Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απογοητευμενη κ κουρασμενη..


Recommended Posts

Έχω εναν γιο τριων μηνών που θηλάζω αποκλειστικά με εξαίρεση τρεις φορες ππου ήπιε λιγα μλ ξένο στο μαιευτήριο κ στο σπίτι..στο σπίτι το έκανε εμετό ρουκέτα κ του βγήκε κ απο τη μύτη μετα απο ώρες..είμαι πολύ απογοητευμένη διοτι συναντω όλο εμπόδια στην προσπαθεια μου να του προσφέρω το καλυτερο,το γάλα μου.. καταρχάς ακόμα παλευω με εντονη ροή,έχω τρια συντριβανακια στο ενα στήθος για να κατά λάβετε όταν καταλαβαίνω το γάλα να ρέει..εκείνη την ωρα βγάζω τον μικρο για να μην πνιγεί..επίσης κάνω μπλοκ φιντινγκ διότι αλλιως τα στήθη μου πετρωνουν..δίνω στήθος ίδιο για εξι ώρες..παρόλα αυτά εδώ και ενα μήνα τα κακά είναι ειτε κυπαρρισι ειτε πράσινο κίτρινα,ευτυχώς με σπορακια συνήθως,αλλά σχεδόν παντα με βλέννα..μαλιατσα τις τελευταίες δέκα μέρες είναι νερούλα με πολύ βλέννα..χτες είδα κ τρεις κουκκίδες φρέσκο αίμα..να αναφέρω οτι κάνω εδώ κ σχεδόν δυο μήνες αποχή απο γαλακτοκομικά..τις τελευταίες τρεις μέρες έκοψα και ψωμί φούρνου κ κουλούρι Θεσσαλονίκης για πιθανόν κρυφά γαλακτοκομικά..τι άλλο να κάνω?ή παιδίατρος λέει οτι οι βλεννες είναι μυξακια..κάθε μέρα συνήθως τη νύχτα ρουθουνιζει αλλά δεν βλέπω ιδιαιτερες μυξες..εκζεμα δεν έχει,καμια φορά μονο μαύρους κύκλους και καμμία κοκκινίλα στα φρύδια..λιγη νινιδα κ το χερι όλο στο στόμα με πολλαααααα σάλια..να κάνω καλλιέργεια κοπράνων?α έχουμε κ κρυφή γοπ επιβεβαιωμένη με υοερηχο..κορίτσια βοήθεια διότι είμαι έτοιμη να σηκωθω να φύγω απο το σπίτι..όλο κάτι παθαίνει αυτό το μωρο..αφήστε που δεν θέλει το μπρούμυτα κ δεν γυρνά το κεφάλι του δεξια..κ πρεπει να κάνω ασκησουλες κ το καημενο κλαίει κ δεν θέλει..έχει πλάγιοκεφάλια θέσης..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δες μια παιδογαστρεντερολόγο καλύτερα. Να τα βάλει τα πράγματα σε μία σειρά. Οι παιδίατροι δεν είναι τόσο εξειδικευμένοι σε ιδιαίτερες περιπτώσεις και οι αλλεργιολόγοι είναι εργαστηριακοί γιατροί κυρίως. Είχα και εγώ έντονη υπερπαραγωγή (το βρήκαμε στο τέλος με το μωρό, όπως κι εσείς, σταματούσαμε το θηλασμό όταν κατέβαινε το γάλα, και συνεχίζαμε μόλις εξομαλύνονταν η ροή).

 

Εγώ έκανα πλήρη αποχή όχι μόνο από γαλακτοκομικά αλλά και ξηρούς καρπούς, αυγό, σόγια, σιτηρά, πορτοκάλι, για πάνω από 5 μήνες μέχρι να πάψει το αίμα στα κακά.

 

Εσείς έχετε και άλλα απʼ ότι φαίνεται, επειδή μου ακούγεσαι σαν να έχεις πελαγώσει βρες καλό παιδογαστρεντερολγο να αναλάβει και να σου δώσει οδηγίες. Αν χρειάζεσαι καλλιέργεια δλδ. Εμείς πήγαμε στην Καφρίτσα με γραφείο στο Χολαργό.

