Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ύπνος και θηλασμός:τι να κάνω?


Recommended Posts

θηλασμος = ξενυχτι(οχι παντα) και ειναι φυσιολογικο !! κανεις δεν ειπε οτι ειναι αντενδειξη ομως για τον θηλασμο !! ειναι λογικο γιατι με το ξενο γαλα το παιδι μπορει να πιει 200 μλ και νακοιμηθει .. ενω με τον θηλασμο μπορει να πιει 60 μλ για παραδειγμα , να το παρει ο υπνος και να ξυπνησει ξανα στο δυωρο! αυτη ειναι δικη μου αποψη !!

 

οπως και να χει , αν εβγαζες το γαλα σου και το εδινες με μπιμπερο το βραδυ πριν κοιμηθει? το εχεις δοκιμασει?

 

 

 

αυτό ηθελα να γραψω τωρα,,,αν δε θελεις ξενο να βγαζεις δικο σου και να το δινεις,,,,,αν το πρόβλημα είναι αυτό,,,,παντως η ερωτηση της κοπελας είναι πως θα κοιμηθεί περισσοτερο γιατι είναι ΕΞΑΝΤΛΗΜΕΝΗ διευκρινίζοντας ότι δε θελει να κοιμαται με το παιδι,,,,

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα πιο πολύ για δόντια μου ακούγεται αυτό το συνεχές ξύπνημα ανά μισάωρο..είναι πολύ υπερβολικό να ξυπνάει από πείνα ανα μισάωρο ενώ πριν 10 μέρες κοιμόταν τρίωρα..και τα άλματα ανάπτυξης συνήθως δεν κρατάνε 10 μέρες. Εκτός κι αν είναι έτοιμη για στερεές νωρίτερα. Σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω ότι το ξένο γάλα θα βοηθήσει σε τίποτα, ειδικά αφού έχει παλινδρόμηση, και εννοείται ότι δεν πρόκειται να το δεχτεί τόσο εύκολα το ξένο 5 μηνών. Έχει σάλια? Λίγη υπομονή (το ξέρω είναι πιο εύκολο να το λες από το να το κάνεις:rolleyes: ). Σε λίγο που θα μπουν κι οι στερεές θα βελτιωθούν τα πράγματα από άποψη κούρασης.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.......

Αναφορικά με το ξένο γαλά, προχθές το βράδυ, ούσα απελπισμένη, έστειλα το σύζυγο και αγόρασε υποαλλεργικό....η μικρή αρχικά το έφτυνε (να διευκρινίσω ότι το θέμα δεν είναι το μπιμπερο αφού πολλές φορές βγάζω γάλα και το δίνει η γυναίκα που την κρατά με το μπιμπερό), μετά ήπιε μετά βίας 40 ml και αυτό ήταν. Το μωράκι φυσικό είναι να μην το θέλει αφού έχει απαίσια γεύση αφενός και αφετέρου έχει μάθει στη γεύση και την υφή του μητρικού......Το θέμα είναι ότι εχθές είχε ξανά μεγάλο θέμα με την παλλινδρόμηση και πολύ κλάμα + εμετό και δεν ξέρω αν σε αυτό συνέβαλε και το ξένο γάλα. Φυσικά δεν της ξαναέδωσα.....γεμισα και τύψεις μήπως την ταλαιπωρώ άδικα .....

Σχετικά με τις στέρεες, είμαστε ακόμα σε διαδικασία φρούτου, πολύ λίγο ως δοκιμή....σε ένα μήνα περίπου θα ξεκινήσουμε φαγητό......υποαλλεργική κρεμα που προσπαθήσαμε, ενισχύσαμε την παλλινδρόμηση και την κόψαμε προς το παρόν.....

Μπορεί να είναι και δοντάκια, σάλια έχει εδώ και ένα μήνα πολλά και τα ουλάκια είναι ελαφρώς πρησμένα, αλλά μπορεί όλη η διαδικασία να πάρει και 2-3 μήνες.....Αλλά ως τότε θα έχω λαλήσει.....και σήμερα κοιμήθηκα 1,5 ώρα συνολικά.......

Η παιδίατρος υποστηρίζει ότι μόλις ξεκινήσουν οι στέρεες η κατάσταση θα βελτιωθεί, αλλά εχθές που το ξανασυζυτήσαμε μου πρότεινε αν δεν αντέχω να δίνω το βράδυ μετά το θηλασμό και λίγο συμπλήρωμα (20-0 ml) είπε χαρακτηριστικά.......Αλλά ποτέ δεν υπήρξε και φανατική του αποκλειστικού θηλασμού.........

Τελος, για να μεταφέρω τη μικρή στο δωμάτιο μου ή να κοιμόμαστε αγκαλιά δεν το συζητώ καν...οποιος καεί στο χυλό, φυσά και το γιαούρτι.....

