Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

9 μηνών στάσιμο βάρος - το γάλα δεν επαρκεί?


Recommended Posts

Εφόσον δεν υπάρχουν άλλου είδους θέματα (αν και η πτώση στο βάρος είναι ένδειξη που πρέπει να παρακολουθείται) μπορείς απλά να προσφέρεις πιο συχνά. Δηλ δε χρειάζεται να φάει 200μλ στην καθισιά του. Ας το φάει σε τρεις δόσεις και ας κάνει περισσοτερα γεύματα μέσα στην ημέρα. Τρόπους στο τραπέζι με τα γεύματα της οικογένειας μπορεί να παγιώσει μετά το χρόνο. Επίσης αν τρώει μαζί με κάποιον (π.χ. μεσημεριανό μαζί με την οικογένεια, όση είναι παρούσα στο σπίτι), τρώει περισσότερο και με περισσότερο ενδιαφέρον.

 

 

Αυτό ισχύει για τη xristas μόνο φαντάζομαι, γιατί εγώ δεν προλαβαίνω πιο πολλά γεύματα να προσφέρω, θα χάσω και άλλους θηλασμούς.

Εδώ και 5-6 ημέρες, με το που ξεκίνησε να μπουσουλάει, ταυτόχρονα ξεκίνησε να τρώει παραπάνω. Από λίγες κουταλιες, έφτασε στα 120-130 γρ. Μακάρι να συνεχίσει, γιατί όντως αν μείνει στάσιμη θα πρέπει να κοιτάξω άλλα και ας έχει καλό βάρος ως τώρα γενικά.

Σε άλλη ομάδα που είμαι, μου λένε δεν πειράζει να μένει στάσιμη, μόνο αν πέσει 2 καμπύλες από το βάρος γέννησης να ανησυχήσω, όμως δεν συμφωνώ. Γνωρίζετε κάτι επ'αυτού?

 

Με τη φρουτόκρεμα πάλι ό,τι και αν κάνω συμπεριφέρεται σαν να μην πεινάει καθόλου... Ισως φταίει η ώρα, τι να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Aggiolina μου, ειναι πολυ ψυχοφθόρο για εσένα αφενός να μετράς τα γραμμάρια που τρωει, αφετερου να μετράς τα γραμμάρια του βάρους.

 

Εχει σημασία να εχεις παιδίατρο με εμπειρία σε αλλεργικό θηλαζον μωρό! Δεν αρκεί να ειναι υποστηρικτος προς τον θηλασμο πχ. Αυτός θα μπορει να αξιολογήσει την κατάσταση σε σχέση και με τα υπόλοιπα αλλεργικά παιδια. Ενα παιδι με αλλεργίες δεν παιρνει το ίδιο βάρος με τα αλλα μωρά ειδικά οταν δεν έχουν εντοπιστεί οι τροφές που εχει αλλεργία!

Επίσης πολυ σημαντικό ειναι να μην ξεχνούμε οτι η υγεία ενός μωρού δεν μετριέται μόνο στα γραμμάρια! Υπάρχουν περίοδοι στασιμότητας βάρους που τα παιδια αναπτύσσονται πχ σε ύψος, περίμετρο κεφαλής, πετυχαίνουν αναπτυξιακά ορόσημα, κατακτούν κινητικά στάδια κτλ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά πολύ ψυχοφθόρο Νινα-Νανα... Ερχεται η ώρα του φαγητού και τρέμω αν θα φάει αυτή τη φορά... Να μην αναφερθώ στην ώρα του ζυγίσματος.

 

Η τωρινή παιδ/τρος δεν ανησυχεί ακόμα, αλλά θεωρεί ότι η ποσότητα που τρώει είναι πολύ λίγη...

Σίγουρα χρειάζομαι περισσότερη καθοδήγηση και από τον παιδίατρο γιατί έχω πολλές ανασφάλειες στο θέμα διατροφη.

 

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τη βοήθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, Nina αυτό μου είχες προτείνει. Το ίδιο και ο παιδ/τρος/αλλ/γος, συμφωνείτε! Δυστυχώς δεν της πολυαρέσει.

Τρώει κατσίκι και μοσχάρι, έχει αλλεργία στο κοτόπουλο. Είναι 2 μέρες τώρα που δοκίμασα να της δίνω 2 ώρες μετά το θηλασμό -αυτό καταλήγει σε αντικατάσταση θηλασμού με γεύμα όμως- και τρώει πολύ πιο ευχάριστα. Ισως έτυχε, δεν ξέρω. Αν συνεχίσει τότε καταργώ το ρυζάλευρο, αλλιώς όμως από το να μην τρώει τίποτα και αφού βλέπω πως με το θηλασμό δεν παίρνει, τι να κάνω?

