Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Co-sleeping και αποκλ. θηλασμός: σε τι είδους κρεβατάκι να τον κοιμίζω;


Recommended Posts

Γεια σας! Βάζω το ερώτημά μου στην ενότητα αυτή γιατί προβληματίζομαι τι είδους κρεβατάκια να αγοράσω για το πρώτο έτος σε σχέση με τον αποκλειστικό θηλασμό και για να κοιμάται ο μπέμπης στο υπνοδωμάτιό μας και ζητάω πρακτικές συμβουλές από μαμάδες που θήλασαν αποκλειστικά (για να δω και τι βολεύει τη νύχτα ειδικά).

 

Με ενδιαφέρει το στρωματάκι να είναι ορθοπεδικά εντάξει για νεογέννητο και να χωράει φυσικά στο υ/δ. Για την κούνια δεν είμαι τόσο σίγουρη αν χωράει, ίσως χωρίς κομοδίνα ή με μια ντουλάπα άχρηστη. Λέμε για λίκνο που να εφάπτεται στο κρεβάτι μας, κάτι τέτοιο ή τέτοιο, αλλά δεν ξέρω πραγματικά πόσους μήνες θα χωρέσει εκεί μέσα. 5-6 ή λέω πολλούς (γιατί δεν μου φαίνεται και μεγαλούτσικο);

 

Έπειτα, αν όντως καταλήξω σε λίκνο (με δεδομένο ότι η κούνια ας πούμε δεν χωράει) με τι άλλο θα το συνδυάζω για τους ημερήσιους ύπνους για να τον έχω μαζί μου στο υπόλοιπο σπίτι; Με ρηλάξ, πορτ μπεμπέ ή κάτι άλλο που δεν έχω σκεφτεί; Και ποιο είναι το ασφαλέστερο ορθοπεδικά;

 

Όποιες πρακτικές συμβουλές έχετε από την εμπειρία σας ευπρόσδεκτες, έχω πελαγώσει με τα είδη κρεβατιών και δεν θέλω ούτε να πάρω περιττά αλλά ούτε και κάτι ορθοπεδικά βλαβερό για πολύωρο ύπνο κ.λπ.

 

Τέλος, μετά τους πρώτους μήνες που δεν θα χωράει στο λίκνο/καλαθούνα ή ό,τι άλλο, πού;;; Για να 'ναι μέσα στο υ/δ; Υπάρχουν κούνιες μακρόστενες ας πούμε ή σε διάφορες διαστάσεις για να βρω κάποια να χωράει; Και αν ναι, προτείνετε κούνια εξ αρχής αντί για λίκνο;

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω πιστευω το λικνο ειναι πεταμενα λεφτα,εκτος και αν στο δωσει καποιος γνωστος σου γιατι ποσο θα κατσει μεσα?μετα θα μεγαλωσει και δεν θα χωραει.εμας μας δανεισαν μια καλαθουνα και το πρωτο καιρο ειχα αυτην στο δωματιο μας και την ημερα την πηγαινα και σε ολα τα αλλα δωματια οπου καθομουν και εγω.γυρω στους 5-6 μηνες αν θυμαμαι καλα βαλαμε την κουνια στο υπνοδωματιο μας αλλα αφαιρεσαμε το ενα κομοδινο και ειμαστε ισα ισα.στην αρχη την κουνια την ειχα αυτονομη αλλα μετα που ειδα φωτογραφιες που και αλλες κοπελες θηλαζαν και την ειχαν κολλημενη στο κρεββατι ειπα να το δοκιμασω.οποτε βγαλαμε την μια πλευρα τα καγκελα και την κολλησαμε στο κρεββατι μας απο την πλευρα που κοιμαμαι εγω.ειμαστε 18 μηνων πλεον και ακομα ετσι κοιμομαστε:D.και εχουμε και ολοι τον χωρο μας στο κρεββατι οποτε δεν παραπονιεται κανεις μας:D.κουνιες υπαρχουν σε διαφορες διαστασεις οποτε μπορεις να κοιταξεις ποσο περιθωριο εχεις στο υπνοδωματιο σας.απλα εγω σκεφτομαι οτι το λικνο ή την καλαθουνα θα τα χρησιμοποιησεις το πολυ μεχρι 5-6 μηνων,μετα δεν θα χωραει οποτε θα χρειαστεις κουνια.εμεις που θηλαζουμε ακομα εχουμε καταβολευτει.ουτε σηκωνομαι να την βγαλω-βαλω την μπουμπου ουτε τιποτα.ειναι διπλα μου και οποτε θελει με πιανει πλεον μονη της

