Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εκκρίσεις από το στήθος-Πρωτόγαλα?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Θα ήθελα να ρωτήσω πότε είχατε τις πρώτες εκκρίσεις από το στήθος σας!

Εγώ είμαι 26+5 και εδώ και κάποιες βδομάδες παρατηρούσα ότι το αριστερό στήθος μ ήταν κάπως ερεθισμένο κάτω από τη θηλή. Το έδειξα σε γυναικολόγο& δερματολόγο κ μου σύστησαν 7 μέρες fucidin για παν ενδεχόμενο αλλά μου παν ότι μάλλον είναι πρωτόγαλα που είχε βγει και είχε στερεοποιηθεί. Αφού σταμάτησα την θεραπεία, παρατήρησα ότι κάποιες μέρες ξυπνώντας η πυτζάμα μου είχε ένα λεκέ στο σημείο του στήθους αλλά δεν έδωσα σημασία ως που χθες ήμουν ξαπλωμένη πλάγια μετά το μπάνιο και πιεζόταν το στήθος και ένιωσα κάτι να κυλάει και το είδα! Φοβήθηκα μήπως ήταν πύον αλλά δεν μύριζε ούτε είχε περίεργο χρώμα ούτε ήταν παχύρρευστο άρα μάλλον γάλα θα είναι!Γιατί όμως μόνο από το 1 στήθος?

Επίσης προτείνετε κάποια συγκεκριμένη προετοιμασία για τον θηλασμό?Εμένα οι θηλές μου δεν είναι πεταχτές και αγχώνομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα ellie87, στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα γάλα από τις αρχές του τρίτου τριμήνου έως το τέλος. Όχι να ρέει, φαντάσου αρκετές κιτρινόασπρες σταγόνες, και περισσότερες βέβαια αν το πίεζα (που το απέφευγα). Λίγο περισσότερες μου έφευγαν στο μπάνιο (όταν έκανα μπάνιο δηλαδή). Μην αγχώνεσαι, θυμάμαι πόσο πρωτόγνωρο ήταν και για μένα. Είναι φυσιολογικό πιστεύω, είναι το πρωτόγαλα.

 

Στη δεύτερη εγκυμοσύνη θήλαζα μέχρι 5 μηνών οπότε το στήθος μου είχε ήδη γάλα. Για την προετοιμασία που γράφεις δε ξέρω να σε βοηθήσω, εδώ μέσα στο φόρουμ θα βρείς διάφορα τόπικ για εισέρχουσες θηλές. Αυτό που έχει σημασία είναι να βάλεις το μωρό στο στήθος κατευθείαν (στο Έλενα που γέννησα το έβαλα μια ώρα μετά τη γέννα και στα δύο μου παιδιά, όταν βγήκα δηλαδή από την ανάνηψη και πήγα στο δωμάτιο) και πρέπει να το βάζεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ στο στήθος για να κατεβάσεις γάλα (τις πρώτες 15 μέρες για 20' σε κάθε στήθος ανα 2,5-3 ώρες -την ώρα τη μετράς από την αρχή του προηγούμενου θηλασμού και όχι από το τέλος) και μέχρι να σαραντήσεις για 10' σε κάθε στήθος επίσης ανα 3 ώρες το πολύ ώστε να εδραιωθεί ο θηλασμός (βγαίνει 8 με 12 φορές τη μέρα ανάλογα τη μαμά και το παιδί, άλλο γάλα θέλει ένα παιδί 2 κιλά πχ, κι άλλο ένα 4 κιλά). Μετά την εδραίωση του θηλασμού δίνεις ένα στήθος τη φορά για να πίνει και το λιπαρό γάλα (θα σου τα πουν και στο μαιευτήριο). Τις πρώτες μέρες είναι πολύ σημαντικοί και οι νυχτερινοί θηλασμοί, σε πολλά ιδιωτικά μαιευτήρια παίρνουν το παιδί για τη νύχτα αλλά έτσι υπονομεύεται ο θηλασμός.

