Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απόδειξη σε επίσκεψη στην/στον γυναικολόγο


Έτυχε να σας προταθεί ή να σας δοθεί η εναλλακτική να μη σας κόψουν απόδειξη;  

388

  1. 1. Έτυχε να σας προταθεί ή να σας δοθεί η εναλλακτική να μη σας κόψουν απόδειξη;

    • όχι ποτέ (0)
      172
    • λίγες φορές (1-2 φορές)
      67
    • μερικές φορές (3-5)
      51
    • αρκετές φορές (6-12 φορές)
      84
    • σχεδόν πάντα/αυτονόητο (12+ φορές)
      213


Recommended Posts

Ο γυναικολόγος μου κόβει πάντα απόδειξη από τότε που τον γνώρισα το 2008. Έχει τύχει όμως σε άλλους γιατρούς, είτε να μην κόβουν καθόλου, είτε να κόβουν λιγότερο. Σε τέτοιο γιατρό δεν δίνω δεύτερη ευκαιρία. Από γιατρούς είναι γεμάτος ο τόπος - βρίσκω άλλον

 

Επειδή έχω και ιδιωτική ασφάλεια αν μου κάνουν μούτρα λέω όταν δίνω τα λεφτά 'παρακαλώ γράψτε στην απόδειξη τι θέμα είχα γιατί αλλιώς η ασφάλεια δεν θα μου δώσει τα λεφτά'. Και εκεί ξέρουν ότι δεν παίζει να μην μου τη δώσουν. Άσχετο αν εγώ ζητάω απόδειξη ακόμα κι αν δεν καλύπτεται η συγκεκριμένη ειδικότητα από την ασφάλειά μου (π.χ. οφθαλμίατρος) - αυτοί δεν το ξέρουν ;)

 

Κάποιος γιατρός πρόσφατα είχε πάρει 50 ευρώ και μου έκοψε απόδειξη για 20. Τον υποχρέωσα με τον παραπάνω λόγο να κόψει και δεύτερη με τα άλλα 30 αφού πρώτα είπε ότι 'φυσικά και θα στην δώσω, απλά είμαι υποχρεωμένος από τον ΕΟΠΥΥ να σπάω τα ποσά'. Ξέρω όμως και από άλλους ασθενείς ότι είναι τακτική του και ότι αυτό που είπε είναι άσχετο.

 

Μην ντρέπεστε να ζητάτε απόδειξη. Είναι δικαίωμά μας και υποχρέωσή τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο πρώην γυναικολόγος μου με τον οποίο διακόψαμε τελείως τις σχέσεις μας ούσα έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου δεν μου έδινε ποτέ απόδειξη εκτός και αν του τη ζητούσα (που τη ζητούσα πάντα γιατί έχω ιδιωτική ασφάλεια) και βέβαια πάντα στράβωνε!!! Το κερασάκι στην τούρτα ήταν όταν κατά την πρώτη μου επίσκεψη για την επιβεβαίωση της δέυτερης εγκυμοσύνης μου ήταν όταν του είπα ότι τα δικά του χρήματα για την όλη διαδικασία θα τα πάρει κανονικά (κόβοντας απόδειξη!) αλλά δεν είμαι διατεθημένη να δώσω ούτε ένα ευρώ κερατιάτικο στο γνωστότατο μαιευτήριο με το οποίο συνεργάζεται και ότι θέλω να με ενημερώνει για τις εξετάσεις που πρέπει να κάνω ώστε να τις γράφω σε συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ γιατρό! Αποτέλεσμα; Όταν μετά από δύο εβδομάδες είχα μία μικρή επιπλοκή (μια μικρή αποκόληση) εκτός ότι με άφησε στα κρύα του λουτρού και δεν ήρθε στο μαιευτήριο όταν τον πήρα τηλέφωνο για οδηγίες με έβγαλε τρελή και ότι δημιουργούσα θέμα χωρίς λόγο και ότι όλα ήταν στη φαντασία μου!!! Κρίμα γιατί και πολλά χρόνια τον είχα και τον εμπιστευόμουνα και οικογενειακή σχέση υπήρχε!!! Ο καινούργιος μου γυναικολόγος (τι καινούργιος δηλαδή, παλιός είναι!!! Πάντα τον έιχα stand by για δεύτερη γνώμη και για να μου γράφει εξετάσεις και φάρμακα) εκτός του ότι με ηρέμησε, μου δίνει πάντα απόδειξη χωρίς να του τη ζητήσω για όλο το ποσό της επίσκεψης (40 ευρώ μαζί με τον υπέρηχο) μου γράφει όλες τις εξετάσεις και επιπλέον μου ζήτησε ενά σημαντικά μικρότερο ποσό για την καισαρική την οποία πρέπει να κάνω υποχρεωτικά!!! Όσο για την παιδίατρο αυτή πάντα μου δίνει απόδειξη χωρίς να τη ζητήσω. Βέβαια βοηθάει και το γεγονός ότι η μικρή έχει και ιδιωτική ασφάλεια η οποία καλύπτει ακόμα και εμβολιασμό!!! Η ουσία είναι ότι δεν πρέπει να ντρεπόμαστε να ζητάμε απόδειξη, είναι υποχρεωμένοι να τη δίνουν! Άλλωστε δεν πρέπει να ξεχνάμε το τεριμένο και χιλιοειπωμένο αλλά πέρα για πέρα αληθινό! Κάθε φορά που μία απόδειξη δεν κόβετε και τα παίδια μας θα στερούνται και εμείς θα υπερφορολογούμαστε (άρα δύο φορές στέρηση για αυτά)!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γυναικολόγος μου είναι οικογενειακή φίλη και μου παίρνει λίγα χρήματα σε κάθε επίσκεψη (10-20? ή καθόλου κάποιες φορές), μου γράφει κανονικά εξετάσεις, συμπληρώματα κτλ και μου κόβει ΠΑΝΤΑ απόδειξη χωρίς να ζητήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ο γυναικολόγος μου κόβει πάντα αποδείξεις χωρίς συζήτηση όπως και η παιδίατρος μας. Μεγάλη τύχη γιατί στο παρελθόν δεν είχα συνηθίσει τέτοια αντιμετώπιση από γιατρούς...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όσοι γυναικολόγοι έχω πάει πάντα μου έκοβαν απόδειξη!!

