Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δεν φανταζομουν οτι θα ποναω στη ψυχη μου


Recommended Posts

καλησπερα.. μαλλον το κομματι "ειδικες περιπτωσεις&προβληματισμοι" ταιριαζει γαντι.

αποφευγω να λεω στο κοσμμο οτι θηλαζω ακομα. ηδη 3χρ πλησιαζει το παιδακι μου και ειμαστε τοσο δεμενοι στο μυαλο και στη ψυχη. ενω ο παιδιατρος ειπε φτανει, εγω το θηλαζω κρυφα καθε 3 περιπου μερες γιανα μη με λιγοστεψει το γαλα.

ειναι μεγαλος πλεον, δεν εχω την εξαρτηση του θηλασμου που ειχα παλια π.χ. για να κοιμαται πιο γρηγορα και να μην επιβαρυνω τη μεση μου να τον νανουριζω στα χερια.

ομως αγαπω το παιδι μου τοσο πολυ που κλαιω οταν μου λεει μανουλα εχεις λιγο γαλα?λιγο θελω μανουλα. :(:(:(

αυτα.τα εβγαλα απο μεσα μου.καλησπερα κ παλι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα Γιώτα!

Εχω ακούσει αρκετές περιπτώσεις που θηλάζουν ως πολυ πιο μετα τα 3 χρονια ...

Ειναι πολυ γλυκο αυτο που σας δένει ακομη, ομως κάποια στιγμή θα σταματήσει ... :-/ εάν δεν εχεις εξάρτηση τοσο εντονη μπορεις σιγα σιγα (δεν ξερω μέχρι ποτε "πρεπει" και "μπορεις" να το θηλαζεις )να του το δινεις με θηλαστρο αν εχεις .... Γιατι απλα το γαλα το μητρικό κανει καλο!!!

:-) μην νιωθεις ασχημα !

 

 

Link to comment
Share on other sites

To παιδί ούτως ή άλλως θα αποθηλάσει μόνο του σε λίγο καιρό. Θήλασέ τώρα όσο θέλει και θα δεις σιγά σιγά θα ασχολείται με άλλα πράγματα. Ο παιδίατρος ας παίρνει τέτοιες αποφάσεις για τα δικά του παιδιά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

και πολυ καλα κάνεις!!

κανεις δεν ξερει καλυτερα απο εσενα και το παδι σου!!

το μητρικό γαλα μόνο θετικά μπορει να προσφερει. να αποθηλασει όποτε νιωσει το ίδιο ετοιμο, δε χωρανε χρονομετρα σ αυτα.

2t7wp3.png
 
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάρα μου να σου ζήσει το θαυματάκι σου.

Υπεύθυνος για το μεγάλωμα και την γαλούχηση του παιδιού σου είσαι εσύ.

Μη ντρέπεσαι για το δώρο που του προσφέρεις.

Κάντο συνειδητά και χωρίς να δίνεις λογαριασμό σε κανέναν.

Στο λέει φιλικά μια μανούλα που θηλάζει εδώ και 5,5 χρόνια τον γιό και ταυτόχρονα 3 χρόνια την κόρη της.

Αγωνιστικούς χαιρετισμούς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα.. μαλλον το κομματι "ειδικες περιπτωσεις&προβληματισμοι" ταιριαζει γαντι.

αποφευγω να λεω στο κοσμμο οτι θηλαζω ακομα. ηδη 3χρ πλησιαζει το παιδακι μου και ειμαστε τοσο δεμενοι στο μυαλο και στη ψυχη. ενω ο παιδιατρος ειπε φτανει, εγω το θηλαζω κρυφα καθε 3 περιπου μερες γιανα μη με λιγοστεψει το γαλα.

ειναι μεγαλος πλεον, δεν εχω την εξαρτηση του θηλασμου που ειχα παλια π.χ. για να κοιμαται πιο γρηγορα και να μην επιβαρυνω τη μεση μου να τον νανουριζω στα χερια.

ομως αγαπω το παιδι μου τοσο πολυ που κλαιω οταν μου λεει μανουλα εχεις λιγο γαλα?λιγο θελω μανουλα. :(:(:(

αυτα.τα εβγαλα απο μεσα μου.καλησπερα κ παλι.