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ, adebablom! Η αλήθεια είναι αυτή, όσοι δεν έχουν λίκνο το θεωρούν πεταμένα λεφτά. Απ' την άλλη, όσοι έχουν μου γράφουν ότι έχουν καταβολευτεί και μπερδεύομαι. Ειδικά για τον θηλασμό γιατί το έχουν ακριβώς δίπλα και δεν χρειάζεται καν να το σηκώνουν για να το βάζουν στο άλλο κρεβατάκι. Αν βρω βέβαια κούνια να χωρέσει, λύνονται όλα αυτά διά μαγείας! Βέβαια, το λίκνο είναι τόσο ελαφρύ που το πας και στα υπόλοιπα δωμάτια τη διάρκεια της μέρας, το παίρνεις και στις διακοπές, που σίγουρα θα πάμε γιατί γεννάω χειμώνα. Οπότε ίδωμεν! Μακάρι να βρω κούνια και να το συνδυάσω και με κάτι άλλο για να κάθεται στο υπόλοιπο σπίτι τη μέρα.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω χειμωνα ειχα γεννησει με ειχε βολεψει η καλαθουνα γιατι ειχαμε παει κατι μικροταξιδακια.οποτε θεωρω το ιδιο θα ισχυει και για το λικνο.απλα το λικνο πρεπει να σκεφτεις οτι εχει χρονικο περιορισμο γιατι μεγαλωνουν πολυ γρηγορα:D.με το καλο στην αγκαλιτσα σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό το μωράκι σου.για την ημέρα μπορείς να χρησιμοποιείς ριλάξ για νεογέννητο κανα δυο ώρες την ημέρα σπαστά σε μισάωρα.4-6μηνων θα χρησιμοποιηθει πολύ.η πάρκο με καλό στρωματακι που μπορείς να το παίρνεις και σε διακοπές.αν βολεύει και στο σπίτι.στα ξενοδοχεία έχουν κούνιες η μαζί σας στο κρεβάτι.θηλάζοντας 11μηνες που δεν πρόκειται να τελειώσουν σύντομα ένα τύπου next to me το λιγουρεύτηκα αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω.αν το παρκο είναι καλό το κοιμιζεις κ τα βραδυα εκεί.υπάρχουν κ με ροδάκια.μετα τους έξι μήνες κουβέρτες κάτω κ να παίζει στο πάτωμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ τόσο πολύ, κορίτσια, για τις γνώμες σας!!! Να χαίρεστε τα μικρουλάκια σας!!! Ανυπομονώ να φτάσω στο σημείο που είστε!

 

Το πάρκο είναι όντως πολύ καλή ιδέα για να κρατήσει και για μεγαλύτερο όταν θα είναι, που θα θέλει να κάθεται και να παίζει. Για ξενοδοχεία δεν μας πολυνοιάζει, όσο για τα εξοχικά, που θα θέλουμε κάπου να το κοιμίζουμε, αλλά επειδή γεννάω Φεβρουάριο, πιστεύω το καλοκαιράκι που θα τον πάρω να πάμε στο εξοχικό θα είναι στο μεταίχμιο του να χωράει ή όχι μέσα στο λίκνο. Κούνια εντάξει δεν μπορώ να μεταφέρω, πάρκο όμως θα χωράει άνετα, οπότε θα το ψάξω πολύ.

 

Για το λίκνο, όσοι το έχουν μου είπαν ότι τους βόλεψε πολύ στο θηλασμό, υπάρχουν κάποια λίγο πιο άνετα που σε βγάζουν σίγουρα μέχρι τον 6ο ίσως και λίγο παραπάνω. Αν βρω κάτι τέτοιο, ίσως το προτιμήσω.

