Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"Μανιακό" πιπίλισμα θηλής


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Το μωράκι μου είναι 26 ημερών κ ενώ ο θηλασμός πηγαίνει μια χαρά δηλ παίρνει το βάρος που πρέπει κλπ με προβληματίζει το ότι πιπιλάει πολύ το στήθος μετά το φαγητό για να κοιμηθεί κ έτσι ο θηλασμός κρατάει πολύ. Επίσης κάποιες φορές όταν πιπιλάει δεν είναι ήρεμος αλλά κάνει σαν "τρελός" να το πω; Δηλαδή τραβιέται απ΄τη θηλή προς τα πίσω κ ξανά μπροστά κ φαίνεται να το κάνει με μανία δεν μπορώ να το περιγράψω ακριβώς. Είναι σε μια κατάσταση "έντονη" που δεν ξέρεις αν ηδονίζεται ή αν τον ενοχλεί κάτι.

Αυτό είναι φυσιολογικό; Μήπως του φταίει κάτι άλλο κ δεν μπορώ να το καταλάβω; Είναι πολύ ενοχλητικό γιατί εκτός του ότι κρατάει πολύ ο θηλασμός κάνει την θηλή λάστιχο κ αρκετές φορές πονάει γιατί την πιάνει πιο έξω , ενώ όταν θηλάζει κανονικά για να φάει δεν πονάω αφού πιάνει κανονικά κ όχι έξω εξω.. Μοιάζει σαν να προσπαθεί να κοιμηθεί αλλά δεν είμαι σίγουρη. Θα μειωθεί με τον καιρό; Γιατί είναι πολύ δύσκολο...Δεν με πειράζει αυτό, αρκεί να είναι το σωστό..Σε σάιτ σχετικά με θηλασμό διάβασα ότι είναι φυσιολογικό το πιπίλισμα ότι τα καθησυχάζει, γιατί όμως δεν είναι πάντα ήρεμος όταν το κάνει;

 

Για πείτε καμια γνώμη κ οι πιο έμπειρες...

 

Ο παιδίατρος είπε ότι τον κακόμαθα κ να του δώσω πιπίλα...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει!! Δυστυχώς πέρα από τις προσωπικές μου εμπειρίες και κάποια πράγματα που έχω διαβάσει δεν είμαι ειδική να σου απαντήσω, ελπίζω όμως να βρεθεί κάποια πιο ειδική για να το κάνει. Ως τότε να σου πω ότι έτσι όπως τα περιγράφεις μου κάνει ή ότι το μωρό σου έχει κολικούς (εμένα ακριβώς στις 25 μέρες ξεκίνησαν) ή ότι έχεις υπερπαραγωγή και το πνίγεις. Το δεύτερο συμβαίνει αν αυτό το "τίναγμα" στο κάνει στην αρχή του θηλασμού, που βγαίνει με πιο έντονη ροή το γάλα. Αν πάλι είναι κολικοί, λογικά το μωρό σου θα κλαίει και την ώρα που δε θηλάζει, με απαρηγόρητο κλάμα, κυρίως βραδινές ώρες. Όπως και να έχει δεν κάνεις τίποτα λάθος και ακριβώς τα ίδια είχαμε κι εμείς μέχρι περίπου (αν θυμάμαι καλά) τον 4ο μήνα. Α, υπάρχει και μια τρίτη περίπτωση να παθαίνει παλλινδρομίσεις. Αν είναι αυτό θα σου βγάζει πολλές γουλιές μετά το θηλασμό.

