Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μικρή παραγωγή γάλακτος


Recommended Posts

Γέννησα πριν 15 μέρες και παλεύω να θηλάσω αποκλειστικά. Δυστυχώς έχω πολύ μικρή παραγωγή. Το μωρό είναι στο στήθος 12-15 ώρες την ημέρα (ναι, δεν κάνω σχεδόν τίποτα άλλο) από την πρώτη ώρα της γέννησης. Πιάνει σωστά τη θηλή, βρέχει περίπου 10-12 πάνες τη μέρα, κάνει κακάκια 1 φορά τη μέρα και έχει πάρει 400 γραμμ από τη μέρα που βγήκαμε από το μαιευτήριο. Αναγκαστικά αφού μετά από άπειρες ώρες στο στήθος του δίνω συμπλήρωμα συνήθως 2χ60ml/24ωρο. Ξεκίνησα από προχτές μαγιά μπύρας 3χ7/24ωρο. Ωστόσο έχω μικρή παραγωγή με αποτέλεσμα το μωρό να μην χορταίνει, να μην κοιμάται, να είναι συνέχεια στο στήθος και μαζί με αυτό να μην κοιμάμαι ούτε εγώ.

Το στήθος μου είναι μαλακό, βγάζει λίγο γάλα όταν το πατάω αλλά ποτέ δεν το νιώθω γεμάτο. Όταν δίνω το στήθος στο μωρό, το ακούω που καταπίνει λαίμαργα 5-6 φορές και μετά κάνει θηλαστικές κινήσεις αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν καταπίνει γάλα. Επειδή έχω αρχίσει και απελπίζομαι, αν και μου λένε ότι το γάλα έρχεται μετά από 20 μέρες (στην αρχή μου λέγανε 10...) τι άλλο θα μπορούσα να κάνω;

Θα μπορούσε κάποια κοπέλα να μου συστήσει κάποια συμβουλο θηλασμού που την βοήθησε; Έρχεται σπίτι; Πόσο κοστίζει η επίσκεψη; Μένω Ηλιούπολη. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Serano , να σου ζησει το μωρακι.

 

Πρωτον και κυριοτερον :βαλε καλα στο μυαλο σου οτι :

α)το μητρικο γαλα ειναι πολυ ευπεπτο , γι 'αυτο τα μωρα πεινανε συνεχεια

β)ειναι ακομα πολυ μικρο για να εχει τη δυναμη να ρουφαει μεχρι να χορτασει,γρηγορα, ετσι καθεται με τις ωρες εκει ξυπναει ,κοιμαται,πινει , πιπιλαει

 

Αν αυτα τα δυο δεν τα αποδεχτεις , μη φωναξεις κανενα συμβουλο γιατι ειναι τα πρωτα που θα σου πει!

 

Απο ποτε δινεις συμπληρωμα;

 

Ο χειροτερος εχθρος της παραγωγης σου ειναι το συμπληρωμα.

Απο τη μια προσπαθεις να αυξησεις την παραγωγη και απο την αλλη δινεις ξενο.Αυτα τα δυο ειναι η πληρης αντιφαση και δε θα καταφερεις τιποτα.

 

Τους πρωτους μηνες της ζωης , τα μωρα που θηλαζουν ειναι σαν σκουλαρικια στη ρωγα!Αν συμφιλιωθεις μ'αυτη την ιδεα ,δε χρειαζεται να κανεις τιποτε αλλο.Εισαι φτιαγμενη γι'αυτο , μην το ξεχνας...

 

 

Επισης , να ξερεις οτι δεν ειναι αποδειξη του αν εχεις γαλα , το οτι το πατας και ειναι μαλακο ,δεν τρεχει κλπ......

 

Θηλαστρο χρησιμοποιεις;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, Serano, και να σου ζήσει το μωράκι!

Η Χαρούλα σού τα είπε μια χαρά.Να συμπληρώσω, μόνο, ότι για να βεβαιωθείς ότι το μωράκι σου καταπίνει, παρατήρησε αν κάνει παύση, μετά από το άνοιγμα του στόματος. Το μοτίβο" άνοιγμα-παύση-κλείσιμο στόματος" είναι χαρακτηριστικό του ότι το μωράκι έχει γεμίσει το στόμα του με γάλα.

Οι ουρήσεις που αναναφέρεις είναι ικανοποιητικές, αν και, 1 κενωση την ημέρα δεν είναι ο,τι ακριβώς περιμένεις στην ηλικία αυτή (θέλουμε τουλάχιστον 3), παρ'όλο που υπάρχουν μωρά που κάνουν μόνο 1 την ημέρα.

Το βάρος είναι καλό, αν εννοείς ότι πήρε 400 γραμμάρια σε 10-12 μέρες.

Αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε σύμβουλο θηλασμού, μπορώ να σου συστήσω παιδίατρο-πιστοποιημένη σύμβουλο γαλουχιας IBCLC,που κάνει επισκέψεις κατ'οίκον (ξέρω ότι παίρνει 50-70 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Καταρχήν συμπλήρωμα έδωσα 3 φορές στο μαιευτήριο γιατί το μωρό αρχικά είχε χαμηλό ζάχαρο, που σήμαινε ότι δεν το κάλυπτε το δικό μου και την τρίτη μέρα παρουσίασε ίκτερο.

Δίνω συμπλήρωμα όταν το μωρό δεν αντέχει άλλο. Σήμερα ας πούμε μετά από από 5 ώρες συνεχόμενο θηλασμό (με 3 διαλείμματα των 10 λεπτών) το μωρό ήταν κουρασμένο, πεινασμένο, έτρωγε με μανία τις μπουνίτσες του και έκλαιγε μόλις το ακούμπαγα στο καλαθάκι του. Φυσικά και δεν θέλω να δίνω συμπλήρωμα αλλά τι άλλο μπορώ να κάνω όταν το μωρό πεινάει και εγώ δεν έχω σταγόνα να το καλύψω;

Θήλαστρο δεν χρησιμοποιώ, νομίζω πως η ώρα που έχω πάνω μου το μωρό είναι αρκετή και γι'αυτό προβληματίζομαι γιατί δεν έχω επαρκή παραγωγή.

Χαρούλα όλα αυτά που λες τα γνωρίζω, μιας και το πρώτο μου παιδί δεν το θήλασα για άλλους λόγους και έχω πεισμώσει με αυτό.

Μανούλα για πάντα, αν έχεις την καλοσύνη στείλε μου τα στοιχεία σε παρακαλώ, είδα την λίστα των συμβούλων αλλά δεν θα ήθελα να πάρω κάποιον στην τύχη.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μανουλα για παντα ευχαριστω για το σχολιο!

 

Σερανο, αν τα στοιχεια που μας εδωσες πριν προκυπτουν μονο με Μ.Θ. τοτε το υπερκαλυπτεις το μωρο σου διατροφικα.

 

Μονο απο τις πανες και το βαρος κρινεται αν το γαλα σου ειναι αρκετο.

 

Μην ξεχνας οτι το μωρο κλαει και για αλλους λογους:

Διψα , ζεστη , κολικοι , βαρεμαρα , γιατι θελει μονο τη δικη σου αγκαλια και μυρωδια , νυστα ....

 

Πρεπει να πιστεψεις οτι εχεις επαρκη παραγωγη , τα στοιχεια αυτο δειχνουν τουλαχιστον.

 

Απλα ,ετσι ειναι ο θηλασμος.

Θελει πολυ υπομονη.

 

Καλη επιτυχια και περιμενουμε νεα απο το συμβουλο!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ δεν βρίσκω ότι έχεις μειωμένη παραγωγή πάντως. το μωρό πήρε 400 γραμμάρια και το συμπλήρωμα που δίνεις είναι πολύ λίγο και μπορείς να απαλλαχθείς απο αυτό. πέρασα και εγώ πολλά με τον θηλασμό. να ξέρεις ότι η γαλουχία εδραιώνεται στις 40 μέρες και τότε θα προσαμοστεί το στήθος. μέχρι τότε να βάζεις το μωρό συνέχεια στο στήθος όπως λές ότι κάνεις. εκτός απο μαγιά μπύρας, προμηθεύσου απο τσαι απο μάραθο, τριγωνέλλα και milk thistle. ειδικά τα δύο τελευταία είναι αυτά που κάνουν την πραγματική δουλειά.μην απογοητεύεσαι

Link to comment
Share on other sites

Το βαρος σας ειναι πολυ καλο. Θα ζυμπφωνησω με τη χαρουλα οτι ισως να ειναι αλλοι οι λογοι που γκρινιαζει το μωρακι σου. Παρολα αυτα αν θελεις να ζητησεις βοηθεια μπορεις να καλεσεις καποιο συμβουλο θηλασμου στο σπιτι να σε βοηθησει επιτοπου. Καλη συνεχεια και μπραβο για την προσπαθεια σου :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ πολύ! Ελπίζω να καταφέρω τελικά αποκλειστικό θηλασμό. Κάθε μέρα παλεύω να αποφύγω το δεύτερο συμπλήρωμα. Δεν τα έχουμε καταφέρει ακόμα...

Την τριγωνέλλα και το milk thistle που τα βρίσκω; Σε φαρμακεία; Έτσι τα ζητάω; :-D

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...