 

Πάντως, σίγουρα από αυτά που μου λέτε, θα χρειαστώ διάφορα είδη. Την καλαθούνα τη βρίσκω πανάλαφρη και βολική μεν, αλλά σε βγάζει για λιγότερους μήνες από ό,τι το λίκνο και γι' αυτό δεν την προτιμώ. Βέβαια, βολεύει για το υπόλοιπο σπίτι.

 

Επίσης, για την κούνια, μήπως όταν θα 'ναι πολύ βρέφος δεν προτιμάει την τεράστια άπλα της κούνιας για να κοιμηθεί; Το έχω διαβάσει κι αυτό και προβληματίστηκα.

 

Θα δω για αρχή τη λύση λίκνο + πάρκο ή κούνια + πάρκο και βλέπουμε! Αν έχετε κι άλλες ιδέες στο μεταξύ, είναι όλες καλοδεχούμενες!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τον πρώτο καιρο κι ειδικά στον θηλασμο βολεύει ο ύπνος στο ίδιο κρεβάτι! Φυσικά αν δεν είστε καπνιστές, δεν κάνετε χρήση ουσιών και δεν πίνετε αλκοόλ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Josephine! Ελπίζω να είχατε καλά αποτελέσματα από τηνα υχενική σου, γιατί θυμάμαι είχαμε συνομιλήσει σε εκείνη την ενότητα. Έχετε παιδικό δωμάτιο ή δεν υπάρχει ακόμη? θα σου πω το εξής που έχω παρατηρήσει και εδώ διαβάζοντας στο Φόρουμ αλλά και σε 2-3 φίλες που εφάρμοσαν τον κοινό ύπνο. Και κυρίως, στο ίδιο κρεβάτι. Θα είναι ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να ξεκολλήσεις το παιδί αργότερα από το κρεβάτι σας και θα έχεις για ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ διάστημα διακοπτόμενο ύπνο - του παιδιού και, ως συνέπεια, δικό σου. Όταν μιλάμε για πολύ μεγάλο διάστημα - για χρόνια, 2-3-5. Ναι, εννοείται ότι για το πρώτο διάστημα το παιδί πρέπει να είναι στον ίδιο χώρο με τους γονείς - αυτό το πρώτο διάστημα θα δείς ότι κυμαίνεται - κυρίως, θα το δεις στο παιδί. Εγώ από την πρώτη μέρα στο σπίτι τον υιό μου τον έχω στο δικό του δωμάτιο στο δικό του κρεβάτι, κατευθείαν, το προεφηβικό. Έχω μια κουκέτα για μένα στο δωμάτιό του και εκεί κοιμόμουνα μέχρι 4 μηνών περίπου. Μετά ΄κοιμόμουν στο υπνοδωμάτιό μας και πηγαινοερχόμουν 3-5 φορές μέσα στο βράδυ για να τον θηλάζω και να τον ξανακομίζω. Φυσικά, υπήρξαν περίοδοι που είχε πολύ κακό ύπνο και επέστρεφα στο δωμάτιό του για 1-2 βδομάδες, μετά ξαναέστρωνε λίγο. Ναι, δεν ήταν εύκολο, πιο εύκολο θα ήταν να τον έχω δίπλα μου αλλά αυτό ποτέ δεν μου ταίριαξε γιατί 1) δεν μας έκαν η στάση του