 

Επίσης μεγάλο πρόβλημα με φρου/μα. Δεν τρώει καθόλου. Ετρωγε μόνο ροδάκινο. Της έβαλα σήμερα και λίγο κουάκερ και έφαγε. Μεγάλο πρόβλημα με τις στερεες, από τότε που μπήκαν πολύ άγχος με το βάρος.

 

Δεν ξέρω για το αυγό. Ο ένας παιδ/τρος μου είπε σιγα σιγα να εισαγω ψάρι... Η αλλ/γος μου είπε όχι ακόμα...

 

 

Συγνώμη που μπαίνω σφήνα. Θα πω τη γνώμη μου και δικαιώμα σου είναι να ακολουθήσεις οτι πιστεύεις. Τα ψευδοδημητριακά και ο ρυζάλευρο είναι αναστολείς θρέψης γεμίζουν το στομάχι του παιδίου χωρίς να προσφέρουν κάτι. Για το βάρος που ανησυχείς πρόσφερε λίπαρα κρέατα πχ αρνί, πέτσες λάδι καρύδας. Το λίπος το χρειάζονται τα παιδία. Στην ηλικία του πρέπει να τρώει 90γρ κρέας ή 30 γρ συκώτι για το σίδηρο. Τα φρούτα δεν είναι γεύμα είναι σνάκ. Οτιδήποτε έχει πρωτείνη είναι γεύμα, γαλακτοκομικά, αυγό και κρέας. Εγώ στη θέση σου θα ξεκινούσα εισαγωγή κρόκου μπορείς να φτιάχνεις μπανανοτηγανίτες με κρόκο, μπανάνα και άλλα φρούτα αν θες.

 

Επιπλέον αν το παιδί έχει αλλεργία πρώτα σκεφτόμαστε τα γαλακτοκομικά. Το μοσχάρι πάει μαζί γιατί κάνει διασταυρούμενη αλλεργία. Το κοτόπουλο που ανέφερες ήατν συμβατικό, ελευθέρας ή βιολογικό? Τα συμβατικά ταίζονται με ορό γάλακτος, μπορεί να ήταν το πρόβλημα το κρεας αλλά το τι έφαγε το ζώο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαίνεις σφήνα, οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή. το ξέρω ότι μπορεί να μην φταίει το κοτόπουλο αλλά μετά από αυτούς τους ακατάσχετους ολοήμερους εμετούς φοβάμαι να δοκιμάσω πάλι με βιολογικό -είναι και που μου είπε η αλλερ/γος ότι μάλλον ευθύνεται η πρωτείνη του κοτόπουλου.

 

Αρα το πρωί τι να δίνω που δεν τρώει καθόλου φρούτο? 3η φορά σούπα? Για αυγό θα ρωτήσω τον άλλο παιδ/τρο που έχω κλείσει την Πέμπτη, μπας και δούμε φως γιατί έχουμε περιοριστεί σε κρέας και λαχανικά -και πάλι καλά που ξεκίνησε να τρώει και αυτά!

 

Μα είναι δυνατόν να μην της αρέσει κανένα φρούτο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηρθε σήμερα ο παιδ/τρος-αλλ/γος και σε 2 εβδομάδες η μικρή μου πήρε 300 γρ!

 

Δηλαδή τώρα που άρχισε και τρώει 100-150 γρ στερεών. Συνεχίζουμε έτσι και μου ειπε να δοκιμάσω και κομματάκια αλλά έχω δοκιμάσει και δεν θέλει καθόλου, τα φτύνει ή κάνει εμετό. Κοτόπουλο-αυγό όχι ακόμα, αλλά πρότεινε ψάρι εφ'όσον τρώω και εγώ και δεν την πειράζει.

 

 

Ελπίζω να μην εμφανίσει ξανά αλλεργία γιατί δεν θα αντέξω να δω τέτοιους εμετούς πάλι! Θηλασμό μου είπε βέβαια ελεύθερα αλλά αν είναι η ώρα του γεύματος να περιμένω για μετά το φαγητό. Μου είπε ότι το μητρικό καλύπτει όλες τις ανάγκες για γαλακ/κά (και άλλες ανάγκες βέβαια :)).

 

Θα δοκιμάσω και εισαγωγές από δικά μας φαγητά σιγά-σιγά...

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Ηρθε σήμερα ο παιδ/τρος-αλλ/γος και σε 2 εβδομάδες η μικρή μου πήρε 300 γρ!

