Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΙΟΘΕΤΗΣΩ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΝΤΑΟΥΝ / DOWN


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!

 

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό μέρος για αυτό μου το ποστ, αλλά δεν ήξερα που αλλού να το κάνω. Ειχα συμμετασχει στο φορουμ παλι πριν απο μερικά χρόνια αλλά μετά...χάθηκα :) (αν δείτε το προφίλ μου θα φανούν τα παλιά μου ποστ.)

 

Λοιπόν, ο λόγος που γράφω σήμερα, είναι γιατί ο άντρας μου και εγώ θα θέλαμε να υιοθετήσουμε ένα μωρό με σύνδρομο Νταουν. Και σκέφτηκα, ίσως κάποια μανούλα να πάρει τέτοιο νέο για την εγκυμοσύνη της και να μην ξέρει τι να κάνει, ή ίσως κάποια απο εσάς να έχει κάποιον γνωστό που περιμένει παιδάκι με σύνδρομο Down. Έυχομαι σε όλες μια υγιή εγκυμοσύνη και ένα γερό παιδάκι, αλλά ήθελα να πω πως ΑΝ κάποια πάρει αποτελέσματα που δείχνουν σύνδρομο Νταουν και δεν θέλει ή δεν μπορεί να κρατήσει το μωρό, σαν εναλακτική σε μια έκτρωση, σκεφτείτε την οικογένειά μας. Θα μπορούσαμε να προσφέρουμε μια οικογένεια στο παιδάκι και να κρατήσουμε επαφή με τους φυσικούς γονείς αν το θέλουν και αυτοί (εμείς δεν έχουμε αντίρηση.)

 

Μερικά πράγματα για την οικογένειά μου. Με λένε Eίμαι 34 ετών και ζω στην Αγγλία, αλλά είμαι γεννημένη και μεγαλωμένη στην Ελλάδα (ο σύζυγος είναι Άγγλος.) Έχουμε 4 παιδάκια, και το 3ο μας είναι 4 ετών και έχει σύνδρομο Down. Πηγαίνει σε ένα εξαιρετικό είδικό σχολείο και έχει πολύ καλή υποστήριξη από το κράτος εδώ. Όπως μπορείτε να φανταστείτε μεγαλώνει σε ένα σπίτι με ΠΟΛΛΑ παιδιά, ΠΟΛΛΗ φασαρία και ΠΟΛΛΑ παιχνίδια! Θα θέλαμε πολύ να του δώσουμε ένα αδελφάκι με σύνδρομο Νταουν, που θα μπορέσει να μεγαλώσει μαζί του και θα έχει πάνω κάτω τον ίδιο ρυθμό ανάπτυξης... Δεν θέλουμε όταν μεγαλώσουν τα άλλα και κάνουν τα δικά τους σπίτια και οικογένειες αυτός να μείνει "μοναχοπαίδι" -έχοντας συνηθήσει μέχρι τότε ένα σπίτι γεμάτο παιδιά.

 

Όποια μου στείλει μήνυμα, θα χαρώ να της πω περισσότερα για την οικογένειά μας, να στειλω φωτογραφίες όλων μας, του σπιτιού κλπ. Δεν θέλω να πω πολλά εδώ γιατί δεν θα ήθελα να με αναγνωρίσει κάποιος γνωστός/συγγενής, δεν ξέρεις καμιά φορά! ;)

 

Παρακαλώ πολύ, αν τύχει κάποιος να ακούσει για "ιδιαίτερο" μωράκι που οι γονεις του σκέφτονται να μην το κρατήσουν, είτε να διακόψουν την κύηση είτε αν το ανακάλυψαν μετά την γένωα να το αφήσουν σε κάποιο νοσοκομείο, φέρτε τους σε επαφή μαζί μου, θα χαρώ πολύ να τους μιλήσω.

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Απευθύνσου στο μαιευτήριο Αλεξάνδρα και στο ίδρυμα μητέρα.