ξαπλωτού θηλασμού λόγω δικου μου στήθους 2) δεν θα μπορούσα να κοιμηθώ από το άγχος μην το πατήσω - όχι να το πνίξω προς θεού, αυτά μόνο στα βιβλία, αλλά να του πατήσω κανένα πόδι-χέρι κτλ, γιατί έστω να πονέσει το παιδί?? ΟΠότε ο υιός μου συνήθισε κατευθείαν τον χώρο του και δεν μπορεί να διανοηθεί άλλο χώρο για ύπνο παρά το δικό του κρεβάτι μόνο. Ενώ όσων κάνουν κοινό ύπνο, τα παιδιά μετά δύσκολα συνηθίζουν το δικό τους δωμάτιο και επιστρέφουν στο κρεβάτι των γονιών ξανά και ξανά. Το παιδί μου κοιμάται συνεχόμενα από 13 μηνών περίπου, φυσικά, συμβαίνουν και νύχτες που ξυπνάει, αλλά κυρίως έχει στρώσει τον ύπνο του πολύ καλά. Και θηλάζουμε ακόμη (έγκυος εγώ). Γι'αυτό εγώ θα σου συνιστούσα αυτό το πράγμα - αν έχετε τη δυνατότητα, να κοιμάσαι εσύ στο χώρο του για ένα διάστημα, όχι το παιδί στο δικό σας. Θα διευκολυνθείς στην πορεία. Δεν θα χαλάσει ο θηλασμός. Για ημερήσιους ύπνους, για τον πρώτο μήνα πρέπει να οτυ έχεις κάτι - καλαθούνα ή κουνάκι - που να μπορείς να το μετακινείς μαζί σου γιατί θα κοιμάται συνέχεια με διακοπές για φαγητό. Να έχεις υπόψη σου ότι αν σκοπεύεις να θηλάζεις, θα κοιμάται και στο στήθος πολλές φορές, θα περνάει πολλή ώρα εκεί στην αγκαλαιά σου κοιμισμένο - τους πρώτους 2 μήνες τουλάχιστον. Το ριλάξ απαγορεύεται για ύπνο για ορθοπεδικούς λόγους, θα το διαβάσεις και στις οδηγίες του, νομίζω μαξιμουμ 1 ώρα την ημέρα σύνολο μέσα στην ημέρα περνάει. Άλλωστε είναι για τη διασκέδασή του, όχι για τον ύπνο. Το ίδιο και το πάρκο. Θα παίζει κεί από 5-6 μηνών, πώς θα καταφέρνει να κοιμάται εκεί? το δοκίμασα αλλά δεν δούλεψε για μας. Βασικά, πρέπει να έχει έναν συγκεκριμένο χώρο για ύπνο - νυχτερινό και ημερήσιο - και αυτός είναι το δωμάτιό του. Όπου φρόντισε να έχεις απόλυτη σκίαση στα πράθυρα - όχι ψιλοδιάφανες κουρτίνες που αφήνουν να φαίνεται το φώς της ημέρας. Για τον ύπνο του - ημερήσιο και νυχτερινό -θα καλύπτεις το παράθυρο με στόρι ειδικό απόλυτης σκίασης. Ο ημερήσιος ύπνος αρχίζει να μπαίνει σε πρόγραμμα από τον 4ο μήνα περίπου θα το δεις. Μέχρι τότε θα είναι περίπου ακανόνιστα. Τέσπα, σεντόνι σου έγραψα, απλά ήθελα να μοιραστώ την εμπειρία μου που λέει - το παιδί κοιμάται στον χώρο του και πουθενά αλλού. Καλή συνέχεια!