 

Μην κάνεις τις υπερβολικές στερήσεις. Αν είναι φούρνου είναι λίγο απίθανο να έχουν κρυφά γαλακτοκομικά μέσα, αν κι εγώ είχα μάθει και ζύμωνα μόνη μου. Αυτές τις υπερβολές όμως τις μετανιώνω, με ζόρισαν πολύ και κόντευα να τσακίσω.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε η BusyBee, γιατί ετοιμαζόμουν να συστήσω...παιδοαλλεργιολόγο (και φανατικά, μάλιστα). Η γνώμη μου είναι ότι ο γαστρεντερολογος έχει θέση ΑΦΟΥ αποκλειστεί το αλλεργικό υπόστρωμα. Και, σε καμία περίπτωση, οι αλλεργιολόγοι δεν είναι, κυρίως, εργαστηριακοί γιατροί.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι θέμα και σε τι γιατρούς πέσαμε.. Στο Αγλαΐα Κυριακού τον παρακολουθούν για τις αλλεργίες τον δικό μας. Όταν λέω εργαστηριακοί εννοώ ότι βασίζουν την ιατρική τους (τουλάχιστον εκεί όπου απευθυνθήκαμε εμείς) τα τεστ (τα prick, τα patch και τα rast) και δεν είχαν εφαρμοσμένη εμπειρία σχετικά με τον θηλασμό αλλά μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στα ειδικά γάλατα, τύπου neocate. Δηλαδή στις «τεχνικές» λύσεις.

 

Νομίζω ότι ένας έμπειρος παιδογαστρεντερολόγος που θα λάβει υπʼ όψη την συνολική εικόνα του παιδιού μπορεί να καθοδηγήσει καλύτερα, αυτό βέβαια με βάση της προσωπική μας εμπειρία το λέω.

 

Παρεμπιπτόντως, σε παιδογαστρεντερολόγο πήγαμε ταυτόχρονα με τον παιδοαλλεργιολόγο και έτσι συνεχίσαμε. Δεν είναι ή το ένα ή το άλλο. Και αλλεργία να έχει, πάλι χρειάζεται παρακολούθηση από γαστρεντερολόγο το παιδί.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δες μια παιδογαστρεντερολόγο καλύτερα. Να τα βάλει τα πράγματα σε μία σειρά. Οι παιδίατροι δεν είναι τόσο εξειδικευμένοι σε ιδιαίτερες περιπτώσεις και οι αλλεργιολόγοι είναι εργαστηριακοί γιατροί κυρίως. Είχα και εγώ έντονη υπερπαραγωγή (το βρήκαμε στο τέλος με το μωρό, όπως κι εσείς, σταματούσαμε το θηλασμό όταν κατέβαινε το γάλα, και συνεχίζαμε μόλις εξομαλύνονταν η ροή).

 

Εγώ έκανα πλήρη αποχή όχι μόνο από γαλακτοκομικά αλλά και ξηρούς καρπούς, αυγό, σόγια, σιτηρά, πορτοκάλι, για πάνω από 5 μήνες μέχρι να πάψει το αίμα στα κακά.

 

Εσείς έχετε και άλλα απʼ ότι φαίνεται, επειδή μου ακούγεσαι σαν να έχεις πελαγώσει βρες καλό παιδογαστρεντερολγο να αναλάβει και να σου δώσει οδηγίες. Αν χρειάζεσαι καλλιέργεια δλδ. Εμείς πήγαμε στην Καφρίτσα με γραφείο στο Χολαργό.

 

Μην κάνεις τις υπερβολικές στερήσεις. Αν είναι φούρνου είναι λίγο απίθανο να έχουν κρυφά γαλακτοκομικά μέσα, αν κι εγώ είχα μάθει και ζύμωνα μόνη μου. Αυτές τις υπερβολές όμως τις μετανιώνω, με ζόρισαν πολύ και κόντευα να τσακίσω.

