Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φοβος κ αγχος στη δευτερη μου καισαρικη


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όπως και να έχει, το λογικό είναι να γεννήσεις αυτή τη φορά μετά την 38η εβδομάδα, οπότε και υπάρχουν πολύ λίγες πιθανότητες να προκύψει θέμα με το μωρό. Αν δεν έχεις άλλα θέματα, εγώ θα ζητούσα στη θέση σου να κλείσω ραντεβού για τη γέννα στις 39+ εβδομάδες.

 

ΥΓ ευχαριστώ πολύ για τις ευχές, και σε σένα τα καλύτερα εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα! Μπήκα να γράψω περισσότερο για την φίλη maryl που τη σκεφτόμουν. Γέννησα λοιπόν, έκανα την καισαρική μου την προηγούμενη Παρασκευή. Ένα έχω να πω, δεν ξέρω αν οφείλεται στο γιατρό μου (είναι άλλος από αυτόν που είχα την πρώτη φορά) ή σε κάτι άλλο, αλλά η δεύτερη καισαρική μου ήταν ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ!!! Μια επέμβαση που δεν φοβήθηκα ούτε στιγμή, δεν πόνεσα, μου μιλούσαν, απαντούσα, όλοι είχαν καλή διάθεση, είδα το μωρό μου αμέσως μόλις βγήκε, με ενημέρωναν για τις εξετάσεις που της έκαναν ενώ ακόμα με ράβανε.

Βέβαια αφού πέρασαν οι αναισθησίες και τα παυσίπονα έφαγα ένα πακέτο με πόνους στην τομή αλλά τώρα πια μπορώ να πω ότι συνέρχομαι ταχύτατα.

maryl, όταν έρχεται η ώρα δεν προλαβαίνεις καν να φοβηθείς. Είσαι εκεί, ακολουθείς οδηγίες και προσεύχεσαι να είναι σταθερό το χέρι του γιατρού. Νομίζω δεν έχεις γεννήσει ακόμα, οπότε σου εύχομαι με το καλό να γνωρίσεις το μωράκι σου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα. Να πω και εγώ με την σειρά μου ότι η δεύτερη καισαρική μου δεν είχε καμμία σχέση με την πρώτη. Στην διάρκεια της επέμβασης ήμουν τόσο χαλαρή που και οι γιατροί το ευχαριστήθηκαν. Και ήμουν όρθια με απο λίγες ώρες. Φανταστείτε ότι κατα λάθος βγήκε η επισκληρήδιος μετά απο λίγες ώρες. ΄Εφυγα στις 3 ημέρες απο την κλινική και στο σπίτι έκανα και δουλειές. Σε αυτές τις τρείς ημέρες έπερνα κανένα ντεπον και έφαγα 1 voltaren. Φυσικά το μόνο ζόρι που είχα ήταν ότι γινόμουν μούσκεμα στον ιδρώτα. Αυτό ήταν το πιο δύσκολα παρά η τομή.

Lr4cp2.pngIP5up2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μπήκα να γράψω περισσότερο για την φίλη maryl που τη σκεφτόμουν. Γέννησα λοιπόν, έκανα την καισαρική μου την προηγούμενη Παρασκευή. Ένα έχω να πω, δεν ξέρω αν οφείλεται στο γιατρό μου (είναι άλλος από αυτόν που είχα την πρώτη φορά) ή σε κάτι άλλο, αλλά η δεύτερη καισαρική μου ήταν ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ!!! Μια επέμβαση που δεν φοβήθηκα ούτε στιγμή, δεν πόνεσα, μου μιλούσαν, απαντούσα, όλοι είχαν καλή διάθεση, είδα το μωρό μου αμέσως μόλις βγήκε, με ενημέρωναν για τις εξετάσεις που της έκαναν ενώ ακόμα με ράβανε.

Βέβαια αφού πέρασαν οι αναισθησίες και τα παυσίπονα έφαγα ένα πακέτο με πόνους στην τομή αλλά τώρα πια μπορώ να πω ότι συνέρχομαι ταχύτατα.

maryl, όταν έρχεται η ώρα δεν προλαβαίνεις καν να φοβηθείς. Είσαι εκεί, ακολουθείς οδηγίες και προσεύχεσαι να είναι σταθερό το χέρι του γιατρού. Νομίζω δεν έχεις γεννήσει ακόμα, οπότε σου εύχομαι με το καλό να γνωρίσεις το μωράκι σου!!

