Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και εργασιακός χώρος


Recommended Posts

Κορίτσια, διαβάστε το άρθρο:

 

ΣτΠ: Πρόστιμο σε εταιρεία για απόλυση εργαζομένης λόγω εγκυμοσύνης

Ο Συνήγορος του Πολίτη για υπόθεση εργαζόμενης, που απολύθηκε εξαιτίας της εγκυμοσύνης της.

 

Ο Συνήγορος του Πολίτη εξέτασε υπόθεση εργαζόμενης πωλήτριας σε ιδιωτική επιχείρηση, με σύμβαση ορισμένου χρόνου, ύστερα από καταγγελία της πρώτης ότι απολύθηκε από την εργοδότριά της, λίγο καιρό αφότου της ανακοίνωσε ότι είναι έγκυος.

 

Όπως αναφέρει η ανεξάρτητη αρχή, η ελληνική νομοθεσία απαγορεύει και θεωρεί άκυρη την καταγγελία της σχέσης εργασίας εργαζόμενης από τον εργοδότη της, κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και για χρονικό διάστημα ενός έτους μετά τον τοκετό, εκτός αν υπάρχει σπουδαίος λόγος για την καταγγελία, τον οποίο ο εργοδότης πρέπει να είναι σε θέση να αποδείξει.

 

Επιπλέον, το Δικαστήριο των Ευρωπαϊκών Κοινοτήτων έχει κρίνει ότι η απόλυση εργαζόμενης, εξαιτίας εγκυμοσύνης, συνιστά και άμεση διάκριση λόγω φύλου. Διευκρινίζει δε η αρχή, ότι η περίπτωση αυτή, δηλαδή της εφαρμογής της ίσης μεταχείρισης ανδρών και γυναικών, έχει ανατεθεί από το νόμο στο Συνήγορο του Πολίτη.

 

Εξετάζοντας την υπόθεση, ο Συνήγορος διαπίστωσε ότι η εργοδότρια, παρότι η ίδια επικαλέστηκε ως σπουδαίο λόγο «την προβληματική και αντισυμβατική» συμπεριφορά της εργαζόμενης, ουδέποτε είχε προβεί σε έγγραφη διαμαρτυρία ή επίπληξη και προειδοποίηση της εργαζόμενης, όπως προβλέπεται από τη σχετική νομολογία. Και κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η επίκληση του λόγου της προβληματικής συμπεριφοράς από την εργοδότρια ήταν προσχηματική και ότι η εργαζόμενη απολύθηκε λόγω της εγκυμοσύνης της.

 

Επίσης, η αρχή διαπίστωσε ότι η εργοδότρια είχε παραβιάσει τα δικαιώματα της εργαζόμενης, ενώ μετά την ανακοίνωση της εγκυμοσύνης της, η υπάλληλος άρχισε να δέχεται πιέσεις, προκειμένου να εγκαταλείψει την εργασία της.

 

Ο Συνήγορος του Πολίτη, τέλος, διαπίστωσε ότι συνέτρεχαν οι προϋποθέσεις του νόμου για την επιβολή προστίμου προς την εργοδότρια, λόγω παραβίασης του ΠΔ 176/1997 και του Ν.3488/2006 και γνωστοποίησε το συμπέρασμά του αυτό στο Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας (ΣΕΠΕ), το οποίο επέβαλε πρόστιμο ύψους 5.000 ευρώ στην εργοδότρια.

 

πηγή:

http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_27/05/2009_281612

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 240
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι θα λέγατε αν κάποια που είχε ήδη ένα παιδάκι (δηλ. κοινώς στη μαύρη λίστα λόγω μειωμένου) και μένει έγκυος στο δεύτερο και μόλις το χάνει από παλλίνδρομη απολύεται γιατί "αυτή έχει σκοπό να ξαναμείνει έγκυος";;;;;;

