αν εκανα εξωσωματικη θα ημουν υπερηφανη για αυτο και δεν θα το εκρυβα.

Οταν εκανα τα δικα μου διδυμα ναι, υπηρχαν ανθρωποι που το μυαλο τους πηγαινε στην εξωσωματικη και τα φαρμακα. Και? Και? Μακαρι να ειχα και τις δυο κορες μου και ας ελεγαν οτι ηθελαν. Αλλωστε ο κοσμος δεν χρωσταει καλο.

Οποτε καλη μου φιλη θα πρεπει να εισαι υπερηφανη για τον αγωνα που εκανες, για τα παιδια που εφερες στον κοσμο και μην δινεις λογαριασμο σε κανεναν. Μην δινεις εσυ το δικαιωμα να σε σχολιαζουν.

Μην βαζεις τα παιδια σου σε κανεναν τρυπακι. Μην τους δημιουργεις προβληματα εσυ η ιδια. Η εξωσωματικη δεν ειναι ντροπη!!!!

 

 

 

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!ΘΥΣΙΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ....ΘΕΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ ΣΕ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ,ΤΗΝ ΨΥΧΙΚΗ ΜΑΣ ΗΡΕΜΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ.........

ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ,ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΑ ΘΕΛΟΥΝ,ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ,ΤΑ ΔΙΝΟΥΝ,ΤΑ ΠΕΤΑΝΕ,ΤΑ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ,ΤΑ ΚΑΚΟΠΟΙΟΥΝ............

Link to comment
Share on other sites

Να τα χαίρεσαι τα διδυμάκια. Κι εγώ θα ήθελα να αποκτήσω με όποιο τρόπο κι αν είναι αυτός. Και η πεθερά μου και ο πεθερός μου είναι δίδυμοι. Μου φαίνεται αδιανόητο να θεωρείται ταμπού στις μέρες μας η εξωσωματική.

 

 

 

 

:D......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:D......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...ΔΕΝ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!!!!!!!!

 

Είσαι πολύ τυχερή και πάλι. Είναι και αγοράκια. Σκέτη τρέλα!!!! Λατρεύω τα μωράκια. Την υγειά τους να έχουν!

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ τυχερή και πάλι. Είναι και αγοράκια. Σκέτη τρέλα!!!! Λατρεύω τα μωράκια. Την υγειά τους να έχουν!

 

 

 

ΝΑΙ ...ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ!!!!! ΤΩΡΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ ...ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ!!!!! ΤΩΡΑ ΛΕΜΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ!!!!!!!!!

 

Αν δεν εργάζεσαι γιατί όχι; Κι εγώ θέλω 3 παιδιά αλλά έτσι όπως πάνε τα πράγματα της χώρας δεν το σκέφτομαι πια.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω στο γραφείο μου ένα συνάδελφο, γύρω στα 50, μορφωμένο κλπ κλπ Έχει λίγο καιρό που έχει έρθει στο γραφείο μας και κάθεται στη θέση μιας κοπέλας που λείπει με άδεια λόγω επαπειλλούμενης κύησης. Μία μέρα άκουσε ότι η κοπέλα αυτή κυοφορεί δίδυμα και γύρισε και με ρώτησε:"δίδυμα? δια της νομίμου οδού ή.....?" Μένω και εγώ άφωνη. Τον ρώτησα τι εννοούσε όταν έλεγε "δια της νομίμου οδού". Εννοούσε τη φυσιολογική σύλληψη, λοιπόν! Και τον ρωτάω και εγώ "γιατί, έχεις την εντύπωση ότι η εξωσωματική είναι παράνομη?" . Και με άρχισε στα όχι, δεν εννοούσα αυτό, δεν το είπα αρνητικά και κάτι τέτοια χαζά. Όσο για το θέμα της κοπέλας, του απάντησα και εγώ ότι δεν είναι δική μου δουλειά να ρωτάω κάθε έγκυο γυναίκα πως προήλθε η σύλληψή της, γιατί δεν είμαι αδιάκριτη και άξεστη και επομένως δεν ξέρω, δεν με ενδιαφέρει, απλά με χαροποιεί το γεγονός ότι η συνάδελφος κυοφορεί δίδυμα! Ε, μαζεύτηκε μετά ο τύπος.....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εργάζεσαι γιατί όχι; Κι εγώ θέλω 3 παιδιά αλλά έτσι όπως πάνε τα πράγματα της χώρας δεν το σκέφτομαι πια.

