Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΥΗΣΗΣ ΛΟΓΩ ΤΟΞΟΠΛΑΣΜΑΤΟΣ


dekarapa

Recommended Posts

καλημερα κοριτσι,μην ανησυχεις,απλα να προσεχεις.Παντως να ξερεις οτι μετα απο το πρωτο τριμηνο το μωρακι δεν παθαινει τιποτα απλα υπαρχουν καποιες πιθανοτητες για προωρο τοκετο.Να μην τα σκεφτεσαι ομως!εσυ κανε αυτα που πρεπει να κανεις και ολα θα πανε καλα!!!!!με το καλο το μωρακι σου!

 

Αυτο για μετα το πρωτο τριμηνο στο εχει πει καποιος γιατρος?ειναι σιγουρο δηλαδη...?γιατι το εχω και εγω ενα αγχος...

6L9mp2.png

 

IPZnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ολα καλα θα πανε!!!πλενε τα μαρουλακια με ξυδι και να καλοψηνεις τα κρεατα!!!για μενα μην τρωσ απεξω δεν ξερεις τι γινετε!!!το πρωτο τριμηνο προσεχε μετα μπορεις να χαλαρωσεις λενε...εγω θα σου λεγα να προσεχεις σε ολη την εγκυμοσυνη γιατι αν κολλησεις μετα το 1 τριμηνο θα παρεισ αντιβιωση και ειναι κριμα!!!εχεις αλλο παιδακι melpo ???ευχομαι καλη εγκυμοσυνη

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα θα πανε!!!πλενε τα μαρουλακια με ξυδι και να καλοψηνεις τα κρεατα!!!για μενα μην τρωσ απεξω δεν ξερεις τι γινετε!!!το πρωτο τριμηνο προσεχε μετα μπορεις να χαλαρωσεις λενε...εγω θα σου λεγα να προσεχεις σε ολη την εγκυμοσυνη γιατι αν κολλησεις μετα το 1 τριμηνο θα παρεισ αντιβιωση και ειναι κριμα!!!εχεις αλλο παιδακι melpo ???ευχομαι καλη εγκυμοσυνη

 

Οχι, δεν έχω θα είναι το πρώτο μου! Σου εύχομαι και σένα ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο για μετα το πρωτο τριμηνο στο εχει πει καποιος γιατρος?ειναι σιγουρο δηλαδη...?γιατι το εχω και εγω ενα αγχος...

 

Οταν πηγα να κανω αμνιοπαρακεντηση ηταν μαζι μου μια γενετηστρια η οποια μου ειπε τα εξης: αρχικα υπαρχουν πολυ λιγες πιθανοτητες να περασει στο εμβρυο το μικροβιο!η χρηση αντιβιωσης σε περιπτωση που νοσεις μειωνει ακομη περισσοτερο τις πιθανοτητες.Σε περιπτωση που δεν περασει στο εμβρυο κατα το πρωτο τριμηνο υπαρχουν πιθανοτητες να το κολλησει μετα αλλα δεν θα εχει κανενα προβλημα απλα θα εχει ηδη τα αντισωματα οταν γεννηθει.

 

Και οντως απο την στιγμη που δεν περασε στο μωρακι μου,εκανα αλλη μια φορα εξεταση να δουμε σε τι επιπεδα ειναι αλλα χωρις καμια ανησυχια για το μωρο.

Επειδη οι γιατροι που δεν συναντουν πολυ συχνα τετοια περιστατικα,μας πανικοβαλουν παρα πολυ,εγω εμπιστευτηκα τα λογια της εξειδικευμενης επι του θεματος γιατι εχει συναντησει απειρα περιστατικα και σε πολυ λιγα ειχε περασει στο εμβρυο το μικροβιο αλλα παντα μιλαμε για το 1ο τριμηνο.Γι'αυτο δεν χρειαζεται σε ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης να ειστε με τον φοβο!!

Σας το λεω εγω που ειμαι στον μηνα μου και εχω διανησει ολη την εγκυμοσυνη μου παρεα με το τοξοπλασμα....

WTHap2.png
Link to comment
Share on other sites

ολα καλα θα πανε!!!πλενε τα μαρουλακια με ξυδι και να καλοψηνεις τα κρεατα!!!για μενα μην τρωσ απεξω δεν ξερεις τι γινετε!!!το πρωτο τριμηνο προσεχε μετα μπορεις να χαλαρωσεις λενε...εγω θα σου λεγα να προσεχεις σε ολη την εγκυμοσυνη γιατι αν κολλησεις μετα το 1 τριμηνο θα παρεισ αντιβιωση και ειναι κριμα!!!εχεις αλλο παιδακι melpo ???ευχομαι καλη εγκυμοσυνη

 

Εγω προσωπικα το κολλησα απο μη καλοψημενο συκωτι σε ταβερνα.Εφαγα ενα κομματακι και μετα το προσεξα,τοτε δεν ηξερα οτι ημουν εγκυος...Το καλυτερο ειναι να μην τρωτε καθολου συκωτι μεχρι τον 5ο μηνα απο εκει και επειτα αν το μαγειρευετε εσεις ειναι οτι καλυτερο!εμενα απο 36 τον σιδηρο μου,τον ανεβασε σε ενα μηνα 124!τα λαχανικα παντα μουλιασμα σε νερο και ξυδι για μιση ωρα και ολα θα πανε καλα!! ευχομαι τα καλυτερα σε ολες σας!!!!!και δεν θελει αγχος!