Και φυσικά στη συνέχεια ποιος προσλαμβάνει κάποια με 2 παιδιά;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια σταματαω αυριο τη δουλεια και ζητησα προχθες να σταματουσα εχθες Τεταρτη αφου εχω και 5 μερες υπολοιπο αδειας απο περυσι και η απαντηση του ηταν: Γιατι?Δε μπορεις?Τι εχεις?Οχι, θα ερθεις ολη τη βδομαδα.Γιατι να μη μπορω αραγε?Επειδη μπαινω στον 8ο κι εχω 3 μερες με πονακια και να μη μπορω να κατσω ορθια? Η μηπως επειδη προχθες που επεστρεφα σπιτι με κοπανησε τοσο πολυ στις λακουβες το λεωφορειο που δε σηκωθηκα απο το κρεβατι ολο το βραδυ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για την φετινη αδεια φανταζομαι ουτε λογος !!!!ειναι ολοι γαιδουρια ..αλλα στο εξης θα γαιδουρεψω και εγω !!!

εμεις ειχαμε εξωτερικα ραντεβου σημερα απο το πρωι ασπροπυργο και ελευσινα ...και ειπα οτι ειμαι κουρασμενη ..και αν παω σε αυτα μετα θα παω κατευθειαν σπιτι μου ...

και μου ειπαν να κατσω στο γραφειο !!!ας κουνηθει και κανενας αλλος εδω μεσα

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλημερα κοριτσια.θελω πολυ να ζητησω τη γνωμη σας γιατι δεν ξερω τι να κανω.πριν απο λιγες μερες απεβαλα.θα ηταν το πρωτο μας μωρακι κ οπως ειναι φυσικο στεναχωρεθηκα παρα πολυ.κ ακομα ειμαι χαλια.επειδη δεν θελω να ξαναγινει το ιδιο στην επομενη εγκυμοσυνη θελω να ειμαι παρα πολυ προσεκτικη.το θεμα ειναι οτι ειμαι καθηγητρια αγγλικων σε μικρα παιδακια που αρρωσταινουν συνεχεια ολο το χρονο.πρεπει ν ειμαι συνεχεια ορθια κ επιπλεον η δουλεια μου δεν ειναι κοντα στο σπιτι μου.ειμαι πολυ αγχωδη ατομο,οσο δουλευα δεν εμενα εγκυος γιατι αγχωνομουν να τα προλαβω ολα.σπιτι, δουλειες...εμεινα εγκυος το καλοκαιρι ενα μηνα αφοτου σταματησε το φροντηστηριο.τωρα θελω να πανε ολα καλα.η γιατρος μου ειπε οτι αν αγχωνομαι δεν θα μενω εγκυος κ οτι πρεπει να ειμαι ηρεμη κ τωρα κ οταν με το καλο θα ξαναμεινω.σκεφτομαι να μη δουλεψω φετος.φοβαμαι οτι κατι θα παει παλι στραβα.θελω ν ειμαι ξεκουραστη κ χαλαρη.ο συζυγος μου μου ειπε να κανω οτι θελω για να νιωθω εγω καλυτερα,αφου το οικονομικο δεν ειναι θεμα.εσεις τι θα κανατε στη θεση μου????πειτε μου σας παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια, λοιπον εγω δουλευω σε μια εταιρια απο τις 16-10-06 στις 27-03-08 βγηκα με αδεια ασθενειας λογο επιπλοκων εγκυμοσυνης και πληρονωμουν απο το ικα. μετα πειρα την αδεια του ικα τοκετου-λοχειας, μετα την 6μηνη αδεια μητροτητας και τρεις μηνες αδεια ανεφ αποδοχων απο την δουλεια μου. το προβλημα ειναι οτι τωρα ειμαι παλι εγκυος 6 εβδομαδων και ειδα λιγο αιμα και γιατρος μου μου ζητησε να κατσω σπιτι λογο επιβαρυμενου ιστορικου. αρα εχω να δουλεψω απο της 27-03-08 θα πληρονομαι απο το ικα και παλι? θα εχω τα επιδοαματα απο το ικα και τον οαεδ? την 6μηνη αδεια???? τι γινεται με τα 200 ενσημα? χρειαζομαι βοηθεια αν ξερει καποια ας βοηθησει

