Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς θα καταλάβω ότι έχει εδραιωθεί η γαλουχία?


Recommended Posts

Καλημέρα άλλο ένα ερώτημα θέτω.

Το μωρό μου είναι 33 ημερών θηλάζω αποκλειστηκα λόγω μενν που νοσηλευτικε έβγαζα με θήλαστρο από την πρώτη μέρα.την 15η μέρα τον εβαλα στο στήθος και θηλάσε κανονικα.Θα ήθελα να ρωτήσω πότε θα εδραιωθει η γαλουχία και πως θα το καταλάβω?

Τώρα το στήθος μου άμα το πατάω κατα τον θηλασμο πατάει αρκετό γάλα σαν σιντριβάνι από αρκετα σημεία.

Θηλάζουμε ανά 2 ώρες όλη την ημέρα αλλά εμένα μου φαίνεται πως όλη μέρα ειμθα με ένα μωρό στο στήθος. Έχει κολικούς βάρος πηρε σε 13 μέρες 900γρ.νομίζω από την αρχή μόλις μπει το μωρό στο στήθος καταπίνει πολύ και αρκετό γάλα

hJyMp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ ως εδραίωση θηλασμού ένιωσα όταν το στήθος σταμάτησε να είναι φουσκωμένο και να τρέχει από μόνο του - αντί αυτού, οποιαδήποτε στιγμή έβαζα το παιδί στο στήθος ξαφνικά ένιωθα πλυμμήρα γάλακτος. Κι αν το παιδί επέμενε να τρώει για περισσότερο από 3-5 λεπτά, ξαναερχόταν δεύτερο κύμα.

 

Με λιγα λόγια, εδραίωση θηλασμού για εμένα είναι όταν ο θηλασμός ανταποκρίνεται πλήρως στις ανάγκες του μικρού, χωρίς να παιδεύεσαι και χωρίς να πεινάει. Μην μετράς, αφού το παιδί αναπτύσσεται, μια χαρά τα καταφέρνεις. Το δύωρο είναι λογικό σε αυτές τις ηλικίες, σε άλμα ανάπτυξης μπορεί να γίνει και μισάωρο ενώ κάποιες άλλες φάσεις μπορεί να γίνει και 3ωρο. :-D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι εδραίωση γίνεται μετά το μήνα, αλλά έχω διαβάσει πολλές και διαφορετικές απόψεις γι' αυτό. Όπως σου έγραψε και μια άλλη φίλη, αφού παίρνει βάρος, μπορείς να μην το ψάχνεις άλλο αυτό το ζήτημα. Τώρα, αν θες να δώσεις πιπίλα ή μπιμπερό, εγώ θα σου πρότεινα να τα δίνεις μόνο όποτε βλέπεις ότι τα χρειάζεσαι πραγματικά.

 

Όσο για τη συχνότητα των θηλασμών, κι εγώ θήλαζα συχνά. Δηλαδή: μισή ώρα θηλασμός - δυο ώρες διάλειμμα - μισή ώρα θηλασμός - δυο ώρες διάλειμμα κοκ. Μόνο τα βράδια αραίωναν λίγο οι θηλασμοί. Το 24ωρο έβγαιναν 8 θηλασμοί θυμάμαι. Κι αυτό συνεχίστηκε μέχρι να μπούμε στις στερεές τροφές, οπότε αραίωσαν οι θηλασμοί. Το δικό μου μωρό βέβαια τους πρώτους 5 μήνες ανέβηκε 2 γραμμές στις καμπύλες ανάπτυξης και ακόμα και τώρα που είναι 18 παραμένει σε αυτές! Ίσως αυτός να ήταν ο λόγος που θήλαζε τόσο συχνά, δηλαδή ότι αναπτυσσόταν πολύ. Οπότε εγώ θα σου πω να θηλάζεις όποτε βλέπεις ότι το μωρό αναζητά στήθος και να κάνεις υπομονή! Εξάλλου, η ανατροφή παιδιών είναι κουραστικό σπορ, σε όποια ηλικία και να είναι αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας όποτε θέλει του δίνω τι στήθος και για όσο θέλει δεν έχω περιορισμούς.

Όσο για μπιμπερό δεν σκοπεύω να δώσω ίσως πιπίλα καμιά φορά το βράδυ όταν τον αλλάζω και κλαίει για να μην ξυπνησει τον μεγάλο τον γιο μου που είναι 2 χρονών. Γιατί μετά έχουμε ξενύχτι. .. :(

Μόνο για την αλλαγη τη πάνας. ..

hJyMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εδώ θα διαφωνήσω για την πιπίλα, σε κανένα μου παιδί δεν έκανε κακό και δεν επηρέασε τον θηλασμό. Αντιθέτως βοήθησε τα παιδιά να ηρεμούν και να νιώθουν κάπως πιο "ασφαλή" αν μπορώ να πω, αυτό που έβλεπα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Η πιπιλα ειναι υποκατάστατο του στήθους. Κανένα παιδι δεν αισθάνεται ασφαλές με την πιπιλα, δεν ειναι η πιπιλα που προσφέρει την ασφάλεια γιατί ο άνθρωπος δεν ειναι γενετικά προορισμένος να ικανοποιείται με ενα καουτσούκ στο στόμα αλλα με το πιπίλισμα ως πράξη εκκρίνονται οι ορμόνες. Αν η μαμά μπορει να δινει το στήθος το κανει, αν όχι το ξανασυζητάμε.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...