Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

49 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΙΑΣΩ...ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ...


Recommended Posts

Γεννηθήκαμε 24/6/2014 31 εβδομαδων, 1460....Μετα απο μια ενδονοσοκομειακη τα καταφεραμε και 4/8 μπήκαμε στην απλή παρακολουθηση....

Ειμαστε 49 μερες στο Ιασω,ειμαστε πολυυυ καλα πια,(θα ημασταν 38 εβδομαδων τωρα αν ημασταν στην κοιλια της μαμας)...ακομα ομως δε βλεπω εξητηριο κοντα...λενε πρεπει να πιει 50 μλ με το μπιμπερο....Δεν αντεχω...Θελω το παιδακι μου μαζι μας!!!!Δεν αντεχω αλλο να τον αφηνω εκει και να φευγω...!!!

Ποτε θα βγουμε;;Ειχε καμια μαμα εμπειρια;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα κοριτσι.Με το καλο να παρεις το μικρο σου σπιτι.Τα δυσκολα περασαν λιγο ακομη υπομονη θα κανεις.Εμεις μειναμε 45 μερες γενικα αλλα στην απλη παρακολουθηση πολυ λιγο γιατι ειχε ενδονοσοκομειακη λοιμωξη κ μας εδιωξαν αροναρον.Ειχα πολυ αγχος μονο μια φορα τον ταισα στο νοσοκομειο κ μου τον εδωσαν .Ευτυχως ολα πηγαν καλα.Κανε λιγο υπομονη να μαθει να τρωει να μη σε ταλαιπωρει μετα.Ξερω οτι ανυπομονεις κ οτι κουραστηκες αλλά τα καλυτερα ερχονται.Φιλια.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

Είμαι μαμά τριδύμων που έμειναν στο ΙΑΣΩ 47 μέρες ο ένας και τα άλλα δύο 69 μέρες και, φυσικά, περάσαμε και τα χειρουργεία μας. πρέπει να μάθει να τρώει συνολικά 400 ml γάλα στο 24ωρο (8 γεύματα των 50 ml) για να τον πάρεις σπίτι. κι εγώ είπα με τα αγόρια δε θα βγω ποτέ από την απλή μέχρι να τα καταφέρουμε, αλλά όταν πήραν μπρος δεν τα έπιανες. Σκέψου ότι μέχρι πρότινος τρέφονταν με ρινογαστρικό. Τώρα πρέπει να μάθει κάτι εντελώς νέο. Η μικρή αντίθετα το έμαθε πολύ γρήγορα. Να πηγαίνεις όσο πιο συχνά μπορείς να τον ταΐζεις εσύ. Υπομονή. Φτάσατε στο τέλος. Σε λίγες μέρες θα τον έχεις σπίτι και μετά δε θα θυμάσαι τίποτα από όλη την ταλαιπωρία, αυτό σου το εγγυώμαι. Το μόνο που πρέπει να σκεφτόμαστε είναι να είναι γερά, τίποτα άλλο. όλα τα άλλα έρχονται. Δε θα πιστεύεις πότε θα φτάσει στα αλεσμένα και μετά στα μη αλεσμένα:) Ο χρόνος περνάει νεράκι και σου το λέει μια μαμά που τα ζουζούνια της κοντεύουν τα 2 τώρα και τρέχουν και χοροπηδάνε και πέρασε πάααααααρα πολύ καιρό στη ΜΕΝΝ στο ΙΑΣΩ:)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας μανούλες κ μη. Κορίτσι μου να κάνεις υπομονή γιατί δεν μπορείς να κάνεις κ κάτι άλλο... ο χρόνος όπως είπε κ μια άλλη μαμμά, τρέχει σαν νεράκι. Πότε θα το φέρεις σπίτι κ πότε θα αρχίσει να τρώει τα αλεσμένα, ούτε που θα το πάρεις είδηση...Εγώ γέννησα στις 29 εβδ κ οι μικρές μου κάθισαν 42 κ 62 μέρες αντίστοιχα. Πίστεψε με μου ήταν πιο δύσκολο που έφυγα με το ένα μωρό κ το άλλο το άφησα εκεί μόνο του. Με πόνεσε πιο πολύ. Σε λίγο καιρό θα είστε σπίτι, ευτυχισμένοι, θα το δεις να μεγαλώνει, να λέει την πρώτη του λεξούλα, τα πρώτα δοντάκια, τα πρώτα γέλια....όταν πεί και το μαμμα θα τρελαθείς....όλα θα είναι σαν ένα κακό όνειρο..θα περάσουν όλα. Εύχομαι όλα να σας πάνε καλά!!!! Χχχχχ

Link to comment
Share on other sites

Γεννηθήκαμε 24/6/2014 31 εβδομαδων, 1460....Μετα απο μια ενδονοσοκομειακη τα καταφεραμε και 4/8 μπήκαμε στην απλή παρακολουθηση....