mamax4

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, λοιπον εγω δουλευω σε μια εταιρια απο τις 16-10-06 στις 27-03-08 βγηκα με αδεια ασθενειας λογο επιπλοκων εγκυμοσυνης και πληρονωμουν απο το ικα. μετα πειρα την αδεια του ικα τοκετου-λοχειας, μετα την 6μηνη αδεια μητροτητας και τρεις μηνες αδεια ανεφ αποδοχων απο την δουλεια μου. το προβλημα ειναι οτι τωρα ειμαι παλι εγκυος 6 εβδομαδων και ειδα λιγο αιμα και γιατρος μου μου ζητησε να κατσω σπιτι λογο επιβαρυμενου ιστορικου. αρα εχω να δουλεψω απο της 27-03-08 θα πληρονομαι απο το ικα και παλι? θα εχω τα επιδοαματα απο το ικα και τον οαεδ? την 6μηνη αδεια???? τι γινεται με τα 200 ενσημα? χρειαζομαι βοηθεια αν ξερει καποια ας βοηθησει

mamax4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Εχω και εγω μια ερωτηση και επειγει καπως να ειμαι ειλικρινης... στην δουλεια μου υπαρχει πρωινη, απογευματινη και βραδυνη βαρδια. την τελευταια την κανει μια κοπελα καθημερινες κι εγω σαββατοκυριακα ενω τις αλλες μερες ειμαι πρωι... στη βραδυνη βαρδια ειμαστε μονες μας [ειναι τηλεφωνικο κεντρο] και τωρα με την υπνηλια απο την εγκυμοσυνη δεν αντεχω αλλο [φοβαμαι και λιγο να μαι μονη] και θελω να σταματησω τα βραδια... χρειαζομαι χαρτι γιατρου η αρκει μια κουβεντα με τον εργοδοτη για να ειμαι οκ; ειλικρινα ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ... και ειμαι ακομα στην αρχη της εγκυμοσυνης δεν θελω να λενε οτι κλαιγομαι αλλα δεν μπορω να παρω τα ποδια μου

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...
  • 1 month later...
Κοριτσια γνωριζει μηπως καμια απο εσας αν με τα καινουρια νομοσχεδια καταργειται το 6μηνο απο τον ΟΑΕΔ????

 

Ελπίζω πως οχι... μην μου λετε τετοια...

ο πρίγκιπας μου..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Εγω το ειπα απο την αρχη στο μεγαλο αφεντικο (πολυ δειλα και τρομαγμενα, ομως εδειξε να χαιρεται και ξαφνιαστηκα), μετα το ειπα σε εναν συναδελφο, μετα εφτασαν να το ξερουν 3 και μετα εκανα την αυχενικη και το ειπα στον τμηματαρχη (ο οποιος επισης εδειξε να το παιρνει καλα, αλλα ξερω πως ειναι γκρινιαρης με αυτα και θα πεταει διαφορα ειρωνικα σχολια που και που (ηδη εχει αρχισει). Προς το παρον δεν εχω δει καμια τρελη αλλαγη, με ξεζουμιζαν πριν και συνεχιζουν να με ξεζουμιζουν, δεν εχω δωσει κι εγω δικαιωματα να πω οτι δεν μπορω να κατσω κι αλλη απληρωτη υπερωρια και τετοια, οποτε συνεχιζεται κανονικα η ιδια συμπεριφορα. Ελπιζω οσο φουσκωνω να βελτιωθουν τα πραγματα, οχι πως ειναι τραγικα τωρα (το εχω συνηθισει τοσο καιρο :D) αλλά δεν ξερω αν θα ειναι καλο για το μωρο οσο μεγαλωνει να ειμαι στο τρεξιμο και αγχωμενη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Θέλω κι εγώ να πω τον πόνο μου γιατί θα σκάσω. :mad: Εργάζομαι σε ένα συνδικαλιστικό φορέα και είμαι η μοναδική υπάλληλος στο γραφείο. Αυτό σημαίνει οτι αν δεν είμαι εδώ το γραφείο δε λειτουργεί και φυσικά οτι όλος ο φόρτος εργασίας είναι αποκλειστικά δικής μου ευθύνης. Και μέχρι πρότινος αυτό δε με πείραζε- αν και με κούραζε και με άγχωνε πολύ- τώρα όμως που έχω μπει πια στη 12η εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου μου είναι αδύνατο να ανταπεξέλθω σε όλες αυτές τις ευθύνες.