Όσο για το έντονο πιπίλισμα δυστυχώς είναι το αδύνατο σημείο μου, κι εγώ είχα διαβάσει ότι τους κάνει καλό αλλά πλέον θεωρώ ότι είναι καλό να το αποφύγεις όσο μπορείς. Εγώ την έχω πατήσει άσχημα γιατί ξυπνάει πολλές φορές μέσα στη νύχτα και μπορεί να πιπιλάει επί 1-2 ώρες μέχρι να ξανακοιμηθεί. Τέλος, όσον αφορά τη γνώμη του παιδιάτρου σου, εγώ θα σε συμβούλευα αφού έχεις γνώση ήδη κάποιων πραγμάτων όσον αφορά το θηλασμό (απ ό,τι καταλαβαίνω) καλύτερα κλείνε τα αυτιά σου γιατί θα ακούσεις πολλά κουφά για το θηλασμό. Αν δε δώσεις σκόνη θα συνεχίσεις να ακούς διάφορα.... σου μιλάω εκ πείρας.....Πιπίλα απαγορεύεται να δώσεις έτσι κι αλλιώς πριν τους 3 μήνες γιατί επηρεάζει την επιτυχία του θηλασμού (το παιδί μπορεί να πεινάει και να ξεχνιέται απ την πιπίλα, με αποτέλεσμα να μην παίρνει αρκετό βάρος).

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κιολας αλλα ο παιδιατρος σου λεει βλακειες...ακου το κακομαθες 26 μερων μωρακι.Αυτο που λες με το εντονο πιπιλισμα σε σημειο πολλες φορες να ποναω το εκανε ο δικος μου οταν ειχε κολικους.Τωρα που του εχουν περασει το κανει καμια φορα οταν εχει αερια και ζοριζεται.Οταν στο κανει δοκιμασε να τον ξαπλωσεις και να του σηκωσεις ****** τα ποδαρακια του στην κοιλιτσα.Αν ειναι απο κολικους θα τον ανακουφισει.

xceZp3.png

Link to comment
Share on other sites

γιατί όμως δεν είναι πάντα ήρεμος όταν το κάνει;

Ξέρεις κάποιο μωρό που να είναι ΠΑΝΤΑ ήρεμο;

 

 

 

Ο παιδίατρος είπε ότι τον κακόμαθα κ να του δώσω πιπίλα...

Δηλαδή ο παιδίατρός σου ξέρει ότι τα μωρά σε αυτή την ηλικία μπορούν να κακομάθουν και αυτό το έμαθε στην ειδικότητα της παιδιατρικής; Αυτή η άποψη υποστηρίζεται ιατρικά; Υπάρχει τέτοιος όρος στην ιατρική;

Μήπως ψυχολογικά; Αν ξεφεύγει από την ιατρική ειδικότητα, καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιον που έχει σχετική ειδικότητα και γνωρίζει τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου κατα αρχην τα μωρα δεν κακομαθαινουν σε αυτη την ηληκια ισα ισα η δικη μου παιδιατρος απο την πρωτη μερα μου ειπε οτι οποτε κλαιει να τον βαζω στο στηθος και ποιο συγκεκριμενα μου εγραψε ουα= στηθος επισης μου ειπε οτι επειδη τα μωρακια παιρναν στρες αποχωρησμου απο την μητρα θελουν αγκαλια αυτο δε σημαινει οτι τα κακομαθαινουμε!

Δινε του οσες αγκλαλιες σου ζηταει!Διαβασα στο μοτο μιας κοπελας εδω μεσα οτι ο ανθρωπος μεγαλωνεις στην κοιλια και το μωρο στην αγκαλια καιμου αρεσε πολυ!

Δεν ξερω αν του φταει κατι και θηλαζει με μανια ακομα προσπαθητε να εδραιωσετε τον θηλασμο και υπαρχουν σταδια και στο κοματι του θηλασμου!

Ισως η Αγλαια σε βοηθησει για αυτο!

Βρες καποιον συμβουλου θηλασμου που θα ερθει απο κοντα να δει τον θηλασμο!

Εμενα ειχε ερθει μια συμβουλος και με ειχε βοηθησει πολυ!

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα μην μπαινεις σε διαδικασια ανγχους!

Και εμενα υπηρχαν πολλες φορες που θηλαζε με μανια και αλλες που δεν ηταν ποιο ηρεμος!

Ωστοσο λογικα θα εχουν ξεκινησει οι κολικοι του οποτε ισως ειναι αναστατωμενος για αυτο το λογο!

Κανε υπομονη αφου 40σει που λενε θα στρωσει και εχουν δικιο!