Ειμαστε 49 μερες στο Ιασω,ειμαστε πολυυυ καλα πια,(θα ημασταν 38 εβδομαδων τωρα αν ημασταν στην κοιλια της μαμας)...ακομα ομως δε βλεπω εξητηριο κοντα...λενε πρεπει να πιει 50 μλ με το μπιμπερο....Δεν αντεχω...Θελω το παιδακι μου μαζι μας!!!!Δεν αντεχω αλλο να τον αφηνω εκει και να φευγω...!!!

Ποτε θα βγουμε;;Ειχε καμια μαμα εμπειρια;;

 

Κορίτσι μου, γέννησα και γώ φετος τον Οκτώβριο, 29+ εβδομάδων στο ΙΑΣΩ και μείναμε συνολικά 49 μερες μέσα. Την πήρα σπίτι, 37 εβδομάδων στην κοιλιά. Στην απλή μείναμε μια βδομάδα, αλλά κόλλησε λοίμωξη και τελικά ζήτησα κ πήραμε εξιτήριο από την 3. Λογικά κοντεύετε.. Το 50αρι δεν το καταφέραμε ποτέ εμείς, μόνο μια φορά, αλλά τελικά μας αφησαν. Είναι όλα ακόμα ζωντανά στο μυαλό μου- και πάντα θα είναι. Λίγο υπομονή ακόμα..

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα σας! Εγω γέννησα το Μαιο 35+2 2170 στο ιασω και μειναμε 28 ατελειωτες μερες.Μας ελεγαν και μας αυτη τη βλακεια για τα 50 ml σε καθε γευμα οταν μια μερα ο αντρας μου εκανε ψιλοσαματα γιατι κρατανε τοσο πολυ το παιδι κτλ μας επιασε μια γιατρος και μας ειπε να πηγαινω να το ταιζω εγω σε οσα περισσοτερα γευματα καθομουν ολη μερα στο ιασω και το παιδι αρχισε να τρωει 100αρια. Ζητα να ταιζεις εσυ το παιδακι σου και αν του εχουν σωληνακι τροφης στη μυτουλα να δοκιμασουν να το βγαλουν εστω για λιγο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γεννηθήκαμε 24/6/2014 31 εβδομαδων, 1460....Μετα απο μια ενδονοσοκομειακη τα καταφεραμε και 4/8 μπήκαμε στην απλή παρακολουθηση....

Ειμαστε 49 μερες στο Ιασω,ειμαστε πολυυυ καλα πια,(θα ημασταν 38 εβδομαδων τωρα αν ημασταν στην κοιλια της μαμας)...ακομα ομως δε βλεπω εξητηριο κοντα...λενε πρεπει να πιει 50 μλ με το μπιμπερο....Δεν αντεχω...Θελω το παιδακι μου μαζι μας!!!!Δεν αντεχω αλλο να τον αφηνω εκει και να φευγω...!!!

Ποτε θα βγουμε;;Ειχε καμια μαμα εμπειρια;;

 

Να σου ζησει το μωρακι σου και σύντομα να το πάρεις στην αγκαλιά σου σπιτι σας.εγώ γεννησα στο Αττικο πριν 6 μηνες, 34 εβδομάδων 1475 γρ και μείναμε 24 βράδια, 25 ημερες!ευτυχώς ο μπεμης μοιυ γεννήθηκε πολύ δυνατός έφαγε το γαλατάκι του και τώρα είναι 7 και κιλά υγιεστατος. Εμένα μοιυ το δώσανε σπιτι κατι λιγοτερο απο 2 κιλά, τον ταιζανε με τη σύριγγα για να μη μποερδεψει θηλες ( αν και δε θηλασα ποτε αλλά ακόμα του δίνω το γάλα μου με θηλαστρο) και έτσι συνέχισα να το ταιζω για 15 μέρες μετα.πίναμε 40 μλ ανα τρίωρο.....και σιγά σιγά αυξησαμε ποσότητες.στα ιδιωτικά προσπαθουν να τραβανε λεφτά.αν το παιδάκι σου είναι πανω απο 2,5 κιλά και τρώει με μπιμοερο γιατί να μη το πάρεις σπιτι σας;εκεί κινδυνεύει με λοιμωξεις και του λείπει η αγκαλιτσα σου...μπορείς να ζητησεις να πας παιδίατρο να το δει και αν είναι ολά οκ να υπογράψεις και να τον παρεις. Η αγκαλιά της μαμάς κανει θαύματα και του εχει λειψει τόσο του μικρουλι,