Εκεί έχουν παιδάκια με το συγκεκριμένο σύνδρομο που περιμένουν μια ευκαιρία στην αγάπη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολύ! Δεν είμαι αξιοθαύμαστη, πίστεψέ με, απλώς τα παω πολύ καλά με τα παιδάκια με ειδικές ανάγκες... :Ρ

 

Το μόνο πρόβλημα με το Μητέρα είναι ότι πρέπει να έρθω σε επαφή με τους γονείς απευθείας, γιατί εδώ οι κοινωνικές υπηρεσίες αρνούνται να μου κάνουν τη μελέτη (homestudy) κυρίως επειδή είμαι πολύ παχιά (λένε.) Παρόλο το γεγονός ότι ο γιατρός μου το θεωρεί άσχετο και ότι δεν έχω κανένα πρόβλημα υγείας, τα καταφέρνω μια χαρά με τα παιδιά που ήδη έχω κλπ (ο γιατρός μας παρακολουθεί όλη την οικογένεια εδώ και 9 χρόνια και προσφέρθηκε να μιλήσει σε όποιον χρειαστεί, κοινωνικό λειτουργό κλπ.)

 

Ορίστε μια φωτογραφία να δείτε το... τέρας(!) που δεν μπορεί να μεγαλώσει παιδί...

(εγώ με το μπ[λέ φουστάνι, ο σύζυγος με τα γυαλια, στο γάμο μιας φίλης το καλοκαίρι. Είδες έχει και στην Αγγλία ήλιο! ;)

 

1394361_10152287119219112_279913155_n_zps4f47d629.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλείο Ψυχής!!

 

 

 

 

(Reallyyy?!?!?!?!!!... δε δίνουν ευκαιρία σε παιδάκι με σύνδρομο Down, για να μεγαλώσει σε οικογένεια με ... αποδεδειγμένη ικανότητα ανατροφής??!! ... λόγω ζυγαριάς;;;!!! )

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τους ξέρω κοπέλα μου Αγγλία μένω και τα ακούω συνέχεια, είναι ξεφτίλες αυτο το σύστημα που έκανε οτι έκανε στο baby P. (ξερεις αυτήν την περίπτωση) αρνείται να βοηθήσει ενα ειδικό παιδάκι να βρει λίγη τύχει και εκπλήσσεσαι;

 

Είσαι θέα, τι να πω;!;!

Τους έχεις απειλήσει να τους πας στο bbc η στο The Sun?

Σίγουρα δεν θα τους άρεσε αυτή η διασημότητα. Με τόσα περιστατικό που έχουν γίνει τελευταία εγω αυτο θα έκανα, καντον και θα φοβηθούν και τότε θα σε ακούσουν θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Πίστεψέ με BabyCute, θα το κανω αν φτάσω σε αυτό το σήμειο... Αλλά πρώτα πρέπει να παίξω το παιχνίδι τους και να απευθυνθώ σε όλες τις υπηρεσίες που καλύπτουν την περιοχή μου. Αλλιώς θα μου πουν ότι δεν χτύπησα όλες τις πόρτες, οπότε γιατί παραπονιέμαι; Είναι 4 σύνολο, μέχρι τώρα μας έχουν απορρίψει χωρίς συζήτηση οι 2. Μέχρι στον Edward Timpson θα προσπαθήσω να απευθυνθώ... Αλλά παράλληλα λέω, ας ρωτήσω και εδώ, γιατί αν υπάρχει κάποια οικογένεια που μπορούμε να βοηθήσουμε, γιατί να χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο με τους μακάκες;