 

 

 

αχ σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου...οχι δεν γεννησα ακομα,στις 21 με εχει προγραμμματησει..μακαρι να πανε κ εμενα ολα δεξια οπως εσενα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και απο εμένα. Να πω και εγώ με την σειρά μου ότι η δεύτερη καισαρική μου δεν είχε καμμία σχέση με την πρώτη. Στην διάρκεια της επέμβασης ήμουν τόσο χαλαρή που και οι γιατροί το ευχαριστήθηκαν. Και ήμουν όρθια με απο λίγες ώρες. Φανταστείτε ότι κατα λάθος βγήκε η επισκληρήδιος μετά απο λίγες ώρες. ΄Εφυγα στις 3 ημέρες απο την κλινική και στο σπίτι έκανα και δουλειές. Σε αυτές τις τρείς ημέρες έπερνα κανένα ντεπον και έφαγα 1 voltaren. Φυσικά το μόνο ζόρι που είχα ήταν ότι γινόμουν μούσκεμα στον ιδρώτα. Αυτό ήταν το πιο δύσκολα παρά η τομή.

 

κ οσο πλησιαζει ο καιρος εχω πιο πολυ αγχος....αλλα ανυπομονω κι ολας,χαιρομαι που κ για σενα ηταν ολα μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πλησιαζω...εχω τρομερο αγχος...ειδικα το βραδυ....τι θα κανω????:confused::confused::confused:πιστευω να βρω τη δυναμη κ να μη με πιασει καμοια κριση πανικου:!::!:

 

Θα τη βρεις τη δύναμη!

Πάρε βαθιές ανάσες...

Σκέψου λογικά, διάβαζε και ξαναδιάβαζε αυτά που γράψαμε εδώ.

Τα βήματα είναι συγκεκριμένα και όλα θα πάνε καλά, αυτά θα σκέφτεσαι.

Πότε ακριβώς κάνεις εισαγωγή?

Link to comment
Share on other sites

Στην επαρχία δεν τολμάς να αναφέρεις vbac κι αυτό γιατί δεν αναλαμβάνει κανείς την ευθύνη σε δημόσιο νοσοκομείο. Για ιδιωτικά της επαρχίας δε θα τολμούσα ΠΟΤΕ.

 

Αν όμως σκέφτεσαι να κάνεις πολλά παιδάκια, θα σου έλεγα να μην κλείσεις το θέμα της vbac. Κι αυτό γιατί φαντάσου τον εαυτό σου να λες... "φόβος και άγχος για την 3η/4η καισαρική".... Γίνονται βέβαια επαναλαμβανόμενες αλλά...........

 

Αν πάλι σκέφτεσαι δύο παιδάκια, τότε είσαι οκ....

όπως είπε και η my_Kelly: Περίπατος, σε σχέση με την πρώτη! ;)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Θα τη βρεις τη δύναμη!

Πάρε βαθιές ανάσες...

Σκέψου λογικά, διάβαζε και ξαναδιάβαζε αυτά που γράψαμε εδώ.

Τα βήματα είναι συγκεκριμένα και όλα θα πάνε καλά, αυτά θα σκέφτεσαι.

Πότε ακριβώς κάνεις εισαγωγή?

 

 

ΣΤΙς 21 φιλη μου,αν δεν προκυψει κατι νωριτερα.κ γω σκεφτομαι οτι ειναι συγκεκριμενα τα πραγματα που κανουν στην καισαρικη..τι στο καλο σε μενα θα πεσουν οι επιπλοκες?αλλα αν...

εσυ ποτε με το καλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

"αλλά, αν..."

 

 

Αν σου τύχει το "λαχείο" των επιπλοκών, τότε θα έχεις και ένα τζιμάνι γιατρό που θα τα καταφέρει και θα το ξεπεράσετε! ;)

 

Εγώ είχα επιπλοκές στον πρώτο τοκετό. Είχα/έχω και γιατρό καταπληκτικό.