Εν τω μεταξύ, η εγκυμοσύνη μου είναι απο εκείνες που δεν τους λείπει τίποτα απο συμπτώματα. Κακή διάθεση, νεύρα, αναγούλες, υπνηλίες, κούραση, ίλιγγοι, εμετοί και όλα αυτά συνδυασμένα με ένα γερό αυχενικό και ένα ωραιότατο πρόβλημα μέσης, που ειδικά τα τελευταία 2 χρόνια της ζωής μου με έχει ταλαιπωρήσει πάρα πολύ.

Απο την άλλη έχω ένα αφεντικό... κυριολεκτικά ΓΙΑ ΣΚΟΤΩΜΑ! :evil: Δε μπαίνω στη διαδικασία να περιγράψω τί άνθρωπος είναι γιατί είναι απο εκείνους που όταν ακούς να σου μιλούν δεν πιστεύεις λέξη κι όταν τους γνωρίζεις τραβάς τα μαλλιά σου! Όμως απο τη μέρα που του ανακοίνωσα την εγκυμοσύνη μου έχει αλλάξει στάση απέναντί μου, αν και προσπαθεί πάρα πολύ να το κρύψει... δε του βγαίνει όμως. Με παίρνει τηλέφωνα - γιατί, ένα καλό της δουλειάς μου είναι οτι αυτός είναι σπάνια στο γραφείο- για να μου μιλάει με τις ώρες και να μου λέει τη μία ηλιθιότητα μετά την άλλη και φυσικά με συγχύζει, να παρεμβαίνει στα προσωπικά μου, με αποτέλεσμα ό,τι χάλι έχω εκείνη τη στιγμή να γίνεται επί 5 μετά απο τις συνομιλίες μου μαζί του. Είμαι και ολομόναχη μέσα σε 4 τοίχους και δεν έχω έναν άνθρωπο να μιλήσω να ξεχαστώ λίγο, οπότε μιζεριάζω ακόμη πιο πολύ. Ο ίδιος προσπαθεί να το παίξει οτι ενδιαφέρεται πολύ για την κατάστασή μου κι αν είμαι καλά, αλλά μου ζητάει να κάνω υπερωρίες, ενώ ήδη το ωράριό μου είναι σπαστό και πάρα πολύ κουραστικό και ταυτόχρονα γνωρίζει οτι δεν περνάω και τις καλύτερές μου ημέρες. Κι αν αρνηθώ ή προσπαθήσω να τις προσαρμόσω στην κατάσταση που βρίσκομαι εκείνη την ώρα, μου κρατάει μούτρα και φέρεται αναλόγως. Μάλιστα κάποιες ημέρες που ήμουν πάρα πολύ χάλια ζήτησα να λείψω και 2 μέρες που έδωσε νοσοκομείο άδεια λόγω της κατάστασής μου και αυτός, όπως πάντα άλλωστε, μου άφησε να εννοηθεί πως μου κάνει χάρη που με αφήνει να λείπω, ενώ δε δικαιούμαι άλλη άδεια, αλλά ταυτοχρόνως θα συνεχίσει να με στηρίζει :!: :!: :!:

Το καλύτερο, χωρίς να έχω εκφράσει την επιθυμία να σταματήσω τη δουλειά μετά τη γέννα μου αυτός με πιέζει πολύ να του πω αν θα επιστρέψω στη δουλειά. Η συμπεριφορά του όμως αυτή ( σε συνδυασμό με παλαιότερες ανεκδιήγητες συμπεριφορές του) με κάνει να θέλω να μη γυρίσω ή να αλλάξω τη σύμβασή μου σε ημιαπασχόληση και δεν ξέρω πώς να το αντιμετωπίσω. Επίσης σκοπεύω φυσικά να πάρω όλες τις άδειες που δικαιούμαι σα μαμά και να γυρίσω σχεδόν μετά απο ένα χρόνο, όμως αυτός δεν είναι ενήμερος για το τί ακριβώς δικαιούμαι με αποτέλεσμα να θέλει να πάρει μία κοπέλα - την οποία θα εκπαιδεύσω εγώ- να με αντικαταστήσει ουσιαστικά για ένα τετράμηνο μόνο. Αν κάτσω απο τώρα να του εξηγήσω την κατάσταση πώς θα διαμορφωθεί, πολύ φοβάμαι οτι θα λυσσάξει ακόμη περισσότερο και θα με αγχώνει πιο πολύ. Δεν ξέρω πώς να τον αντιμετωπίσω, για να παραμένω ήρεμη. Τις τελευταίες δύο φορές πουη γιατρός μου μου έκανε υπέρηχο, απο τη νευρικότητά μου ( που έτσι κι αλλιώς τα νεύρα μου είναι πανω απο το κεφάλι μου), το μωράκι μου μας είχε γυρίσει την πλάτη και δεν κουνιόταν καν! Τόσο που η γιατρός φοβήθηκε για μια στιγμή... :shock:

Τέλος πάντων, δεν θέλω να μαι μυγιάγγιχτη και κλάψα, αλλά χρειαζόμουν κάπου να γκρινιάξω για να βγάλω τη σύγχυση απο μέσα μου.

Συγχωρέστε με για την πολυλογία μου :-(

Anyone who thinks that sunshine is pure happiness, has never danced in the rain...

Link to comment
Share on other sites

stavroulaki86, καλησπέρα, δουλεύεις σε συνδικαλιστικό φορέα και περιμένεις από εμάς να σου πούμε τα δικαιώματά σου ως έγκυος εργαζόμενη? ;)

Αστειεύομαι, βέβαια! Εκείνο που θέλω να πω είναι ότι θεωρώ πως εφόσον είσαι σε ένα τέτοιο πόστο φαντάζομαι ότι θα ξέρεις πού να ψάξεις και πού να απευθυνθείς για να βρεις τι ακριβώς δικαιούσαι ως έγκυος τώρα, και μετά ως λεχώνα. Για ό,τι κι αν σου λέει και όσο κι αν σε πιέζει (όπως π.χ. το πότε κι αν θα γυρίσεις μετά τον τοκετό) να του λες "θα κάνω τα όσα προβλέπει ο νόμος, τα οποία εσείς ξέρετε καλύτερα κι απο μένα".

Κορίτσι μου, προτεραιότητα έχει η ψυχραιμία σου, εσύ και το παιδί σου! Τι είναι αυτά τα πράγματα, για το άγχος της δουλειάς να επηρεάζεται η υγεία του μωρού σου! Στα τσακίδια και οι δουλειές κι αυτός και όλα! Είναι απαράδεκτος που σε έχει βάλει σε μία τέτοια διαδικασία (θέλει, τρομάρα του, να λέγεται αφεντικό σε συνδικαλιστικό φορέα!!!!), σου ασκεί ψυχολογική βία και του χρειάζεται καταγγελία!

Αυτόν ενδεχομένως να τον βόλευε να μην κάνεις καν παιδί! Δε γίνεται, όμως, για πάντα να κοιτάζουμε το μέλλον της δουλειάς μας, πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε κι εμείς με τη ζωή μας.

Είσαι έγκυος! Κι αυτό είναι το σημαντικότερο. Προσπάθησε να μην δίνεις και πολύ σημασία σε αυτά που λέει και κάνει, γιατί στην κατάστασή σου το μόνο που καταφέρνει είναι να σε επιβαρύνει.

Καλή συνέχεια, και μόλις φεύγεις από το γραφείο και κλείνεις την πόρτα πίσω σου, να τα αφήνεις όλα εκεί μέσα. Έχεις κι άλλη ζωή πέραν της δουλειάς σου, κι αυτός θα έπρεπε να το ξέρει πιο καλά από τον καθένα μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα κοριτσια ειμαι στην 20η εβδομαδα κ ο γιατρος μου απο δημοσιο νοσοκομειο μου εγραψε αναρωτικη αδεια για ενα μηνα ..ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει να ακολουθησω??τι γινεται με την επιτροπη του ικα που θα χρειαστει να περασω??τι δικαιολογητικα θα χρειαστω??εχει περασει καμια κοπελα αυτη τη διαδικασια προσφατα??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...