Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπιμπερο πιπιλα


Recommended Posts

Καλησπερα, εχω ενα μωρακι 50 ημερων που θηλαζει αποκλειστικα κ προσπαθω να της δωσω πιπιλα κ μητρικο γαλα απο μπιμπερο αλλα δεν πιανει με τιποτα! Εχετε καμια συμβουλη να μου δωσετε ? Πως να την καταφερω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα, εχω ενα μωρακι 50 ημερων που θηλαζει αποκλειστικα κ προσπαθω να της δωσω πιπιλα κ μητρικο γαλα απο μπιμπερο αλλα δεν πιανει με τιποτα! Εχετε καμια συμβουλη να μου δωσετε ? Πως να την καταφερω?

 

Eγω δίνω στο μωρακι μου μητρικο γαλα με το μπιμπερο calma της medela. Είναι ειδικα σχεδιασμενο γι αυτόν τον σκοπό! Δεν εχει αυτοματη ροή δηλ αν το γυρισεις ανάποδα δεν τρεχει γαλα. Το μωρό πρέπει να ασκήσει πίεση για να τρεξει γάλα, όπως ακριβως στο στηθος. Αρχικα το χρησιμοποίησα για να αποφυγω τη σύγχυση θηλών αλλα στην πορεία διαπιστωσα ότι κανενα άλλο μπιμπερό δεν ήθελε... τωρα για την πιπίλα δεν ξερω γιατι μια φορα δοκιμασα να του δωσω επειδή πιπιλιζε το χερι και είμασταν στο αυτοκινητο...την εφτυσε με αηδια και δεν ξαναεπιχειρησα...πιπιλίζει στο στηθος όταν ειμαστε σπιτι...όταν θα αρχισουμε πιο συχνες εξοδους δεν ξερω και εγω τι θα κανω!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!

Την καλμα δεν την θελει την εχω κι εγω.. επισης εχω δοκιμασει της κικο και της μαμ μπιμπερο..θελω να μαθει να τρωει και απο κανεναν αλλο γιατι πραγματικα εχω φρικαρει και χρειαζομαι λιγο ξεσκασμα.. το ξερω οτι ειναι εγωιστικο αλλα ειναι μερα νυχτα στο βυζι.. και οταν δεν ειναι στο βυζι τσιριζει, γιαυτο και θελω την πιπιλα.. δεν πιανει τιποτα αλλο για να ηρεμησει ουτε καροτσια ουτε βολτες ουτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

1) Βάλε άλλον να ταΐσει το μωρό με μπιμπερό όταν εσύ δεν είσαι σπίτι (ή τουλάχιστον δεν είσαι στο ίδιο δωμάτιο).

 

2) Άλλαξε θηλή / μπιμπερό. Δες αν μπορείς αν βρεις ένα μπιμπερό που η θηλή του να μοιάζει στις δικές σου.

 

3) Για πιπίλα νομίζω είναι νωρίς ακόμα. Πάντως κι εκεί ισχύει το ίδιο όπως για το μπιμπερό. Δοκίμασε διαφορετικές πιπίλες και δες ποια είναι πιο ανεκτή.

 

Όταν λες ότι το μωρό τσιρίζει όταν δεν είναι στο βυζί, τι ακριβώς εννοείς; Δεν κοιμάται όταν πάτε βόλτα με το καρότσι; Γενικά πώς ηρεμεί για να κοιμηθεί;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοιμαται μονο στοστηθος.. δηλαδη η στην αγκαλια μου η στο κρεβατι μαζι μου..στο καροτσι δεν κοιμαται και δεν καθεται ησυχη και οχι απλα κλαιει αλλα τσιριζει κ μελανιαζει.. στον μαρσιπο ηρεμει μονο οταν θηλαζει.. γενικα ηρεμει μονο στο στηθος..

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως μπορείς να τη βοηθήσεις να ηρεμήσει δίνοντάς της να κρατάει ή βάζοντας κοντά της ένα πανί που έχει τη μυρωδιά σου (π.χ. μια φορεμένη μπλούζα σου). Και όταν την κρατάς εσύ και δεν θηλάζεις ή την κρατάει κάποιος άλλος, βάζετέ την κοντά στην καρδιά για να ακούει τους κτύπους και να ηρεμεί. Πάντως τόσο μικρά θέλουν τη μυρωδιά της μαμάς, οπότε δοκίμασε το κόλπο με την φορεμένη μπλούζα πρώτα ;)

 

Μπιμπερό δοκίμασε κι άλλα. Εμείς κάναμε μεικτή διατροφή από την αρχή και ο μπέμπης ήταν πολύ εύκολος, έτρωγε από όλα τα μπιμπερό εκτός από Chicco. Τη θηλή του Chicco δεν τη δεχόταν με τίποτα. Τα NUK έχουν θηλές που είναι γενικά ανεκτές (και δεν μοιάζουν καθόλου με τα Chicco) οπότε θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από εκεί.