Αν κατι σε ανησυχει στην συμπεριφορα του μωρου βρες καποιον ειδικο παιδιατρο που να ειναι φιλικος με το θηλασμο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρεις κάποιο μωρό που να είναι ΠΑΝΤΑ ήρεμο;

 

 

 

 

Δηλαδή ο παιδίατρός σου ξέρει ότι τα μωρά σε αυτή την ηλικία μπορούν να κακομάθουν και αυτό το έμαθε στην ειδικότητα της παιδιατρικής; Αυτή η άποψη υποστηρίζεται ιατρικά; Υπάρχει τέτοιος όρος στην ιατρική;

Μήπως ψυχολογικά; Αν ξεφεύγει από την ιατρική ειδικότητα, καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιον που έχει σχετική ειδικότητα και γνωρίζει τα σχετικά.

 

Aglaia ποια είναι η άποψή σου γενικά για το "μανιακό πιπίλισμα"? Ρωτάω γιατί εγώ έχω φτάσει σε μια κατάσταση που νομίζω χειρότερα δε γίνεται. Το πρωί πιπιλούσε επί 2.5 ώρες και αν δεν είχε έρθει ο άντρας μου να της αποσπάσει την προσοχή θα έκλαιγε επί μισή ώρα όταν την έβγαλα απ το στήθος. Συγγνώμη που εκμεταλλεύομαι το θέμα της κοπέλας αλλά νομίζω δεν είμαι off topic, αφού κι εμείς κάπως έτσι ξεκινήσαμε.....θα έχουμε και ερχομό νέου μέλους σε μερικούς μήνες και δεν ξέρω πώς θα την παλέψω πραγματικά....

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλες σας για τις απαντήσεις.

 

nana80 πολύ κατατοπιστική η απάντησή σου. Κολικούς μάλλον δεν έχει γιατί δεν κλαίει ποτέ με τέτοιο τρόπο σαν να πονά ούτε τα βράδια ούτε τη μέρα. Δεν το κάνει στην αρχή άρα ούτε κ υπερβολική ροή πρέπει να ναι. Ίσως όμως να ναι παλλινδρομίσεις γιατί μοιάζει κάποιες φορές να πνίγεται. Βγάζει γουλιές αλλά όχι πολλές, συνήθως μια κ όχι σε κάθε θηλασμό μια ή δυο φορές την ημέρα συνολικά.

 

Ξέρεις κάποιο μωρό που να είναι ΠΑΝΤΑ ήρεμο;

Αγλαια δεν το εννοούσα έτσι, εννοείται πως δεν περιμένω να έχω ένα πάντα ήρεμο μωρό;), ήθελα να πω γιατί αφού το πιπίλισμα καθησυχάζει,άλλες φορές του προκαλεί ηρεμία κ άλλες αναστάτωση; Αυτό με ανησύχησε κ σκέφτηκα μήπως κάτι τον ενοχλεί κ εγώ δεν το χω πάρει χαμπάρι... κ νομίζω λανθασμένα ότι αφού πιπιλάμε όλα οκ...

 

Μαρία μου πολύ ωραίο αυτό για τα μωράκια συμφωνώ...για την εδραίωση του θηλασμού δεν έχω άγχος πάντως γιατί τα πάμε καλά , απλά ήθελα μια γνώμη από εσάς που ξέρετε μήπως μου ξεφεύγει κάτι που είναι τετριμμένο επειδή είμαι νέα μαμά...

 

Για όσα λέτε όλες για τον παιδίατρο δεν έχετε άδικο... κ εγώ έχω ξενερώσει γιατί ζω σε μικρό μέρος κ δεν έχω πολλές επιλογές κ έχω ακούσει τα καλύτερα για τον συγκεκριμένο...Είχα την ελπίδα ότι θα είναι καλός κ δεν ξεκινάμε καλά αν είναι να μου κλονίζει την εμπιστοσύνη τόσο νωρίς...:rolleyes::( Η πιπίλα δεν μπορεί να βλάψει τόσο νωρίς; Τον ρώτησα κ είπε όχι...:? Τουλάχιστον έλεγε στον μικρό ότι "είσαι μια χαρά κ παίρνεις κ τα αντισώματα από την μαμά σου". Επίσης μου είπε ότι είναι άριστος ότι παίρνει μια χαρά βάρος κ δεν φάνηκε να είναι αντίθετος στον θηλασμό...Θα δείξει κ με αυτόν..Αυτά είναι τα αρνητικά της επαρχίας...

