Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαίωμα στην επιλογή φύλου... Η άποψή σας!


ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΥΛΟΥ  

702

  1. 1. ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΥΛΟΥ



Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 170
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα παιδιά σου δεν είναι παιδιά σου

Είναι οι γιοι και οι κόρες της λαχτάρας της Ζωής για τη Ζωή.

Δημιουργούνται διαμέσου εσένα, αλλά όχι από σένα

Κι αν και βρίσκονται μαζί σου, δε σου ανήκουν.

Μπορείς να τους δώσεις την αγάπη σου, αλλά όχι τις σκέψεις σου

Αφού ιδέες έχουν δικές τους.

Μπορείς να δίνεις μια στέγη στο σώμα τους, αλλά όχι και στις ψυχές τους

Αφού οι ψυχές τους κατοικούν στο σπίτι του αύριο

που εσύ δεν πρόκειται να επισκεφτείς ούτε και στα όνειρά σου.

Μπορείς να προσπαθήσεις να τους μοιάσεις

αλλά μη γυρέψεις να τα κάνεις σαν εσένα

Αφού η ζωή δεν πάει προς τα πίσω ούτε ακολουθεί στο δρόμο του το χτες

Είσαι το τόξο από το οποίο τα παιδιά σου

ωσάν ζωντανά βέλη ξεκινάνε για να πάνε μπροστά….Ο τοξότης βλέπει το ίχνος της τροχιάς προς το άπειρο

και κομπάζει ότι με τη δύναμή του

τα βέλη του μπορούν να πάνε γρήγορα και μακριά.

Άς χαροποιεί τον τοξοτή ο κομπασμός του

Αφού ακόμα κι αν αγαπάει το βέλος που πετάει

έτσι αγαπά και το βέλος που μένει στάσιμο."

Kahlil Gibran

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια!!

Ισως σε καποιες δεν αρεσει η αποψη μου αλλα(ως συνηθως)θα την πω..

Θεωρω απαραδεκτο να γινεται επιλογη φυλου,οτανδεν υπαρχει ιατρικος λογος(υπαρχουν μερικες ασθενειες που κληροδοτουνται απο το γονιο μονο στο κοριτσι η στο αγορι αντιστοιχα),ειναι τοσο εγωιστικο κ αδικο που θα επρεπε η εφαρμογη του να ηταν παρανομη!

Προσωπικα δεν δυσκολευτηκα καθολου στο να μεινω εγκυος , ομως υπαρχουν γυναικες που προσπαθουν μια ολοκληρη ζωη κ κανουν τα παντα για να τα καταφερουν!Ας μην ειμαστε λοιπον αχαριστοι κ ας ευχαριστησουμε Αυτον-που για μενα λεγεται Θεος,για σας δεν ξερω πως-που μας χαρισε τη μεγαλυτερη ευτυχια..

Αλλωστε δυο ανθωποι που κανουν παιδι μονο κ μονο για να κανουν το γιο η την κορη , κατα τη δικη μου αποψη ειναι τουλαχιστον ανευθυνοι.Ειναι σαν εκεινους που ντυνουν τους γιους με φουστανακια γιατι θελανε κορη,αλλα οταν ο γιος φτασει 16 κ γινει ομοφυλοφιλος ,βγαινουν στην Αννιτα κ κλαινε γιατι δεν μπορουν να το δεχτουν!

Τελος,ας επεμβαινουμε σ αυτα που περνουν απ το χερι μας κ ας παρακαλαμε για γερα μωρακια...Γιατι μπορει ολοι να το λεμε αυτο σαν εκφραση , αλλα μονο οταν γινουμε γονεις το εννοουμε πραγματικα:-P

Link to comment
Share on other sites

Τα παιδιά σου δεν είναι παιδιά σου

Είναι οι γιοι και οι κόρες της λαχτάρας της Ζωής για τη Ζωή.

Δημιουργούνται διαμέσου εσένα, αλλά όχι από σένα

Κι αν και βρίσκονται μαζί σου, δε σου ανήκουν.

