Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοηθεια αρνειται να θηλασει


Recommended Posts

Εχω ενα κοριτσακι κλεινουμε τρεις μηνες σε λιγες μερες.Απο την αρχη λογω αγνοιας δικης μου αλλα κ ασχετων μαιων που απελπισμενη ζητησα να με βοηθησουνεδωσα στο μωρο μου παραλληλα με το στηθος κ συμπληρωμα. Μολις εκλεισε ενα μηναειδα οτι οισυμβουλες τους δε βγαζουν πουθενα κ καλεσα συμβουλο θηλασμου.Ξεκινησα αντλησεις για αυξηση παραγωγης κ συμπληρωμα.ειδα μεγαλη βελτιωση κ το μωρο εξακολουθουσε να θελει το στηθος σαν τρελο.αρχισα να αντλω γαλα κ να αντικαθιστω το συμπληρωμα παρα πολυ αισιοδοξη.ωστοσο ετυχαν διαφορα προσωπικα οικογενειακα θεματα κ η μικρη πηρε πιπιλα κσποιες ωρες που ελειπα για νσ ηρεμησει να κοιμηθει.εδω κ τρεις τεσσερις μερες κλαιει γοερα οταν τη βαζω στο στηθος κ χτυπιεται.εκτος αν ειναι κοιμησμενη οπως το βραδυ.τι να κανω τωρα που αυξησα την παραγωγη δε θελω να αποτυχω στο θηλασμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το προβλημα φαίνεται να το δημιούργησε η πιπιλα.Ισως πρεπει να προσπαθήσετε να βρείτε αλλο κόλπο για να ήρεμει οπως π.χ. Λίκνισμα η βόλτα με το καρότσι.Ενα πολυ βοηθητικό άρθρο.http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/προβλήματα-γαλουχίας/άρνηση-θηλασμού-δεν-θέλει-να-θηλάσει/

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναικ αυτο αλλα πολυ φοβαμαι οτι προτιμα την ευκολια του μπιμπερο κ τοτε πραγματικα θα ειναιαγωνας δεν ξερω τι να κανω ειμαι σε απογνωση

Link to comment
Share on other sites

Ισως ειναικ αυτο αλλα πολυ φοβαμαι οτι προτιμα την ευκολια του μπιμπερο κ τοτε πραγματικα θα ειναιαγωνας δεν ξερω τι να κανω ειμαι σε απογνωση

Γιατι δεν το δίνετε με σύριγγα η σωλινακι; Ειναι λιγο πιο χρονοβόρο αλλα πολυ αποτελεσματικό ως προς την απεργία της μικρής.Τι μπιμπερο χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα κι αν "έμαθε" την πλαστική θηλή της πιπίλας και του μπιμπερού, μπορεί να την ξεμάθει. Δεν χρειάζεται να απογοητεύεσαι. Να τη βάζεις στο στήθος όταν είναι ήρεμη και στις καλές της. Θα πάρει ίσως λίγο χρόνο αλλά με υπομονή όλα γίνονται. Ρώτα και το σύμβουλο θηλασμού με τον οποίο επικοινώνησες αρχικά, να σου πει καμιά ιδέα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρησιμοποιω ντοκτορ μπραουν κ νουκ. Πηρα κ θηλη καλμα για το μητρικο που αντλω δε τη θελει με τιποτα βαζει τη γλωσσα της στην τρυπα κ τη σπρωχνει.τα αλλα συστηματα εχω ριξει ομηρικους καβγαδες με τον αντρα μου γιατι προσπαθω να της δινει αυτος το μπιιμπερο δεν τα δεχεται δεν θελω ομως να χαλασω τη σχεση μας ηδη εχει ερθει γκρινια με το παιδι με σογια κλπ μιλησα κ με τη συμβουλο αυτα που μου ειπε ηδη τα κανω πχ θξλασμος νυσταγμενη μερικες φορες πιανει αλλα για λιγο

Link to comment
Share on other sites

Βάζε το μωρό στο στήθος οταν ειναι μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημένο. Κοιμηθείτε μαζί και βάλτο στο στήθος το βράδυ έστω και για πιπιλα.

Αύξησε την επαφή σώμα με σώμα, δέρμα με δέρμα. Κάντε μπάνιο μαζί, βάζε το να θηλαζει περπατώντας ή φορώντας το σε μαρσιπο αγκαλιάς.

Δοκίμασε εναλλακτικά μεσα σίτισης πχ κουτάλι, σύριγγα, κύπελλο, ποτηράκι, σωληνάκι σίτισης (πολυ καλό γιατί θα ειναι στο στήθος οσο πίνει αντλημένο απο το σωληνάκι).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Βάζε το μωρό στο στήθος οταν ειναι μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημένο. Κοιμηθείτε μαζί και βάλτο στο στήθος το βράδυ έστω και για πιπιλα.

Αύξησε την επαφή σώμα με σώμα, δέρμα με δέρμα. Κάντε μπάνιο μαζί, βάζε το να θηλαζει περπατώντας ή φορώντας το σε μαρσιπο αγκαλιάς.

Δοκίμασε εναλλακτικά μεσα σίτισης πχ κουτάλι, σύριγγα, κύπελλο, ποτηράκι, σωληνάκι σίτισης (πολυ καλό γιατί θα ειναι στο στήθος οσο πίνει αντλημένο απο το σωληνάκι).

 

Σημερα πηγαμε καλυτερα εκατσε αρκετη ωρα ειτε για να φαει ειτε για να πιπιλισει απλα χωρις κλαματα. Ελπιζω να ηταν μονο μια απεργια λογω τηε επιβεβλημενης απουσιας μου κ τιποτε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγαμε καλυτερα εκατσε αρκετη ωρα ειτε για να φαει ειτε για να πιπιλισει απλα χωρις κλαματα. Ελπιζω να ηταν μονο μια απεργια λογω τηε επιβεβλημενης απουσιας μου κ τιποτε αλλο.

 

Καλή συνεχεια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...