 

Για την πιπίλα τι να σου πω, ο δικός μου ως νεογέννητο δεν την ήθελε και αρχίσαμε να τη χρησιμοποιούμε μετά τον 3ο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

H Little Monkey εχει δικιο που τονιζει ότι δεν πρέπει να το δινεις η ιδια. Το μωρο σε μυριζει και δεν δεχεται το "υποκαταστατο". Εγω δινω το μπιμπερό είτε στην μητερα μου ειτε στον αντρα μου και της το δινουν αν τυχει και λείψω για καμμια δουλεια ή το βραδυ είμαι εξουθενωμενη και της δινουν λίγο συμπλήρωμα μητρικου γαλακτος για να κοιμηθεί ευκολοτερα...δοκιμασατε να το δωσει καποιος άλλος???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ!

Την καλμα δεν την θελει την εχω κι εγω.. επισης εχω δοκιμασει της κικο και της μαμ μπιμπερο..θελω να μαθει να τρωει και απο κανεναν αλλο γιατι πραγματικα εχω φρικαρει και χρειαζομαι λιγο ξεσκασμα.. το ξερω οτι ειναι εγωιστικο αλλα ειναι μερα νυχτα στο βυζι.. και οταν δεν ειναι στο βυζι τσιριζει, γιαυτο και θελω την πιπιλα.. δεν πιανει τιποτα αλλο για να ηρεμησει ουτε καροτσια ουτε βολτες ουτε τιποτα.

 

Μην νιώθεις ενοχες. Για να είναι καλα το μωρο πρέπει να είναι καλά και η μαμα...αυτην την συμπεριφορα την εχει συνεχεια το μωρο ή βγηκε τις τελευταιες ημερες?? Μηπως περναει άλμα ανάπτυξης?? Και προσπαθει να αυξησει την παραγωγη?? Πάντως η πιπιλα είναι δικοπο μαχαιρι...μπορεί να οδηγησει σε μειωμενη παραγωγη γαλακτος καθως και ο "μη διατροφικος θηλασμος" συμβαλει στην ρυθμιση της παραγωγης...

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω αντλω και μετα ο αντρας μου η η μανα μου προσπαθουν να της το δωσουν..

Εσύ εκείνη την ώρα είσαι σπίτι; Το μωρό νιώθει την παρουσία σου; Σε ακούει, σε μυρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Little monkey λες να φταιει αυτο? Θα αρχισω να κρυβομαι σε αλλα δωματια αν ειναι..

Argini μου το κανει αυτο εδω και δυο εβδομαδες, δεν νομιζω να ειναι αλμα..και ανησυχω γιατι κατα την διαρκεια της μερας κοιμαται ελαχιστα..

Link to comment
Share on other sites

Little monkey λες να φταιει αυτο? Θα αρχισω να κρυβομαι σε αλλα δωματια αν ειναι..

Argini μου το κανει αυτο εδω και δυο εβδομαδες, δεν νομιζω να ειναι αλμα..και ανησυχω γιατι κατα την διαρκεια της μερας κοιμαται ελαχιστα..

 

Το παιδί βαζει βαρος?? Βρεχει πάνες?? Τι χρωμα εχουν οι κενωσεις? Μηπως το ενοχλεί κατι άλλο και αναζήτα το στηθος για παρηγορια και όχι για τροφή?? Διοτι με αυτά που περιγραφεις και γαλα με μπιμπερό να δωσεις πάλι το στηθος θα αναζητά...όταν την παίρνει ο υπνος πόση ωρα κοιμαται τελικα??

Link to comment
Share on other sites

Little monkey λες να φταιει αυτο? Θα αρχισω να κρυβομαι σε αλλα δωματια αν ειναι..

Δεν ξέρω αν φταίει αυτό, αλλά πάντα οι οδηγίες για τάισμα με μπιμπερό λένε να μην είναι η μαμά στο σπίτι για να μην την ακούει ή την μυρίζει το μωρό, γιατί φυσικό είναι αν αισθάνεται ότι είσαι εκεί να θέλει εσένα και το στήθος σου, και όχι το γάλα που του δίνει η γιαγιά ή ο μπαμπάς. Μπορείς να δοκιμάσεις να δώσεις στη γιαγιά ή στον μπαμπά μια φορεμένη μπλούζα σου για να έχει το μωρό τη μυρωδιά σου και να είναι ήρεμο. Αν δεν είναι ήρεμο στην αγκαλιά τους, λογικό είναι να μην τρώει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φανιτσα , εγω σε καταλαβαινω.

Εχουμε ακριβως ιδια παιδια!

Καθεσαι;;

1)Δεν ηπιε ΠΟΤΕ με μπιμπερο

2)Ουτε απο μενα , ουτε απο αλλον

3)Ουτε οταν ημουν σπιτι , ουτε οταν ελειπα

4)Οταν ελειπα , απλα τσιριζε μεχρι να επιστρεψω!