Ας ελπίσω ότι φάση είναι και θα περάσει........

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το θέμα της πιπίλας που αναφέρθηκε, ποτέ δεν τη θέλησε....Άλλαξα όλων των ειδών τις πιπίλες, πλαστικές, καουτσούκ, μεγάλες, μικρές, η μπουμπού ανένδοτη....τη φτύνει. Οπότε και εγώ έπαψα να το προσπαθώ.....Η παρηγοριά της σε όλα είναι μονάχα το στήθος........

Και πάλι ευχαριστώ.....

Link to comment
Share on other sites

Τη μικρή την είχα σε λίκνο μέχρι 4 μηνών και μετά τη μετέφερα στο δωμάτιό της. Δεν θέλω να τη ξαναβάλω στο δωμάτιό μου αφενός γιατί με το μεγάλο μου παιδάκι πέρασα δύσκολα στο θέμα του υπνου και αφετέρου γιατί έχουμε τις γνωστές ζήλειες του γιου......Άρα προτιμώ να πηγαινοέρχομαι......δεν με πειράζει να ξυπνάει η μικρή 2-3 φορές τη νύχτα, αλλά αυτό το μισάωρο του θεωρώ υπερβολικό και εξαντλητικό από τη μία, από την άλλη δεν ξέρω πού οφείλεται αυτή η τεράστια αλλαγή στο θέμα του ύπνου.....

Δεν πρεπει να δινεις στηθος αν δεν περασει τουλάχιστον 3ωρο! Αν συνεχίσεις να της δινεις πιθανών να αυξήσει τα ξύπνηματα! Στο λέω που πέρασα τα ίδια και για πολλούς μηνες αλλα μόλις έφτασα στα όρια μου σταμάτησα να δίνω στηθος!ενα βράδυ απλα με πολυ υπομονη,κούνημα,αγκαλια και κλάματα 30'καταφερα να τον κοιμησω! Την επόμενη ηταν 40' με πιο δυνατό κλάμα(πάντα στην δεύτερη προςπαθεια παλεύουν ακόμα περισσοτερο και εκει συνήθως υποχωρούμε!!)κοιμηθηκε ξανά! Την τριτη άκουσα ενα ααα,δεν πρόλαβα να πάω είχε ξανακοιμηθει! Σου λεει Ασε που να παλεύω τωρα...αυτη το εννοεί!! Απο τότε εκει που ξυπνούσε απο 3 εώς 8 φορές άρχισε να ξυπναει 1 φορά μονο στις 5-6 για θηλασμο και υπνος πάλι!Στο επόμενο θα ξερω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Stav77 καλημέρα και κουράγιο!

 

Από ό,τι έχω καταλάβει, η μικρή πρέπει να αποκοιμιέται στο στήθος. Εκεί μάλλον έγκειται το "πρόβλημα" και όχι στο ότι πεινάει (εσύ πιστεύεις ότι πεινάει?). Εν ολίγοις, δεν νομίζω ότι ξυπνάει για να φάει, αλλά για νανουρισθεί στο στήθος ή μάλλον - για να το πω πιο σωστά - ξυπνάει λόγω μετάβασης από τον ένα κύκλο ύπνου στον άλλο και επειδή έχει μάθει να κοιμάται με στήθος, το ζητάει και πάλι γιατί αλλιώς δεν μπορεί να κοιμηθεί.

 

Στο ερώτημά σου γιατί αυτό συνέβη τώρα, η απάντηση είναι ότι περίπου στους 4 μήνες, τα μωρά αρχίζουν πια και κοιμούνται περισσότερο ως ενήλικες, δηλαδή αποκτούν και αυτά κύκλους ύπνου (βαθύς ύπνος, ελαφρύς ύπνος κ.λπ.) όπως κι εμείς και από την μετάβαση από τον ένα στον άλλο ξυπνάνε. Αυτό συμβαίνει σε όλους μας, αλλά οι ενήλικες απλά αλλάζουμε πλευρό και το πρωί δεν θυμόμαστε καν ότι είχαμε ξυπνήσει μέσα στη νύχτα και αυτό γιατί έχουμε μάθει πια να αποκοιμιόμαστε μόνοι μας. Αντιθέτως, τα μωρά φυσικά και αυτή την ικανότητα δεν την έχουν αποκτήσει ακόμα όταν αρχίζει όλο αυτό το "πανηγύρι", το οποίο επισήμως ονομάζεται 4 months sleep regression (http://www.babysleepsite.com/baby-sleep-patterns/4-month-sleep-regression/). Προφανώς σε σας άρχισε λίγο πιο μετά!