 

Πάντως προηγουμένως που άρχισε να το ξανακάνει τον άλλαξα στήθος κ σταμάτησε. Το είχα ξαναδοκιμάσει αλλά δεν είχε πιάσει. Θα το παρακολουθήσω λίγο κ πιστεύω θα καταλάβω τι γίνεται...:roll::D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Aglaia ποια είναι η άποψή σου γενικά για το "μανιακό πιπίλισμα"? Ρωτάω γιατί εγώ έχω φτάσει σε μια κατάσταση που νομίζω χειρότερα δε γίνεται.

 

Θεωρώ ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και το μωρό προσπαθεί να το διαχειριστεί.

 

Από μακριά είναι αρκετά δύσκολο να μαντέψει κάποιος τι συμβαίνει, δηλαδή να εξετάσει όλες τις παραμέτρους που μπορεί να φταίνε. Από κοντά, συνήθως είναι πιο εύκολα.

 

Το πρωί πιπιλούσε επί 2.5 ώρες και αν δεν είχε έρθει ο άντρας μου να της αποσπάσει την προσοχή θα έκλαιγε επί μισή ώρα όταν την έβγαλα απ το στήθος.

Έτσι όπως το περιγράφεις, φαίνεται σαν ψυχική κούραση του μωρού. Δεν αλλάζει παραστάσεις με πρόσωπα και χώρους και δεν το αντέχει.

Συχνά πιστεύουμε ότι τα μωρά χρειάζονται μόνο φαγητό και άλλαγμα και ότι δεν έχουν άλλες ανάγκες, όμως χρειάζονται και βόλτα, και άλλα πρόσωπα...

 

Μερικές φορές οι λύσεις είναι πιο απλές από ό,τι φανταζόμαστε. Είναι πιο εύκολο να δοκιμάσουμε πρώτα τα απλά και εύκολα και αν δεν αρκούν αυτά, τότε να το ψάξουμε περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως το περιγράφεις, φαίνεται σαν ψυχική κούραση του μωρού. Δεν αλλάζει παραστάσεις με πρόσωπα και χώρους και δεν το αντέχει.

Συχνά πιστεύουμε ότι τα μωρά χρειάζονται μόνο φαγητό και άλλαγμα και ότι δεν έχουν άλλες ανάγκες, όμως χρειάζονται και βόλτα, και άλλα πρόσωπα...

 

πολύ σημαντικό αυτό που λες...Θα το έχω κ εγώ υπόψιν...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια δεν το εννοούσα έτσι, εννοείται πως δεν περιμένω να έχω ένα πάντα ήρεμο μωρό;), ήθελα να πω γιατί αφού το πιπίλισμα καθησυχάζει,άλλες φορές του προκαλεί ηρεμία κ άλλες αναστάτωση; Αυτό με ανησύχησε κ σκέφτηκα μήπως κάτι τον ενοχλεί κ εγώ δεν το χω πάρει χαμπάρι... κ νομίζω λανθασμένα ότι αφού πιπιλάμε όλα οκ...

 

Πολύ σωστά σκέφτηκες!

 

Το πιπίλισμα είναι η προσπάθεια που κάνει το μωρό για να ανακουφιστεί. Η προσπάθεια όμως, δεν είναι πάντα επιτυχής. Αυτό είναι φυσιολογικό, δηλαδή είναι φυσιολογικό και το να πιπιλίζει αρκετά και να μην ανακουφίζεται πάντα όταν πιπιλίζει.

 

 

Αυτά είναι τα αρνητικά της επαρχίας...

Και της πόλης τα ίδια είναι και χειρότερα

στην επαρχία τουλάχιστον έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να γνωρίζεις με τι έχεις να κάνεις, οπότε ανάλογα κανονίζεις την πορεία σου.

Σημασία έχει να μην αγχώνεσαι και να σε καλύπτει σε άλλα πιο σημαντικά θέματα.

 

πιστεύω θα καταλάβω τι γίνεται...:roll::D

Αν δεν καταλάβεις δεν πειράζει.

