Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και σχιστία υπερώας


Recommended Posts

Γεια σας. Έχω ένα κοριτσάκι 18 ημερών που γεννήθηκε με σχιστία στη μαλακή υπερώα. Από την πρώτη μέρα την είχα συνέχεια στο στήθος, όμως δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμα στο θηλασμό. Στο μαιευτήριο μας μίλησε πλαστικός χειρουργός σχετικά με το θέμα της σχιστίας και η πρώτη του κουβέντα ήταν πόσο σημαντικός είναι ο μητρικός θηλασμός σε αυτές τις περιπτώσεις. Για να μη μου κοπεί το γάλα νοίκιασα το symphony και κάνω 5 αντλήσεις την ημέρα επί 15 λεπτά. Προς το παρόν υπερκαλύπτω τις ανάγκες της σε γάλα. Την ταϊζω με μπιμπερό με ειδική θηλή, αλλά πρώτα τη βάζω στο στήθος για 10 λεπτά περίπου, για να εξασκείται και να μη χάνει την επαφή. Κάνει μερικές θηλαστικές κινήσεις - όταν καταφέρνει να πιάσει τη θηλή - και μετά πιπιλάει και αποκοιμιέται. Η μπέμπα γεννήθηκε 2700 και μόλις χθες ανέκτησε το βάρος γέννησης. Σύμφωνα με τον παιδίατρο η αδυναμία θηλασμού οφείλεται περισσότερο στο χαμηλό της βάρος παρά στη σχιστία. Μου είπε ότι θα πιάσει τα 3-3,5 κιλά και μετά θα καταφέρει να θηλάσει. Μέρα με τη μέρα όμως δε βλέπω πρόοδο και με πιάνει απογοήτευση.

Θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες μαμάδων που αντιμετώπισαν το ίδιο θέμα. Επίσης, θα ήθελα τη γνώμη της Αγλαϊας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας. Έχω ένα κοριτσάκι 18 ημερών που γεννήθηκε με σχιστία στη μαλακή υπερώα. Από την πρώτη μέρα την είχα συνέχεια στο στήθος, όμως δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμα στο θηλασμό. Στο μαιευτήριο μας μίλησε πλαστικός χειρουργός σχετικά με το θέμα της σχιστίας και η πρώτη του κουβέντα ήταν πόσο σημαντικός είναι ο μητρικός θηλασμός σε αυτές τις περιπτώσεις. Για να μη μου κοπεί το γάλα νοίκιασα το symphony και κάνω 5 αντλήσεις την ημέρα επί 15 λεπτά. Προς το παρόν υπερκαλύπτω τις ανάγκες της σε γάλα. Την ταϊζω με μπιμπερό με ειδική θηλή, αλλά πρώτα τη βάζω στο στήθος για 10 λεπτά περίπου, για να εξασκείται και να μη χάνει την επαφή. Κάνει μερικές θηλαστικές κινήσεις - όταν καταφέρνει να πιάσει τη θηλή - και μετά πιπιλάει και αποκοιμιέται. Η μπέμπα γεννήθηκε 2700 και μόλις χθες ανέκτησε το βάρος γέννησης. Σύμφωνα με τον παιδίατρο η αδυναμία θηλασμού οφείλεται περισσότερο στο χαμηλό της βάρος παρά στη σχιστία. Μου είπε ότι θα πιάσει τα 3-3,5 κιλά και μετά θα καταφέρει να θηλάσει. Μέρα με τη μέρα όμως δε βλέπω πρόοδο και με πιάνει απογοήτευση.

Θα ήθελα να ακούσω τις εμπειρίες μαμάδων που αντιμετώπισαν το ίδιο θέμα. Επίσης, θα ήθελα τη γνώμη της Αγλαϊας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Κατερίνα να σου ζήσει!

 

Συγχαρητήρια και σε σένα και στους γιατρούς που σε στηρίζουνε!

Είναι πράγματι πολύ σημαντικός ο θηλασμος και το μητρικό γάλα γι' αυτά τα μωράκια γιατί κινδυνεύουν περισσότερο από ωτίτιδες και άλλες λοιμώξεις του άνω αναπνευστικού.

 

Τα μωράκια αυτά χρειάζονται πιο υψηλού επιπέδου τεχνική για να τα καταφέρουν στο θηλασμό και χρειάζονται περισσότερο χρόνο για να την κατακτήσουν, οπότε έχε υπομονή.

 

Αν η σχιστία έχει τέτοιο μέγεθος και σχήμα που την ώρα του θηλασμού μπορεί στο στήθος να καλύπτει το κενό, τότε ο θηλασμός είναι πιο εύκολος. Η όρθια στάση συνήθως βοηθάει τέτοια μωρά, όπως και η στάση της μπάλας του ράγκμπυ γιατί έχεις καλύτερο έλεγχο του κεφαλιού.