 

H λύση της εξίσωσης είναι να αποσυνδεθεί σιγά - σιγά το στήθος από το κοίμισμα, πάνω - κάτω δηλαδή αυτό που σου λέει και η Αλεξία. Δεν βλέπω τον λόγο για ξένο γάλα, σκοπός δεν είναι να μπουκώσει το παιδί για να κοιμηθεί, μπορείς να συνεχίσεις να δίνεις μόνο στήθος, αποσυνδέοντάς το όμως από τον ύπνο. Οι τρόποι είναι πολλοί και εξαρτάται πόσο άμεσα θέλεις να το κάνεις. Μια ήπια προσέγγιση θα ήταν να έχεις συνεχώς το νου σου στο παιδί την ώρα που θηλάζει ώστε να μην το αφήσεις να αποκοιμηθεί, αλλά να το απομακρύνεις γλαρωμένο και να το κοιμίσεις αλλιώς. Να είσαι προετοιμασμένη βέβαια ότι μπορεί να πάρει αρκετή ώρα, αλλά εκεί ακριβώς χρειάζεται να μην υποχωρήσεις στην ευκολία "αν το βάλω στο στήθος σε 10' θα κοιμηθεί". Κάποιες επιπλέον τεχνικές είναι να θηλάζεις σε διαφορετικό δωμάτιο από εκεί που κοιμάται το μωρό, καθώς και να του αλλάζεις πάνα μετά τον θηλασμό, ώστε να σχηματισθεί στο μυαλό του μωρού μια διαχωριστική γραμμή μεταξύ θηλασμού και ύπνου. Πιστεύω ότι αν αντέξεις τις δύσκολες πρώτες μέρες της "εκπαίδευσης" (γιατί εκπαίδευση ύπνου θα είναι, μη γελιόμαστε!!!) θα αποζημιωθείς!

 

Υπομονή, καλή συνέχεια και θα τα ξαναπούμε!

 

Υ.Γ. 1: Να διευκρινίσω ότι τα παραπάνω τα προτείνω επειδή το παιδί ξυπνάει συνέχεια αδυνατώντας να κοιμηθεί χωρίς στήθος ΚΑΙ επειδή ρητώς δηλώνεις εξαντλημένη και επιθυμείς να το αλλάξεις! Αν το παιδί αποκοιμιόταν θηλάζοντας αλλά παρ' όλα αυτά δεν ξυπνούσε τη νύχτα ή αν εσύ δεν φαινόταν να έχεις πρόβλημα, δεν θα πρότεινα τίποτα από τα παραπάνω. Διευκρινίζω δηλαδή ότι δεν θεωρώ αυτό καθεαυτό το κοίμισα στο στήθος ως πρόβλημα ή ως αρνητική συνήθεια ή πρακτική, η γενική μου θεώρηση είναι ότι τίποτα δεν είναι πρόβλημα μέχρι να γίνει πρόβλημα!

 

Υ.Γ. 2 : Δεν θεωρώ ότι θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο με την εισαγωγή των στέρεων, επαναλαμβάνω ότι μάλλον το θέμα δεν είναι η πείνα. Επίσης τί σημαίνει ότι της πέφτει ελαφρύ το γάλα σου? Τί να πω...θηλάζουσα δεν υπήρξα παρά μόνο για 2 μήνες και προφανώς καθόλου πρόβλημα δεν έχω με το ξένο γάλα, αλλά η συγκεκριμένη εξήγηση της παιδιάτρου μου φαίνεται λίγο κουλή!

