Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μερική Μύλη Κύηση


Recommended Posts

Αν και το θέμα είναι παλαιότερο,επειδή μου έτυχε τον ιούνιο παλίνδρομη και η ιστολογική έδειξε πρώιμη μερική μύλη κύηση, μπορεί να μου πει κάποια παθούσα πόσο καιρό έπρεπε να περιμένει για να ξαναξεκινήσει προσπάθειες για μωράκι;γιατί οι απόψεις διίστανται..ο γυναικολόγος μου λέει ότι αφού μηδένισε η χοριακή κι ήταν σε πολύ αρχικό στάδιο δεν έχω θέμα,ο γενετιστής ότι δε θεωρεί ότι εκφυλίστηκε ο πλακούντας αλλά το ίδιο το έμβρυο λόγω της τριπλοειδίας που είχε και δε θεωρεί ότι είναι μύλη κι ο γιατρός του ίκα ότι οπωσδήποτε να περιμένω 6 μήνες για αν μην το ξαναπάθω..θέλω τόσο πολύ να έρθει κάποιος και να μου πει προχώρα και όλα θα πάνε καλά αλλά φοάμαι πολύ..αν κάποια είχε ίδια εμπειρία ας με βοηθήσει..ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αργησα πολύ να δω το μύνημα σου. Ο δικός μου γιατρός μου είχε συστήσει να περιμένω έξι μήνες και αυτό έκανα. Μετά από εφτά μήνες περίπου έμεινα πάλι έγκυος στον γιό μου. Από διάβασμα που έκανα πιστεύω ότι είναι το καλύτερο να περιμένεις γιατί το να μείνεις έγκυος αμέσως μετά από μύλη σου δίνει αρκετές πιθανότητες να επαναληφθεί.

Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να μείνεις εύκολα έγκυος μετά από το διάστημα αυτό!

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου!είμαι αισίως στους 4 μήνες και μετά την απόξεση και μέχρι να βγουν κι όλες οι εξετάσεις μου θα συμπληρωθούν κι οι 5!απλά εμένα επειδή έδειχνε σημάδια πρώιμης μερικής μύλης κύησης έλεγα μήπως αρκέσουν οι 5 μήνες.βέβαια εδώ έκανα υπομονή τους 5 στον 1 θα κολλήσω απλά όσο ξέρω ότι θα έχουν τελειώσει οι εξετάσεις θα τρώγομαι μέσα μου.έχω ραντεβού και με άλλο γυναικολόγο και θα πάρω κι άλλη άποψη αφού με εξετάσει.είσαι λοιπόν ζωντανό παράδειγμα ότι μετα από μύλη έκανες υγιές μωράκι!χαίρομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μωρέ, κάνε λίγη υπομονή και όλα θα πάνε καλά....Όταν το είχα πάθει είχα μπει σε ένα φόρουμ με ομοιοπαθείς (ναι, υπάρχει ένα φόρουμ για όλα! ) και είδα ότι στην πλειοψηφία των περιπτώσεων προχώρησαν σε φυσιολογική εγκυμοσύνη, οπότε πήρα κουράγιο...Φυσικά την είχα την αγωνία μέχρι να βεβαιωθώ ότι η επόμενη εγκυμοσύνη δεν ήταν μύλη αλλά, εντάξει, αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις εύκολα....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά το αγχος σιγουρα θα υπαρχει απλα ευχεσαι να εχεις κανει απο την πλευρα σου τουλαχιστον ο,τι ηταν δυνατον για να το αποτρεψεις.απο΄κει και περα ειναι θελημα Θεου!πάντως ανεφερες οτι στην πλειοψηφια των περιπτωσεων πηγαν σε ολες καλα.δηλαδη υπηρχαν κοπελες που ξαναεπαθαν μυλη;ποιο φορουμ ειναι αυτο;στειλε μου π.μ αν θελεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

κοριτσια καλημερα.ειμαι καινουρθα στο forum k συγχωρηστε με αν κανω καποιο λαθος!θα ηθελα να επαναφερω το θεμα της μυλης κυησης κ αν μπορειτε να με βοηθησετε γιατι εχουμε αγχωθει πολυ..

πρωτη λοιπον εγκυμοσυνη,μετα απο δυο χρονια προσπαθειων..πηγαιναμε για εξωσωματικη κ απο το πουθενα μας ηρθε το σπορακι..οι χοριακες καλες,ανεβασμενες.πρωτος υπερηχος,ειδαμε μονο σακο ενδομητριο.δευτερος υπερηχος ειδαμε λεκιθικο ασκο κ ενα μικρο φασολακι μεσα που αναιπαισθητα φαινονταν κ οι παλμοι του.τριτος υπερηχος ακουσαμε καρδια,ολα καλα,αλλα δν του αρεσε το σχημα του σακου,ηταν σαν η μητρα μου να εκανε σπασμους.αλλα δν φαινοταν ιδιος ο σακος απο ολες τις γωνιες του υπερηχου.μου μιλησε για μυλη κυηση,χωρις να ειναι σιγουρος για τιποτα.μου εκανε χοριακη για να δει αν ανεβαινει πολυ,δν ανεβηκε πολυ απο τη παρασκευη αρα καθησυχαστηκε λιγο,οπως κ εγω..πειτε μου τη γνωμη σας..ολα τα υπολοιπα ειναι φυσιολογικα..σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα βλέπω πως έχει συζητηθεί ξανά το θέμα της μύλης κύησης αυτό ακριβώς αφορά και εμένα είμαι 28 ετών και στην 4η μου κύηση ξεκίνησα με μια πολύ υψηλή χοριακη κ αφού ακούσαμε καρδιακό παλμό μέσα  σε μια εβδομάδα σταμάτησε!! Μετά από την απόξεση που ακολούθησε βγήκε η βιοψία κ είχα μύλη κύηση !! Αυτό που θα με ενδιέφερε να μάθω από προσωπικές εμπειρίες γυναικών που τους έχει συμβεί το ίδιο είναι εάν έμειναν ξανά έγκυος,πως πήγε η επόμενη εγκυμοσύνη και γενικά πως εξελίχθηκε όλο αυτό καθώς ξέρω πως υπάρχει κ πιθανότητα για κοκοήθεια!είμαι στην φάση που περιμένω να πέσει η χοριακη και κάνω εβδομαδιαίες μετρήσεις .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...