Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απογαλακτισμός χωρίς να το ξέρω και χωρις να το θέλω


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όχι δε σε μπέρδεψα φίλη nanouka, από λάθος δεν προσδιόρισα ότι το σχόλιο για την φρουτόκρεμα πάει σε φίλη παραπάνω που το ανέφερε...

Είναι πολύ σημαντικό οι θηλάζουσες να έχουμε γιατρό που υποστηρίζει το θηλασμό.....ίσως να το σκεφτείς και αυτό !

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε σε μπέρδεψα φίλη nanouka, από λάθος δεν προσδιόρισα ότι το σχόλιο για την φρουτόκρεμα πάει σε φίλη παραπάνω που το ανέφερε...

Είναι πολύ σημαντικό οι θηλάζουσες να έχουμε γιατρό που υποστηρίζει το θηλασμό.....ίσως να το σκεφτείς και αυτό !

 

Οκ αν δε με μπερδεψες! :-)

Απλά να σου πω ότι κάνω ήδη ακριβώς αυτό που είπες κ εσύ κ η νινα νανα με τις στέρεες! Και ότι στην πόλη μου δεν υπάρχει γιατρός φιλικός και γνωστης τόυ θηλασμού. Δυστυχώς δεν έχω αυτήν την πολυτέλεια οπότε προσαρμόζομαι!

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Οκ αν δε με μπερδεψες! :-)

Απλά να σου πω ότι κάνω ήδη ακριβώς αυτό που είπες κ εσύ κ η νινα νανα με τις στέρεες! Και ότι στην πόλη μου δεν υπάρχει γιατρός φιλικός και γνωστης τόυ θηλασμού. Δυστυχώς δεν έχω αυτήν την πολυτέλεια οπότε προσαρμόζομαι!

 

 

Κρίμα πραγματικά να μην υπάρχει τέτοιος γιατρός στην πόλη σου.... θα σε βοηθούσε πολύ !!!

Ούτε κάποιος σύμβουλος θηλασμού ;

Οπότε ,εφόσον η διατροφή του μωρού είναι παράλληλη, τα κάνεις όλα σωστά!!! Κι αφού το παιδάκι σου αναπτύσσεται φυσιολογικά, παίρνει βάρος, κάνει πολλά τσισάκια και αρκετά κακάκια.....

Ας τους να λένε !!!!! :) :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει τίποτα η αλήθεια είναι από το μήνυμά σου!

Αλλά:το δεύτερο εξάμηνο ζωής του μωρού ο θηλασμός συνεχίζεται κανονικά παράλληλα με τις στερεές τροφές παραμένοντας η κύρια τροφή του μωρού χωρίς αντικατάσταση θηλασμών με γεύματα.

 

α ναι; για σένα συνεχίζεται o θηλασμός, η παιδίατρος μου, μου έχει κόψει ήδη 2 θηλασμούς και τώρα μου λέει να κόψω και τον μεσημεριανό. συμπληρωματικά μου είπε να δίνω στο παιδί αν δεν χόρτασε ΝΕΡΟ Ή ΧΑΜΟΜΙΛΙ για να κόψει την συνήθεια να κάθεται στο στήθος.

 

 

έτοιμη είμαι να κάνω επαναγαλακτισμό και να κόψω τελείως τις κρέμες.

 

αντιγράφω το ημερήσιο διατροφικό πρόγραμα που μου έδωσε την Τρίτη:

1) γάλα

2) φρούτα (200-250 ml)

3) xόρτα εποχής, μοσχάρι μετά 1 εβδομάδα

4) κρέμα βανίλια (περίπου 180 ml νερό)

5) γάλα

 

ενδιάμεσα μπορώ να του δίνω νερό και χαμομήλι όσο θέλω, αν δεν φάει σε μια δόση το γεύμα τότε να το κάνω σε δύο δόσεις και να του το ξαναδίνω. ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΣΤΗΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΡΡΟΦΗΣΕΙ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΙΔΗΡΟ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΟΦΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΑΝΑΙΜΙΑ!!!!!!

 

μίλησα πριν από λίγο με τη μαία μου και μου είπε πως η παιδίατρος μου με πάει για αποθηλασμό όπως υποψιαζόμουν κι επίσης μου είπε πως δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει το παιδί αναιμία αν συνδιάσω θηλασμό με τροφές.

το αγγελούδι μου, η ζωή μου όλη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η παιδιατρος σου πρεπει να μαθει τις διαφορες αναμεσα στο μητρικο γαλα και στο τεχνητο-σκονη. Να παθουν αναιμια κινδυνευουν τα παιδακια που πινουν ξενο γαλα, ακριβως για τους λογους που ανεφερε. Κατι που δεν ισχυει για το μητρικο γαλα, αντιθετως βοηθαει στην απορροφηση ολων των θρεπτικων ουσιων.