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι μου κοντεύει 5 μηνών και θηλάζουμε αποκλειστικά...εξαρχής είχε θέμα με τον ύπνο και πιο συγκεκριμένα μεγάλη δυσκολία να αποκοιμηθεί, έχω ξαναγράψει σχετικά αλλά το θέμα παραμένει και χειροτερεύει. Απο νεογέννητο κοιμόταν μόνο θηλάζοντας ή αγκαλιά, κι όπως πολλά βρεφάκια μόλις το ακουμπούσαμε κάπου αλλού ξυπνούσε και ξανά απο την αρχή. Το θεωρούσα φυσιολογικό και ότι μεγαλώνοντας θα αλλάξουν πολλές φορές όλα αυτά. Αλλά μπα! Το βράδυ αποκοιμιέται θηλάζοντας και ξυπνάει τουλάχιστον 3 φορές, τις περισσότερες φορές μπορεί να ξυπνάει ανά ώρα ή μισάωρο και ψάχνει να βρει στήθος. Εννοείται κοιμόμαστε μαζί (δεν θα την έβγαζα αλλιώς) του δίνω στήθος, άλλες φορές πίνει άλλες ψιλιπιπιλάει και κοιμάται. Την ημέρα πάλι το ίδιο, για να κοιμηθεί πρέπει να το έχω αγκαλιά ή να θηλάζουμε ξαπλωμένοι. Αν μόλις αποκιμηθεί το αφήσω ή φύγω ξυπνάει, του ξαναδίνω στήθος κοκ. Αυτό μπορεί να συμβαίνει ανά 5 λεπτο! Είμαι πτώμα απο την κούραση και όλη μέρα καθηλωμένη με αυτήν την κατάσταση. Δεν κοιμάται με κανέναν άλλον τρόπο, δεν θέλει πιπίλα, και στο καρότσι στις βόλτες όσο και να νυστάζει δεν αποκοιμιέται ποτέ, πρέπει να το σηκώσω και να θηλάσει ή να το νανουρίσω, αλλιώς χαλάει τον κόσμο. Κάποιες φορές δοκίμασα να το νανουρίσω ξαπλωμένο με τραγούδια, χαδάκια κι ότι άλλο υπάρχει..με τίποτε! Πλαντάζει στο κλάμμα. Αυτό συμβαίνει συνέχεια, θέλω να πω δεν είναι μια φάση απλώς λόγω δοντιών ή όποιας ανησυχίας. Έχω αρχίσει να πιστεύω ότι φταίω εγώ, το παράκανατο που του δίνω στήθος συνέχεια και συνηθίζει και δεν ξέρει κανέναν άλλον τρόπο να χαλαρώσει και να αποκοιμηθεί. Αλλά αφού αλλιώς πλαντάζει τι να κάνω? Αχ έχετε καμιά πρόταση/ιδέα πως να το αντιμετωπίσω. Να συνεχίσω έτσι, θα αλλάξει λέτε απο μόνο του ή να κάνω κάτι άλλο? Επιστρέφω και δουλειά σύντομα και τα πράγματα θα δυσκολέψουν και για τους δυο μας.

τα ίδια ακριβώς περνάω κι εγώ. Κάποια γνωστή μου, μου είπε να τον βάλω στη κούνια του αφότου κοιμηθεί(εννοείται με στήθος), δηλαδή να κοιμηθούμε χωριστά.Όσο είναι δίπλα μας, μας "μυρίζει" και ξυπνάει συνεχώς. Αυτό δοκίμασα και εδώ και 3 μέρες ξυπνάει μόνο μία φορά μες τη νύχτα όπου και τον αποκοιμίζω με τον ίδιο τρόπο. Τον παίρνω στο κρεβάτι, στήθος και μετά ξανά κούνια. Βέβαια έτσι δεν κόβουμε τη συνήθεια του πιπιλίσματος αλλά τουλάχιστον δεν ξυπνάνε συνέχεια. Για δοκίμασέ το.

Link to comment
Share on other sites

Stav77 καλημέρα και κουράγιο!

 

Από ό,τι έχω καταλάβει, η μικρή πρέπει να αποκοιμιέται στο στήθος.

 

Γλυκιά μου, όχι πάντα, πολλές φορές έχει ανοικτά τα ματάκια της και την βάζω στην κούνια της και αποκοιμιέται

Εκεί μάλλον έγκειται το "πρόβλημα" και όχι στο ότι πεινάει (εσύ πιστεύεις ότι πεινάει?). Εν ολίγοις, δεν νομίζω ότι ξυπνάει για να φάει, αλλά για νανουρισθεί στο στήθος ή μάλλον - για να το πω πιο σωστά - ξυπνάει λόγω μετάβασης από τον ένα κύκλο ύπνου στον άλλο και επειδή έχει μάθει να κοιμάται με στήθος, το ζητάει και πάλι γιατί αλλιώς δεν μπορεί να κοιμηθεί.

 

Στο ερώτημά σου γιατί αυτό συνέβη τώρα, η απάντηση είναι ότι περίπου στους 4 μήνες, τα μωρά αρχίζουν πια και κοιμούνται περισσότερο ως ενήλικες, δηλαδή αποκτούν και αυτά κύκλους ύπνου (βαθύς ύπνος, ελαφρύς ύπνος κ.λπ.) όπως κι εμείς και από την μετάβαση από τον ένα στον άλλο ξυπνάνε. Αυτό συμβαίνει σε όλους μας, αλλά οι ενήλικες απλά αλλάζουμε πλευρό και το πρωί δεν θυμόμαστε καν ότι είχαμε ξυπνήσει μέσα στη νύχτα και αυτό γιατί έχουμε μάθει πια να αποκοιμιόμαστε μόνοι μας. Αντιθέτως, τα μωρά φυσικά και αυτή την ικανότητα δεν την έχουν αποκτήσει ακόμα όταν αρχίζει όλο αυτό το "πανηγύρι", το οποίο επισήμως ονομάζεται 4 months sleep regression (http://www.babysleepsite.com/baby-sleep-patterns/4-month-sleep-regression/). Προφανώς σε σας άρχισε λίγο πιο μετά!