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σου, ζορρο! Σ' ευχαριστώ που έκατσες και μου έγραψες τόσο αναλυτικά την εμπειρία σου! Για κάθε μαμά και παιδί και οικογένεια μπορεί να είναι τόσο διαφορετική!

 

Εγώ προτού το αποκλείσω θα ήθελα να το δοκιμάσω, μιας και πιστεύω στο cosleeiping όχι απλώς για την ευκολία του, αλλά για τα οφέλη του ψυχικά και σωματικά στο παιδί μας αλλά και σ' εμένα και στον μπαμπά του. Οπότε σίγουρα για τους πρώτους μήνες θα τον έχω σε λίκνο ή κούνια δίπλα μου που να χωράει μέχρι 6 μηνών και στο δωμάτιό του θα τον μεταφέρω ή 7 μηνών ή μετά τους 15, ώστε κάπως να ξεπεράσουμε και το άγχος αποχωρισμού. Μπορεί τα "προγράμματα" να σώζουν, αλλά το ένστικτό μου μου λέει να μην τα εφαρμόσω σε βρεφάκι, οπότε θα το δοκιμάσω κι εύχομαι με το καλό στο δεύτερο να μην το έχω μετανιώσει!

 

Κατά τ' άλλα, με την αυχενική μας όλα καλά, το έγραψα στο σχετικό ποστ, και τώρα πάμε σε λίγο καιρό και για τη β΄ στον ίδιο γιατρό! Σου εύχομαι καλή συνέχεια με την εγκυμοσύνη σου και πάλι σ' ευχαριστώ πολύ πολύ για τις συμβουλές σου!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά, πάντως, δεν σου είπα να επιβάλεις κάποιο "πρόγραμμα", απλά είπα ότι ο ημερήσιος ύπνος μπαίνει σε πρόγραμμα (αυτόματα, χωρίς να επιβάλεις εσύ κάτι) περίπου από τον 4ο μήνα της ζωής του βρέφους. Το αντίθετο, με τα παιδιά δεν υπάρχει πρόγραμμα κανένα και δεν ωφελεί και καμία μέθοδος (ύπνου κτλ). Μεγαλύτερα σωματικά και ψυχολογικά ωφέλη από τον μακροχρόνιο θηλασμό ο ύπνος στο ίδιο κρεβάτι αμφιβάλλω πως έχει - εκτός και αν λέγοντας γι cosleeping εσύ αναφέρεσαι στον ύπνο στον ίδιο χώρο και όχι στο ίδιο κρεβάτι -, το αναμφισβήτητο, όμως, είναι ότι μετά από κάποιους μήνες ύπνου στο ίδιο κρεβάτι όταν το παιδί δεν θα μπορεί να κοιμάται με κανέναν άλλο τρόπο παρά μόνο δίπλα σου, εσύ θα θελήσεις να περάσεις λίγο χρόνο μόνη σου, με τον άντρα σου κτλ. και δεν θα μπορείς. Επίσης, το άγχος αποχωρισμού δεν τελειώνει στους 15 μήνες, εκεί αρχίζει περίπου, με αποκορύφωμα 14-24 μηνών και κρατάει μέχρι και 4 ετών.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nαι, Ζορρο, για cosleeping μιλάω πιο πάνω, όχι για cobedding, σε λίκνο ή κούνια λέω να τον έχω. Τώρα για το άγχος αποχωρισμού, αυτό αρχίζει 9-10 μηνών (αναλόγως και το παιδάκι), όταν το μωρό μετά τους 7 μήνες αντιλαμβάνεται ότι δεν είναι ένα με τη μαμά, αλλά ξεχωριστό ον και αρχίζει και φοβάται ότι θα τη χάσει. Φυσικά κρατάει μέχρι 2-3 ετών, αλλά το αποκορύφωμά του είναι εκεί γύρω στους 10-15 μήνες, οπότε καλό είναι να μεταφέρεται στο δωμάτιό του είτε πριν είτε μετά τους 15 μήνες που μπορεί να το διαχειριστεί καλύτερα.

 