Στον επόμενο τοκετό, ευκολάκι. Ούτε επιπλοκές, ούτε τίποτα.

Έως και σήμερα, όλα πάνε καλά!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

"αλλά, αν..."

 

 

Αν σου τύχει το "λαχείο" των επιπλοκών, τότε θα έχεις και ένα τζιμάνι γιατρό που θα τα καταφέρει και θα το ξεπεράσετε! ;)

 

Εγώ είχα επιπλοκές στον πρώτο τοκετό. Είχα/έχω και γιατρό καταπληκτικό.

Στον επόμενο τοκετό, ευκολάκι. Ούτε επιπλοκές, ούτε τίποτα.

Έως και σήμερα, όλα πάνε καλά!

 

 

γεννησες φυσιολογικα φιλη μου?εχω διαφορετικο γιατρο απο τη πρωτη μου εγκυμοσυνη ,του χω εμπιστοσυνη αλλα ξερω γω...

παντα ημουν φοβιτσιαρα αλλα οχι τοσο..μετα την πρωτη εγκυμοσυνη που με πανικοβαλε με αιμοραγιες ο πρωην γιατρος αρχισαν οι φοβοι..με εστειλε να γεννησω σε ενα νοσοκομειο μακρια απ τη πολη μου,γεννησα με εναν γιατρο ο οποιος δεν μου μιλησε καθολου,τον ρωτουσα στο χειρουργειο κ δεν μου απαντουσε..ουτε μετα τον ειδα,μονο ο αντρας μου για το φακελακι...αφου να φανταστεις δεν ηξερα ουτε τι ραμματα μου χε κανει...ασε...αλλα καλη του ωρα αφου ολα πηγαν καλα..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.. ειπα και γω να μπω στην παρεα σας. περιμενω το τεταρτο παιδακι μου και εχω πανικοβληθει.. η προηγουμενη εγκυμοσυνη με καισαρικη ηταν πριν εξι μηνες που σημαινει πως θα γεννησω οταν τα διδυμα ειναι 13 μηνων.. ο γιατρος μου λεει πως ολα θα πανε καλα αλλα εγω εχω φρικαρει επειδη ακουω τοσα πολλα.. εχω και τον φοβο απο την πρωτη καισαρικη που ηταν κολαση.. αφηστε τα.. εχω και τρια θηρια στο σπιτι.. εχω και αποκολληση.. αφηστε τα...

ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.. ειπα και γω να μπω στην παρεα σας. περιμενω το τεταρτο παιδακι μου και εχω πανικοβληθει.. η προηγουμενη εγκυμοσυνη με καισαρικη ηταν πριν εξι μηνες που σημαινει πως θα γεννησω οταν τα διδυμα ειναι 13 μηνων.. ο γιατρος μου λεει πως ολα θα πανε καλα αλλα εγω εχω φρικαρει επειδη ακουω τοσα πολλα.. εχω και τον φοβο απο την πρωτη καισαρικη που ηταν κολαση.. αφηστε τα.. εχω και τρια θηρια στο σπιτι.. εχω και αποκολληση.. αφηστε τα...

 

 

καλως ηρθες,Ποσο μηνων εισαι δηλ τωρα?μπερδευτικα λιγο εχεις διδυμα,κ ενα επιπλεον,κ περιμενεις τωρα το τεταρτο?σωστα?περασες φρικη απο πονο στη καισαρικη εννοεις ή κατι αλλο?κ γω απο κρητη ειμαι,αλλα απο χανια,φιλια

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες,Ποσο μηνων εισαι δηλ τωρα?μπερδευτικα λιγο εχεις διδυμα,κ ενα επιπλεον,κ περιμενεις τωρα το τεταρτο?σωστα?περασες φρικη απο πονο στη καισαρικη εννοεις ή κατι αλλο?κ γω απο κρητη ειμαι,αλλα απο χανια,φιλια

 