 

Απςχω επίσης απο μοσχάρι,ψάρια,αυγό,λαχανικά εκτός ντομάτας και όσπρια..και ζάχαρη,,βασικά τρώω μακαρόνια ρύζι κοτόπουλο χοιρινό μήλα νεκταρίνια ντομάτα πατάτες..πικρά ή τόση αποχή..τηλ.στην παιδίατρο κ είπε να ξανά δούμε το βάρος του όταν θα πάμε για εμβόλιο σε δέκα μέρες..αν δεν έχει βάλει καλό ίσως μου δωσει υπό αλλεργική δίαιτα..για να με στείλει σε γαστρεντερολογο λέει πρεπει να έχω αιμοραγικη κένωση κ όχι απλα δυο τρεις κουκίδες..Ξέχασα να αναφέρω οτι απο τον δεύτερο μήνα και μετα βάζουμε λίγο βαρος αλλά ή γιατρός δεν αγχωνεται..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ίσως είναι θέμα και σε τι γιατρούς πέσαμε.. Στο Αγλαΐα Κυριακού τον παρακολουθούν για τις αλλεργίες τον δικό μας. Όταν λέω εργαστηριακοί εννοώ ότι βασίζουν την ιατρική τους (τουλάχιστον εκεί όπου απευθυνθήκαμε εμείς) τα τεστ (τα prick, τα patch και τα rast) και δεν είχαν εφαρμοσμένη εμπειρία σχετικά με τον θηλασμό αλλά μεγαλύτερη εμπιστοσύνη στα ειδικά γάλατα, τύπου neocate. Δηλαδή στις «τεχνικές» λύσεις.

 

Νομίζω ότι ένας έμπειρος παιδογαστρεντερολόγος που θα λάβει υπʼ όψη την συνολική εικόνα του παιδιού μπορεί να καθοδηγήσει καλύτερα, αυτό βέβαια με βάση της προσωπική μας εμπειρία το λέω.

 

Παρεμπιπτόντως, σε παιδογαστρεντερολόγο πήγαμε ταυτόχρονα με τον παιδοαλλεργιολόγο και έτσι συνεχίσαμε. Δεν είναι ή το ένα ή το άλλο. Και αλλεργία να έχει, πάλι χρειάζεται παρακολούθηση από γαστρεντερολόγο το παιδί.

 

Για το αλλεργιολογικό του Α.Κυριακού μιλάω και εγώ!

 

Κατάλαβα τι εννοείς "εργαστηριακοί". Νομίζω ότι στην περίπτωση της Ρίτας, τα εξειδικευμένα τεστ που αναφέρεις είναι αυτά που θα βοηθήσουν, παρά θα μπερδέψουν. Εμπειρικά και μόνο, όσο έμπειρος και να είναι κάποιος, δεν μπορεί να της αποκλείσει τρόφιμα, χωρίς εργαστηριακή επιβεβαίωση.

 

Επίσης, έχεις δίκιο ότι αλλεργιολόγοι-γαστρεντερολόγοι-πνευμονολόγοι συνεργάζονται πολύ στενά. Το ίδιο και για το ζήτημα ¨θηλασμός". Αλλά ας βρει εκείνη τι είναι αυτό που ενοχλεί το μωρό και με το θηλασμό υπάρχουν ένα σωρό άλλοι ειδικοί να τη στηρίξουν.

 

Να τολμήσω να πω, τέλος, ότι αν αποδειχτεί ότι το μωρό έχει αλλεργία στα γαλακτοκομικά, θα είναι πολύυυυυ τυχερό που η Ρίτα αποφάσισε να μην αποθηλάσει, όπως σκεφτόταν αρχικά, γιατί (θα το επιβεβαιώσουν οι μαμάδες που το έχουν περάσει) είναι πολύ δύσκολος ο δρόμος των υδρολυμένων, στοιχειακών κτλ γαλάτων...