Μπορείς να τους δώσεις την αγάπη σου, αλλά όχι τις σκέψεις σου

Αφού ιδέες έχουν δικές τους.

Μπορείς να δίνεις μια στέγη στο σώμα τους, αλλά όχι και στις ψυχές τους

Αφού οι ψυχές τους κατοικούν στο σπίτι του αύριο

που εσύ δεν πρόκειται να επισκεφτείς ούτε και στα όνειρά σου.

Μπορείς να προσπαθήσεις να τους μοιάσεις

αλλά μη γυρέψεις να τα κάνεις σαν εσένα

Αφού η ζωή δεν πάει προς τα πίσω ούτε ακολουθεί στο δρόμο του το χτες

Είσαι το τόξο από το οποίο τα παιδιά σου

ωσάν ζωντανά βέλη ξεκινάνε για να πάνε μπροστά….Ο τοξότης βλέπει το ίχνος της τροχιάς προς το άπειρο

και κομπάζει ότι με τη δύναμή του

τα βέλη του μπορούν να πάνε γρήγορα και μακριά.

Άς χαροποιεί τον τοξοτή ο κομπασμός του

Αφού ακόμα κι αν αγαπάει το βέλος που πετάει

έτσι αγαπά και το βέλος που μένει στάσιμο."

Kahlil Gibran

 

Δεν εχω παιδια...

 

Εχω δυο αποβολες...

 

Προσπαθω ακομη...

 

Ακομη κι ενα μωρο εξω απο την πορτα μου, το ονειρευομαι...

 

Αν υπαρχει ακομη λογος να αναλυσετε αυτο το θεμα, το αφηνω στην κριση σας...

 

Υπεροχος ο Khalil Gibran...ενας απ'τους αγαπημενους μου...αν αυτη ηταν μια ευκαιρια για να μαθουμε ή να ξαναθυμηθουμε ενα απο τα υπεροχα ποιηματα του, τοτε χαλαλι το θεμα.

 

Αυτα...

JU4zp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρ όταν πρόκειται για ιατρικούς λόγους.

 

Είμαι κατά όταν πρόκειται απλώς για κάποιο καπρίτσιο-επιθυμία κτλ, γιατί τότε θα προκαλούταν ίσως ανισορροπία γενικώς και γιατί θα περνάγαμε στο επόμενο στάδιο (δηλ. επιλογή συγκεκριμένων χαρακτηριστικών).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οσο και αν εχω αδυναμια στα αγορακια ΠΟΤΕ δε θα εμπαινα στη διαδικασια επιλογης φυλου.. οσο παρεμβαινουμε στη φυση, και ειδικα σε ενα τετοιο ζητημα, καποια στιγμη θα μας εκδικηθει..

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Το να επιλέξει κάποιος το φύλο του παιδιού του είναι σα να προσπαθεί να κάνει τον Θεό..κι αυτό για μένα είναι ύβρις και η ύβρις πάντα τιμωρείται (δεν εννοώ σε προσωπικό επίπεδο, εννοώ σε επίπεδο ανθρώπινου γένους ).

 

βλεπω πως γινονται πολυ σοβαρες αναλυσεις πανω στο θεμα...ο λογος που εγω θα ηθελα να μπορω να επιλεξω το φυλο ειναι πως εχω ηδη μια κορη και θα ηθελα πολυ να της χαρισω εναν αδελφουλη.λατρευω τα κοριτσακια αλλα σαν παιδι μεγαλωσα με τον αδελφο μου και θεωρω υπεροχο να εχει μια οικογενεια κ τα δυο φυλα.

Αυτό που για σένα είναι η τέλεια επιλογή, για μένα είναι η ..χειρότερη! Προτιμώ τα αδέλφια να έχουν το ίδιο φύλο, βρίσκω τόσα προτερήματα σε αυτό. Ο λόγος βέβαια είναι ότι μεγάλωσα με αδέλφή :rolleyes:. Όπως βλέπεις οι απόψεις διίστανται και αφού τα κριτήρια είναι τελείως μα τελείως υποκειμενικά, ας αφήσουμε καλύτερα την φύση ή τον Θεό να κάνουν την δουλειά τους, κάτι παραπάνω ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Είμαι κατά, γιατί γενικά είμαι κατά σε παρεμβατικές ενέργειες τέτοιου είδους, του να επιλέγουμε δηλαδή πράγματα που έρχονται μόνα τους από τη φύση.

