Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοηθεια με αποθηλασμο


Recommended Posts

Κορίτσι, μπράβο που το παλεύεις με τον θηλασμό ακόμη. Πάντως, να πω ταπεινά την γνώμη μου και την εμπειρία μου - το ότι το γάλα πετάγεται σαν πίδακας από την θηλή δεν είναι ένδειξη υπερπαραγωγής. Εμένα το γάλα πεταγόταν πίδακας μη σου πω μέχρι να κλείσει 9 μήνες ο μικρός... είναι απλά η ένδειξη ότι το στήθος γεμίζει κανονικά, όχι ότι έχεις υπερπαραγωγή. Μια σίγουρη ένδειξη υπερπαραγωγής είναι όταν το χρώμα των κενώσεων του μωρού αλλάζει από μουσταρδί σε πρασινωπό, σημαίνει ότι παίρνει πολλή λακτόζη από το μπροστινό γάλα. μήπως, πρέπει να παρατείνεις λίγο τον χρόνο που περνάει το μωρό σου στο στήθος - τα πεντάλεπτα που αναφέρεις μήπως δεν είναι αρκετά; εγώ έβαζα τον δικό μου στο στήθος με το που έβγαζε την παραμικρή γκρίνια (δεν χρησιμοποίησα καθόλου πιπίλες), τσουπ και σταματούσε η γκρίνια. Τον άφηνα να κάνει και κανέναν υπνάκο. Δηλαδή, σε αυτούς τους πρώτους 2-2,5 μήνες σίγουρα περνούσε μέχρι και 1 ώρα στο στήθος γλαρωμένος. Εντάξει, όχι κάθε φορά που τον έβαζα αλλά μια φορά την ημέρα σίγουρα τον άφηνα. Μήπως, είναι λάθος η σκέψη να μετράς χρόνους κτλ; βάζε το χωρίς να μετράς τίποτα σε όποιο στήθος νιώθεις πιο βαρύ.

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 339
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποιες ειναι οι μετρήσεις του μωρού ακριβώς με ημερομηνίες;

 

Ακριβώς...μπορεί να μην υπάρχει καν θέμα! Ένα μωράκι 2,5 μηνών που έως τώρα έπαιρνε καλό βάρος (νομίζω σε κάποιο σημείο αναφέρθηκε 30γρ την ημέρα) είναι πολύ πιθανό, έως και αναμενόμενο, να κάνει κάποια στιγμή μια μικρή "παύση"...

 

Εφόσον η παιδίατρος που έχει τη συνολική εικόνα της ανάπτυξης του μωρού δεν ανησυχεί, νομίζω το καλύτερο θα ήταν να μην αγχώνεσαι και να περιμένεις την επόμενη μέτρηση. Εν τω μεταξύ μπορείς απλά να προσφέρεις πιο συχνά, να προσφέρεις και τα 2 στήθη πότε πότε, να είσαι λίγο πιο alert τη νύχτα για να μην χάσει γεύμα...και αναμονή!

 

Επίσης, συμφωνώ με τις προλαλήσασες ότι καλύτερα να μην παίρνεις 100 διαφορετικές γνώμες και να δοκιμάζεις ταυτόχρονα πολλά πράγματα...Η αίσθησή μου είναι ότι η παιδίατρός σου είναι υποστηρικτική και καταρτισμένη, αν αγχώνεσαι πάρτην τηλέφωνο και ζήτησέ της να σας ξαναδεί ή να συζητήσετε οτιδήποτε σε απασχολεί.

 

ΥΓ= Μπράβο που συνεχίζεις, πέρασες μεγάλο λούκι...

Link to comment
Share on other sites

Αν δε σου αρέσει πια το εξάωρο ανά στήθος αλλά φοβάσαι και το τρίωρο, μπορείς να δοκιμάσεις 4ωρο ή 5ωρο ανά στήθος.