 

Φροντισε να το κοιμιζεις και να βγαινεις αυτο το διωρο μεχρι να ξυπνησει!Ο υπνος μη σε ανησυχει,ειναι κατι που θα αλλαξει ακομα πολλες φορες μεχρι να σταθεροποιηθει!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

Little monkey απο πανες αλλο τιποτα και βαρος πολυ καλο σκεψου οτι βγηκε απο την κλινικη 2.500 κιλα κ τωρα ειναι περιπου 4.500. Στο στηθος αποκοιμιεται κ μολις την σηκωσω ξυπναει μεσα στα νευρα.

Χαρουλα απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 11-12 το βραδυ ζητημα να κοιμαται 2 διωρα και αυτα οχι στανταρ.. αρα δεν μπορω να λειψω απο το σπιτι..οποτε οταν βγαινω αναγκαστικα ειναι σε μαρσιπο κ θηλαζει.. αλλα εχει και ζεστη για μαρσιπο κ γενικα δεν θελω να τη ν βγαζω μετα τις 10 το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς δεν θα δίνετε μπουκαλι οταν εισαι σπιτι. Τα μωρα έχουν απίστευτη όσφρηση, σε καταλαβαίνει και μπερδεύεται. Δεν χρειαζονται πρόβες απουσίας! Την μερα που θα λείψεις θα θηλασεις το μωρο πριν φύγεις κι απλα θα φύγεις! Όταν λείπεις και πεινασει τοτε θα δώσουν το γαλα σου. Απλα φρόντισε να εισαι σχετικα κοντα ώστε να γύρισες αν χρειαστει.

Πιπιλα δε χρειαζεται! Οποίος κρατάει το μωρο να εισαι σιγουρη οτι θα βρει τροπο να το κοιμησει!!!!!!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα φανιτσα!

 

γενικα τ μωρακι σε αλλους καθεται αγκαλια?

 

 

νομιζω ότι αν πειναει θ φαει όταν λείπεις κ μαλλον αδικα αγχωνεσαι, μπορεις ν δοκιμασεις κ τη συριγγα αν κ βεβαια είναι καλο ν μαθει κ τ μπειμπερο αφου θελεις ν λείπεις η κ ν ξεκουραζεσαι

 

 

πιπιλα εγω εδωσα από ημερων της nuk, δεν τη θελει συνεχεια αλλα πολλες φορες την ηρεμει κ νανουρίζεται κ την προτιμω από τ ν βαζει τ χερια στο στομα κ μενα μ λυνει τ χερια καθως μ δινει λιγο χρονο όταν δεν μπορω εκεινη τη στιγμη ν ασχοληθώ μ τ μωρο

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κοριτσια γεια σας . καινουργια και εγω στην παρεα σας . θα ηθελα να μοιραστω και εγω την εμπειρια μου εχω ενα μωρακι 8 μηνων αγορακι θηλαζα αποκλειστικα στον 7 μηνα αποφασισα να δωσω μπιμπερο γιατι ξυπνουσε καθε μια ωρα (μαυρισε το ματι μου) δοκιμασα τα παντα!!!! με τιποτα ομως ουτε απο αλλους το επαιρνε δοκιμασα και ολα τα γαλατα τις αγορας αλλα τζιφος !!!! ρωτησα την παιδιατρο για καμια λυση και μου ειπε υπαρχει ο ευκολος τροπος ο οποιοσ ειναι να μεγαλωσει κι αλλο και να το παρει μονος του και ο δυσκολος να το αφησω να πεινασει οσες μερες χρειαστει για να το παρει αναγκαστικα. εγω αυτη τη μεθοδο δεν την αντεχω ε οχι να κλαει και το μωρο απο πεινα με τις μερες ελεος !!!! Οταν τον ταιζα τις φρουτοκρεμα και ρυζαλευρο ομως δεν τον προλαβαινα οποτε ειχα μια ιδεα να πηξω το γαλα με καστερ (αφου φυσικα πηρα και την εγκριση τις παιδιατρου ) και του το εδωσα σαν αραιη κρεμουλα με κουταλακι την δευτερη μερα εκοψα μια θηλη απο μπιμπερο και του το εδωσα παλι σε αραιη κρεμουλα την τριτη κανονικο γαλατακι σε κανονικο μπιμπερο χωρις καστερ τα καταφεραμε .....τελικα ηταν μεχρι να συνηθισει τη γευση . αισθανομαι πολυ χαρουμενη γιατι το σημαντικοτερο ειναι οτι περασαμε αυτο το σταδιο χωρις κλαματα και γρινιες!!! Τωρα τον θηλαζω μονο στις εξι το πρωι που ξυπναει και ειμαστε μια χαρα .

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...