Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζαχαρο στα ουρα χωρίς διαβήτη. .;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι στη 34 εβδομάδα και 6 ημέρες και πριν 2 βδομαδες στην γενική ούρων είχα ζαχαρο και κετονες! Στην 28 εβδομαδα είχα κάνει καμπυλη ζαχαρου και ήταν φυσιολογική. Ωστόσο μαζί με την ουρων που έκανα πριν 2 βδομαδες έκανα και αιματολογικες την ίδια μέρα και ήταν μια χαρά το ζαχαρο νηστεία (71). Με το γιατρό μου το απόδοση με ότι ίσως επιρεασε την εξέταση οι 2 κολπικη κρεμες που έβαζα και επερνα και αντιβίωση. Μόλις τελειώσα την αντιβίωση και τις κρέμες και ενώ πέρασαν 10 μερες ξανακάνω γενικη ουρων και αιματολογικες όπου στην ουρών εμφανίζεται παλι ζαχαρο.. Αυτή δεν φάνηκαν κετονες. Το ζαχαρο νηστείας πάλι 70 κάτι. Στο μικροβιολογικο μου λένε ότι εφόσον οι αιματολογικες είναι οκ να μην ανησυχώ. . Παίρνω τηλ. Το γιατρο μου και μου λέει να κάνω μια γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρινη για να δούμε πως ρυθμίζεται το ζαχαρο μου το τελευταίο τρίμηνο. Η εξέταση βγαίνει 5,04! Δηλαδή πολύ καλή! Ο γιατρός μου μου είπε να μην φάω καθόλου γλυκό και την Τρίτη να επαναλάβω την ουρων μόνο! Έχω φρικάρει. .δεν ξέρω τι έχω. .Έχω ζαχαρο η οχι; Φοβάμαι και για το μωρο.. Μιπως έχει συμβεί σε καμια; Η έχετε ακούσει κάτι για αυτο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ναι, μην ανησυχείς, συνήθως αυτές οι ενδείξεις είναι αρχή διαβήτη εγκυμοσύνης. Κι εγώ είχα κάποια τέτοια. Οι έμπειροι γυναικολόγοι το καταλαβαίνουν επίσης και μόνο απ' τις χαμηλές τιμές νηστείας και σε στέλνουν σε ενδοκρινολόγο.

Πρέπει να κάνεις αναλυτική καμπύλη τώρα, στανταρ όμως θα τηρήσεις και την διαδικασία, δηλαδή δεν θα περπατήσεις στα μεσοδιαστήματα της εξέτασης. Εκεί λογικά θα φανεί κάτι και στη συνέχεια να πραγματοποιήσεις μετρήσεις 2 ώρες μετά από κάθε γεύμα (ο ενδοκρινολόγος θα σου δώσει μηχανάκι).

Φρόντισε έτσι κι αλλιώς να κάνεις ισορροπημένη διατροφή, τα έχουμε γράψει πολλές φορές στο αντίστοιχο θέμα και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!

 

Με το καλό το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πολύ καταλαβενω.. Αρχή διαβήτη στην 35 εβδομάδα; Στις 28/6 είχα κάνει την καμπύλη και η τιμές ήταν οι εξης:

0' 69

60' 153

120' 123

Ωστόσο δεν είναι και τόσο χαμηλές οι τιμές νηστειας νομιζω.. Δηλαδή λες να ξανακάνω καμπυλη ζαχαρου; Προς το παρών δεν μου έχει πει κάτι τέτοιο ο γιατρος..

Θα τον ρωτήσω την Τρίτη που θα πάω. . Εσύ δλδ είχες κάτι παρομοιο; Είχες ζαχαρο στα ουρα ενώ η καμπύλη σου ήταν φυσιολογικη;

Link to comment
Share on other sites

δες κι εδω: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=30820

καλυτερα να απευθυνθείς σε ενδοκρινολόγο με εξειδίκευση στον διαβήτη κύησης για να σε κατευθυνει.

πολύ πιθανόν το πρόβλημά σου να μην ειναι το αυξημενο σάκχαρο, αλλά η μειωμένη παραγωγή ινσουλίνης.

εδώ δεν ειμαστε γιατροί, μια γνωμη λέμε, πήγαινε σε ειδικό

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν πολύ καταλαβενω.. Αρχή διαβήτη στην 35 εβδομάδα; Στις 28/6 είχα κάνει την καμπύλη και η τιμές ήταν οι εξης:

0' 69

60' 153

120' 123

Ωστόσο δεν είναι και τόσο χαμηλές οι τιμές νηστειας νομιζω.. Δηλαδή λες να ξανακάνω καμπυλη ζαχαρου; Προς το παρών δεν μου έχει πει κάτι τέτοιο ο γιατρος..

