Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΜΠΥΛΗ ΣΑΚΧΑΡΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ


Recommended Posts

Εμείς εχουμε οικογενειακό ιστορικο με το ζάχαρο και εγω ειχα και πολυκυστικες οποτε τωρα που ειμαι έγκυος προσπαθώ να το προσέχω γιατί οι πολυκυστικες μπορει να κάνουν δίκη τη κύησης. Εχει και ο άντρας μου ζάχαρο και έτσι το εχω ψάξει οσο μπορω το θέμα. Παντως οι τιμές σου ήταν πολυ καλές. Να σου κάνω μια ερώτηση. Σοκολάτα τρως ή οχι. Τελευταία την ζητάω πολυ και απο την μια εχω τύψεις οταν τρωω απο την άλλη μου λένε δεν κάνει να ζηλεύω. Καμπύλη ζαχαρου ποτε έκανες ήταν καλή;

 

Γι αυτό δεν έχεις πάρει καθόλου κιλά χεχε! Έκανα καμπύλη πριν 3 εβδ. περίπου και ήταν τσιμπημένη η πρώτη ώρα, 188. Η νηστείας και μετά τις 2 ώρες ήταν χαμηλές. Γι αυτό και ξεκίνησα μετρήσεις. Διόρθωσα τη διατροφή μου, λίγο, γιατί γενικά πρόσεχα να τρώω διαιτητικά, παρόλα αυτά πριν την καμπύλη πρέπει να βαρούσα τρελά νούμερα χωρίς να το ξέρω! Κάθε πρωί έτρωγα γάλα 1,5% με δημητριακά ολικής και κατά τις 12 χτυπούσα και ένα φυσικό χυμό πορτοκάλι! Ε, αυτά τα δύο ήταν τα μόνα που μου ανέβασαν τις μετρήσεις όταν τα έφαγα δοκιμαστικά, 188 και 155 αντίστοιχα!! Οπότε πρωί πλέον τρώω γάλα 1,5% με μια φέτα ψωμί ολικής και λίγο τυρί μίλνερ. Κατά τα άλλα τρώω σχεδόν από όλα και πάνε μια χαρά οι μετρήσεις. Ακόμα και καρπούζι τρώω και είναι οκ, μόνο μια φορά πήγε 135. Για σοκολάτα όταν θέλω έχω πάρει σοκολατάκια με στέβια, 2 φορές γύρω στα 40γρ μετρήθηκα 98 και 110 αντίστοιχα.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γι αυτό δεν έχεις πάρει καθόλου κιλά χεχε! Έκανα καμπύλη πριν 3 εβδ. περίπου και ήταν τσιμπημένη η πρώτη ώρα, 188. Η νηστείας και μετά τις 2 ώρες ήταν χαμηλές. Γι αυτό και ξεκίνησα μετρήσεις. Διόρθωσα τη διατροφή μου, λίγο, γιατί γενικά πρόσεχα να τρώω διαιτητικά, παρόλα αυτά πριν την καμπύλη πρέπει να βαρούσα τρελά νούμερα χωρίς να το ξέρω! Κάθε πρωί έτρωγα γάλα 1,5% με δημητριακά ολικής και κατά τις 12 χτυπούσα και ένα φυσικό χυμό πορτοκάλι! Ε, αυτά τα δύο ήταν τα μόνα που μου ανέβασαν τις μετρήσεις όταν τα έφαγα δοκιμαστικά, 188 και 155 αντίστοιχα!! Οπότε πρωί πλέον τρώω γάλα 1,5% με μια φέτα ψωμί ολικής και λίγο τυρί μίλνερ. Κατά τα άλλα τρώω σχεδόν από όλα και πάνε μια χαρά οι μετρήσεις. Ακόμα και καρπούζι τρώω και είναι οκ, μόνο μια φορά πήγε 135. Για σοκολάτα όταν θέλω έχω πάρει σοκολατάκια με στέβια, 2 φορές γύρω στα 40γρ μετρήθηκα 98 και 110 αντίστοιχα.