 

en135496.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αγλαϊα, σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Μου έδωσες πολύ κουράγιο!

 

Συνεχίζω την προσπάθειά μου, ελπίζοντας ότι κάποια μέρα η μικρή μου θα καταφέρει να φάει κατευθείαν από το στήθος! Θα κάνω όση υπομονή χρειαστεί! Το ευχάριστο είναι ότι αποκλειστικά με το δικό μου γάλα το μωρό μου παίρνει 45-50 γραμμάρια την ημέρα! Αυτό μου δίνει απίστευτη δύναμη για να συνεχίσω!

 

Η σχιστία είναι στο μαλακό της υπερώας, πολύ πίσω δηλ. και όχι μεγάλη σε μέγεθος. Δεν μπορώ να καταλάβω αν το στήθος φτάνει τόσο πίσω ώστε να καλύψει το κενό. Εφαρμόζω τη στάση που φαίνεται στην εικόνα, άλλες φορές η μπέμπα προσπαθεί και άλλες ούτε καν ανοίγει το στοματάκι της. Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι συνήθως μαζεύει τη γλώσσα της προς τα μέσα, άρα δεν πιάνει σωστά.

Είπαμε, επιμονή και υπομονή και ελπίζω μια μέρα να μπω να γράψω ότι τα έχουμε καταφέρει!

 

Και πάλι σ' ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • Επιστημονική συνεργάτιδα

Κατερίνα, πολύ καλή ανάπτυξη το μωρό!

 

Υπάρχει πιθανότητα να μαζεύει τη γλώσσα για να κλείσει το κενό και να μπορεί να φάει;

 

Σας έχουν ενημερώσει για το τί θα κάνουν για τη σχιστία;

 

Καλή συνέχεια!

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Χτες μας είδε ο παιδίατρος, έχει πάρει 1200 γραμμ. και 3 πόντους σ' έναν μήνα!

Στο θέμα του θηλασμού υπάρχει μια πολύ μικρή βελτίωση. Όταν είναι πολύ πεινασμένη πιάνει σωστά και την ακούω να καταπίνει. Βέβαια στα 5-10 λεπτά έχει ήδη κουραστεί και τα παρατάει, οπότε συμπληρώνω το γεύμα της δίνοντας μπιμπερό. Το κακό είναι πως δεν προλαβαίνω να τη βάλω στο στήθος σε όλα τα γεύματα, αλλά μόνο 2-3 φορές την ημέρα.

Δεν είχα σκεφτεί πως μπορεί να μάζευε τη γλωσσίτσα της για να καλύψει το κενό. Τώρα πάντως δεν το κάνει.

 

Για το θέμα της σχιστίας, ξέρουμε πως το χειρουργείο θα γίνει μεταξύ 10 και 12 μηνών. Μέσα στο Δεκέμβριο θα πάμε στο παίδων, όπου θα μας τα πει πιο αναλυτικά ο παιδοχειρουργός που αναλαμβάνει αυτές τις περιπτώσεις. Αυτό που μας αγχώνει πέρα από το χειρουργείο είναι το μετά, δηλ. οι ωτίτιδες που θα περάσει, η πιθανότητα να της βάλουν σωληνάκια στα αυτάκια, η εξέλιξη της ομιλίας, αν θα χρειαστεί λογοθεραπεία. Έχουμε ακούσει πως στο παίδων υπάρχει ομάδα γιατρών διαφορετικών ειδικοτήτων που παρακολουθούν τα παιδάκια, αυτό είναι πολύ σημαντικό.

 

Αν διαβάσει κάποια μητέρα που έχει ζήσει αυτήν την εμπειρία, οι συμβουλές της θα ήταν πολύτιμες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημέρα! Δυστυχώς αντιμετωπίζω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα εδώ και τρεις μήνες, από τότε δηλαδή που γεννήθηκε ο μικρός μου άγγελος. Ο πλαστικός συνέστησε αποκλειστικό μητρικό θηλασμό κάτι που είναι ιδιαίτερα δύσκολο στην περίπτωσή μας άσχετα αν ο μικρός έχει μια μικρή σχιστία στο μαλακό της υπερώας. Έχω καταφέρει ο μικρός να πίνει αποκλειστικά δικό μου γάλα μετά από άντληση, αλλά βλέπω ότι ο μικρός δεν θέλει να θηλάσει από το στήθος, ίσως γιατί κουράζεται! Γέννησα τον μικρό 2,200 και αυτή την στιγμή ζυγίζουμε 4,900 (3 μηνών και 10 ημερών) . Επίσης ο μικρός τρώει με κανονικό μπιμπερό όπως όλα τα παιδάκια με θηλή βέβαια που έχω ανοίξει κάνοντας πάρα πολλά πειράματα. Θέλω να τονίσω σε όλες τις μαμάδες με παρόμοια εμπειρία να μην το βάζουν κάτω παίρνοντας την βοήθεια μιας συμβούλου θηλασμού όπως έκανα κι εγώ. Η πραγματικότητα του θήλαστρου είναι σκληρή αλλά δίνει στα παιδάκια μας την δυνατότητα να απολαμβάνουν τα οφέλη του μητρικού γάλακτος! Εγώ περιμένω την στιγμή του χειρουργείου, το οποίο θα γίνει στους 6 μήνες από πλαστικό χειρούργο και όχι ωριλά...ως μια προοπτική ο μικρός μου να θηλάσει κατευθείαν από το στήθος. Εύχομαι όλα τα παιδάκια μας να αντιμετωπίζουν τα προβληματάκια τις με το ίδιο σθένος που αντιμετωπίζει ο μικρός μου το δικό του! Αγλαία αν έχεις κάποια συμβουλή θα ήθελα να την ακούσω!