Θα τον ρωτήσω την Τρίτη που θα πάω. . Εσύ δλδ είχες κάτι παρομοιο; Είχες ζαχαρο στα ουρα ενώ η καμπύλη σου ήταν φυσιολογικη;

 

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ η καμπύλη σου δείχνει διαβήτη στο 2ωρο. Τι είπε ο γιατρός σου;

 

Εμένα οι καμπύλες έβγαιναν φυσιολογικές, μου έκαναν την σύντομη. Οι τιμές νηστείας ήταν πολύ χαμηλές, 60-75 συνήθως, υπογλυκαιμία δηλαδή. Αυτό όταν το βλέπει ο ενδοκρινολόγος σε στέλνει για αναλυτικότερες. Και ανακαλύφθηκε διαβήτης. Οχι, δεν είχα στα ούρα, ομως είχα την τύχη να έχω απο κοντά ενδοκρινολόγο (συγγενής) και να το δει ενώ άλλαξα και γιατρό στον 7ο ο οποίος αμέσως το κατάλαβε και και ξεκινήσαμε αυστηρή διατροφή.

 

2 ώρες μετά το φαγητό η έγκυος δεν πρέπει να έχει πανω από 95-100. Αυτό θυμαμαι. Κοιταξε το και στο μεταξύ θα σε βοηθήσει μια σωστή διατροφή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν αρκετα χρονια που ημουν εγκυος ειχε φανει ακριβως το ιδιο. Ο γιατρος μου ειχε απαγορευσει απο την αρχη της εγκυμοσυνης τα γλυκα παροτι ποτε δεν ειχα προβλημα διαβητη. Επαιρνα κορτιζονη καθε μερα θυμαμαι, γενικα ακολουθουσα μια αγωγη λογω προηγουμενου ιστορικου που τονιζω και παλι δεν ειχε σχεση με διαβητη. Ο γιατρος μου με εστειλε σε διατροφολογο και δεν ξαναφανηκε στα ουρα τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ η καμπύλη σου δείχνει διαβήτη στο 2ωρο. Τι είπε ο γιατρός σου;

 

Εμένα οι καμπύλες έβγαιναν φυσιολογικές, μου έκαναν την σύντομη. Οι τιμές νηστείας ήταν πολύ χαμηλές, 60-75 συνήθως, υπογλυκαιμία δηλαδή. Αυτό όταν το βλέπει ο ενδοκρινολόγος σε στέλνει για αναλυτικότερες. Και ανακαλύφθηκε διαβήτης. Οχι, δεν είχα στα ούρα, ομως είχα την τύχη να έχω απο κοντά ενδοκρινολόγο (συγγενής) και να το δει ενώ άλλαξα και γιατρό στον 7ο ο οποίος αμέσως το κατάλαβε και και ξεκινήσαμε αυστηρή διατροφή.

 

2 ώρες μετά το φαγητό η έγκυος δεν πρέπει να έχει πανω από 95-100. Αυτό θυμαμαι. Κοιταξε το και στο μεταξύ θα σε βοηθήσει μια σωστή διατροφή.

 

Μάλλον κάπου μπερδευτικες.. Εκανα την καμπύλη με τα 75 γρ. Γλυκοζης και η τιμή στο 2 ΩΡΟ πρέπει να είναι κάτω του 153 και στην ώρα κάτω του 180. Οπότε η καμπύλη μου είναι μια χαρά! Άλλωστε μου το επιβεβαίωσε ο γιατρος μου και ο μικρόβιολόγος. Επανέλαβα τις εξετάσεις ουρων και δεν φάνηκε ξανά ζαχαρο στα ουρα.. Ο γιατρός μου μου είπε να μην ξανά ασχοληθώ. .Απλά να μην τρώω γλυκα..Οπότε τέλος καλό όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τελος καλό λοιπόν.

Εγώ είχα κάνει την μικρή καμπύλη που λες στην πρώτη μου εγκυμοσύνη και με είχε μαλώσει η ενδοκρινολόγος. Κάναμε την μεγάλη, 3ωρη καμπύλη αν θυμάμαι καλά με 100 ml. Και κάποια προετοιμασία τις 3 προηγούμενες ημέρες και θυμάμαι που δεν έπρεπε ούτε να περπατήσω αναμεσα στο 3ωρο.

Αλλη η περίπτωση μου τότε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...