Life's what you make it!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις

Για ό,τι στέλνει ο Θεός, αγόρι ή κορίτσι, έχει τον λόγο Του! Κάθε άτομο έχει έναν ρόλο να επιτελέσει είτε στην οικογένεια, είτε ευρύτερα, και αυτό δεν είμαστε σε θέση εμείς να το γνωρίζουμε. Μακάρι να κάνουμε όλα τα άλλα που σαν άνθρωποι έχουμε δικαίωμα και μπορούμε να κάνουμε και ας αφήσουμε όλα αυτά τα μυστήρια στον Κύριο και Δημιουργό μας!

Προσωπικά, πιστεύω απόλυτα στο "πάντα εν σοφία εποίησε"!!

μικρά ανθρωπάκια, απέραντη ευτυχία

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Αν υπήρχε αυτη η επιλογη τα παλια τα χρονια θα είχαν εξαφανιστεί σχεδον οι γυναίκες :-) λογω του οτι θέλανε μονο αγόρια για οικονομικούς λογους ... ξέρετε... (χιούμορ)

Δεν νομιζω πως χρησιμεύει σε κατι!!!

Τα παιδακια ειναι δωρο θεού....

Και οταν μας κανουν ενα δωρο δεν το επιλέγουμε!!!

:wink:

Συν του οτι πολλες γυναικες παλεύουν για ενα μωρακι!

 

 

Link to comment
Share on other sites

:-) χαίρομαι που σου φανηκε ωραιο!

Εγω δεν ήθελα να μάθω αν ειναι αγορι ή κοριτσι αλλα την εχω δει τόσες φορες στο ονειρο μου και ειχα και κάποιους άλλους λογους να το πιστεύω και ημουν σιγουρη πως ειναι κοριτσι...

Ενας απο τους άλλους λογους ειναι οτι είχαμε ταξιδέψει με τον αντρα μου για μια εκκλησία να την δούμε και τυχαία εκείνη την μερα ειχε βάπτιση!

Βαπτίζαν ενα κοριτσακι!!!!

:-)

Στα παιδια που δίνουμε ζωη δεν πρεπει να τα βλεπουμε διαφορετικα είτε ειναι αγόρια είτε κοριτσια!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα συγνώμη και πάντα καλοπροαίρετα, η ερώτηση μου θυμίζει τη λαϊκή ρήση "κάποιου του χαρίζανε "γάιδαρο" και αυτός τον κοίταζε στα δόντια".

 

Προσωπικά δεν με απασχόλησε ποτέ το φύλο, τα εξωτερικά χαρακτηριστικά, το όνομα αν θα είναι των πεθερικών, των γονιών μου ή της γειτόνισσας. Μόνο ένα γερό παιδί.

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απαντώντας στο σκεπτικό του ερωτήματος, η εγκληματική συμπεριφορά απέναντι στα νεογεννητα κορίτσια δεν πρέπει είναι το έρισμα για τον αφανισμό των κοριτσιών.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Απέναντι στην παραβατική συμπεριφορά, δεν εξοντώνεις το θύμα. Αναμορφώνεις τον θύτη ή τον επίδοξο θύτη.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Παρ' όλο που έχω κάνει εξωσωματική, θεωρώ ήδη πως παραμβαίνουμε στη φύση. Εεεε το να διαλέγουμε και το φύλλο του μωρού είναι πολύ. Όσο για όσα διάβασα σχετικά με το τι συμβαίνει στην Κίνα και στην Ινδία.... τι να πω.... να κλαίμε όσες δεν μπορούμε να αποκτήσουμε παιδί...