Link to comment
Share on other sites

εχουμε φτασει τα ανθρωπινα πραγματα να τα θεωρουμε υπερανθρωπινα αλλα οπως και να χει σου αξιζουν πολλα πολλα συγχαρητηρια ditta. να σου κανω μια ερωτηση αν ζουσες με την οικογενεια σου στην Ελλαδα θα λειτουργουσες το ιδιο με την ιοθεσια ; να χαιρεσαι τα παιδακια σου κ καλη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σου Ditta! εκτος απο τα ιδρυματα (μητερα, αγ στυλιανος, αναρ. πεντελης , ακομα και κααπ βουλας για βαρια περιστατικα) μπορεις να επικοινωνησεις με την κα Μαιρη Θεοδωροπουλου στις "ριζες¨μκο η οποια πιστευω οτι θα σε κατευθυνει μιας και ξερει πολλα για το θεμα και εχει βοηθησει κι αλλα ζευγαρια σαν κι εσας.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι αξιέπαινη. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και να είσαι γερή και υγιής για να μπορείς να ανταπεξερχεσαι στον καθημερινό σου αγώνα.

 

Έρχομαι σε επαφή με οικογένειες με σύνδρομα. Είμαι εθελόντρια σε ένα κέντρο.

Αν ακούσω κάτι θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα απο ολα ενα πολυ μεγαλο μπραβο απο χθες που τα διαβασα με εχεις συγκηνισει.Εδω εχουμε ακουσει κοπελα να κανει δυδιμα και το ενα να εχει συνδρομο και κραταει το γερο και το αλο το αφηνω στο νοσοκομειο....Τι να πω,ειστε αξιαιπενοι. Οπως δεν μπορω να πιστεψω οτι λογο κιλων σε βρισκουν ακαταληλη...ειναι τραγικο.Ειστε πολυ ομορφη οικογενεια και ευχομαι να καταφερεις να πραγματοποιησεις αυτη την υιοθεσια.

jyjdp3.png

sWN4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ditta αν σε ενδιαφερει η διεθνης υιοθεσια το reeces rainbow ειναι καλη λυση...αλλα προσπαθησε πρωτα μεσω της κας Θεοδωροπουλου στο ριζες για να ενημερωθεις για τις διαδικασιες τετοιων υιοθεσιων στην Ελλαδα καθως και για διαθεσιμα παιδια

Link to comment
Share on other sites

Asana, είσαι πολύ καλά ενημερωμένη :) Με την κα. Θεοδωροπούλου έχω ήδη μιλήσει. :) Το Reeces Rainbow το γνωρίζω και το παρακολουθώ από το 2008 αλλα (προς το παρόν τουλάχιστον) δεν είναι δυνατον να υιοθετήσουμε απο εκεί, ως κάτοικοι Αγγλίας. (Επειδή θα πρέπει το homestudy να γίνει από εδώ -Αγγλία, και δεν δέχονται να το κάνουν.)

 

(-Παρεπιπτόντως, έχεις δει το πρόγραμμα Angel Tree που κάνουν κάθε Χριστούγεννα προσπαθώντας να ενισχύσουν οικονομικά οικογένειες που θέλουν/θα θελήσουν να υιοθετήσουν κάποια από τα παιδάκια του Reeces Rainbow; Αξίζει! :D)

 

Ο μόνος τρόπος που έχω καταφέρει να βρώ ώστε να μπορέσουμε να κάνουμε "νόμιμα" υιοθεσία από Ελλάδα ως κάτοικοι Αγγλίας και με την άρνηση που αντιμετωπίζουμε από τις αρχές, είναι να συνεννοηθούμε απευθείας με τους φυσικούς γονείς -είναι μια πρόβλεψη παρόμοια με τις "ιδιωτικές υιοθεσίες" της Ελλάδας (δηλ. το παιδί έρχεται να μείνει μαζί σου και ΜΕΤΑ οι κοινωνικες υπηρεσίες σου κανουν homestudy για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ παιδί) μόνο που εδώ λέγεται Private Fostering (για όποιον ενδιαφέρεται: http://www.safeguardingchildren.co.uk/private-fostering.html) και τυπικά ξεκινάει ως αναδοχή ("Ο τάδε μου ζήτησε να φροντίζω το παιδί του για ένα χρονικό διάστημα, επειδή ο ίδιος δεν ήταν σε θέση να το κάνει." Οι κοινωνικές υπηρεσίες επισκέπτονται το σπίτι μου και ελέγχουν ότι όλα είναι καλά με το παιδί, μεγαλώνει σωστά, έχει ό,τι χρειάζεται κλπ, αλλά εφ' όσον οι φυσικοί γονείς δεν επιθυμούν να τους επιστραφεί το παιδί και εφ όσον οι κοινωνικές υπηρεσίες δεν βρίσκουν ότι κάτι δεν είναι "όπως πρέπει" το παιδί παραμένει με τους ανάδοχους που επέλεξαν οι φυσικοί γονείς. Μετά από 2-3 χρόνια, εφ' όσον το παιδί εξακολουθεί να παραμένει με τους ανάδοχους και εαν συμφωνούν οι φυσικοί γονείς, μπορεί να γίνει αίτηση υιοθεσίας και ΤΟΤΕ γίνεται το homestudy.)