 

Αυτό ομολογουμένως δεν το γνώριζα!

 

H λύση της εξίσωσης είναι να αποσυνδεθεί σιγά - σιγά το στήθος από το κοίμισμα, πάνω - κάτω δηλαδή αυτό που σου λέει και η Αλεξία. Δεν βλέπω τον λόγο για ξένο γάλα, σκοπός δεν είναι να μπουκώσει το παιδί για να κοιμηθεί, μπορείς να συνεχίσεις να δίνεις μόνο στήθος, αποσυνδέοντάς το όμως από τον ύπνο. Οι τρόποι είναι πολλοί και εξαρτάται πόσο άμεσα θέλεις να το κάνεις. Μια ήπια προσέγγιση θα ήταν να έχεις συνεχώς το

νου σου στο παιδί την ώρα που θηλάζει ώστε να μην το αφήσεις να αποκοιμηθεί, αλλά να το απομακρύνεις γλαρωμένο και να το κοιμίσεις αλλιώς.

 

Αυτό, όπως είπα και παραπάνω γίνεται αρκετές φορές και αποκοιμιέται μόνη της στην κούνια της ή κατα τη διάρκεια του ρεψίματος.....

 

Να είσαι προετοιμασμένη βέβαια ότι μπορεί να πάρει αρκετή ώρα, αλλά εκεί ακριβώς χρειάζεται να μην υποχωρήσεις στην ευκολία "αν το βάλω στο στήθος σε 10' θα κοιμηθεί".

 

Προσπάθησα να μην της δώσω στήθος πολλές φορές είτε νανουρίζοντάς την είτε με κούνημα με το χέρι μέσα στην κούνια, ειτε χαιδεύοντάς την αλλά το αποτέλεσμα ήταν να κλαίει αρκετή ώρα σπαρακτικά,λέγοντας μου "μαμ".....και εγώ λύγισα.....

 

Κάποιες επιπλέον τεχνικές είναι να θηλάζεις σε διαφορετικό δωμάτιο

έχει γίνει και αυτό

 

από εκεί που κοιμάται το μωρό, καθώς και να του αλλάζεις πάνα μετά τον θηλασμό, ώστε να σχηματισθεί στο μυαλό του μωρού μια διαχωριστική γραμμή μεταξύ θηλασμού και ύπνου. Πιστεύω ότι αν αντέξεις τις δύσκολες πρώτες μέρες της "εκπαίδευσης" (γιατί εκπαίδευση ύπνου θα είναι, μη γελιόμαστε!!!) θα αποζημιωθείς!

 

Υπομονή, καλή συνέχεια και θα τα ξαναπούμε!

 

Υ.Γ. 1: Να διευκρινίσω ότι τα παραπάνω τα προτείνω επειδή το παιδί ξυπνάει συνέχεια αδυνατώντας να κοιμηθεί χωρίς στήθος ΚΑΙ επειδή ρητώς δηλώνεις εξαντλημένη και επιθυμείς να το αλλάξεις! Αν το παιδί αποκοιμιόταν θηλάζοντας αλλά παρ' όλα αυτά δεν ξυπνούσε τη νύχτα ή αν εσύ δεν φαινόταν να έχεις πρόβλημα, δεν θα πρότεινα τίποτα από τα παραπάνω. Διευκρινίζω δηλαδή ότι δεν θεωρώ αυτό καθεαυτό το κοίμισα στο στήθος ως πρόβλημα ή ως αρνητική συνήθεια ή πρακτική, η γενική μου θεώρηση είναι ότι τίποτα δεν είναι πρόβλημα μέχρι να γίνει πρόβλημα!

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

 

Υ.Γ. 2 : Δεν θεωρώ ότι θα αλλάξει κάτι προς το καλύτερο με την εισαγωγή των στέρεων, επαναλαμβάνω ότι μάλλον το θέμα δεν είναι η πείνα. Επίσης τί σημαίνει ότι της πέφτει ελαφρύ το γάλα σου? Τί να πω...θηλάζουσα δεν υπήρξα παρά μόνο για 2 μήνες και προφανώς καθόλου πρόβλημα δεν έχω με το ξένο γάλα, αλλά η συγκεκριμένη εξήγηση της παιδιάτρου μου φαίνεται λίγο κουλή!

Προείπα ότι δεν είναι φανατική υποστηρίκτρια του αποκλειστικού θηλασμού, αλλά δεν έδωσα και βάση σε αυτά τα λογια της....

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου....θα προσπαθήσω να ξαναεφαρμόσω κάποια πράγματα.......εχθές πάντως ήταν λίγο καλύτερα.....ξυπνούσε ανά δίωρο.......

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια!