Χαχαχαχαχα μάλλον ναι. Εγω έκανα καμπύλη ζαχαρου και οι τιμές ήταν 85, 150, 117. Μου είπαν οτι ειναι καλή αν και την έκανα νωρίς 22 εβδομάδα. Οποτε μάλλον θα την επαναλάβω. Εμενα το πρωινό μου ειναι κουλούρι με σουσάμι και λίγο χυμό motion. Γενικά προσπαθώ να προσέχω, απλα δεν τα καταφέρνω παντα.Δεν μετράω καθημερινά το ζάχαρο να σου πω την αλήθεια. Μια φορα την εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Αν υπάρχει κάποια να με βοηθήσει γιατί έχω πανικοβληθει θα το εκτιμούσα!!

Διανύω την 28η εβδομάδα και έκανα καμπύλη σακχάρου, τα αποτελέσματα είναι αυτά:

Σε 0' ---> 83

Σε 60' ---> 130

Σε 120' ---> 131

 

Είναι δυνατόν να μην είναι κατεβασμένη στα 120';;;; Και μάλιστα 1 μονάδα ανεβασμένη;;;

Να αναφέρω αν και δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο ότι λίγη ώρα μετά την δεύτερη αιμοληψια (αυτή που έγινε στα 60') είχα τάση λιποθυμίας..

 

Θα ρωτήσω και το γιατρό, εμπειρικά ρωτάω άλλες εγκυουλες/μανούλες!!!

gLG9p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Κορίτσια καλησπέρα!

Πήρα σήμερα τις εξετάσεις απ την καμπύλη σακχάρου. 

Με 100γρ είχα νηστικη 67 και μετά από 1ωρα 156.

Ο γυναικολόγος μου είπε να πάω σε Ενδοκρινολογο ώστε να το ρυθμίσουμε με διατροφή, ωστόσο εδώ βλέπω ότι αφού είναι κάτω από 180 θεωρείται φυσιολογικό.  

 

Έχω μπερδευτεί...Τελικά τι ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι ξέρω πως μέχρι 180 είναι φυσιολογικό. Στις εξετάσεις που πήρες θα γράφει λογικά τις φυσιολογικές τιμές. Ίσως θεωρεί ο γιατρός σου πως είναι κάπως τσιμπημένο.  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

17 ώρες πρίν, Roisin1 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Πήρα σήμερα τις εξετάσεις απ την καμπύλη σακχάρου. 

Με 100γρ είχα νηστικη 67 και μετά από 1ωρα 156.

Ο γυναικολόγος μου είπε να πάω σε Ενδοκρινολογο ώστε να το ρυθμίσουμε με διατροφή, ωστόσο εδώ βλέπω ότι αφού είναι κάτω από 180 θεωρείται φυσιολογικό.  

 

Έχω μπερδευτεί...Τελικά τι ισχύει;

υποθετω πως το νηστειιας  ειναι πολυ χαμηλο δειχνει σαν να εχεις υπογλυκαιμια.... ισως και γιαυτο να θελει να στο ρυθμησει ο γιατρο σου... μια οικογενειακη φιλη γιατρος στο παρελθον  μου ειχε πει πως και η υπογλυκαιμια δηλωνει διαβητη καποιες φορες....εχει ομως να κανει και με τι φυσιολογικες  τιμες  δινει το μικροβιολογικο....

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Roisin1 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!

Πήρα σήμερα τις εξετάσεις απ την καμπύλη σακχάρου. 

Με 100γρ είχα νηστικη 67 και μετά από 1ωρα 156.

Ο γυναικολόγος μου είπε να πάω σε Ενδοκρινολογο ώστε να το ρυθμίσουμε με διατροφή, ωστόσο εδώ βλέπω ότι αφού είναι κάτω από 180 θεωρείται φυσιολογικό.  