 

 

ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΤΩΡΑ....ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστευω πως ναι πολλα διδυμα ειναι εξωσωματικη (οχι ολα φυσικα), αλλα τι με νοιαζει? Μια εικονα για το πως εξελισονται τα πραγματα στην υγεια μας μου δινει μονο και αυτο η αληθεια ειναι ανησυχητικο γιατι πιστευω οτι η υπογονιμοτητα εχει αυξηθει παρα πολυ τα τελευταια χρονια.......:(

 

ΥΓ: ή αυτο ή παιζονται σε καποιες περιπτωσεις και χοντρα παιχνιδια πισω απο απογοητευμενους ανθρωπους με σκοπο το χρημα. Οπως και να εχει ευχαριστο μεν σαν συμβαν δυσαρεστη δε η προελευση του.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον παίζει ρόλο και το γεγονός ότι έτσι όπως πάνε τα πράγματα τείνουμε όλοι να παντρευόμαστε σε σχετικά μεγάλη ηλικία. Εγώ είμαι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα, παντρεύτηκα 35 Μαϊων! Προσπαθούμε ακόμα για μωρό, έχουμε κάνει αρκετές προσπάθειες με εξωσωματική και δεν μας έχει κάτσει ακόμα, δυστυχώς. Εγώ το λέω ότι κάνω προσπάθειες με εξωσωματική, αλλά επιλέγω που θα το πω....αν δω ότι ο άλλος είναι μυστήριος και γκαούτσαλο (συγνώμη για την έκφραση), δεν λέω τίποτα. Αν καταλάβω ότι ο συνομιλητής είναι νορμάλ, δεν έχω κανένα πρόβλημα να το πω. Η όλη μου ταλαιπωρία βέβαια με έχει κάνει εμένα διπλά ευαίσθητη απέναντι στους άλλους....παλιά, όταν ήμουν ελεύθερη πχ μπορεί να ρώταγα κάποιο φιλικό ζευγάρι αν σκέφτονται για να κάνουν παιδάκι άμεσα. Τώρα πια δεν ρωτάω κανέναν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον παίζει ρόλο και το γεγονός ότι έτσι όπως πάνε τα πράγματα τείνουμε όλοι να παντρευόμαστε σε σχετικά μεγάλη ηλικία. Εγώ είμαι αντιπροσωπευτικό παράδειγμα, παντρεύτηκα 35 Μαϊων! Προσπαθούμε ακόμα για μωρό, έχουμε κάνει αρκετές προσπάθειες με εξωσωματική και δεν μας έχει κάτσει ακόμα, δυστυχώς. Εγώ το λέω ότι κάνω προσπάθειες με εξωσωματική, αλλά επιλέγω που θα το πω....αν δω ότι ο άλλος είναι μυστήριος και γκαούτσαλο (συγνώμη για την έκφραση), δεν λέω τίποτα. Αν καταλάβω ότι ο συνομιλητής είναι νορμάλ, δεν έχω κανένα πρόβλημα να το πω. Η όλη μου ταλαιπωρία βέβαια με έχει κάνει εμένα διπλά ευαίσθητη απέναντι στους άλλους....παλιά, όταν ήμουν ελεύθερη πχ μπορεί να ρώταγα κάποιο φιλικό ζευγάρι αν σκέφτονται για να κάνουν παιδάκι άμεσα. Τώρα πια δεν ρωτάω κανέναν!

 

Ναι σωστα σορρυ, και το θεμα της ηλικιας φυσικα το ξεχασα. Ουτε εγω ρωταω γιατι σε περιπτωσεις προβληματος υπαρχει υπερευαισθησια και δεν κανει. Απλα λεω συνηθως 'αντε και οτι επιθυμειτε να το παθετε. Οτι και αν ειναι αυτο. Παιδια, ταξιδια, τεμπελια' και το αφηνω ετσι. Σε ενα ζευγαρι δε που εχει θεμα δεν αναφερω ΠΟΤΕ τπτ. Και μου ειπαν μαλιστα προχθες και συγκινηθηκα 'εισαι η μονη που δεν βιαζει την πραγματικοτητα μας με ερωτησεις, και σε θελουμε για νονα αν γεννησουμε καποια στιγμη'.......:lol:

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι σωστα σορρυ, και το θεμα της ηλικιας φυσικα το ξεχασα. Ουτε εγω ρωταω γιατι σε περιπτωσεις προβληματος υπαρχει υπερευαισθησια και δεν κανει. Απλα λεω συνηθως 'αντε και οτι επιθυμειτε να το παθετε. Οτι και αν ειναι αυτο. Παιδια, ταξιδια, τεμπελια' και το αφηνω ετσι. Σε ενα ζευγαρι δε που εχει θεμα δεν αναφερω ΠΟΤΕ τπτ. Και μου ειπαν μαλιστα προχθες και συγκινηθηκα 'εισαι η μονη που δεν βιαζει την πραγματικοτητα μας με ερωτησεις, και σε θελουμε για νονα αν γεννησουμε καποια στιγμη'.......:lol:

 

 

ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ!!!!!ΤΑ ΠΕΡΑΣΑ Κ ΕΓΩ ΓΙΑ 11 ΧΡΟΝΙΑ...ΑΛΛΑ ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ ΤΩΡΑ!!!!ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΤΑ ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ ΜΟΥ!!!!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πέφτω από τα σύννεφα με μερικές απόψεις που κυκλοφορούν, δεν έχει σημασία αν σε επαρχία ή μεγάλα αστικά κέντρα! Μα είναι δυνατόν να θεωρούν τα παιδάκια που προέρχονται από εξωσωματική ατυχή, άρρωστα, β΄κατηγορίας και άλλα συναφή! Τα παιδία είναι ούτως ή άλλως ευλογία και σίγουρα μεγάλο δώρο για γονείς που τα επέλεξαν, κόπιασαν και απογοητεύτηκαν ουκ ολίγες φορές πριν τα αποκτήσουν! Ειλικρινά δεν μπορούσα να φανταστώ ότι υπάρχει προκατάληψη με αυτό το θέμα. Ειδικά σήμερα που όλοι μας έχουμε κάποιο γνωστό, φίλο ή συγγενή που προσπαθεί ή εχει αποκτησει παιδιά με αυτόν τον τρόπο. Respect!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα σε ολες τις ηδη μανουλες και τις μελλοντικες...διαβασα το θεμα σχετικα Δίδυμα -Εξωσωματικη και θα ηθελα και εγω με την σειρα μου να πω ενα μπραβο σε εκεινες τις γυναικες που μπαινουν στην διαδικασια της εξωσωματικης ,ειτε υπαρχει θεμα -ειτε οχι και να τους πω να μην μασατε..Κακοι ανθρωποι παντα θα υπαρχουν όπως και κακοβουλοι..Σημασία έχει ο αγωνας και η προσπαθεια της καθεμιας και αυτό που έχει σημασία είναι υγειη και γερα παιδακια!!!Αφηστε τις κακες σκεψεις για τους κακους ανθρωπους!!:P:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

εγω σε ενα μωρακι που τωρα ειμαι εγκυος με εξωσωματικη καποιοι κακεντρεχεις με ρωτανε αν το εκανα φυσιολογικα η με εξωσωματικη επειδη αργησαμε 2 χρονια να συλλαβουμε.τι να πεις εκει? χριστε μου τι αλλο θα ακουσουμε επιτελους.που να επιανα διδυμα τι θα μου λεγανε.μονο οτι κυοφορω το παιδι του σωληνα δεν ακουσα να μου λενε.δεν το πιστευα οτι ειναι τοσος κακος ο κοσμος.κοιτα με τι ατομα συναναστρεφομαι λεω καμια φορα λες και το εκανα με τον γειτονα δεν ειναι δικο μας παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
εγω σε ενα μωρακι που τωρα ειμαι εγκυος με εξωσωματικη καποιοι κακεντρεχεις με ρωτανε αν το εκανα φυσιολογικα η με εξωσωματικη επειδη αργησαμε 2 χρονια να συλλαβουμε.τι να πεις εκει? χριστε μου τι αλλο θα ακουσουμε επιτελους.που να επιανα διδυμα τι θα μου λεγανε.μονο οτι κυοφορω το παιδι του σωληνα δεν ακουσα να μου λενε.δεν το πιστευα οτι ειναι τοσος κακος ο κοσμος.κοιτα με τι ατομα συναναστρεφομαι λεω καμια φορα λες και το εκανα με τον γειτονα δεν ειναι δικο μας παιδακι.

Δυστυχώς υπάρχουν κακεντρεχεις άνθρωποι που ασχολούνται πάντα με τα προβλήματα των άλλων. Πάντως τα δίδυμα δεν σημαίνει πάντα εξωσωματικη έχω στο σόι το δικο μου και του αντρα μου δίδυμα αλλά στη δική μας περίπτωση είναι εξωσωματικη και σίγουρα θα το υποψιάζονται αλλά δεν με απασχολεί καθόλου δικαίωμα κάθε ζευγαριού είναι να κάνει ότι θέλει αλλά ο κόσμος πάντα είναι κακός.

 

Με το καλο το μωρακι σου! Καλή λευτεριά!

bsglp2.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...