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Η ερώτηση για το αν θα έπρεπε ή όχι να είναι δυνατή μια τέτοια επιλογή, πάει λίγο πιο πίσω και είναι ουσιαστικά η ερώτηση "σε τι βαθμό θέλω και μου επιτρέπεται ηθικά, να παρεμβαίνω στη φύση, στο σώμα μου, στη ζωή".

 

Κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του μέτρα και σταθμά γι' αυτή την εξίσωση και φυσικά το πολιτισμικό περιβάλλον, σε καθοδηγεί στο να βλέπεις πιο θετικά κάποιες παρεμβάσεις, σε σχέση με καποιες άλλες.

 

Η πρακτική του πνιγμού παιδιών, σε χώρες όπου δεν γίνεται έκτρωση, μας φαίνεται ακραία, ενώ προφανώς, δεν είναι τόσο ακραία για τους ανθρώπους που την εφαρμόζουν συστηματικά, σε σημείο, να μην απασχολεί ούτε και τις αρχές η πρακτική αυτή.

 

Για το δικό μας όμως πολιτισμικό περιβάλλον:

Η πρακτική της έκτρωσης είναι αποδεκτή, παρόλο που είναι παρέμβαση στη φύση.

Η κατάψυξη γονιμοποιημένων εμβρύων και η επιλογή ανάμεσα στα καλύτερα είναι αποδεκτή παρέμβαση στη φύση.

Η ίδια η εξωσωματική είναι και αποδεκτή και καλοδεχούμενη παρέμβαση στη φύση.

Η "μείωση" είναι αποδεκτή παρέμβαση στη φύση.

Η έκτρωση για πιθανότητες ιατρικών προβλημάτων είναι επίσης αποδεκτή πολιτισμικά.

 

Οπότε το ερώτημα είναι, αφού παρεμβαίνουμε σε τόσα και τόσα κι αφού η τεχνολογία αργά ή γρήγορα θα μας δίνει αυτές και πολλές άλλες ευκαιρίες επιλογής χαρακτηριστικών σε βρέφη, γιατί να μην επιλέγουμε όπου μας δίνεται η δυνατότητα; Γιατί να μην διαλέξεις ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θέλεις να μεγαλώσεις ως παιδί σου; Γιατί όχι;

 

Δεν λέω τί είναι και τι δεν είναι σωστό, απλά επισημαίνω ότι είναι πολύ περίεργο και δύσκολο, να μπούν αυτά τα όρια της παρέμβασης στη φύση, όταν έχεις ξεκινήσει και έχεις αποδεχτεί ότι κάποιες παρεμβάσεις είναι αποδεκτές και θεμιτές. Οσο εξελίσσεται η τεχνολογία και μεγαλώνει το εύρος των δυνατοτήτων μας σε "επιλογές", τόσο πιο κοντά φτάνουμε στο να είναι δυσδιάκριτο το τι είναι θεμιτό και τι υπερβαίνει τα όρια. Πόσο μάλλον, στο πολιτισμικό περιβάλλον του δυτικού κόσμου, όπου κάθε τι είναι ζήτημα επιλογών και επιθυμιών.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και ήρθε το συγκεκριμένο θέμα στο προσκήνιο θα πω την πρώτη σκέψη που μου ήρθε στο νου:

 

Αν οι παλιές (κάποιες παλιές) γυναίκες, που θεωρούσαν τα "καλά" παιδιά πως είναι τα αγόρια, ενώ τα κορίτσια δεν είναι καν παιδιά.... Μάλλον θα διάλεγαν να έχουν μόνο αγόρια. Θα έφτιαχναν άραγε ένα χωριό μόνο με αγόρια;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Όσο σκέφτομαι ότι υπάρχουν γυναίκες πανάξιες που δεν μπορούν να κάνουν παιδί και μανούλες που έχουν τα μωρα τους στα νοσοκομεία μου φαίνεται τόσο μα τόσο άκυρο μια τέτοιου είδους επιθυμία να μπορούσε να γίνει πραξη. .

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...