Link to comment
Share on other sites

Ρίτα απορώ με το κουράγιο σου κοπέλα μου! Φτάσατε κιόλας τριών μηνών και ακόμη αντέχεις κι ας λυγίζεις κάθε τόσο, είσαι αξιοθαύμαστη.

 

Κατά τη γνώμη μου κακώς απέχεις από τόσα πολλά πράγματα και κακώς εστιάζεις τόσο πολύ σε άμυλα και δημητριακά- ψευδοδημητριακά.

 

Μίλα με παιδογαστρ και παιδοαλλεργ που σου λένε και (εδώ αρχίζει και βγάζει αφρούς η Σκρατέ, αλλά θα το πω) τσέκαρε μία και τo http://www.gaps.me

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Rita πήρες προβιοτικα στο παιδί;

Εκοψες ομως των ειδών τα γαλακτοκομικά ακομα και τα κρυφά;; Αν μόλις εκοψες τα κρυφά δωςε καμμια δεκαριά μέρες

 

Αν δεν μπορείς να κανεις την gaps που σου λεει η miriki τουλαχιςτον μπορείς να φτιάξεις ζωμους κρέατος που συνιστά η gaps? απο κόκαλα μοσχάρι η κοτόπουλου; Θα φτιάξει το δικό σου έντερο και εν συνεχεια του μωρου!

Link to comment
Share on other sites

..αφήστε που δεν θέλει το μπρούμυτα κ δεν γυρνά το κεφάλι του δεξια..κ πρεπει να κάνω ασκησουλες κ το καημενο κλαίει κ δεν θέλει..έχει πλάγιοκεφάλια θέσης..

 

Μόνο για αυτό θα απαντήσω γιατί για τα υπόλοιπα δηλώνω άγνοια. Μην παιδεύεις το μωρό προσπαθώντας να το βάλεις μπρούμυτα (είναι και επικίνδυνο), η πλαγιοκεφαλία θα φτιάξει με τον καιρό, μην τρελλαίνεσαι. Είχε και ο δικός μου αρκετά έντονο θέμα γιατί περνούσε πολλές ώρες ξαπλωμένος στο ρηλάξ και κοιμόταν και πολλές ώρες συνεχόμενες από μικρός, αλλά από τότε που άρχισε να γυρίζει από μόνος του μπρούμυτα (περίπου στους 6 μήνες) και ειδικά από τότε που άρχισε να κάθεται, η βελτίωση ήταν ραγδαία, σήμερα (2,5 ετών) σχεδόν δεν φαίνεται τίποτα.

 

Υπομονή και πολλά μπράβο για τις αντοχές σου!

 

Υ.Γ. : Θα επιβεβαιώσω την προβληματικότητα του υδρολυμένου γάλακτος, έδινα στην μπέμπα μου για κάποιο διάστημα το Frezylac OK γιατί δυσκολευόταν πολύ κατά την πέψη και το έπινε με ΠΟΛΥ αγώνα, όταν έφτασε 3 μηνών δε, μόνο που δεν μου το έφτυσε στα μούτρα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Rita πήρες προβιοτικα στο παιδί;

Εκοψες ομως των ειδών τα γαλακτοκομικά ακομα και τα κρυφά;; Αν μόλις εκοψες τα κρυφά δωςε καμμια δεκαριά μέρες

 

Αν δεν μπορείς να κανεις την gaps που σου λεει η miriki τουλαχιςτον μπορείς να φτιάξεις ζωμους κρέατος που συνιστά η gaps? απο κόκαλα μοσχάρι η κοτόπουλου; Θα φτιάξει το δικό σου έντερο και εν συνεχεια του μωρου!

