Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συσπάσεις.ποια τα συμπτώματα


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Οταν λες νωρις Λιτσα ποσο νωρις εννοεις?

εχεις συσπασεις?

Να ξερεις πως κατα τη διρκεια της εγκυμοσυνης υπαρχουν συσπασεις φυσιολογικες - προκαλουνται απτις κινησεις των μωρων πχ, μεγαλωνει κι η κοιλια, απο ενα σημειο κι επειτα προετοιμαζεται για τον τοκετο. Βεβαια αν αρχιζουν να ειναι κοντα η μια στην αλλη, να γινονται περιοδικες και να σε πονανε στην κοιλια χαμηλα και στη μεση χαμηλα πρεπει να καλεσεις τον γιατρο γιατι οργανωνονται και πρεπει να το γνωριζει. Απο τον 5ο αρχισα να τις νιωθω σαν πετρωματα σ ενα σημειο της κοιλιας, αργοτερα σε ολοκληρη. Απο την 24η εβδομαδα εγιναν ολο κ πιο συχνες, συχνα πονουσα, μ εβαλαν ξαπλα εντελως ως την 36+6 που γεννησα με προγραμματισμενη καισαρικη. Επισης πηρα χαπια yutopar (εχουν αποσυρθει, ζοριστηκα πολυ για να τα βρω) 4 φορες για 3μερες την περιοδο που δεν σταματουσαν με τιποτα οι συσπασεις, 3 φακελακια μαγνησιο τη μερα, ψυχραιμια και πολληηηηη ξαπλα. Ζοριστηκα αλλα τα καταφερα!

Ενιωθα μια μεγαλη δυσφορια, σκληραινε τοσο πολυ η κοιλια, αλλαζε καπως το σχημα της, προς το τελος που ηταν τα μωρα μεγαλα δεν μπορουσα να αναπνευσω την ωρα της συσπασης. Διαρκουσε μεχρι και ενα λεπτο περιπου προς το τελος.

Πωπω πολλα σου γραψα!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.21βδομαδες είμαι.έχει εδώ κ 2μερες νιώθω 6-7φορες την μέρα σαν πέτρωμα.κι αυτό το νιώθω πιο πολύ συνήθως όταν είμαι ξάπλα.πόνους δ έχω ουτε είναι έντονο το πέτρωμα.κι αναρωτιωμουν αν είναι σύσπαση η αν είναι το μωρο.θα ενημερωσω τον γιατρό καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

... οσες ειχατε συσπάσεις απο νωρίς στην εγκυμοσύνη πως τις νιωθατε κ πως τις αντιμετωπισατε;
θα ενημερωσω τον γιατρό καλού κακού.

 

 

Οχι "καλού-κακού", άμεσα θα πρέπει να ενημερωσεις τον γιατρο σου κι ελπίζω εκείνος να μη σου απαντησει ελαφρα τη καρδία και χωρίς περαιτέρω εξέταση. Θα πρέπει να κάνεις καρδιοτοκογραφο 1-2 φορές τη βδομάδα για να διαγνωσθεί αν όντως εχεις συσπασεις, πόσο δυνατές και συχνές είναι και εάν είναι από τις "φυσιολογικές και αναμενόμενες" για την εβδομάδα που εισαι ή οχι.

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα (και μαλιστα δεν τις καταλαβαινα κιολας, τυχαία διαγνωστηκε το προβλημα) και πηρα κι εγω τα χαπια που λεει το Σοφακι.

Για τραχηλο έχετε κάνει συγκριτικές μετρησεις, δηλ τουλάχιστον δυο μετρησεις με χρονική απόσταση για να δείτε αν υπάχουν αξιοσημειωτες αυξομειωσεις στο μηκος του? ΑΝ τυχόν εχεις θεμα με τραχηλο, οι συσπάσεις το επιδεινωνουν.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Oπως τα ειπε η σκουντουφλα , καλεις το γιατρο σου αμεσα. Τωρα θα ηταν μπακαλιστικο να σου πουμε ποσες ειχαμε εμεις την ημερα στην εβδομαδα που εισαι γιατι καθε οργανισμος διαφορετικος. Πχ εγω ειχα πολλες και δυνατες αλλα ο τραχηλος δεν ανοιξε κ δεν παρουσιασα προβλημα ποτε. Κοντυνε μονο οταν πηραν βαρος τα μωρα. Καρδιοτοκογραφο βεβαια δεν μου ζητησαν ποτε να κανω, δεν ξερω το λογο εκ των υστερων θα πω οτι ολα καλα πηγαν. Δεν θα το ρισκαρα ομως να περιμενω να ρωτησω πρωτα εδω για το τι ειναι. Αμεσα επαιρνα τη μαια μου και 10 η ωρα το βραδυ και 12..

Ενηερωσε μας αν θες, ολα καλα να σου πανε! Η ξαπλα βοηθα παντα, ψυχραιμια και ηρεμια!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μίλησα με τον γιατρό κ μου είπε πως είναι φυσιολογικες. Να τον κραταω ενήμερο αν γίνουν συχνές αν νιώσω δυσφορία. Απλα ήθελα να μάθω εμπειρίες πως τις καταλαβαίνετε.γιατί ακούω συχνα απο έγκυες π λένε οτι είχαν συσπάσεις κ έπαιρναν φαρμακα. Κι αναρωτιωμουν πως τις καταλάβαιναν ή αν πονουσαν κ τις έπαιρναν ή μονο αν πέτρωνε η κοιλιά τους

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι συναρτηση πολλων παραγοντων, δηλαδη μπορει κοπελες να μην επαιρναν φαρμακα για να τις σταματησουν παροτι ηταν αρκετες μεσα στην ημερα αλλα δεν ηταν περιοδικες. Ή ειχαν πιο στενη παρακολουθηση. Δεν θα ξεκινουσα τα χαπια ποτε να φανταστεις αν δεν με πονουσαν ή αν δεν ηταν ανα 7λεπτο και 5λεπτο. Υπομονη και ξεκουραση οσο περισσοτερο μπορεις.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...