 

Δηλαδή τώρα που άρχισε και τρώει 100-150 γρ στερεών. Συνεχίζουμε έτσι και μου ειπε να δοκιμάσω και κομματάκια αλλά έχω δοκιμάσει και δεν θέλει καθόλου, τα φτύνει ή κάνει εμετό. Κοτόπουλο-αυγό όχι ακόμα, αλλά πρότεινε ψάρι εφ'όσον τρώω και εγώ και δεν την πειράζει.

 

 

Ελπίζω να μην εμφανίσει ξανά αλλεργία γιατί δεν θα αντέξω να δω τέτοιους εμετούς πάλι! Θηλασμό μου είπε βέβαια ελεύθερα αλλά αν είναι η ώρα του γεύματος να περιμένω για μετά το φαγητό. Μου είπε ότι το μητρικό καλύπτει όλες τις ανάγκες για γαλακ/κά (και άλλες ανάγκες βέβαια :)).

 

Θα δοκιμάσω και εισαγωγές από δικά μας φαγητά σιγά-σιγά...

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

 

Πως τα πάτε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana, τον προηγούμενο μήνα πήρε 500 γρ, τώρα δεν ζυγίζω πια αφού βλέπω ότι τρώει. Οχι μεγάλες ποσότητες, αλλά τρώει... Εκτός από φρούτα που δεν τρώει με κανέναν τρόπο!

 

Τώρα έχουμε θέματα με τον ύπνο/θηλασμό -έτσι για να μην επαναπαυόμαστε- έχω ανοίξει νέο θέμα. Σε ευχαριστώ πολύ πραγματικά για τη βοήθεια, δεν φαντάζεσαι πόσο καλύτερα νιώθω που ξέρω πως μπορώ να απευθυνθώ σε τόσο συζητήσιμους ανθρώπους, με γνώσεις και κατανόηση. :)

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana, τον προηγούμενο μήνα πήρε 500 γρ, τώρα δεν ζυγίζω πια αφού βλέπω ότι τρώει. Οχι μεγάλες ποσότητες, αλλά τρώει... Εκτός από φρούτα που δεν τρώει με κανέναν τρόπο!

 

Τώρα έχουμε θέματα με τον ύπνο/θηλασμό -έτσι για να μην επαναπαυόμαστε- έχω ανοίξει νέο θέμα. Σε ευχαριστώ πολύ πραγματικά για τη βοήθεια, δεν φαντάζεσαι πόσο καλύτερα νιώθω που ξέρω πως μπορώ να απευθυνθώ σε τόσο συζητήσιμους ανθρώπους, με γνώσεις και κατανόηση. :)

 

Μια χαρα! Πολυ χαίρομαι!!!!!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

aggiolina είμαι πλέον κι εγώ ομοιοπαθούσα... Πήγα στην παιδίατρο όταν κλείσαμε τους 10 μήνες και σε πληροφορώ δεν είχε πάρει ούτε γραμμάριο και ούτε μισό πόντο ύψος (μήκος). Μέχρι τότε έτρωγε 150 γραμμάρια σε κάθε ένα από τα τρία γεύματα και θεωρούσα ότι ήταν καλά. Όταν έκλαιγε το βράδυ της έδινα στήθος για να ηρεμήσει και θεωρούσα ότι πίνει λίγο γάλα μόνο, ίσα να ξανααποκοιμηθεί. Μάλλον όμως της γέμιζα την κοιλιά και χόρταινε με γάλα, που όμως δεν έχει όσες θερμίδες όσο η στερεά τροφή. Τώρα που της περιόρισα τους θηλασμούς αυστηρά σε 3 ανά ημέρα, τρώει τουλάχιστον 200 γραμμάρια τη φορά! Επιτέλους, ξαναείδαμε την κοιλίτσα της, που είχε γίνει δαχτυλίδι! Την επόμενη βδομάδα ξαναπάω για ζύγισμα, αλλά πλέον είμαι πολύ αισιόδοξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

aggiolina είμαι πλέον κι εγώ ομοιοπαθούσα... Πήγα στην παιδίατρο όταν κλείσαμε τους 10 μήνες και σε πληροφορώ δεν είχε πάρει ούτε γραμμάριο και ούτε μισό πόντο ύψος (μήκος). Μέχρι τότε έτρωγε 150 γραμμάρια σε κάθε ένα από τα τρία γεύματα και θεωρούσα ότι ήταν καλά. Όταν έκλαιγε το βράδυ της έδινα στήθος για να ηρεμήσει και θεωρούσα ότι πίνει λίγο γάλα μόνο, ίσα να ξανααποκοιμηθεί. Μάλλον όμως της γέμιζα την κοιλιά και χόρταινε με γάλα, που όμως δεν έχει όσες θερμίδες όσο η στερεά τροφή. Τώρα που της περιόρισα τους θηλασμούς αυστηρά σε 3 ανά ημέρα, τρώει τουλάχιστον 200 γραμμάρια τη φορά! Επιτέλους, ξαναείδαμε την κοιλίτσα της, που είχε γίνει δαχτυλίδι! Την επόμενη βδομάδα ξαναπάω για ζύγισμα, αλλά πλέον είμαι πολύ αισιόδοξη.