Γεια σου μαρυλ.. Εχω τρεις γιους οι δυο ειναι διδυμα καλα καταλαβες. Στην πρπηγουμενη μοθ εγκυμοσυνη ημουν κρεβατωμενη σε ολη την διαρκεια. Μπηκα και στο νοσοκομειο για ενα μηνα. Η καισαρικη ηταν χαλια και απο πονο και απο εμπειρια επειδη πηρα μικροβιο στην τομη και με ξανανοιξαν.. Και η αναρρωση μου κρατησε πολλες εβδομαδες.. Και μαΖι με ολα αυτα ειχα και τα μωρα στα προωρα οππτε επρεπε να πηγαινω να τα βλεπω δυο φορες τη μερα. Πολυ δυσκολη περιοδος αλλα ευτυχως περασε. Γι αυτος τους λογους εχω φρικαρει.. Ειμαθ στον τριτο μηνα και ειμαι ηδη με αναρρωτικη αδεια. Θα γεννησω τελη σεμπτεμβρη.. Προγραμματισμενα εννοειτε.. Εσυ γενικ; τι κανεις;; εχεις παιδακια;;; εισαι εγκυος τωρα;;;;

ΟΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεια σου μαρυλ.. Εχω τρεις γιους οι δυο ειναι διδυμα καλα καταλαβες. Στην πρπηγουμενη μοθ εγκυμοσυνη ημουν κρεβατωμενη σε ολη την διαρκεια. Μπηκα και στο νοσοκομειο για ενα μηνα. Η καισαρικη ηταν χαλια και απο πονο και απο εμπειρια επειδη πηρα μικροβιο στην τομη και με ξανανοιξαν.. Και η αναρρωση μου κρατησε πολλες εβδομαδες.. Και μαΖι με ολα αυτα ειχα και τα μωρα στα προωρα οππτε επρεπε να πηγαινω να τα βλεπω δυο φορες τη μερα. Πολυ δυσκολη περιοδος αλλα ευτυχως περασε. Γι αυτος τους λογους εχω φρικαρει.. Ειμαθ στον τριτο μηνα και ειμαι ηδη με αναρρωτικη αδεια. Θα γεννησω τελη σεμπτεμβρη.. Προγραμματισμενα εννοειτε.. Εσυ γενικ; τι κανεις;; εχεις παιδακια;;; εισαι εγκυος τωρα;;;;

 

 

εχω ενα γιο 5 χρονων,τον γεννησα προωρα 36 κ 2 λογω επιχειλιου πλακουντα υποτιθεται σε ενα νοσοκομειο εξω απ τη πολη μου..Τωρα

γεννησα προωρα φιλη μου...37 βδομαδων λογω συσπασεων την προηγουμενη εβδομαδα...χαλια εμπειρια φιλη μου,την ωρα που με ανοιξαν ειδαν συμφησεις στη μητρα,κ τα εντερα μου λεει κολλημενα στη μητρα,απ τη προηγουμενη καισαρικη μου..εκαναν δυο ωρες την καισαρικη μου..ο Θεος ξερει ο προηγουμενος γιατρος τι μου εκανε...Ασε απογοητευτικα...τι ειναι παλι αυτες οι συμφησεις?σκεφτομαι ολη την ωρα...ευτυχως το μωρο μου ειναι καλα...αλλα παλι ανησυχια...δε μπορω τους γιατρους,εξετασεις..εκανα ραχιαια παλι αλλα αυτη τη φορα ενιωθα δυσπνοια ,μαλλον ειχα κριση πανικου,αλλιως με επιασε πιο πανω η αναισθησια,τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Maryl λυπάμαι που διαβάζω πως και η 2η γέννα σου ήταν δύσκολη. Συμφύσεις μπορεί να κάνουν όλες οι γυναικολογικές επεμβάσεις (νομίζω και οι γαστρεντερολογικές) και απ όσο ξέρω ήταν και δύσκολο να το αντιληφθείς. Επί του συγκεκριμένου ζητήματος δηλαδή, δεν είναι απόλυτο να φταίει ο γιατρός. Συμβαίνει. Δεν στις καθαρίσαν σε αυτή την καισαρική; Εύχομαι καλή ανάρρωση και σύντομα να τα βάλεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου. Να σου ζήσουν τα μικρά σου

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...