 

Συμβουλος θηλασμου που μας ειδε μου ειπε να παρω πεπτικα ενζυμα,αυτο εννοεις?σε πρωτη φαση θελω να δω αν θα υπαρξει βελτιωση που εκοψα ψωμι φουρνου κ παξιμαδια μαννα..να αφησω καμια δεκαρια μερες,ε?αυτο που με τρελαινει ειναι οτι ειχε μια χαρς κενωσεις κ μουσταρδι κ εδω κ ενα μηνα γιναν πρασινωπες με βλεννα..συνεχιζω να κανω μπλοκ φιντινγκ για εξι ωρες διοτι λιγο που το σταματησα απο φοβο μηπως τπ μωρο δεν χορταινει κ γοαυτπ δεν βαζει καλο βαρος,τα στηθη πετρωναν φουλ κ γρηγορα κ υπεφερα..να φανταστειτε ακομα το δεξι,οππτε τρωει ο μικρος στην αρχη κανει τρια συντριβανια κ κρατανε μισο λεπτο..κ ειναι νερο το γαλα..λ δεκα λεπτα να πινει,ακομα νερο ειναι..αργει πααααρα πολυ να ερθει το λιπαρο κ γιαυτο δινω για εξι ωρες το ιδιο στηθος,μπας κ το παρει καποτε..εντψμετσξυ οποτε τον βαζω για υπνο ολο το χερι στο στομα κ πιπιλει με λυσσα τα δαχτυλα..τον βαζω αν θελει να φαει κ γ που δεν θελει με τιποτα κ τεντωνετσι κ μετα μπορει να το παρει..σαν να μην ξερει τι θελει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στους 2 μήνες αρχίζουν συνήθως να εμφανίζονται οι αλλεργίες. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι και το ρουθουνισμα και η νινιδα ειναι ενδείξεις αλλεργίας. Και φυσικά η ανησυχία του μωρού.

 

Πρόσεξε και τα ίχνη για ενα διάστημα. Αυτό σημαίνει ότι θα τρως μόνο κρέατα ελευθέρας ή βιολογικά (κοτόπουλο, αρνί, κατσίκι, ζυγούρι, βετουλι, χοιρινό, γαλοπούλα, κόκορα), αυγά ελευθέρας ή βιολογικά, ψάρι όχι ιχθυοτροφείου, λαχανικά, φρούτα, όσπρια. Ψωμί μόνο αν φτιάχνεις μονη σου (απο αλεύρι χαμηλής συγκεντρωσης πρωτεΐνης)

Τίποτα συσκευασμένο, στην πραγματικότητα τα συσκευασμένα δε χρειάζονται, εγώ δεν τρώω εδώ και κανένα χρονο! Ο παιδογαστρεντερολογος θα σου δώσει μια τεράστια λίστα με τα συστατικά τροφών που δεν πρέπει να καταναλώνεις.

 

Ο ερεθισμός του εντέρου αργεί να φύγει, βλέπεις τα "απόνερα" για μέρες.

 

Αν συνεχιστεί η κατάσταση κόβεις και γλουτένη (και ψευδοδημητριακα).

 

Με τη γκαπς συνήθως βλέπουν οι μητέρες αποτελέσματα λόγω αύξησης προβιοτικων κι αποικισμου του εντέρου με καλα βακτήρια. Δλδ δεν κάνουν απλα αποχή αλλα "θεραπεύουν" το έντερό τους και κατ επέκταση του μωρού τους. Αργότερα κάνουν εισαγωγή στερεών στο ίδιο σχήμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η μαγερ θετικη..ξεκινησα αποχη βασει της παιδιατρου..κομμενα γαλακτοκομικα κ γλουτενη..τρωω κοτοπουλο αρνι κατσικι μηλο μπανανα πατατα κολοκυθι

Κ μετα απο καμια εικοσαρια μερες βλεποντας κ κανοντας..να ρωτησω επειδηβεχουμε κ κρυφη γοπ αλλα παιρνουμε απο την αρχηβσχεδον το επαντορεν κ λογικα δεν παιζει οισοφαγιτιδα τι ειναι αυτο που κανει ο μικρος κανα δυο βδομαδες τωρα?θηλαζει καποια στιγμη γινεται νευρικος κ τον ναζω να ρευτει κ μετα θελει μονο ορθιος,οθτε καν ορθια κλιση ριλαξ..αν κανω πως τπν βαζω στο στηθος χτυπιεται απο το κλαμα..τι γινεται??πονα?α κ παραληλα τρωει τα χερια με μανια τα πιπιλαει σαν να πεινα..υποψιν ειμαστε μονο τριψν μηνων κ κατι οποτε δεν παιζει δοντι..τα χερια τα τρωει απο δυομισι μηνων κ πιπιλα δεν θελει