 

Επίσης, θα συμφωνήσω με τις άλλες κοπέλες που είπαν ότι μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα βάρους, αλλά να είναι κάτι φυσιολογικό.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Τεταρτη θα ερθει συμβουλος θηλασμου να μας δει..αυτες τις μερες δοκιμασα να δινω και δυο στηθη κ στηθος και γευμα κ να μειωσω το εξαωρο..αποτελεσμα,το βραδυ φουλ πετρωματα και τα συντριβανακια εκει που ειχε γινει ενα αντε παλι τρια..κανω μαλλαξεις κ βλεπω συχνοτερα το παχυ γαλα απο τη μια,ειδα και το μωρο με το υφος του χορτασμενου δυο φορες,μαλλον το θεμα μας ειναι οτι πρεπει να τηρω εξαωρο αλλα να κανω μαλλαξεις καθε φορα μπςα και βλεπω που κ που το λιπαρο γαλα..βεβαια την ημερα καποιες φορες το μωρο εχει γινει τοσο γκρινιαρικο που γινεται μπλε απο το κλαμα αλλα μαλλον το κανει επεισξ το πιεζω να φαει οταν δεν θελει η του πεφτει πολλγ ροη και τα παιρνει..τεσπα,επεοση εχω μπλεξει τα μπουτια μου με τους τροπους που θηλαζω ας ερθεο η συμβουλος..α,επιβεβαιωσαμε με υπερηχο και την κρυφη γοπ,ειναι σε ηπια μορφη αλλα υπαρκτη..οποτε καλα κανω και απεχω απο τροφες..

 

Παραθετω μετρησεις:

Γεννηση 3340 7/2

Εξοδος 3170

26/2 3800

14/3 4450

28/3 4800

8/4 5100

21/4 5250

 

Οσο για τις κενωσεις αλλοτε πορτοκαλι,αλλοτε μουσταρδι αλλοτε μουσταρδι νερουλα αλλοτε λιγα και πρασιμα σαν βλεννα πηχτη και τελευταια με τις εναλλαγες μουσταρδοπρασινα με πρασινα σπορια..αρκετες νςρουλες πανες παντως με λιγα σπορια..

Link to comment
Share on other sites

Rita μπράβο για τις μαλαξεις!!

Πάντως με υπέρηχο δεν μπορείς να επιβεβαιώσεις ΓΟΠ, παρα μονο στένωση πυλωρου που δεν συμβαίνει στην περίπτωση σου γιατι δεν κανει εμετό συχνα!

 

Σου ειπε τέτοιο πράγμα ο Παιδιατρος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Rita μπράβο για τις μαλαξεις!!

Πάντως με υπέρηχο δεν μπορείς να επιβεβαιώσεις ΓΟΠ, παρα μονο στένωση πυλωρου που δεν συμβαίνει στην περίπτωση σου γιατι δεν κανει εμετό συχνα!

 

Σου ειπε τέτοιο πράγμα ο Παιδιατρος;

 

Με τον υπερηχο ειδαμε τη γουλια να ανεβοκατεβαινει,πηγα στον παπανικολαου που ειναι κορυφη..

 

Για πιο πραγμα ο παιδιατρος?

Link to comment
Share on other sites

Με τον υπερηχο ειδαμε τη γουλια να ανεβοκατεβαινει,πηγα στον παπανικολαου που ειναι κορυφη..

 

Για πιο πραγμα ο παιδιατρος?

 

Καλα αυτο πρώτη φορα το ακούω - δεν λέω οτι εχεις άδικο απλα εμένα μου εχει πει γαστροσντεροκολογοι το ακριβώς αντίθετο, οτι πρεπει να καταπιούν ενα συγκεκριμένο υγρό και μετά κάνουν ακτινογραφία και βλέπουν που το υγρό γυρίζει πανω! Αφού το είδατε τι θα κάνετε;