Έχω μια μπεμπούλα 5 μηνών και 9 ημερών,όπου θηλάζουμε αποκλειστικά.....Η μικρή έχει παλλινδρόμηση και τα γεύματά της απο την αρχή είναι μικρά και συχνα.....Την ημέρα θελει στήθος συνεχώς, είτε πεινάει, είτε βαριέται, είτε πονάει (πολύ συχνά, λόγω του θέματος).......Την ημέρα όμως οι αντοχές είναι καλές....Το θέμα είναι ότι τις τελευταίες 10 ημέρες ξυπνα το βράδυ ανα μισάωρο (!) και αρχίζει τα κλάματα,, μέχρι να της δώσω στήθος, όπου πίνει και μόλις χορτάσει ηρεμεί και κοιμαται. Ας σημειωθεί ότι μέχρι τότε ξυπνούσε ανα τρίωρο και έτρωγε και κοιμόταν.....το θεμα είναι ότι την έχω στο δικό της δωμάτιο και πηγαινοέρχομαι συνεχώς.....μέχρι να φάει, να ρευτεί και να την κρατήσω λίγο όρθια λόγω της παλλινδρομησης μετά από 15 λεπτά ξαναξυπνά. Η παιδίατρος λέει υπομονή μέχρι να μπούμε σε ένα ρυθμό με τις στέρεες (ξεκινησαμε πριν από 5 ημέρες με μήλο), μάλλον το γάλα μου της πέφτει ελαφρύ και θα στρώσει.....Εγώ σέρνομαι έχοντας και άλλο ένα παιδάκι, η αυπνία μου φέρνει νεύρα και κούραση και δε μπορώ να χαρώ.....

Τι μπορώ να κάνω ώστε να κοιμάμαι λίγο περισσότερο? Πιπίλα δεν πήρε ποτέ, δοκίμασα να την "ξεγελάσω" με χαμομήλι, όπου απέτυχα παταγωδώς και σήμερα στην απελπισία μου πήρα ξένο (υποαλλεργικό), όπου φυσικά δεν το ακούμπησε.....την έχω αφήσει να κλάψει λίγο, με αποτέλεσμα να γινει νευρική και να μην μπορεί να ξανακοιμηθεί........

Καμιά βοήθεια????????

Δηλώνω εξαντλημένη.........

 

Καλησπερα.Διαβασα το μηνυμα σου και θαυμασα την υπομονη σου.θα σου προτεινα να επικονωνησεις με συμβουλο θηλασμου μηπως σου προτεινεικαποια λυση γιατι με το να ξεκινησεις υποαλλεργικο η να μην της δινεις στηθος οποτε σου ζηταει δεν θα καταφερις κατι κ υπαρχει πιθανοτητα να σου μειωθει η παραγωγη σου.Παντως να θυμασαι απο μια παθουσα οτι ολα καποτε περνανε τα παιδακια μας μςγαλωνουν κ αναπολουμε την εποχη που ηταν μωρακια.Καλη δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

ΔΟΝΤΙΑ!

Κατα πάσα πιθανότητα οτι γαλα κι αν έπινε και πάλι θα ξυπνουσε. Δεν υπάρχει λόγος σύγκρισης μεταξυ μητρικου και ξένου στο θεμα υπνος. Το κάθε μωρο ειναι διαφορετικο στο θεμα υπνος το οποιο αποτελεί κι απο τα μεγαλύτερα κεφάλαια δυσκολίας στη ζωη του γονιού.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Μωρό 5 μηνών με μεικτή Διατροφή, κοιμάται στο δωμάτιό του εδώ και ένα μήνα, μιας και δεν ξυπνάει το βράδυ. Τον πηρε ο υπνος στην αγκαλια μου καθως ετρωγε μερικες φορες και τωρα έχει θεωρήσει το στήθος πιπίλα και δεν κοιμαται με διαφορετικό τρόπο. Μέσα στη μέρα κοιμαται ελάχιστα πάντα με τον ιδιο τροπο. Όταν νυσταχει γκρινιάζει πολυ και ψαχνει. Μόλις τον βάλω στο στήθος κοιμαται και τον πάω στην κούνια του προσεχοντας να μην ξυπνησει.... Οπότε έχει χρειαστεί να τον κοιμηθεί κάποιος άλλος( μπαμπας ή γιαγια) πεφτει πολυ κλαμα..... Έχω προσπαθήσει να δώσω πιπίλα αλλά δεν την θέλει. Πως να διαχωρισω τον υπνο απο το στηθος?

Link to comment
Share on other sites

Είναι το πιο σύνηθες για τα θηλάζοντα μωρά να κοιμούνται με αυτό τον τρόπο. Ρίξε μια ματιά και σε αυτό το θέμα αλλά να ξέρεις είναι δύσκολο, σχεδόν απίθανο (αν δεν πάτε για αποθηλασμό) σε αυτή την ηλικια να μπορείς να κάνεις αποσύνδεση του ύπνου με το θηλασμό.