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φίλη velv....

Τελικά οι παιδίατροι θα μας τρελλάνουν !!!!

.

Τα μωρά που ΔΕΝ θηλάζουν πρέπει να αντικαταστήσουν γρήγορα τα γεύματα του γάλακτος γιατί το αγελαδινό γάλα περιέχει υπερβολικό ασβέστιο, το οποίο εμποδίζει την αφομοίωση του σιδήρου και αυξάνει τη συχνότητα εμφάνισης αναιμίας στα μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μου φίλες έχω μπερδευτεί!!

Μόλις άρχισα για τα καλά τις στέρεες.Ο γιατρός έδωσε φρούτο για δεκατιανό και ρυζάλευρο το απόγευμα.Η οδηγία είναι να ταίζω κ μετά να δίνω μητρικό γάλα σαν συμπλήρωμα.'Ετσι είναι ή πρώτα δίνω γάλα κ μετά τη στέρεα? Οι θηλασμοί βλέπω ήδη να αραιώσαν αρκετά. Ενδεικτικά:8:30 γάλα κ ξανά στις 9:00 απο λίγο,11:00 φρούτο και γάλα, 15:00 γάλα (καλό γεύμα), 17:30 ρυζάλευρο κ γάλα κ μετά γάλα πάλι στις 20:00 και στις 23:00-23:00.Τη νύχτα κοιμάται μαζί μου κ αρκετές φορές ξυπνάει στον ύπνο της για να πιπιλίσει λίγο κ να ξανακοιμηθεί.Πώς σας φαίνονται? 8 γεύματα γεμάτα πάντως δεν είναι (20 λεπτα)

Αν μπορεί κάποια κοπέλα να μου στείλει το λινκ όπου αναγράφεται πώς πορεύευσαι με το γάλα όταν αρχίζεις τις στέρεες θα το εκτιμούσα.Ευχαριστώ!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως μετρησα 7 θηλασμους τη μερα, χωρις τα βραδυνα! Νομιζω ειστε μια χαρα, δεν χρειαζεται να αγχωνεσαι! Εμενα ειναι 8 μηνων, δινω 2 γευματα, φρουτα και μεσημεριανο και θηλαζω ενδιαμεσα κυριως, γιατι δε θελει μετα το φαγητο. Τη μερα θα κανω 6 θηλασμους, και το βραδυ, που συνηθως πιπιλαει, παρα τρωει, εκτος απο 1 φορα καπου στις 12. Ειναι λογικο και να κανουν λιγοτερους θηλασμους και λιγοτερη ωρα. Απο τη στιγμη που ακολουθεις τις αναγκες του παιδιου, μετρας και πανες δεν εχεις τπτ να φοβασαι!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποια κοπέλα να μου στείλει το λινκ όπου αναγράφεται πώς πορεύευσαι με το γάλα όταν αρχίζεις τις στέρεες θα το εκτιμούσα.Ευχαριστώ!

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39697

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστώ κορ'ιτσια! dolorita πάντως οι 7 που μέτρησες είναι λίγοι σε διάρκεια.Πριν τις στέρεες θήλαζε πολύ πιο συχνά (έτρωγε γενικά πολύ λίγο και πολύ συχνά) και τα μόνα μεγάλα γεύματά της ήταν πρωί και βράδυ. Αγχώθηκα λίγο και με αυτά που διάβασα.Δεν είμαι έτοιμη καθόλου να διακόψω το θηλασμό!

'Ασχετο,αλλά τελικά εκτός απο τα μωρά νιώθουμε κ εμείς ένα "δέσιμο" με το θηλασμό,μια προσκόλληση κ δεν μας είναι εύκολο να το σταματήσουμε έτσι?:D:D:D

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

'Ασχετο,αλλά τελικά εκτός απο τα μωρά νιώθουμε κ εμείς ένα "δέσιμο" με το θηλασμό,μια προσκόλληση κ δεν μας είναι εύκολο να το σταματήσουμε έτσι?:D:D:D

 

Έχοντας περάσει από διάφορα στάδια του θηλασμού θα έλεγα ότι, μάλλον, όταν είναι τα μωρά μας έτοιμα για το επόμενο βήμα, αυτό αναγνωρίζεται και από το μυαλό και από το σώμα μας και κάνουμε κι εμείς το επόμενο βήμα. Τότε, το πιο εύκολο πράγμα είναι να "σταματήσεις". Και εκ των πραγμάτων, λόγω ηλικίας παιδιού, το επίκεντρο του ενδιαφέροντος αλλάζει και δεν προλαβαίνεις να το πολυσκεφτείς. Άλλωστε, στον φυσικό αποθηλασμό, η ιδέα του οριστικού αποθηλασμού ωριμάζει ομαλά και γίνεται αποδεκτή χωρίς "παρενέργειες".

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...