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω που γέννησα στις 36 βδομαδες τα μωρά μου (δίδυμα) τα πήρα αμέσως σπίτι και πίνανε 30 ml στο μπιμπερο. Αυτό έκανε κανένα 40λεπτο και...Και το έδινα καθε 2ωρο. Και ηγιατρος η οποια ήταν νεογνολόγος και παρακολουθουσε άλλα στην εντατική αυτό το θεωρουσε φυσιολογικό για την ηλικία τους. Δεν ξέρω γιατί σου είπαν ότι πρέπει να πίνει 50ml

Link to comment
Share on other sites

Εγω που γέννησα στις 36 βδομαδες τα μωρά μου (δίδυμα) τα πήρα αμέσως σπίτι και πίνανε 30 ml στο μπιμπερο. Αυτό έκανε κανένα 40λεπτο και...Και το έδινα καθε 2ωρο. Και ηγιατρος η οποια ήταν νεογνολόγος και παρακολουθουσε άλλα στην εντατική αυτό το θεωρουσε φυσιολογικό για την ηλικία τους. Δεν ξέρω γιατί σου είπαν ότι πρέπει να πίνει 50ml

 

Ένα μωράκι στις 36 εβδομάδες, δε θεωρείται τόσο πρόωρο όσο κάποιο άλλο στις 30 κ τις 32. Αυτό σημαίνει οτι για τα μικρότερα μωράκια, δεν είναι μόνο θεμα βάρους το ζήτημα, αλλά κυρίως αναπνευστικό, εκμάθησης της θηλαστικής κίνησης κτλ. Το 50 μλ, το οποιο εγώ ξαναέγραψα οτι δεν τηρήθηκε απόλυτα τυπικά στη δική μας περίπτωση, είναι ένα σημαντικό ορόσημο για να μπορείς να νιώσεις ασφάλεια παίρνοντας το μωράκι στο σπίτι.

Να σου ζήσουν τα διδυμάκια!!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Eγώ γέννησα 35 εβδ. 2100 γρ. Το μωρό ανέπνεε μια χαρά και έμεινε μόνο 7 μέρες μέσα.Ευχαριστώ πολύ το Γαία για αυτό γιατι δε μου είπαν τις βλακείες των 50ml ανα γεύμα .Θελάν απλώς να τρέφεται αποκλειστικά με μπουκάλι και να παίρνει βάρος.

 

Οσες έχουν ταίσει πρόωρα ξέρουν πόσο υπομονή και χρόνο θέλει το ταισμά τους και στη μονάδα δε κάθονται να ασχοληθούν τόσο με το κάθε μωρό. Τους χώνουν και ένα σωληνά, ξερνάν αυτά γιατί τα πιο πολλά έχουν έντονο γοπ και περνούν οι μέρες και αυτή πέρνουν υπέρογκα ποσά απο τα ταμεία.

 

Κατα τη προσωπική μου εμπειρία όσα παιδάκια δεν έχουν θέμα υγείας και τα κρατάν μόνο για το φαγητό....πάρτε τα σπίτι .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα

Ως μαμά τριδύμων, όπως προείπα, πολύ πρόωρων μωρών, ξέρω ότι ακόμα και μια βδομάδα επιπλέον ή 100 γραμμάρια επιπλέον βάρους μπορεί να κάνουν τη διαφορά. Η προωρότητα χωρίζεται σε τρεις κατηγορίες:

α) Εξαιρετικά πρόωρα, δηλαδή όσα γεννιούνται νωρίτερα από την 28η εβδομάδα κύησης.

β) Πολύ πρόωρα, δηλαδή όσα γεννιούνται στη διάρκεια της 28ης έως 32ης εβδομάδας κύησης.