Μερικές φορές κάτι περνάει μόνο του χωρίς να προλάβουμε να καταλάβουμε την αιτία. Εμφανίζεται βέβαια κάτι καινούργιο. Τα μωρά μεγαλώνουν γρήγορα και αλλάζουν, εμείς συνήθως δυσκολευόμαστε περισσότερο να προσαρμοστούμε στις αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To έκανε αυτό ένα από τα παιδιά μου κι από ότι είχα καταλάβει δεν είχα πολύ γάλα εκείνη τη στιγμή και τσατιζόταν. Έπρεπε δηλ. να το τραβήξει και μάλλον βαριόταν και τα έβαζε με τη θηλή.

Πάντως η εικόνα να θηλάζεις το μωράκι σου 24 ημερών είναι υπέροχη και με ταξίδεψε. Αχ πόσο γρήγορα μεγαλώνουν....

σόρυ για το off post.

Link to comment
Share on other sites

Μελινακι ψαξε μηπως βρεις μια συμβουλο θηλασμου κοντα στην περιοχη σου, εμενα ειχε παλινδρομηση ο μικρος και το καταλαβε η συμβουλος οταν το ειπα στην παιδιατρο μου ειπε να μην τον ρευω, να τον εχω παντα σε κλιση 45 μοιρων κα!

Μηπως πραγματικα το μωρακι τσατιζεται με κατι!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και το μωρό προσπαθεί να το διαχειριστεί.

 

Από μακριά είναι αρκετά δύσκολο να μαντέψει κάποιος τι συμβαίνει, δηλαδή να εξετάσει όλες τις παραμέτρους που μπορεί να φταίνε. Από κοντά, συνήθως είναι πιο εύκολα.

 

 

Έτσι όπως το περιγράφεις, φαίνεται σαν ψυχική κούραση του μωρού. Δεν αλλάζει παραστάσεις με πρόσωπα και χώρους και δεν το αντέχει.

Συχνά πιστεύουμε ότι τα μωρά χρειάζονται μόνο φαγητό και άλλαγμα και ότι δεν έχουν άλλες ανάγκες, όμως χρειάζονται και βόλτα, και άλλα πρόσωπα...

 

Μερικές φορές οι λύσεις είναι πιο απλές από ό,τι φανταζόμαστε. Είναι πιο εύκολο να δοκιμάσουμε πρώτα τα απλά και εύκολα και αν δεν αρκούν αυτά, τότε να το ψάξουμε περισσότερο.

 

Αγλαία μάλλον δεν το έκανα αρκετά συγκεκριμένο. Αυτό που συμβαίνει τα πρωινά είναι την ώρα που είναι μεταξύ του να ξυπνήσει ή όχι, συμβαίνει δηλαδή μεταξύ 5 και 7-7.30 το πρωί. Παλιά ξυπνούσε μια χαρά μέσα στα κέφια στις 7, τώρα ξυπνάει μέσα στο κλάμα (αφού έχει ξυπνήσει κάθε 2 ώρες τη νύχτα), πιπιλάει μανιακά επί 2 ώρες τουλάχιστον με κλειστά μάτια ,δείχνοντάς μου ότι θέλει να κοιμηθεί κι άλλο, παρ όλα αυτά δεν την ξαναπαίρνει τελικά ποτέ ο ύπνος αλλά ούτε και το παίρνει απόφαση να ανοίξει τα μάτια και να σηκωθεί. Παραστάσεις γενικά δε θεωρώ ότι της λείπουν, δεδομένου ότι βγαίνουμε αρκετά συχνά έξω και βλέπει συχνά άλλα παιδάκια. Τέλος πάντων δε θέλω να βγω εκτός τόπικ, κάποια στιγμή που θα βρω χρόνο θα ανοίξω ένα thread με όλους μου τους προβληματισμούς γιατί έχω βρεθεί σε αδιέξοδο πραγματικά αυτή την περίοδο. Αντί να έχω προβλήματα στην αρχή, τα έχω όλα τώρα και μου φαίνονται βουνό. Και γυρίζω συνεχώς πίσω και αναρωτιέμαι τι στο καλό έκανα στραβά για να έχουμε αυτή την κατάληξη....