 

Ο μόνος άλλος τρόπος που έχω σκεφτεί είναι να σηκώσω όλη την οικογένεια, να μετακομίσουμε Ελλάδα για ενα χρόνο, να υιοθετήσουμε νόμιμα εκεί και να επιστρέψουμε Αγγλία. Αλλά αυτό θα σήμαινε να ξεγράψω τα παιδιά απο το σχολείο, και να αφήσει ο σύζυγος τη δουλειά του (με μονιμότητα, σημειώνω, πολύ σπάνιο εδώ) και να ψάχνει για δουλειά στην Ελλάδα που θα πληρώνει αρκετά για να καλύπτει το στεγαστικό δάνειο (mortgage) του σπιτιού μας στην Αγγλία. Ουτοπία δηλαδή.

 

Ή να τους παω στο BBC και στις εφημερίδες :D;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Fragoula πολύ καλή ερώτηση και το έχω σκεφτεί και εγώ αυτό...

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω. Αν βρισκόμουνα ΤΩΡΑ στην Ελλάδα, έχοντας την οικογένεια που έχω και τις εμπειρίες που έχω, ναι θα το έκανα. Αλλά αν δεν είχα βγεί ποτέ εξωτερικό, αν δεν είχα μπορέσει να δώ τις δυνατότητες που υπάρχουν στα ιδιαίτερα παιδιά με την κατάλληλη υποστήριξη (και που τώρα, έχοντας βιώσει με τον γιο μου, θα μπορούσα ως ένα βαθμό να την προσφέρω και μόνη μου εαν δεν υπάρχει υποδομή στο κράτος) δεν μπορώ να ξέρω... σίγουρα θα ήταν πολύ πιο δύσκολη απόφαση. (Το βλέπω και στη μητέρα μου, στα 70 της, που όταν ξεκινήσαμε να θέλουμε να πάρουμε τον άλλο μας γιο με σύνδρομο Νταουν ανησυχούσε απίστευτα για το τι πάμε να κάνουμε, πως θα επηρεάσει τα άλλα μας παιδιά, πόσο δύσκολο θα είναι κλπ, αλλά τώρα που τον ζει τον λατρευει.)

Θελω να πιστεύω ότι αν είχα τη δυνατότητα να μην εργάζομαι και να μένω στο σπίτι με το παιδί, θα το έκανα και στην Ελλάδα. (Παντα με τραβούσαν τα ιδιαίτερα παιδιά, δεν ξέρω γιατί, η μανα μου ακόμη το λέει ότι όταν ήμουνα 2α Δημοτικού, ήταν στο σχολείο ένα κοριτσάκι που δεν μπορούσε καθόλου να μιλήσει, και κάθε διάλειμμα πήγαινα και καθόμουνα μαζί της.) Αλλα αν δεν βρεθώ στην κατάσταση, δεν μπορώ να πω με σιγουριά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

η Θεοδωροπουλου δε σου βρηκε ακρη? αυτη ξερει πανελλαδικα τι (εγκαταλελειμενα) παιδια υπαρχουν, με τι θεματα υγειας ή κακοποιησης και ποια και ποτε ειναι ελευθερα για υιοθεσια. καθως και τις απαισια χρονοβορες γραφειοκρατικες μπουρδες που χρειαζονται ...εντυπωση μου κανει,..καθημερινα παρατανε παιδια στην ελλαδα και δεν σε κατευθυνε καπως? εχει πειρα σε τετοιες υιοθεσιες και στα γραφειοκρατικα παρατραγουδα!