Link to comment
Share on other sites

Τεταρτη θα ερθει συμβουλος θηλασμου να μας δει..αυτες τις μερες δοκιμασα να δινω και δυο στηθη κ στηθος και γευμα κ να μειωσω το εξαωρο..αποτελεσμα,το βραδυ φουλ πετρωματα και τα συντριβανακια εκει που ειχε γινει ενα αντε παλι τρια..κανω μαλλαξεις κ βλεπω συχνοτερα το παχυ γαλα απο τη μια,ειδα και το μωρο με το υφος του χορτασμενου δυο φορες,μαλλον το θεμα μας ειναι οτι πρεπει να τηρω εξαωρο αλλα να κανω μαλλαξεις καθε φορα μπςα και βλεπω που κ που το λιπαρο γαλα..βεβαια την ημερα καποιες φορες το μωρο εχει γινει τοσο γκρινιαρικο που γινεται μπλε απο το κλαμα αλλα μαλλον το κανει επεισξ το πιεζω να φαει οταν δεν θελει η του πεφτει πολλγ ροη και τα παιρνει..τεσπα,επεοση εχω μπλεξει τα μπουτια μου με τους τροπους που θηλαζω ας ερθεο η συμβουλος..α,επιβεβαιωσαμε με υπερηχο και την κρυφη γοπ,ειναι σε ηπια μορφη αλλα υπαρκτη..οποτε καλα κανω και απεχω απο τροφες..

 

Παραθετω μετρησεις:

Γεννηση 3340 7/2

Εξοδος 3170

26/2 3800

14/3 4450

28/3 4800

8/4 5100

21/4 5250

 

Οσο για τις κενωσεις αλλοτε πορτοκαλι,αλλοτε μουσταρδι αλλοτε μουσταρδι νερουλα αλλοτε λιγα και πρασιμα σαν βλεννα πηχτη και τελευταια με τις εναλλαγες μουσταρδοπρασινα με πρασινα σπορια..αρκετες νςρουλες πανες παντως με λιγα σπορια..

 

 

Το βάρος ειναι πολυ καλό, ακριβώς οσο πρέπει σύμφωνα με τις καμπύλες ανάπτυξης (και λιγο παραπάνω).

 

Πιστεύω ότι ανησυχείς λιγο παραπάνω απο οσο πρέπει. Τα εχεις καταφέρει με άριστα 10, όποτε το μόνο σου κριτηριο αυτή την στιγμή για ωραρία στο κάθε στήθος θα ειναι το ίδιο το στήθος σου. Αυτό θα σου δείξει πως πρέπει να συνεχίσεις. Ουσιαστικά η παραγωγή σου προσαρμόστηκε σε αυτό το ωράριο που τηρείς.

Αν θέλεις μπορείς σιγά σιγά και σταδιακά να μειώνεις λιγο το μεσοδιάστημα μεταξύ 2 θηλασμων στο ίδιο στήθος. Δλδ τώρα κανεις 6ωρο, για 3-4 μέρες 5:45, μετά απο 3-4 μέρες 5:30 κτλ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Rita μπράβο για τις μαλαξεις!!

Πάντως με υπέρηχο δεν μπορείς να επιβεβαιώσεις ΓΟΠ, παρα μονο στένωση πυλωρου που δεν συμβαίνει στην περίπτωση σου γιατι δεν κανει εμετό συχνα!

 

Σου ειπε τέτοιο πράγμα ο Παιδιατρος;

 

 

Έτσι ακριβώς, BabyCute!

 

Ωστόσο, στην πράξη, χρησιμοποιείται το υπερηχογράφημα, γιατί είναι ακίνδυνο, ανώδυνο κτλ, ως μία πρώτη ενδειξη ΓΟΠ. Στην ουσία, το υπερηχογράφημα μας λέει αν υπάρχει ΓΟΠ

(τα πιο πολλά μωρά έχουν), ενώ η διαδικασία με το σωληνακι που περιγράφεις μάς λέει αν υπάρχει νόσος από ΓΟΠ (δηλαδή αν η ΓΟΠ έκανε ζημιά). Οι αντίστοιχοι όροι, στα αγγλικά, είναι GER και GERD (D for Disease).

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς' date=' BabyCute!