Ελπίζω να βοήθησα, με το καλό και καλή λευτεριά!

jcEKp3.png  JKdkp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!

Θα ήθελα να ρωτήσω πότε είχατε τις πρώτες εκκρίσεις από το στήθος σας!

Εγώ είμαι 26+5 και εδώ και κάποιες βδομάδες παρατηρούσα ότι το αριστερό στήθος μ ήταν κάπως ερεθισμένο κάτω από τη θηλή. Το έδειξα σε γυναικολόγο& δερματολόγο κ μου σύστησαν 7 μέρες fucidin για παν ενδεχόμενο αλλά μου παν ότι μάλλον είναι πρωτόγαλα που είχε βγει και είχε στερεοποιηθεί. Αφού σταμάτησα την θεραπεία, παρατήρησα ότι κάποιες μέρες ξυπνώντας η πυτζάμα μου είχε ένα λεκέ στο σημείο του στήθους αλλά δεν έδωσα σημασία ως που χθες ήμουν ξαπλωμένη πλάγια μετά το μπάνιο και πιεζόταν το στήθος και ένιωσα κάτι να κυλάει και το είδα! Φοβήθηκα μήπως ήταν πύον αλλά δεν μύριζε ούτε είχε περίεργο χρώμα ούτε ήταν παχύρρευστο άρα μάλλον γάλα θα είναι!Γιατί όμως μόνο από το 1 στήθος?

Επίσης προτείνετε κάποια συγκεκριμένη προετοιμασία για τον θηλασμό?Εμένα οι θηλές μου δεν είναι πεταχτές και αγχώνομαι!

Καλησπέρα κοπέλα μου εγω ειμαι στην 28+ 4 . Ως προετοιμασία που κάνω ειναι να βάζω ελαιόλαδο με βαμβάκι στις θηλές και γύρω γύρω 2 φορές την μέρα. Επίσης πλύσεις με χαμομήλι μπορει μπορεις να κανεις. Τωρα όσον αφορά αυτο με τις θηλές ούτε εμενα ειναι πολυ πεταχτές αλλα οταν κάπως τις πειράζω πετάγονται οποτε θεωρώ οτι δεν θα εχω θεμα. Κυκλοφορούν βέβαια και κατι σαν θήκες που μπαίνει η θηλή για να παρει το σχήμα της mentela. Αν θες ρωτά τον γιατρο σου αν νομίζει πως τις χρειάζεσαι. Καλο υπόλοιπο με την εγκυμοσύνη. Με το καλο να κρατήσεις το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Νομίζω από δω κ πέρα με το που το βλέπω ερεθισμούς θα κάνω κ εγώ ο πλυσεις με χαμομήλι που είναι κ το πιο αγνό.

Με το καλό τα μωράκια μας!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Νομίζω από δω κ πέρα με το που το βλέπω ερεθισμούς θα κάνω κ εγώ ο πλυσεις με χαμομήλι που είναι κ το πιο αγνό.

Με το καλό τα μωράκια μας!!!!!

 

Εννοείται και μένα που έχει ερεθιστεί το στήθος μου έκανα πλύσεις με χαμομήλι για δύο μέρες και απευθείας έστρωσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Γεια σας κορίτσια είμαι  32+2 και σήμερα ένιωσα λίγο ενόχληση και πίεσα το στήθος μου και βρήκαν πολύ πολύ μικρές σταγόνες υγρό διαφανεί και δεν ξέρω τι να υποθέσω είναι πύον η το πρωτόγαλα? 

Για πύον αν είναι δεν μυρίζει η δεν κολλάει αλλά για γαλατάκι τόσο διαυγές? 

Και μετά από την πίεση που το έκανα το στήθος τώρα με πονάει λιγάκι.. 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογικό νομίζω, εγω εαν θυμαμαι εκκρίσεις ειχα και νωρίτερα, απο τις 32 εβδομάδες. Το πρωτογαλα ετσι ειναι,  σχετικά διαυγές κίτρινο - λευκό 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...