Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μύκητες!!!


Adilyn

Recommended Posts

Κορίτσια συγγνώμη δεν ήξερα σε ποια κατηγορία να το βάλω ως θέμα...

Μπορεί κάποια να με βοηθήσει με αυτούς τους κ$#@$@#μύκητες;

Πριν 2 βδομάδες μετά από "προληπτικη" αντιβίωση ενός ήλιθιου γιατρού...δυστυχώς έπαθα 1η φορά στην ζωή μου γυναικολογικό πρόβλημα μυκητίαση!!Πριν περίπου δύο βδομάδες τελείωσα την 3ήμερη αντιβίωση που μου έδωσε η γυναικολόγος μου με sporanox και κολπικά υπόθετα Lomenix και τσουπ ξαναεμφανίστηκε και αρχίζω και εκνευρίζομαι..Μα καλά..είναι δυνατόν;!!!

Επειδή έχω διαβάσει πολλά άρθρα για να το κυνηγήσω με ομοιοπαθητικά όπως πλύσεις με χαμομήλι και μ. σόδα ή Tea Tree Oil ή καλεντούλα ,κεφίρ ,γιαούρτι κτλπ ..προσπαθώ αλλά γενικώς είμαι πολύ συχασιάρα και δεν έχω υπομονή με αυτά τα θέματα έχει καμία σας να μου προτείνει καμιά καλή μάρκα από κολπικά υπόθετα ; Γιατί οι περισσότερες γνωστές μου απλά βάζουν 3 μέρες υπόθετα και μετά όλα καλά! Ή μια κρέμα...κάτι ;:confused::(:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μήπως επανέρχονται γιατί ο σύντροφος δεν έχει κάνει θεραπεία;

 

Σε γενικές γραμμές πάρε κολπικά υπόθετα θεραπείας 3 ημερών ή και χάπια με την ίδια διάρκεια θεραπείας (δεν ξέρω να σου πω ποια γιατί έχουν περάσει πολλαααά χρόνια και δεν θυμάμαι) και κατόπιν απ' την τελευταία ημέρα ως και για 4-5 ημέρες βάζε κολπική γέλη με γαλακτικό οξύ για να στρώσει το ph σου :cool:

 

Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα καλυτερα να μην μας ρωτας για να προτεινουμε αλοιφες, υποθετα κολπικα και ειδικα χαπια... Αστο καλυτερα, γιατρο πρεπει να παρεις τηλεφωνο να σου πει.

Βασικα ακομη καλυτερο να σε δει κιολας... το θεωρω κομματακι επικινδυνο. Αν εχεις ηδη κανει θεραπεια και υποτροπιαζουν παρολαυτα, μπορει να χρειαζεσαι καινουριο φαρμακο - ο γυναικολογος θα στο πει με βαση αυτα που εχεις ηδη παρει, μην τον επιβαρυνεις τον εαυτο σου τσαμπα με χαπια και υποθετα. Ρωτα τον κ παρε τα σωστα. Ααα επισης στο γιαουρτι μην ελπιζεις γιατι σε εμενα δεν εκανε τιποτα..

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Α υπέροχα... Ευχαριστώ πάντως και τς δύο σας για το ενδιαφέρον. Ο σύντροφος έκανε θεραπεία μαζί με εμένα και από τότε δεν έχουμε έρθει σε επαφή γιατί εγώ ξανά έπαθα οξεία αμυγδαλιτιδα μέσα σε 1 τρίμηνο δύο φορές ωραία πράγματα γενικώς. Μίλησα με την γυναικολογο μου, μου είπε ότι δεν μου δίνει αλλά αντιοβιτικα, καλεντουλα κορίτσια σόδα και χαμομηλι με έσωσε :)))

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

χαιρεται κοριτσια,απο το καλοκαρι που εχω γυρισει απο τις διακοπες μ μεχρι τωρα ταλαιπωρουμε με μυκητες.Εχω παρει πααρα πολλα χαπια (stabilanol,fungostatin και τωρα sporanox) και εχω βαλει πολλα υποθετα κατα καιρους( travogen,canesten,pevaryl) καθως και κολπικες κρεμες αλλα δεν εχω κανενα απολυτως αποτελεσμα. τωρα τελευταια εχω ξεκινησει και κοπλικες πλυσεις με χαμομηλι και σοδα. το αγορι μ παιρνει και αυτο χαπια που μου λεει ο γιατρος και απειχαμε απο την πραξη 2 μηνες κοντα αλλα το προβλημα εμεινε. σημερα ο γιατρος μου εδωσε σποτανοξ και κανεστεν και μου λεει οτι αν δεν λειτουργησει ουτε και αυτο θ ξεκινησω 6μηνη θεραπεια.το θεμα ειναι οτι οι μυκητες δεν φευγουν και εγω φοβαμαι απο ενα σημειο και επειτα..μεχρι και με μπιστολακι στεγνωνομαι απο κατω για να μην υπαρχει υγρασια...τι να κανω που να ειναι αποτελεσματικο μπορειτε να μ πειτε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...