WTHap2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συμφωνω ελενη89 με οσα εγραψες!!!εγω παντως μεχρι να γεννησω ειχα παρα πολυ ανχος!!!τελως καλο ολα καλα!!!!εγω δεν τρωγα καθολου συκωτι ουτε μαρουλια και τρελενομαι και για τα 2 με ειχε επηρεασει τοσο πολυ το τοξοπλασμα ενω ειχα κανει αμνιοπαρακ και ηταν ολα οκ δεν ηθελα φαω πιρουνια ασ τα εφτιαχνα εγω!!!και τωρα που θελω να φαω μαρουλια πειραζει το μωρο λογω θηλασμου!!!ελενη89 εσενα σου εχει φυγει τωρα απο μονο του ::::

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω ελενη89 με οσα εγραψες!!!εγω παντως μεχρι να γεννησω ειχα παρα πολυ ανχος!!!τελως καλο ολα καλα!!!!εγω δεν τρωγα καθολου συκωτι ουτε μαρουλια και τρελενομαι και για τα 2 με ειχε επηρεασει τοσο πολυ το τοξοπλασμα ενω ειχα κανει αμνιοπαρακ και ηταν ολα οκ δεν ηθελα φαω πιρουνια ασ τα εφτιαχνα εγω!!!και τωρα που θελω να φαω μαρουλια πειραζει το μωρο λογω θηλασμου!!!ελενη89 εσενα σου εχει φυγει τωρα απο μονο του ::::[/QUO

 

ακομα το εχω αλλα αρχισαν πεφτουν οι τιμες...θελει περιπου ενα χρονο για να κανει τον κυκλο του!αλλα δεν υπαρχει κανενα προβλημα πλεον.αφου δεν περασε στην μπουμπου μας μεχρι και τον τριτο μηνα τωρα δεν μας πειραζει...Γιατι δεν κανει να τρως μαρουλια???? Να σου ζησει και το μωρακι σου!!!

WTHap2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!!!ενοχλει το μωρο οταν τρωω μαρουλι..εχει κολικους γενικα αλλα χειροτερευει οταν τρωω ....εχω αρχισει να κοιταω για την βαφτιση κ εχω ανχωθει 26 αυγουστου θατον βαφτισουμε!!!!!δεν ξερω τι να διαλεξω ειναι ολα τελεια οσα βλεπω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!!!!ενοχλει το μωρο οταν τρωω μαρουλι..εχει κολικους γενικα αλλα χειροτερευει οταν τρωω ....εχω αρχισει να κοιταω για την βαφτιση κ εχω ανχωθει 26 αυγουστου θατον βαφτισουμε!!!!!δεν ξερω τι να διαλεξω ειναι ολα τελεια οσα βλεπω!!!!!

 

Εγω γενναω σε εναν μηνα περιπου και ειπαμε κατα τον Σεπτεμβριο να κανουμε και τον γαμο και την βαφτιση μαζι!Ακομα δεν εχω κοιταξει τιποτα!Να γεννησω με το καλο και θα αρχισω κι εγω το ψαξιμο...Για νυφικο βρηκα ενα μαγαζι σε αλλη πολη που εχει πολυ οικονομικα νυφικα για αγορα.Τα προσκλητηρια θα τα φτιαξω εγω....Αχ ειναι τοσα πολλα που δεν θελω να τα σκεφτομαι!!!και πρεπει να γινουν και γρηγορα!!!Λογω του οτι ο κουνιαδος μου παιρνει μεταθεση τον Οκτωβρη και δεν θα μπορει να ερθει μετα πρεπει να τα κανουμε τον Σεπτεμβρη για να ειναι κι αυτος εδω...Κουραγιο και υπομονη!!!σε ποια πολη εισαι???

WTHap2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχχ τελεια....με το καλο να γεννησεις!!!Πως νιωθεις???!κοριτσακι η' αγορακι???πατρα μενω!!!εσυ???εχεις να φας τρεξιμο καημενουλα!!!θα σαι και λεχωνα!!!το σπιτι σου ειναι ειδη ετοιμο η' εχεις και τετοιες ετοιμασιες???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχχ τελεια....με το καλο να γεννησεις!!!Πως νιωθεις???!κοριτσακι η' αγορακι???πατρα μενω!!!εσυ???εχεις να φας τρεξιμο καημενουλα!!!θα σαι και λεχωνα!!!το σπιτι σου ειναι ειδη ετοιμο η' εχεις και τετοιες ετοιμασιες???

 

Eχω αρχισει να αγχωνομαι λιγο οσο πλησιαζει η ωρα!κοριτσακι εχω!μενω στη Ξανθη.τα πραγματακια του μωρου ειναι ετοιμα,στο δωματιο της εχω να κανω καποια πραγματα αλλα ειπα να γεννησω και μετα γιατι τωρα εχω βαρυνει και δεν ειμαι σε θεση!!!οντως πολυ τρεξιμο!!αλλα τι να κανουμε?ειναι ομορφα πραγματα αυτα!ανυπομωνω!

WTHap2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Πληροφορίες από το ΚΕΕΛΠΝΟ. Σημαντική πληροφορία: το μοσχαρίσιο κρέας πολύ σπάνια αποτελεί πηγή μόλυνσης.

http://www.keelpno.gr/el-gr/νοσήματαθέματαυγείας/λοιμώδηνοσήματα/συγγενήνοσήματα/συγγενήςτοξοπλάσμωση.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 3 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...