Αλλά έχω την εντύπωση ότι για το χιλιάρικο που έδωσα για την γέννα, η γυναικολόγος μου δεν μου έδωσε απόδειξη, τότε δεν έδωσα σημασία, αλλά τώρα όπου και να ψάξω δεν την βρίσκω πουθενά, και μου είπε και ο άντρας μου ότι δεν πρέπει να μας έδωσε, ήθελα να την έχω σαν αναμνηστικό από τη πρώτη μου γέννα, αλλά είναι άφαντη, μάλλον δεν μας την έδωσε ποτέ, αν μας την είχε δώσει θα την είχα γιατί τα μάζευα όλα σε φάκελο από την πρώτη μου εγκυμοσύνη και γέννα, ακόμη και τις συνταγές για τα φάρμακα, σαν αναμνηστικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Ο δικός μου ευτυχώς είναι κύριος. Ακόμα κι όταν προτίμησα να κάνω αλλού κάποιες εξετάσεις για ασφαλιστικούς λόγους ούτε που έδειξε να ενοχλείται. Και σε μικροεπεμβάσεις που χρειάστηκε δυστυχώς να κάνω στο παρελθόν έκοψε από μόνος του απόδειξη για το σύνολο του ποσού, πόσο μάλλον για τις επισκέψεις/εξετάσεις!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο δικος μου εχει ενα ποσον για ολη την παρακολουθηση, δεν πληρωνα σε καθε επισκεψη δηλαδη. Οταν εξοφλησα μου εκοψε ολο το ποσον. Για την ακριβεια εχει γραμματεα που τα κανει ολα αυτα και ο ιδιος δεν ανακατευεται καθολου... Μονο μια φορα δεν πηρα αποδειξη γιατι μου ειχε κανει πολυ καλυτερη τιμη σε μια επεμβαση και οταν πηγε να μου κοψει η γραμματεας της ειπα εγω οχι...

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ο γιατρος μου μου κοβει αποδειξη των 5 ευρω για να ειναι καλυμενος, ενω η επισκεψη κοστιζει 50 ευρω. Για το χιλιαρικο της γεννας δε μου εδωσε τιποτα. Η αληθεια ειναι οτι κι εγω δεν το κανα θεμα γιατι θα μου ζητησει το φπα και θ ανεβει το ποσο.. Ειναι ηδη πολλα ποσα πια να δωσει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Η δικια μου, μου κοβει καθε φορα κανονικα 50? καθε φορα που πηγαινουμε.

Για την γεννα μας ζητησε 1000? αλλα δεν διευκρινισαμε αν θα ειναι με αποδειξη ή οχι... Πρεπει να το διευκρινησουμε κι αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

είναι κρίμα να μην κόβουν αποδείξεις αλλά και πάλι επειδή είναι δύσκολα τα πράγματα, όταν σου το προτείνει δεν μπορείς να κάνεις κι αλλιώς. Πάντως τελευταία έχουν ζορίσει τα πράγματα για τους γιατρούς και φοβούνται να ζητήσουν μαύρα (κάποιοι). Οι γυναικολόγοι πάντως χτίζουν σχέση εμπιστοσύνης και αμοίβονται πολλές φορές με αδήλωτα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 months later...

Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Στο παρελθόν, με ρωτούσαν εάν τη "χρειάζομαι".. (Μην κοπεί άδικα..)

Μου έκανε εντύπωση ότι τώρα τελευταία, μου έκοψαν απόδειξη ακόμα και για μηδενικό ποσό, επειδή πήγα στο γραφείο του απλά για να δει κάποιες εξετάσεις (χωρίς εννοείται να με χρεώσει).

Τελικά, ή που οι καιροί αλλάζουν ή απλώς έτυχε με τον συγκεκριμένο.:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...