Κατάλαβα τι εννοείς με το "πρόγραμμα", δεν το παρεξήγησα, είμαι σίγουρη ότι κάθε μια απ' αυτές τις δύο επιλογές, του cosleeping ή του νωρίς στο δωμάτιό του, έχουν τα θετικά τους η κάθε μια και για τους γονείς και για το παιδάκι, αρκεί να τις χειριστεί κανείς σχετικά σωστά και στα σωστά ηλικιακά όρια!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα έχεις διαβάσεις κάπου, σωστά; Δεν θέλω να φανώ ούτε ξερόλας ούτε τίποτα, αλλά το άγχος του αποχωρισμού βιώνω από την πλευρά του υιού μου που είναι τώρα 21 μηνών εδώ και 3-4 μήνες δεν συγκρίνεται με ΤΙΠΟΤΑ. Φυσικά, και υπάρχουν στάδια αποχωρισμού αλλά η κρίσιμη φάση εκ πείρας είναι τώρα.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις που εχουμε κολλημενη την κουνια στο κρεββατι μας ειμαστε παρα πολυ ανετα.με βοηθησε να διατηρησω τον θηλασμο(19 μηνων τωρα)αλλα και να εξοικονομησω υπνο:D.εγω ξερω οτι το αποκορυφωμα του αγχους αποχωρισμου ειναι 18 μηνων.σιγουρα δεν κοβεται αποτομα με το που δηλαδη μπει στον 19ο μηνα αλλα γινεται σταδιακα.και ουτε καθε παιδακι ειναι ιδιο ωστε σε ολα να ειναι το αποκορυφωμα 18 μηνων νταν.σε αλλα μπορει να ειναι λιγο νωριτερα σε αλλα λιγο αργοτερα.εγω αυτο που θα ηθελα να αναφερω απο φιλη μου που δεν καταφερε να θηλασει καθολου ουτε μια μερα και ειχαν μαθει το μωρακι στο σικο του δωματιο εξαρχης γυρω στα 2μιση πηγε απο μονο του στο κρεβατι των γονιων και εξακολουθει εως τωρα που εχει περασει ενας χρονος.και απο την αλλη εχω ακουσει για παιδακι που θηλαζε μεχρι 26 μηνων περιπου και εκανε co-sleeping χωρις καμια πιεση αρχισε να κοιμαται στο δωματιο του στο κρεβατακι του.θελω να πω οτι δεν ειναι σιγουρο οτι ενα παιδακι θα εξακολουθησει το ιδιο ασχετα καποιες φορες ποσο επιμενουμε γιατι ο καθε ανθρωπος εχει τους δικους του ρυθμους,ετσι και τα παιδακια.εμας τωρα αν μας ρωτησεις ακομα δεν ξερουμε πως θα το χειρηστουμε.σκεφτομουν να αγορασω κρεβατι για την μπουμπου και να το βαλουμε στο δωματιο της.ετσι ωστε να την κοιμηζει εκει η μητερα μου τις ωρες που λειπω στην δουλεια μηπως και θελησει στην συνεχεια απο μονη της να κοιμαται και τα βραδια εκει.εμενα σ αυτην την φαση ξυπναει μια φορα να θηλασει το βραδυ οποτε παλευεται.παντως προς το παρον δεν προκειται να την πιεσω για τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από το κάθε παιδάκι! Χοντρικά το άγχος αυτό ξεκινάει τότε και η λογική πίσω απ' το επιχείρημα "ή πριν τους 7 μήνες ή μετά τους 15" είναι να προλάβει αυτό το αποκορύφωμα του αποχωρισμού να μη συμπέσει και με τη μεγάλη αλλαγή του δωματίου και συσσωρευτεί το άγχος. Οπότε παίζει ρόλο και μάλιστα μεγάλο, αλλά βλέπει κανείς και αναλόγως του παιδιού, χίλια άλλα το συνδιαμορφώνουν αυτό το άγχος.

 

Adebablom, σ' ευχαριστώ πολύ κι εσένα για την εμπειρία σου! Χαίρομαι που ακούω ότι σ' εσάς δούλεψε! Δεν αγχώνομαι για το ότι θα μάθει να κοιμάται μόνος του, όπως και σ' εσάς είμαι σίγουρη ότι θα δουλέψει το cosleeping και η μετάβαση και πολύ πιθανόν και πιο ομαλά απ' ό,τι καμιά φορά νομίζουμε! Γενικώς πιστεύω ότι η απλόχερη αγκαλιά, η παρουσία μας στη βρεφική ηλικία και ο αποκλειστικός θηλασμός παρέχουν το μέγιστο της αυτοπεποίθησης κατά τον πρώτο χρόνο που μπαίνει η βάση και φυσικά εννοείται η απλόχερη αγάπη απ' την οποία πρέπει να πηγάζει όλο αυτό το σχήμα!

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι και πώς βολεύεται ο καθένας. Εμένα το co-sleeping με βόλεψε τόσο πολύ που, εκ των υστέρων, σκέφτομαι ότι δεν έπρεπε να αγοράσω καθόλου κούνια, αλλά να δώσω τα λεφτά για king size κρεβάτι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Επειδή ακριβώς κάθε παιδακι είναι διαφορετικό δεν πιστεύω στις νόρμες τύπου "όσες κοιμιζετε τα μωρά σας μαζι, είστε μπλα μπλα"," όσες τα βαζετε στο δικό τους δωμάτιο,είστε μπλα μπλα".Το βλέπεις στην πορεία...Το δικό μου τερατακι ας πούμε απεχθάνεται την καλαθουνα και την κουνια.Ήθελε να κοιμάται δίπλα μου από την πρώτη εβδομάδα.Οπότε μετάνιωσα που δεν πήρα λικνο.Αρα καταληγουμε ότι όλα είναι σχετικά!:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...