Οσο για τους Αγγλους και το θεμα του βαρους, (μαλλον το εχουν αντιγραψει απο τους Κινεζους που πετανε τα βρεφη στα σκουπιδια η στα dying rooms και απορριπτουν επιδοξους ευσωμους δυτικους γονεις!) ισως νομικα μπορεις να κινηθεις για discrimination- εφ οσον το βαρος δε σου δημιουργει σοβαρο προβλημα υγειας...δηλαδη τι σου ειπαν? εισαι υπερβαρη δε δικαιουσαι παιδι, κανε διαιτα και τα λεμε ?? !!!!

To Reeces rainbow αξιζει ενισχυσης και προβολης ουτως η αλλως..βεβαια ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να φερεις παιδι μεσω αυτου στην καθολου ρατσιστικη και δημοκρατικη ελλαδα!!! Αλλα και παλι ειναι το ιδιο ΑΠΙΘΑΝΟ να υιοθετησεις απο κααπ (βουλας πχ), λεχιανα. κτλ..προτιμουν να ειναι τα παιδια δεμενα στα κρεβατια και να υποφερουν ωσπου να πεθανουν..

ασε με τωρα τσατιστηκα!

ενημερωνε μας...α μπες και στο σαιτ "υιοθεσια αναδοχη" θα βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

ισως νομικα μπορεις να κινηθεις για discrimination- εφ οσον το βαρος δε σου δημιουργει σοβαρο προβλημα υγειας...

Όχι, δεν μπορεί. Υπάρχουν συγκεκριμένες κατηγορίες που προστατεύονται από τη νομοθεσία και οι υπέρβαροι δεν είναι μία από αυτές.

 

Ditta, εύχομαι καλά ξεμπερδέματα και σύντομα να μεγαλώσεις την οικογένειά σου όπως επιθυμείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κοριτσια καλησπερα!!!!δεν ξερω αν γραφω σωστα εδω αλλα δεν ξερω τι λλο να κανω!!!εχω ψαξει παντου μηνες τωρα για υιοθεσια!!!!θελουμε πολυ με τον αντρα μου να υιοθετησουμε ενα παιδακι καθως ο θεος δεν μπορει να μας το χαρισει πια!!!!!θελω παααρααα πολυ να αγαπησω το παιδι κ να του σωσουμε οοολλααααα οσα χρειαζεται!!!!κ οανω απ ολα να φυγει απ αυτα τα ιδρυματα που τα κλεινουν ισως κ για χρονια!!πολυ γραφειοκρατια...πολυς χρονος...πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο αλλα αξιζει το αποτελεσμα!!!!θα ηθελα πολυ να υιοθετησω απο ενα ιδρυμα αλλα ξερω πως θα πεειμενω χρονια!ςχω διαβασει κ για την ιδιωτικη υιοθεσια ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ αλλα κ παλι.....τι πρεπει να κανω;;;;βοηθηστε με

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 2 χρόνια μετά...

Συγγνώμη. Μόλις είδα την ανάρτηση αυτή. Παίρνω ένα μωρά με συνδρομο νταουν τα Σαββατοκύριακα σπίτι από το Μητέρα και ψάχνουμε οικογένεια. Σας ενδιαφέρει ακόμα; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, PattyPikpa είπε:

Συγγνώμη. Μόλις είδα την ανάρτηση αυτή. Παίρνω ένα μωρά με συνδρομο νταουν τα Σαββατοκύριακα σπίτι από το Μητέρα και ψάχνουμε οικογένεια. Σας ενδιαφέρει ακόμα; 

Καλησπέρα, στείλε καλύτερα direct στη @Ditta.  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 15/11/2013 at 11:49 ΠΜ, Ditta είπε:

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!