 

xristas μπράβο, μου φαίνεται πολύ μακρινή η προοπτική να τρώει πάνω από

150 γρ! Δεν εχω μειώσει θηλασμούς, εκτός από τη διάρκεια που τη μείωσε η ίδια. Θηλάζω ελεύθερα μέσα στην ημέρα αλλά και το βράδυ όταν ξυπνάει, όπως εσύ. Αφού έστω και με τόσο λίγο φαγητό αναπτύσσεται κανονικά, δεν της αρνούμαι θηλασμούς γιατί φοβάμαι μην αποθηλάσω, δεν θα ήθελα ακόμα. Ισως όμως χρειαστεί να αλλάξω κάτι όταν χρονίσει που θα αυξηθούν οι στερεές. Εχει και την αλλεργία και δεν έχουμε ακόμα πολλές επιλογές στη διατροφή. Περιμένω τα ευχάριστα νέα από την παιδίατρο!

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω τα ευχάριστα νέα από την παιδίατρο!

 

Όντως, ευχάριστα είναι τα νέα! 200 γραμμάρια σε 2 εβδομάδες, ενώ αν συνέχιζε στην προηγούμενη πορεία, θα είχε πάρει μόνο 100. Επίσης, ανέβηκε λίγο στις καμπύλες και στο ύψος και στην περίμετρο κεφαλιού - είχε πέσει και εκεί βέβαια, οπότε κοντεύει να φτάσει στη γραμμή που βρισκόταν πριν 2 μήνες. Ελπίζω να συνεχίσει να ανεβαίνει στις καμπύλες.

 

Πάντως, πλέον που θηλάζω 3 φορές την ημέρα, δε βλέπω μείωση στο γάλα. Προσπαθώ μόνο αυτές οι 3 φορές να ισαπέχουν, δηλαδή οι θηλασμοί να είναι κάθε 8ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Από τις καμπύλες βλέπω ότι ένα θηλάζον μωρό (κορίτσι) με μέσο βάρος παίρνει 200γραμμάρια κατά τη διάρκεια του 11ου μήνα (δηλαδή μια ημέρα αφού κλείσει 10 μηνών και μέχρι να γίνει 11).

 

Όχι, την υπόλοιπη ημέρα δε ζητάει να θηλάσει. Ούτε έρχεται πάνω μου ούτε γκρινιάζει. Δεν την έχω βέβαια στην κούνια, αλωνίζει όλο το σπίτι. Κάθε 4 ώρες περίπου της δίνω και 2-3 κουταλιές νερό.

 

Έχω κάνει την εξής πατέντα: της πήρα ημίδιπλο στρώμα για το μελλοντικό παιδικό της κρεβάτι και το σκελετό του κρεβατιού τον έχω στην αποθήκη. Το στρώμα το έβαλα το στρώμα κατευθείαν πάνω στο πάτωμα και γύρω - γύρω έχω βάλει μαξιλάρια, καθώς και το στρώμα του πάρκου, έτσι ώστε αν πέσει από το στρώμα της να μην τσακιστεί.

 

Μια εβδομάδα πριν πάω στην παιδίατρο την έβαζα να κοιμάται εκεί, αφού έβλεπα ότι νυστάζει αρκετά. Με πήρε μια εβδομάδα να το κάνει χωρίς αγκαλιά. (την πρώτη ημέρα βέβαια γκρίνιαζε επί μία ώρα, την επόμενη επί μισή ώρα, την τρίτη ημέρα για 10 λεπτά κλπ). Εγώ απλά καθόμουν ξαπλωμένη δίπλα της και προσπαθούσα να την χαλαρώσω. Αν ξύπναγε μέσα στη νύχτα και γκρίνιαζε, πάλι καθόμουν ξαπλωμένη δίπλα της και έκανα την ψόφια και αν με ζόριζε πολύ, της έδινα κανένα φιλάκι και ξαναέκανα την ψόφια. Σε γενικές γραμμές όμως, αφού έμαθε να κοιμάται μόνη της, πολλές φορές δεν με ξύπναγε καθόλου κατά τη διάρκεια της νύχτας, παρά μόνο αν ξεσκεπαζόταν.