Μελίνα σου ζητάω συγγνώμη για την κατάχρηση του "χώρου" σου, όπως και να έχει μην αγχώνεσαι, το μωράκι σου είναι πολύ πολύ μικρό και σε έχει πάρα πολύ ανάγκη. Πρόσφερέ του το στήθος σου και μην προβληματίζεσαι (τουλάχιστον όχι ακόμα!)

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά έκανες κ έθεσες τον προβληματισμό σου, είναι σχετικός με το θέμα κ βοηθά κ άλλους γονείς που ίσως το ψάξουν. ;):D

 

Θα σας πω όταν μπορέσω τα συμπερασματά μου προς το παρόν δεν προλαβαίνω να πω άλλα...πάω γιατί με καλεί το καθήκον!;):D

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Αντί να έχω προβλήματα στην αρχή, τα έχω όλα τώρα και μου φαίνονται βουνό. Και γυρίζω συνεχώς πίσω και αναρωτιέμαι τι στο καλό έκανα στραβά για να έχουμε αυτή την κατάληξη....

Τίποτα δεν έκανες στραβά και δεν χρειάζεται να οφείλεται σε σένα η αλλαγή της συμπεριφοράς.

 

Μπορεί να σε δυσκολεύει αυτή η κατάσταση αλλά δεν μπορεί να χαρακτηριστική παθολογική ή προβληματική που χρειάζεται παρέμβαση. Ίσως είναι στα πλασία του φυσιολογικού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρεις κάποιο μωρό που να είναι ΠΑΝΤΑ ήρεμο;

 

 

 

 

Δηλαδή ο παιδίατρός σου ξέρει ότι τα μωρά σε αυτή την ηλικία μπορούν να κακομάθουν και αυτό το έμαθε στην ειδικότητα της παιδιατρικής; Αυτή η άποψη υποστηρίζεται ιατρικά; Υπάρχει τέτοιος όρος στην ιατρική;

Μήπως ψυχολογικά; Αν ξεφεύγει από την ιατρική ειδικότητα, καλό θα ήταν να απευθυνθείς σε κάποιον που έχει σχετική ειδικότητα και γνωρίζει τα σχετικά.

 

αναιτια βολη προς καποιον του οποια τα λεγομενα δεν ησουν μπροστα να ακουσεις και βασιζεσαι στη μεταφορα τους απο καποιο τριτο

και κατα τα αλλα μιλας μονο με επιστημονικα αρθρα και παραθεσεις....

Link to comment
Share on other sites

Η πιπίλα δεν μπορεί να βλάψει τόσο νωρίς; Τον ρώτησα κ είπε όχι...

Εγώ γιατρός δεν είμαι, πάντως από προσωπική εμπειρία μπορώ να σου πω ότι ο μπέμπης μου πήρε πιπίλα πριν ακόμα θηλάσει (ξεκινήσαμε θηλασμό αφού βγήκαμε από το νοσοκομείο) και δεν τον έβλαψε καθόλου. Μια χαρά θηλάζει και τώρα που είναι πιο μεγάλος του δίνω πιπίλα για να κοιμηθεί ώστε να μην χρειάζεται να τον έχω συνέχεια στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
To έκανε αυτό ένα από τα παιδιά μου κι από ότι είχα καταλάβει δεν είχα πολύ γάλα εκείνη τη στιγμή και τσατιζόταν. Έπρεπε δηλ. να το τραβήξει και μάλλον βαριόταν και τα έβαζε με τη θηλή.

Πάντως η εικόνα να θηλάζεις το μωράκι σου 24 ημερών είναι υπέροχη και με ταξίδεψε. Αχ πόσο γρήγορα μεγαλώνουν....

σόρυ για το off post.

 

Μετά από παρατήρηση κ δοκιμές είναι πλέον σίγουρο ότι κάτι αντίστοιχο με εσένα του συμβαίνει no doubt γιατί τις περισσότερες φορές που το κάνει αν του αλλάξω στήθος συνεχίζει να πίνει κανονικά κ σταματά αυτό το βάλε βγάλε. Όταν περάσουν κάποια λεπτα κ στο δεύτερο στήθος αρχίζει πάλι να το κάνει κ δεν ξέρω αν το ερμηνεύω σωστά θεωρώ ότι είναι σαν να μου λέει τελείωσα. Τον σταματάω κ δεν διαμαρτύρεται.