 

Δεν ξέρω αν αυτό είναι το σωστό μέρος για αυτό μου το ποστ, αλλά δεν ήξερα που αλλού να το κάνω. Ειχα συμμετασχει στο φορουμ παλι πριν απο μερικά χρόνια αλλά μετά...χάθηκα :) (αν δείτε το προφίλ μου θα φανούν τα παλιά μου ποστ.)

 

Λοιπόν, ο λόγος που γράφω σήμερα, είναι γιατί ο άντρας μου και εγώ θα θέλαμε να υιοθετήσουμε ένα μωρό με σύνδρομο Νταουν. Και σκέφτηκα, ίσως κάποια μανούλα να πάρει τέτοιο νέο για την εγκυμοσύνη της και να μην ξέρει τι να κάνει, ή ίσως κάποια απο εσάς να έχει κάποιον γνωστό που περιμένει παιδάκι με σύνδρομο Down. Έυχομαι σε όλες μια υγιή εγκυμοσύνη και ένα γερό παιδάκι, αλλά ήθελα να πω πως ΑΝ κάποια πάρει αποτελέσματα που δείχνουν σύνδρομο Νταουν και δεν θέλει ή δεν μπορεί να κρατήσει το μωρό, σαν εναλακτική σε μια διακοπή κύησης, σκεφτείτε την οικογένειά μας. Θα μπορούσαμε να προσφέρουμε μια οικογένεια στο παιδάκι και να κρατήσουμε επαφή με τους φυσικούς γονείς αν το θέλουν και αυτοί (εμείς δεν έχουμε αντίρηση.)

 

Μερικά πράγματα για την οικογένειά μου. Με λένε Eίμαι 34 ετών και ζω στην Αγγλία, αλλά είμαι γεννημένη και μεγαλωμένη στην Ελλάδα (ο σύζυγος είναι Άγγλος.) Έχουμε 4 παιδάκια, και το 3ο μας είναι 4 ετών και έχει σύνδρομο Down. Πηγαίνει σε ένα εξαιρετικό είδικό σχολείο και έχει πολύ καλή υποστήριξη από το κράτος εδώ. Όπως μπορείτε να φανταστείτε μεγαλώνει σε ένα σπίτι με ΠΟΛΛΑ παιδιά, ΠΟΛΛΗ φασαρία και ΠΟΛΛΑ παιχνίδια! Θα θέλαμε πολύ να του δώσουμε ένα αδελφάκι με σύνδρομο Νταουν, που θα μπορέσει να μεγαλώσει μαζί του και θα έχει πάνω κάτω τον ίδιο ρυθμό ανάπτυξης... Δεν θέλουμε όταν μεγαλώσουν τα άλλα και κάνουν τα δικά τους σπίτια και οικογένειες αυτός να μείνει "μοναχοπαίδι" -έχοντας συνηθήσει μέχρι τότε ένα σπίτι γεμάτο παιδιά.

 

Όποια μου στείλει μήνυμα, θα χαρώ να της πω περισσότερα για την οικογένειά μας, να στειλω φωτογραφίες όλων μας, του σπιτιού κλπ. Δεν θέλω να πω πολλά εδώ γιατί δεν θα ήθελα να με αναγνωρίσει κάποιος γνωστός/συγγενής, δεν ξέρεις καμιά φορά! ;)

 

Παρακαλώ πολύ, αν τύχει κάποιος να ακούσει για "ιδιαίτερο" μωράκι που οι γονεις του σκέφτονται να μην το κρατήσουν, είτε να διακόψουν την κύηση είτε αν το ανακάλυψαν μετά την γένωα να το αφήσουν σε κάποιο νοσοκομείο, φέρτε τους σε επαφή μαζί μου, θα χαρώ πολύ να τους μιλήσω.

 

Ευχαριστώ :)

Kαλημερα Ditta, εχει περασει καιρος, αλλα ενδιαφέρεσαι ακομα για μια υιοθεσια; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...