 

Αυτά μέχρι να πάμε στην παιδίατρο και να μάθουμε τα δυσάρεστα, οπότε αναστατώθηκα πολύ και χάλασα μόνη μου τις καλές συνήθειες που είχε αποκτήσει. Για τις επόμενες δύο εβδομάδες τη θήλαζα το βράδυ από τις 9μιση ως τις 10μμ περίπου, αποκοιμιόταν και την έβαζα στην κούνια της κοιμισμένη. Κατά τις 3πμ-4πμ ξύπναγε και έκλαιγε, οπότε την έπαιρνα αγκαλιά και έφτασα να την κρατάω μέχρι και 1μιση ώρα αγκαλιά μέχρι να ξανααποκοιμηθεί. Εν ολίγοις, βρυκολάκιασα. Από χθες ξαναξεκίνησα την προσπάθεια να μάθει να κοιμάται μόνη της στο στρώμα της. Με παίδεψε για να κοιμηθεί, αλλά κατά τη διάρκεια της νύχτας δε με ενόχλησε.

 

Ο πρωινός της θηλασμός είναι γύρω στις 6 το πρωί, ως τις 6μιση.

 

Το στρώμα το δέχεται πολύ καλύτερα από την κούνια, γιατί αν ξυπνήσει και καταλάβει ότι είναι στην κούνια, δεν ξανααποκοιμιέται, αλλά αρχίζει το κλάμα. Και επειδή θα το αγόραζα που θα το αγόραζα κάποια στιγμή, το έκανα από τώρα. Ημίδιπλο το πήρα και για να χωράω κι εγώ, αλλά και επειδή ένα ημίδιπλο κρεβάτι μπορεί να φιλοξενήσει και 2 άτομα αν χρειαστεί κάποια φορά και δεν έχει μεγάλη διαφορά στην τιμή σε σχέση με το μονό.

Link to comment
Share on other sites

Ο ύπνος είναι πονεμένη ιστορία, άσε... Στώμα καινούριο πήραμε για την κούνια οπότε δεν μας βλέπω για άλλο ακόμα.

Ξυπνάει και εμένα το βράδυ αλλά θέλει να πιει γάλα, πίνει για 5' και μετά γυρνάει και ξανακοιμάται -κάνουμε co-sleeping (Της δίνω γιατί από στερεες τρώει 120-140 γρ, και πρωινό μονο 5-6 κουταλιές. Τη ζύγισα αυτό το μήνα, πήρε 300 γρ, αλλά ως πότε θα της φτάνουν οι ποσότητες που τρώει δεν ξέρω).

 

Το πρόβλημα είναι πριν κοιμηθεί είτε το βράδυ είτε μέσα στην ημέρα... Δεν μπορεί πια να κοιμηθεί θηλάζοντας, δεν βολεύεται, δεν ξέρω γιατί, όμως αν δεν της δώσω στήθος κλαίει και ας μην τη βολεύει. Με τις γιαγιάδες κοιμάται στο λεπτό, μαζί κάνουμε και μια ώρα μέχρι να κοιμηθεί. Τα έχω παίξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο ύπνος είναι πονεμένη ιστορία, άσε... Στώμα καινούριο πήραμε για την κούνια οπότε δεν μας βλέπω για άλλο ακόμα.

Ξυπνάει και εμένα το βράδυ αλλά θέλει να πιει γάλα, πίνει για 5' και μετά γυρνάει και ξανακοιμάται -κάνουμε co-sleeping (Της δίνω γιατί από στερεες τρώει 120-140 γρ, και πρωινό μονο 5-6 κουταλιές. Τη ζύγισα αυτό το μήνα, πήρε 300 γρ, αλλά ως πότε θα της φτάνουν οι ποσότητες που τρώει δεν ξέρω).

 

Το πρόβλημα είναι πριν κοιμηθεί είτε το βράδυ είτε μέσα στην ημέρα... Δεν μπορεί πια να κοιμηθεί θηλάζοντας, δεν βολεύεται, δεν ξέρω γιατί, όμως αν δεν της δώσω στήθος κλαίει και ας μην τη βολεύει. Με τις γιαγιάδες κοιμάται στο λεπτό, μαζί κάνουμε και μια ώρα μέχρι να κοιμηθεί. Τα έχω παίξει.

 

Πρότεινε αντί στήθους μια εναλλακτική επιλογή πχ αγκαλιά ξαπλωμένες, παραμύθι, τραγουδάκι, κούνημα, χάιδεμα στην πλάτη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...