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον η μαγερ θετικη..ξεκινησα αποχη βασει της παιδιατρου..κομμενα γαλακτοκομικα κ γλουτενη..τρωω κοτοπουλο αρνι κατσικι μηλο μπανανα πατατα κολοκυθι

Κ μετα απο καμια εικοσαρια μερες βλεποντας κ κανοντας..να ρωτησω επειδηβεχουμε κ κρυφη γοπ αλλα παιρνουμε απο την αρχηβσχεδον το επαντορεν κ λογικα δεν παιζει οισοφαγιτιδα τι ειναι αυτο που κανει ο μικρος κανα δυο βδομαδες τωρα?θηλαζει καποια στιγμη γινεται νευρικος κ τον ναζω να ρευτει κ μετα θελει μονο ορθιος,οθτε καν ορθια κλιση ριλαξ..αν κανω πως τπν βαζω στο στηθος χτυπιεται απο το κλαμα..τι γινεται??πονα?α κ παραληλα τρωει τα χερια με μανια τα πιπιλαει σαν να πεινα..υποψιν ειμαστε μονο τριψν μηνων κ κατι οποτε δεν παιζει δοντι..τα χερια τα τρωει απο δυομισι μηνων κ πιπιλα δεν θελει

 

Υπάρχουν κι άλλες επιλογές φαγητού, μην περιορίζεσαι σε 5 τροφές γιατί θα κουραστείς πολυ πολυ γρήγορα!

 

Μπορει να μην πεινάει άλλο και απλα να θέλει να ειναι όρθιος να παρατηρεί.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν κι άλλες επιλογές φαγητού, μην περιορίζεσαι σε 5 τροφές γιατί θα κουραστείς πολυ πολυ γρήγορα!

 

Μπορει να μην πεινάει άλλο και απλα να θέλει να ειναι όρθιος να παρατηρεί.

 

Η γιατρος το ξερει οτι μου εδωσε κατι πολυ αυστηρο μονο κ μονο επειδη της ειπα οτι αντεχω...ελπιζω να δω βελτιωση στις πανες..στο μεταξυ οι αφρωδεις κενωσεις υπαρχουν ακομα που κ που..

Link to comment
Share on other sites

Ριτα μπες στην ομάδα θηλασμος κ αλλεργίες στο FB υπαρχουν αρχεία πολυ βοηθητικά για το τι πρεπει να προσεχείς στην αποχή δεν γινεται να τρως μονο αυτα. Κ υπαρχουν κ κοπελες που θα σε βοηθήσουν. Ειναι αλλιώς να ξερεις οτι το εχουν περαςει κ άλλες κ να σε ενθαρρύνουν. Γιατι πχ το κοτόπουλο πρεπει να ειναι ελεύθερας ή βιολογικό εσυ μπορεις να στερείσαι αλλα κατι τέτοιο μπορει να κανει τη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η γιατρος το ξερει οτι μου εδωσε κατι πολυ αυστηρο μονο κ μονο επειδη της ειπα οτι αντεχω...ελπιζω να δω βελτιωση στις πανες..στο μεταξυ οι αφρωδεις κενωσεις υπαρχουν ακομα που κ που..

 

Βλέπεις ακόμη αίμα;

 

Όλοι στην αρχή αντέχουν! Εκανα αποχή 16 μήνες και δεν ειναι καθόλου μα καθόλου εύκολο αν τρως ελάχιστα πράγματα! Η ψυχολογία βαραίνει πολυ μετά απο λιγο καιρο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...