 

Άλλη μια περίπτωση που κάνει το ίδιο είναι όταν έχει φάει κ πάει να τον πάρει ο ύπνος αλλά για κάποιο λόγο ξυπνά. Τότε κάνει ξανά αυτού του είδους το πιπίλισμα (μέσα -έξω την θηλή) ή για να τον πάρει ο ύπνος ή γιατί έχει εκνευριστεί που δεν τον παίρνει.

 

Πάντως λύθηκε σχεδόν το αίνιγμα. Για την πιπίλα το σκέφτομαι ακόμα ίσως το δοκιμάσω, αν τη δεχτεί βέβαια κ ο ίδιος... Πρέπει να προσέξω κάτι στη χρήση της πιπίλας; Και κάτι ακόμα. Τι πιπίλα να πάρω; Είναι όλες το ίδιο; Είμαι άσχετη..

 

Έχεις δίκιο πάντως no doubt. Είναι υπέροχη εικόνα, ιδίως όταν με κοιτάζει μες στα μάτια...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΜΑ ΜΙΑΣ ΜΠΕΜΠΑΣ 2 ΜΗΝΩΝ! ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ! ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΧΟΡΤΑΣΕΙ, ΚΑΘΕΤΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΗΣΥΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΠΙΛΑΕΙ. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΥΤΕ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΝΑ ΠΑΩ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ!! ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΙΠΙΛΕΣ, ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΕ ΘΕΣΗ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΞΕΓΕΛΑΣΩ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ! ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?????ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΙΠΙΛΑ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΣΤΗΘΟΥΣ???ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΜΕ NUK, CHICCO, MAM ΜΕ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΚΑΙ ΚΑΟΥΤΣΟΥΚ!!ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΝΙΟΩΘΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΕΛΠΙΣΙΤΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ!!ΕΥΧΑΡΣΙΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΜΑ ΜΙΑΣ ΜΠΕΜΠΑΣ 2 ΜΗΝΩΝ! ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ! ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΑΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΦΟΥ ΧΟΡΤΑΣΕΙ, ΚΑΘΕΤΑΙ ΕΝΑ ΤΕΤΑΡΤΟ ΗΣΥΧΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΠΙΛΑΕΙ. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ, ΟΥΤΕ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΦΕ ΝΑ ΠΑΩ, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ!! ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΙΠΙΛΕΣ, ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΣΕ ΘΕΣΗ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΞΕΓΕΛΑΣΩ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ!ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΕΥΡΙΑΖΕΙ! ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?????ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΙΠΙΛΑ ΣΕ ΣΧΗΜΑ ΣΤΗΘΟΥΣ???ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΜΕ NUK, CHICCO, MAM ΜΕ ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΚΑΙ ΚΑΟΥΤΣΟΥΚ!!ΒΟΗΘΕΙΑ!!!ΝΙΟΩΘΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΠΕΛΠΙΣΙΤΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΤΑ ΚΛΑΜΑΤΑ!!ΕΥΧΑΡΣΙΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!

 

 

Αν εισαι σιγουρη οτι δεν πειναει αλλο και αυτο θα το καταλαβεις απο την ποσοτητα που αφηνει στο μπιμπερο.Δηλαδη αν το πινει ολο δεν της φτανει αν αφηνει εχει χορταση και τοτε θελει την μαμα της :PΕτσι κανουν τα μωρακια στην αρχη σιγα σιγα θα το σταματησει.Ειναι πολυ ωραια περιοδος να την ζησεις και ξεχνα τις δουλειες .Μπορεις να αγορασεις ενα Slings θα νιωσει ασφαλεια και θα χαλαρωσει και θα μπορεις και να βγαινεις βολτα μαζι της .Μην της δινεις πιπιλα θα πρεπει να την κοψεις και θα εχεις μικρογκρινιες

RA3Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...