γ) Μετρίως πρόωρα έως όψιμα πρόωρα χαρακτηρίζονται όσα γεννιούνται από την 32η έως 37η εβδομάδα

 

Δεν εύχομαι σε καμιά μανούλα να το βιώσει, αλλά σίγουρα δε συγκρίνεται το πρόωρο των 35 εβδομάδων που είναι πάνω από 2 κιλά με το πρόωρο των 30 που είναι κάτω από 1,5 κιλό, ούτε με τα δικά μου πρόωρα που ήταν γύρω στο 1 κιλό και άλλες ανάγκες έχουν τα μετρίως πρόωρα και άλλες τα πολύ, όπως και άλλες τα εξαιρετικά πρόωρα. Στη ΜΕΝΝ είδα ακόμα και πρόωρο κοριτσάκι 25 εβδομάδων που ήταν ήδη στην εντατική της 2 μήνες όταν μπήκαν τα δικά μου. Ούτε συγκρίνεται η 1 μέρα με τη 1 εβδομάδα στη θερμοκοιτίδα ή με το μήνα ή τους μήνες. Αν ένα βρέφος δεν μπορεί να αναπνεύσει χωρίς τη μηχανική υποστήριξη, είναι αδύνατο να τραφεί με μπιμπερό μέχρι να μπορέσει να αναπνεύσει μόνο του, οπότε τρέφεται με ρινογαστρικό και αρχικά με 1ml μετά με 5, μέχρι να καταφέρει να φάει με ρινογαστρικο περισσότερα ml χωρίς να εμφανιστεί κάποιο πρόβλημα στο ίδιο. Και αν καταφέρει να αναπνεύσει μόνο του μετά από 1 και μήνα, θα πρέπει να μάθει ένα νέο τρόπο να τρέφεται: το μπιμπερό, αλλά για να το μάθει θα πρέπει να μάθει πρώτα να αναπνέει γιατί δεν το έκανε μόνο του πολύ καιρό, για να μη σταματάει ανά γουλιά για να αναπνεύσει. Τα λέω αυτά γιατί έχω ζήσει στο πετσί μου όλα τα επίπεδα της ΜΕΝΝ, ακόμα και χειρουργεία.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και γώ με τη mama123, έχοντας βιώσει την προωρότητα μέσα από τη δική μου κόρη, 29 εβδομάδων, η οποία χρειάστηκε ένα μηνα υποστήριξη με οξυγόνο, από τραχειοσωλήνα αρχικά, μυτάκια στη συνέχεια και διάχυτο στο τέλος. Όταν ξεκινήσαμε το μπιμπερό ήταν 1800 γραμμάρια και φυσικά κ είχε την ανάγκη του ρινογαστρικού σωλήνα για να ολοκληρώσει τη σίτισή της και τελικά να βγούμε στους δύο μήνες με βάρος 2300. Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή κ πολύ ιδιαίτερη και φυσικά εξαρτάται από το βαθμό προωρότητας του κάθε μωρού. Δεν ξέρω αν υπάρχουν οικονομικά συμφέροντα- προφανώς θα υπάρχουν όπως σε όλους τυς τομείς- όμως έζησα τις περιπτωσεις γονέων που υπογράφαν για να πάρουν τα μωρά τους σπίτι, με την πρόφαση οτι τα κρατάνε εσκεμμένα μέσα, που δυστυχώς σε λίγες μερες τα έφερναν πίσω, γιατί τα μωρά αδυνατούσαν ακόμα να σιτιστούν εύκολα, ΄η χρειάζονταν ακόμα κ μετάγγιση, λόγω της ανωριμότητας τους κ της υπερπροσπάθειας τους ίσως να τραβήξουν απο το μπιμπερό. Τελοσπάντων ξαναλέω οτι κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό κ εχει άλλη δύναμη κ πάντα θα θαυμάζω όλα αυτά τα προωράκια που προσπάθησαν τόσο πολύ, τις πρώτες τους στιγμές..

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ποσο μα πόσο δίκιο είχατε...Θα φροντισω να το θυμαμαι για το επομενο νινι...Δεν σας εγραψα γτ πανω που ελεγα ποτε θα τον παρω...τσουπππ...14-08 μου ειπαν παρτον...Βεβαια εγω πρωτα τα ειχα παρει και πηγαινα οοολη μερα και τον ταιζα εγω και με δικη μου απαιτηση εβγαλαν το σωληνακι απο τη μυτη..και ελεγα θα καθομαι εγω οσο χρειαστει για να φαει...κ ειχα δικιο...μολις βγαλαμε το σωληνακι σε 2-3 μερες πιναμε τα 50που ηθελαν και φυγαμε!!!

Και οπως το ειπατε...ο καιρος περασε σα νερακι...Τωρα τρωμε φρουτα,σουπα...απο τα ολα!!!Ειμαστε 7600 και ζοντοβολοοο!!!

Χθες ενω εκλαιγε αρχισε "μαμα μου"...μαμα μου...ελιωσααα :D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...