 

Ωστόσο, στην πράξη, χρησιμοποιείται το υπερηχογράφημα, γιατί είναι ακίνδυνο, ανώδυνο κτλ, ως μία πρώτη ενδειξη ΓΟΠ. Στην ουσία, το υπερηχογράφημα μας λέει αν υπάρχει ΓΟΠ

(τα πιο πολλά μωρά έχουν), ενώ η διαδικασία με το σωληνακι που περιγράφεις μάς λέει αν υπάρχει νόσος από ΓΟΠ (δηλαδή αν η ΓΟΠ έκανε ζημιά). Οι αντίστοιχοι όροι, στα αγγλικά, είναι GER και GERD (D for Disease).[/quote']

 

Μάλιστα κατάλαβα! Εδω να φανταστείς δεν κάνουν καθολου υπέρηχο ούτε το Nhs ούτε ιδιωτικά για τον λόγο που είπα .. Κάνουν η αυτο με το σωληνακι η αλλα ακόμα πιο επεμβατικα!

 

Υ.Γ σε βρίσκω πολυ κατατοπιστική πάντως ... Οι περισσότεροι παιδιατροι δεν έχουν ιδεα απο Γοπ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρά τις βλέπω τις μετρήσεις σας και εγώ, πολύ καλές. Από τις 14/3 μέχρι 8/4 - ούτε καν ένας μήνας δηλαδή - πήρατε 650 γραμμάρια. Εξαιρετικά. Απλά επιβεβαιώνεται και από τις μετρήσεις σου η τάση σου να αγχώνεσαι. Γιατί το ζυγίζεις τόσο συχνά; βλέπω κάθε 10-14 μέρες; μια φορά τον μήνα στην παιδίατρο αρκεί. το παιδί δεν παίρνει κάθε μέρα ούτε κάθε βδομάδα ίδιο βάρος. σε μπερδεύουν και σε αγχώνουν οι τόσο συχνές μετρήσεις. Ολα πάνε καλά και Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΣΟΥ ΑΠΟΔΙΔΕΙ, ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!

 

"Παραθετω μετρησεις:

Γεννηση 3340 7/2

Εξοδος 3170

26/2 3800

14/3 4450

28/3 4800

8/4 5100

21/4 5250"

793cp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τα καλα λογια..η αληθεια ειναι οτι θελω το μωρακι να ειναι καλα κ να μην υποφερει..τρεις μερες τωρα εχει επιδειωθει η γοπ τοτ κανει τοξο το σωμα και τρωει λιγο και συχνα..τηρω το εξαωρο-πενταωρο και επειδη τρωει λιγο,καταληγουμε να παιρνεο το λιπαρο γαλα σχεδον στις πεντε ωρες!!Με τις μαλλαξεις τσαντιζεται διοτι του πεφτει πολυ γαλα στο στομα κ πνιγεται..πειραζει αν δεν παιρνει σε καθε γευμα το λιπαρο?πιστευω το μπλοκ φιντινγκ στην περιπτωση μας ειναι μονοδρομος..με μικρα κ συχνα γευματα αν αλλαζω και στηθος δεν θα παρει ποτε το λιπαρο..

Οσο για τον υπερηχο,η γιατρος γνωριζει την μεθοδο με το σωληνακι αλλα μας ειχε πει να μην μπουμε σε τετοιες ταλαιπωριες με το μωρο..λεει απο τη στιγμγ που παιρνει το επαντορεν δεν ποναει..βεβαια εγω ξερω οτι αναγκαζομαι μετα το καθε γευμα να τον κρατω ορθιο μιση ωρα αλλιως στριγκλιζει..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κοριτσια γεια σας.Απλα να σας πω οτι ακομα θηλαζω αποκλειστικα..με γοπ σχεδον ξεμπερδεψαμε..λιγο οι κενωσεις μας ακομα εχουν βλεννα..αποχη συνεχιζω απο γαλακτοκομικα σογια αυγο και ξηρους καρπους..σε λιγο ξεκιναμε στερεες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...