 

Καλησπερα.δε χρειαζεται να δινεις αναφορα σε κανενα.κ να θηλαζεις οποτε θελεις κ θελει ο μικρος σου.για οσο ευχαριστει κ τους δυο.ετσι που σου το ζηταει κ γω συγκινηθηκα

Link to comment
Share on other sites

Γιώτα για ποιον λόγο δε θηλάζεις όποτε θελει το παιδι σου; Πιστεύεις οτι δε θελει; Πιστεύεις οτι ειναι έτοιμο να αποθηλασει; Αν όχι, τότε για ποιον λόγο προσπαθείς να επισπευσεις μια διαδικασία που απο οτι φαίνεται σε στενοχωρεί;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Και για να συμπληρώσω το μήνυμα της Nina-Nana όχι μόνο στενοχωρεί εσένα αλλά στενοχωρεί και το ίδιο το παιδί. Τον αποθηλασμό θα τον αποφασίσετε οι δυο σας κανείς τρίτος. Μην το θηλάζεις κρυφά, είναι σαν να δείχνεις στον μικρό ότι κάνετε κάτι κακό, κάτι που δεν πρέπει να γίνεται, πράγμα που δεν ισχύει. Απόλαυσε το ακόμα και για όσο καιρό εσείς θέλετε:wink:

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα καλα λογια... ειδικα στη μανουλα που θηλαζε 5 χρονια τι να πω... μπραβο το κουραγιο!!! δυστυχως ειμαι ατομο που στηριζομαι ψυχολογικα απο αλλους και θελω να με νιωθουν τα δικα μου ατομα και χρειαζομαι να μου δινουν κουραγιο. ευχαριστω αν και ακομα ντρεπομαι να πω οτι θηλαζω..

α!να συμπληρωσω σαν απαντηση οτι το παιδι θελει γαλα-μαμας οταν παει για υπνο. δλδ με ζηταει μεσημερι και βραδυ. βεβαια τελευταια δε μου το λεει, μονο μου χαιδευει τη μπλουζα αμιλητο και τοτε ειναι που νιωθω ενα πνιξιμο και λεω μεσα μου τι μανα ειμαι αλλα ουτε ο αντρας μου ξερει οτι θηλαζω. μια φορα του τοπα και ειπε οτι ετσι οπως παει θαναι κολλημενο πανω σου συνεχως και δε θα μπορω να το κραταω και να το κοιμιζω οταν θα δουλευεις.εχει ενα δικιο εδω που τα λεμε κι ολας.

 

παντως για να συνοψισω , δεν ειμαι ετοιμη ακομα και δε το βρισκω σωστο να αγνοω το παιδι οταν τοχει πολυ αναγκη και ευχαριστω που με κανατε να μη νιωθω τυψεις μιας που και ο παιδιατρος με αποθαρρυνει...επισης καλο κουραγιο στις μανες που αγαπουν το θηλασμο σε προχωρημενη φαση!

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωρήθηκα με το μήνυμά σου! Γιατί να νιώθεις ενοχές, και να θηλάζεις "σαν τον κλέφτη";

 

Μην βάζεις περιορισμούς που δεν σε εκφράζουν...Θήλαζε όποτε και όσο θες...Βάλε μόνο τους περιορισμούς που θα ήθελες εσύ, και που μπορεί να συνεργαστεί και το παιδί...3 χρονών, μια χαρά μπορείτε να συνεννοηθείτε στο θέμα αυτό!

 

Δεν χρειάζεται να ξέρει κανείς τί κάνεις και τί δεν κάνεις...Αν δεν θες να λες ψέματα (για να αποφύγεις τυχόν σχόλια), θα γυρνάς την κουβέντα στο χαβαλέ...

 

Στο σύζυγο όμως μη λες ψέματα...Δεν είναι σωστό...Εξήγησέ του τα οφέλη, συμφωνήστε μεταξύ σας ότι δε θα δίνετε λογαριασμό σε κανέναν άλλον...Αν τον ανησυχεί το ότι δεν θα μπορεί να τον κρατήσει ο ίδιος, εξήγησέ του ότι κάτι τέτοιο είναι εξαιρετικά απίθανο, καθότι το παιδί δεν έχει "εξάρτηση"...Υποθέτω πίνει και φρέσκο γάλα, άλλωστε. Αφού ήδη μπορεί να μη θηλάζει για 2 μέρες, θα μπορεί και όταν είναι με το μπαμπά!

 

Τα συγχαρητήριά μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφού ήδη μπορεί να μη θηλάζει για 2 μέρες, θα μπορεί και όταν είναι με το μπαμπά!

 

ε ναι οντως.. αλλα μαλλον ο αντρας μου το πηγε αλλου..οτι δλδ "θελει εσενα περισσοτερο απο μενα ακομα και τωρα".

Link to comment
Share on other sites

ε ναι οντως.. αλλα μαλλον ο αντρας μου το πηγε αλλου..οτι δλδ "θελει εσενα περισσοτερο απο μενα ακομα και τωρα".

 

...και αφού αποθηλάσεις, και για πάντα...εσένα θα θέλει πιο πολύ...είναι νόμος της φύσης :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...