 

Έχω μπερδευτεί...Τελικά τι ισχύει;

 

Υπάρχει διαγνωστικό τεστ με 2 μετρήσεις (νηστεία και 1 ώρα) και κανονική καμπύλη, τρίωρη, με 4 μετρησεις. Τα όρια είναι εντελώς άλλα σε κάθε περίπτωση, οπότε ίσως έχεις μπερδευτεί εκει, γιατί είναι άλλες οι ποσότητες της γλυκόζης

Link to comment
Share on other sites

On 1/22/2018 at 10:36 PM, Roisin1 said:

Κορίτσια καλησπέρα!

Πήρα σήμερα τις εξετάσεις απ την καμπύλη σακχάρου. 

Με 100γρ είχα νηστικη 67 και μετά από 1ωρα 156.

Ο γυναικολόγος μου είπε να πάω σε Ενδοκρινολογο ώστε να το ρυθμίσουμε με διατροφή, ωστόσο εδώ βλέπω ότι αφού είναι κάτω από 180 θεωρείται φυσιολογικό.  

 

Έχω μπερδευτεί...Τελικά τι ισχύει;

 

Ισχύει αυτό που θα σου πει ο ενδοκρινολόγος! Με το καλό το μωράκι σου :)

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

On 2018-1-22 at 10:36 PM, Roisin1 said:

Κορίτσια καλησπέρα!

Πήρα σήμερα τις εξετάσεις απ την καμπύλη σακχάρου. 

Με 100γρ είχα νηστικη 67 και μετά από 1ωρα 156.

Ο γυναικολόγος μου είπε να πάω σε Ενδοκρινολογο ώστε να το ρυθμίσουμε με διατροφή, ωστόσο εδώ βλέπω ότι αφού είναι κάτω από 180 θεωρείται φυσιολογικό.  

 

Έχω μπερδευτεί...Τελικά τι ισχύει;

Κορίτσι καλημέρα.Καλό είναι να πας σε ειδικό γιατρό να σου διαβάσει την καμπύλη.Οι γυναικολογοι δεν ξέρουν.Να φανταστείς εγώ είχα κάνει καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης τον Μάρτιο του 2017 και μου έλεγαν καλές είναι και τώρα αποφάσισα να το ψάξω,λόγω πολλών αποτυχιών εξωσωματικής και έχω αντίσταση στην ινσουλίνη.Τρελάθηκα.Άρχισα να παίρνω γκλουκοφαζ.Να το ψάξεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπέρα 

Είμαι έγκυος 32 εβδομάδων κ όπως όλες σας έκανα κ εγώ τη καμπύλη με 75 γρ γλυκόζη. 

Οι τιμές μου ήταν 

66 0'

122 60'

134 120'

Ο γιατρός που με παρακολουθεί στην Αθήνα μου είπε οκ. 

Μία άλλη γιατρός στο νοσοκομείο στην επαρχία με έστειλε σε διαβητολογο. Ένας άλλος γιατρός πάλι από το νοσοκομείο μου είπε οκ αν κ νομίζω πως δεν κοίταξε καν το χαρτί. 

Τωρα επειδή έχω μπερδευτεί λέω να πάω σε διαβητολογο τη Δευτέρα. 

Τι λέτε;;; 

Οι φυσιολογικές τιμές του εργαστηρίου ειναι

70-110 0'

120-170 60'

70-120 120'

Επισης έχω κάνει κ αρκετές μετρήσεις μόνη μ κ μόνο αν έτρωγα γλυκά έβγαινε ανεβασμένη η τιμή. Δλδ μια φορά έφαγα ένα βάζο Nutella κ μ βγήκε 157. Κ μια ή δυο φορές είχα 95 τιμή νυστειας. Οι άλλες μετρήσεις κανονικές. Ίσως μια ή δυο φορές να ήταν μια μονάδα πάνω από το κανονικό αλλά είχα φάει γλυκό. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με δύο μετρήσεις εκτός τιμών και μία οριακή,  εγώ θα έβλεπα σίγουρα κάποιον αρμόδιο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...