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας μανουλες και μπαμπαδες. Ειμαι καινουργια στο φορουμ και πρωτη φορα μαμα και θα ηθελα την πολυτιμη συμβουλη σας. 

Λοιπον, background πληροφοριες, 3 μηνων κοριτσακι, θηλαζει αποκληστικα, εχω κοψει τα γαλακτοκομικα απο τη διατροφη μου εδω κ 3 βδομαδες γιατι εχει αλεργια στην πρωτεινη γαλακτος, τρωει καθε 2-3 ωρες κατα τη διαρκεια της ημερας και καθε 2 ωρες το βραδυ. Κοιμαται μονο στα χερια μου, τη μερα συνηθως κανει δυο 45λεπτους υπνους και εναν 2ωρο υπνο..πανω κατω.. Τα βραδυα ξεκιναμε τη ρουτινα μας με ησυχο παιχνιδι, μπανακι, υπνοσακος, θηλασμος κ υπνος. Τωρα το μεγαλο μου θεμα ειναι πως μετα απο 1 ωρα υπνου ξεκιναει να κοπανιεται, κουνιεται συνεχεια, γυρναει το κεφαλι της απο τη μια πλευρα στην αλλη 100 φορες, κλωτσαει τα ποδια της, μουγκριζει κ μετα απο 5 λεπτα ξυπναει τον εαυτο της κ κλαει. Την βαζω πισω στο στηθος κ ετσι ηρεμει κ αποκοιμιεται αλλα μεσα σε 10 λεπτα ξανα ξεκιναει. Καποιες φορες θα αεριστει κ ειναι συνηθως με δυναμη, που με κανει να πιστευω οτι αυτο ειναι το προβλημα της, εχει αρκετα αερια και προσπαθει να τα βγαλει αλλα δυσκολευεται. Της εχω δωσει κ σταγονες αλλα δε φαινεται να βοηθανε. Της κανω μασαζ την κοιλιτσα κατα τη διαρκεια της ημερας κ ζεστο μπανακι το βραδυ αλλα τπτ δεν βοηθαει. 

Εχει καμμια αλλη μανουλα περασει το ιδιο?? Εχετε καποια συμβουλη? 

Ευχαριστω πολυ κ συγνωμη γις το κατεβατο!!!!

Link to comment
Share on other sites

@Little peanut ο ύπνος των μωρών μπορεί να είναι ανήσυχος για διαφόρους λόγους (πείνα, ενοχλήσεις στοματικές-ούλων/κοιλιακές-εντερικές, αργότερα άγχος αποχωρισμού, κλπ). 

On 3/10/2019 at 5:07 ΠΜ, Little peanut είπε:

Εχει καμμια αλλη μανουλα περασει το ιδιο??

Δεν νομίζω ότι υπάρχει γονιός που για τον έναν ή άλλο λόγο, δεν το έχει περάσει αυτό ;). Τώρα για το πως να δράσετε σχετικά με τον βραδινό ύπνο, υπάρχουν διάφοροι τρόποι. Αναλόγως με το τι σας ταιριάζει σαν οικογένεια, πορεύεστε. Πχ. θα μπορούσατε να κάνετε συγκοίμηση. Ούτως ώστε όταν στην 1ώρα ξυπνήσει να είστε δίπλα, αμέσως να προσφέρετε στήθος και έτσι να μην διαταραχθεί ο ύπνος σας. Εαν αυτό δεν σας ταιριάζει, και δεν τίθεται θέμα με το βάρος του, θα μπορούσατε να αναλαμβάνετε εσείς τα ξυπνήματα πείνας του μωρού και όταν έχει φάει ικανοποιητικά και ξέρετε ότι είναι χορτάτο και ξυπνά σε σύντομο χρονικό διάστημα, να αναλαμβάνει ο σύζυγος να το κοιμίσει.

Να σας ζήσει!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/10/2019 at 5:07 ΠΜ, Little peanut είπε:

Γεια σας μανουλες και μπαμπαδες. Ειμαι καινουργια στο φορουμ και πρωτη φορα μαμα και θα ηθελα την πολυτιμη συμβουλη σας. 

