Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θελω να φυγω το γρηγοροτερο απο το μαιευτηριο μετα τη γεννα,μπορω???


Ελινα Ζ.

Recommended Posts

Εγω βαλια μου ακολουθω αλλη τακτικη με τον μικρο επειση ειναι και ο θηλασμος στη μεαη και δεν πηγαινει και παιδικο οπτε του ειναι αγνωστο τι σημαινει να λειψει.η μαμα παραπανω απο λιγη ωρα εγω ειμαι εως τβρα αυνεχεια μαζι του.με τη μαμα μου τα πανε πολυ καλα γιαυτο το λογο την εφερε να μεινει σπιτι νωριτερα για να την συνηθισει ο μικρος.το βραδυ δεν κοιμαται μονος τουακομη φοβαται εχουμε οερασι και πολλα με αλλεργοες κ προβληματα που ηταν απαραιτητο να κοιμομαστεμαζι,καθε παιδι ειναι διαφορετικοβεβαια.ο δικος μου μια χαρα εξελιασεται και κοινωνικος κτλ αλλα σε καποια θεματα ακομη δεν ειναι.ετοιμος.πιστευω να τον κουμανταρουν για οσο θα λειψω κ μακαρι να καταφερω να μαι το γρηγοροτερο στο σπιτι...α κ γω τον εχω προετοιμασει οτι θα λειψω για να φερω την μπεμπα κ το δεχεται πολυ καλα τωρα στην πραξη θα δουμε....

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κοριτσακια ειπα να ενημερωσω στο θεματακι μιας και γεννησα πριν 9 μερες μια ομορφη και παχια μπουμπουκα!!

Εμεινα δυο βραδια μεσα,ο μικρος περασε οκ με τη γιαγια και τον μπαμπα αλλα ειχε ενα θεματακι ειχε αλλαξει τις ωρες του και γενικα του ελειπα και τους ειχε ψιλοκουρασει τη νυχτα χαχαχα.Ομως ολα καλα εφυγα και ξαναπηγα την τριτη μερα για να μετρησουν τον ικτερο και δεν εκανε καθολου η μπουμπου μου οποτε μια χαρα κι απο κει.Ο μικρος επισης δεχτηκε με πολυ χαρα την μπεμπα την περιμενε πως και πως και τωρα απλα προσπαθουμε να προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα μια που θηλαζουν και τα δυο μαζι!!!Αυτα!!

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσακια ειπα να ενημερωσω στο θεματακι μιας και γεννησα πριν 9 μερες μια ομορφη και παχια μπουμπουκα!!

Εμεινα δυο βραδια μεσα,ο μικρος περασε οκ με τη γιαγια και τον μπαμπα αλλα ειχε ενα θεματακι ειχε αλλαξει τις ωρες του και γενικα του ελειπα και τους ειχε ψιλοκουρασει τη νυχτα χαχαχα.Ομως ολα καλα εφυγα και ξαναπηγα την τριτη μερα για να μετρησουν τον ικτερο και δεν εκανε καθολου η μπουμπου μου οποτε μια χαρα κι απο κει.Ο μικρος επισης δεχτηκε με πολυ χαρα την μπεμπα την περιμενε πως και πως και τωρα απλα προσπαθουμε να προσαρμοστουμε στα νεα δεδομενα μια που θηλαζουν και τα δυο μαζι!!!Αυτα!!

 

γεια σου βρε Ελίνα έφτιαξες και το τικεράκι σου άρα σιγά σιγά βελτιώνεται η κατάσταση ε? Κουράγιο μάνα!! Κάθε μέρα θα είναι και πιο εύκολη!! (μήπως εκ των υστέρων εύχεσαι να είχες μείνει τελικά λίγο περισσότερο στο μαιευτήριο? ;) )

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα νανα μου το σκεφτηκα αλλα λιγο εστρωσε η κατασταση βρισκουμε τους ρυθμους μας κ το δουλευουμε με το ταντεμ οσο παει κ περισσοτερο...

εχθες ο μικρος κοιμηθηκε σερι κ εκανα παρτυ...σιγα σιγα αυτο ειναι ο στοχος ετσι κ μονιμοποιηθει θα ναι τεραστια ανασα:D:D

ν σε ρωτησω θελω κ γω να αγορασω το βιβλιο για το ταντεμ απο που το παρηγγειλες?εχεις να μου προτεινεις να το παρω κ γω απο κει?