Ευχαριστώ και καλό ξημέρωμα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μαμάδες στο forum, είμαι νέα εδώ όπως κ νέα μαμά εδώ και περίπου 6 μήνες. Κ εγώ δυστυχώς αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με το μικρό μου αγγελούδι έχει σχιστία μαλακής υπερώας τόσο μικρή όσο το νυχάκι του μικρού δαχτύλου του χεριού. Η διαφορά είναι ότι εγώ το έμαθα με τον πλέον άσχημο τρόπο αφού το μωρό μου έφυγε αδιάγνωστο από το νοσοκομείο παρόλο που το είχαν δει 3 διαφορετικοί Παιδίατροι!!!! Ενώ τους έλεγα ότι το μωρό μου δεν ρουφάει το στήθος κ τρώει μόνο 25ml η απάντησή τους ήταν ότι τόσο πρέπει να τρώει ένα νεογνό κ ότι είχα πολύ άγχος για να το θηλάσω. Για να μην σας κουράζω έφυγα από το νοσοκομείο κ ήρθε η παιδίατρος σπίτι η οποία εκείνη βρήκε το πρόβλημα του παιδιού κ μου ανέφερε ότι το παιδί υποσιτιζόταν, καταλαβαίνετε μετά από αυτό πως ήμουν..... Ακόμα κ τώρα δεν μπορώ να το δεχτώ ότι ένα τόσο μικρό αγγελούδι θα πρέπει να χειρουργηθεί!!! Για να μην μακρηγορώ θα ήθελα αν κάποια κοπέλα έχει αντιμετωπίσει αυτό το "μικρό" πρόβλημα (για τους γιατρούς είναι μικρό το πρόβλημα) κ έχει υποβληθεί σε χειρουργείο το μωρό της πως ήταν μετά το χειρουργείο κ αν υπήρχε πρόβλημα με τα αυτάκια του!! Α! το μικρό μου γεννήθηκε 3100 και τώρα είναι 8 κιλά!!! Από άποψη φαγητού τα καταφέρνουμε με βοήθεια (του πατάω λίγο την πιπίλα στο μπιμπερό του) κ τώρα που ξεκινήσαμε κρέμες έχουμε ένα θεματάκι γιατί του βγαίνει από την μύτη κάποιες φορές!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα, τώρα γράφτηκα κι εγώ στο φόρουμ.

 

Φαντάζομαι έχετε κάνει την εγχείριση ήδη. Εμείς την κάναμε εδώ και τέσσερις μήνες (ήταν 6 μηνών). Έχουμε περάσει και αρκετές ιώσεις, μας τις φέρνει ο μεγάλος από το σχολείο. Δόξα το Θεό, καμία δεν μας γύρισε σε κάποια ωτίτιδα για παράδειγμα.

Το μέλλον θα δείξει...

 

Κορίτσια, για το θηλασμό που λέτε παρακάτω, εγώ δεν τα κατάφερα, έπρεπε να κάνω άντληση με θήλαστρο και να το πίνει με μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα. Παθούσα και εγω. Τα παιδιά με υπερωια Σχιστια αντιμετωπίζουν σοβαρό προβλημα με τη σίτιση τους. Δυστυχως οι γιατροί δεν ειναι ενήμεροι. Το παιδί Έχανε συνεχώς βάρος. Τα ειχαμε δει ολα... σωθήκαμε με ειδικά σχεδιασμένα μπουκάλια μπιμπερό, όπως το μπουκάλι HABERMAN (που είναι διαθέσιμο στην Ελλάδα και για του οποίου τη χρήση υπάρχει ειδική ταινία στο YOUTUBE), ή το μπουκάλι MEAD JOHNSON (που μπορείτε να προμηθευθείτε μόνο διαδικτυακά). Μπορω να ουρλιαξω και να το μάθουν ολες οι μανάδες που εχουν παιδιά με Σχιστια; Και όλοι οι παιδίατροι και ολα τα νοσοκομεία και οι ιδιωτικές κλινικές; Ευχομαι καλο κουραγιο σε ολες τις μανάδες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...