Λοιπον, background πληροφοριες, 3 μηνων κοριτσακι, θηλαζει αποκληστικα, εχω κοψει τα γαλακτοκομικα απο τη διατροφη μου εδω κ 3 βδομαδες γιατι εχει αλεργια στην πρωτεινη γαλακτος, τρωει καθε 2-3 ωρες κατα τη διαρκεια της ημερας και καθε 2 ωρες το βραδυ. Κοιμαται μονο στα χερια μου, τη μερα συνηθως κανει δυο 45λεπτους υπνους και εναν 2ωρο υπνο..πανω κατω.. Τα βραδυα ξεκιναμε τη ρουτινα μας με ησυχο παιχνιδι, μπανακι, υπνοσακος, θηλασμος κ υπνος. Τωρα το μεγαλο μου θεμα ειναι πως μετα απο 1 ωρα υπνου ξεκιναει να κοπανιεται, κουνιεται συνεχεια, γυρναει το κεφαλι της απο τη μια πλευρα στην αλλη 100 φορες, κλωτσαει τα ποδια της, μουγκριζει κ μετα απο 5 λεπτα ξυπναει τον εαυτο της κ κλαει. Την βαζω πισω στο στηθος κ ετσι ηρεμει κ αποκοιμιεται αλλα μεσα σε 10 λεπτα ξανα ξεκιναει. Καποιες φορες θα αεριστει κ ειναι συνηθως με δυναμη, που με κανει να πιστευω οτι αυτο ειναι το προβλημα της, εχει αρκετα αερια και προσπαθει να τα βγαλει αλλα δυσκολευεται. Της εχω δωσει κ σταγονες αλλα δε φαινεται να βοηθανε. Της κανω μασαζ την κοιλιτσα κατα τη διαρκεια της ημερας κ ζεστο μπανακι το βραδυ αλλα τπτ δεν βοηθαει. 

Εχει καμμια αλλη μανουλα περασει το ιδιο?? Εχετε καποια συμβουλη? 

Ευχαριστω πολυ κ συγνωμη γις το κατεβατο!!!!

 

 

Συγχαρητήρια έχεις ένα φυσιολογικό μωρό. 

Αν πιστεύεις ότι έχει αέρια, δοκίμασε (όχι μετά το φαγητό) να της χαλαρώσεις τα ρούχα και την πάνα και να της σπρώξεις πολλές φορές τα ποδαράκια προς την κοιλίτσα. Τα κρατάς λίγα δευτερόλεπτα λυγισμένα στην κοιλιά της, χαλαρώνεις, επαναλαμβάνεις αρκετές φορές.

Τώρα για το βραδυνό θηλασμό, είναι λογικό να κρατά αρκετή ώρα ή και ώρες με διαλείμματα στην ηλικια σας. Ειναι το πιο συνηθισμένο. Ωραίες οι ρουτίνες, αλλά σε αυτή την ηλικία σε θηλάζοντα, άνευ ουσιαστικού οφέλους, μπορεί και απλά να σου σπάνε τα νεύρα εσένα, γιατί ελπίζεις ότι κάτι αλλάζει ;) Βρες ένα άνετο σημείο του σπιτιού, πάρε περιοδικά, βιβλία, μουσική, νεράκι κλπ, και θήλασε όσο και με όσα διαλείμματα θέλει το παιδί. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι από τις πιο δύσκολες φάσεις που περνάνε τα μωράκια αλλά τα καλά νέα είναι ότι σε λίγο καιρό θα περάσουν.Πολυ πιθανό να ζοριζεται από το εντερακι του και να έχει κολικούς.Η δικιά μου τουλάχιστον αυτό το θέμα είχε και είχε τις ίδιες αντιδράσεις με το μωράκι σου.Θα σου πρότεινα επιπλέον αν δεν το κάνεις γιατί δεν το ανέφερες να της κάνεις μασαχσκι την κοιλίτσα με τη γελη που υπάρχει στα φαρμακεία από πολύ γνωστή εταιρία και είναι φυτική.Βοηθαει πολύ ειδικά μετά το μπανάκι και πριν τον ύπνο.Επισης της έκανα και μέσα στη νύχτα μασαζακι για να ηρεμεί.Κοιταξε, πρακτικά θέλει υπομονή γιατί λογικά σε 2 εβδομάδες με 1  μήνα θα το δεις να ηρεμεί πολύ όπως και να υποχωρεί και το μουγκρητό.Εγω πέραν του μασάζ προτείνω υπομονή και κρατά το στην αγκαλιά σου να κοιμηθεί όσο είσαι ξύπνια και δεν έχεις ξαπλώσει ακόμα.Ηρεμουν πολύ στην αγκαλιά ειδικά με την κοιλίτσα τους στραμμένη πάνω στη μαμά και ξεκουράζονται.Επιπλεον,ενδέχεται να έχουν αρχίσει και οι πρώτες ενοχλήσεις από τα ούλα.Επισης υπάρχει φυτική αλοιφή από την ίδια εταιρεία για τα ούλα.Καλο θα ήταν φυσικά να ρωτήσεις και τον παιδίατρο γιατί κι εμένα αυτός μου τα πρότεινε.

Τις σταγόνες πόσο καιρό της δίνεις;Χρειάζεται κάποιο διάστημα για να δράσουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...