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι κοριτσια και εγω και το δηλωσα στο γιατρο μου οτι στις 3 μερες την εχω κανει απο την κλινικη . Ε3αλλου με καισαρικη πλεον μειωθηκε στις 4 αλλα μπορεις να φυγεις και στις 3 , δεν με νοιαζει τιποτα , το παιδι αμα ειναι να παθει ικτερο θα τον παθει τα 2 πρωτα 24ωρα , μακρια απο μας δηλαδη , αλλα ακομα και σε τετοια περιπτωση εγω τι χρειαζεται να μεινω ?? εχω αλλα 2 παιδια σπιτι που με περιμενουνε καιρο για κλινικες θα εχω ? το παιδακι το βαζεις στη φωτοθεραπεια και το περνεις αμεσως μετα δεν χρειαζεται να μεινει μεσα προς Θεου δηλαδη . Πηγαμε να ρωτησουμε κιολας τιμες για καισαρικη επι την ευκαιρια που εκανα τη β'επιπεδου εκει και μου λεει ειναι 4 ημερες και εφοσον ειναι 3ο παιδι εχεις εκπτωση 10 τις εκατο , οκ του λεω , αλλα αμα φυγετε στις 3 θα παρετε εκτπωση μονο 200 ευρω (περιπου 70 ευρω λιγοτερο) ε λεω δεν με νοιαζει , με ενδιαφερει να φυγω το νωριτερο δυνατον και προσπαθουσε ο τυπος να με πεισει να μεινω και την 4η μερα και τον κοιταω και του λεω ρε μιστερ με λιγα λογια , εχω τη σπιταρονα μου , εχω τα παιδια μου σπιτι να με περιμενουνε , και θα καθομαι στα νοσοκομεια παραπανω μερες για να γλυτωσω 70-90 ευρω ??? ναι αλλα εδω λεει θα σας φροντιζουνε αλλοι το παιδακι , εσεις θα 3εκουραστειτε και του απανταω ναι αλλα σαν το σπιτι πουθενα . Επισης εχω σκοπο να το απαιτησω απο το γιατρο μου και αμα μου κανουνε αυτοι καμια λαδια και δεν με αφηνουνε να φυγω να κανω επισης κακο χαμο και επειδη εχω το γιατρο με το μερος μου και τον 3ερω θα ειναι στο πλαι μου στον κακο χαμο . Επισης εχω σκοπο μετα την καισαρικη να ζητησω στις 3-4 ωρες να μου βγαλουνε καθετηρες και τον ορο αμα ειναι δυνατον αλλα για τον καθετηρα δεν το συζηταω καν δεν υπαρχει κανενας λογος , μια χαρα θα μπορω να παω τουαλετα να κανω τσισα ουτε ειμαι καμια απο αυτες που γιορταζουνε πολυ τον πονο .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας.

Τις ίδιες σκέψεις κανω και εγω... Άρα γίνεται με φυσιολογικό τοκετό να βγεις σε πόσες μέρες με συγκατάθεση του γυναικολόγου;

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη υγείας, εφόσον η μητέρα και το παιδί είναι υγιείς, μπορείς να φύγεις και την ίδια μέρα. Εγώ στα δυο πρώτα έφυγα 8 και 5 ώρες μετά τη γέννα αντίστοιχα. Περίμενα μόνο το απογευματινό επισκεπτήριο, για να μην έρθουν τα πεθερικά μου στο σπίτι. Είχα δική μου μαία που ερχόταν για 1-2 εβδομάδες για 1-2 ώρες, στην αρχή κάθε μέρα, μετά πιο αραιά. Στην πρώτη είχαμε δυσκολίες στο θηλασμό, γι΄αυτό ερχόταν για δυο εβδομάδες, στη δεύτερη ερχόταν λιγότερες φορές. Τον τρίτο τον γέννησα στο σπίτι και ήρθε για 6 επισκέψεις μετά. Ίκτερο έκαναν και τα τρία, αλλά δεν χρειάστηκε να κάνουμε κάτι ιδιαίτερο. Στον παιδίατρο τα πήγαμε εμείς την πρώτη εβδομάδα, στον ΩΡιΛα και στον ορθοπεδικό πήγαμε αργότερα. Αίμα τους πήρε η μαία στο σπίτι και στείλαμε τα δείγματα στο εργαστήριο για ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα σε δημοσιο και δεν αφηναν με τιποτα το παιδι να βγει αν δεν εκλεινε 3 24ωρα,,αν όμως για καποιο λογο το μωρο παραμεινει δεν δικαιολογειται άλλη νοσηλεια στη μητερα οποτε βγαινεις αφήνοντας το παιδι,,για τα ιδιωτικα εχω ακουσει ότι μπορεις να βγεις στα 2 24ωρα αλλα να πας την επομενη το παιδι για εξετασεις αιματος

 

για να σου πω την προσωπικη μου εμπειρια,, αν και αρχικα ηθελα να βγω νωρίτερα τελικα μου εκανε πολύ καλο το ότι εμεινα αρκετες μερες (γεννησα Τεταρτη απόγευμα και μας εβγαλαν Κυριακη) γιατι αντιμετωπισα τα παντα μαζι με τις μαιες οποτε γυριζοντας σπιτι δεν ειχα κανενα πρόβλημα με θηλασμο κτλ

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εγω γέννησα Τετάρτη ξημερώματα και βγήκα από το μαιευτήριο Πέμπτη πρωί.

Ηταν η καλύτερη απόφαση που πήρα!

Αφενός για το οικονομικό (πήρα το πακέτο μειωμένων διανυκτερεύσεων και πλήρωσα λιγότερο - δεν έχουν όλα τα μαιευτήρια όμως), αφετέρου γιατί είχα αφήσει ένα παιδάκι μεγαλύτερο πίσω στο σπίτι που δεν είχαμε χωριστεί ποτέ ξανά και ανησυχούσα και επίσης γιατί έχοντας κακή εμπειρία από το πρώτο μου παιδί (σε άλλο μαιευτήριο βεβαια) ήθελα να φύγω όσο γίνεται μακριά από τις παρεμβάσεις του μαιευτηρίου στο θέμα του θηλασμού (χορήγηση ξένου κρυφά κλπ).

 

Για να γίνει αυτό πήρα το ΟΚ από τον γυναικολόγο μου και τον παιδίατρο και το είχα δηλωσει επίσης στο μαιευτήριο κατά την εισαγωγη.

Βέβαια ήμουν δευτερότοκος και δεν είχα την απειρία και την ανασφάλεια της πρωτομαμας, οπότε δεν έβρισκα πραγματικά κανενα λόγο να μείνω στο μαιευτήριο 3 μέρες σε ένα κρεβάτι σαν να είμαι άρρωστη.

 

Να πω επίσης πως την τρίτη μέρα πήγαμε πάλι στο μαιευτήριο για να ξαναμετρήσουν τον ίκτερο της μικρής.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...