Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΤΟΜΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΘΗΛΑΣΜΟΥ


Recommended Posts

Τελικά έκανα και ένα τηλ.στο γιατρό και απλά μου είπε πως αυτο το πέτρωμα είναι γάλα το οποίο θα αποροφηθεί τελικα αλλα μπορεί να παρει και δυο μήνες,μου είπε απλά να κάνω ζεστές κομπρέσες και μασαζ ώστε να μαλακώνει το στήθος,έχω πέντε μέρες που έχω απόθηλάσει,θα δω πως θα συνεχίσει.......

 

Σαφώς είναι γάλα και σαφώς ό,τι γάλα παραμείνει στο στήθος θα απορροφηθεί.

Αυτό δεν αποκλείει την πιθανότητα μαστίτιδας ή απόφραξης πόρου. Οι ζεστές κομπρέσες σαφώς ωφελούν, ενώ το μασάζ, αν δεν ξέρει κανείς πώς να το κάνει σωστά, μπορεί να οδηγήσει σε απόφραξη πόρου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σαφώς είναι γάλα και σαφώς ό,τι γάλα παραμείνει στο στήθος θα απορροφηθεί.

Αυτό δεν αποκλείει την πιθανότητα μαστίτιδας ή απόφραξης πόρου. Οι ζεστές κομπρέσες σαφώς ωφελούν, ενώ το μασάζ, αν δεν ξέρει κανείς πώς να το κάνει σωστά, μπορεί να οδηγήσει σε απόφραξη πόρου.

 

 

Καλημέρα,δλδ πως πρέπει να κανω μασαζ;χθές πάντως με τις ζεστές κομπρέσες χαλάρωσα για λιγο και έβγαλα και γάλα με το χέρι αλλα μετά από κάποια ώρα ξανά τα ίδια,έχει πετρώσει ολο σχεδόν το στήθος,και ανατριχιάζω όταν το πιάνω......τι θα κάνω;με το ζόρι κρατιέμαι να μην βάλω το μπεμπακι ξανά στο στήθος,δεν το περίμενα ότι θα μου λείπει τόσοοοοοο πολύ ο θηλασμός..........

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,δλδ πως πρέπει να κανω μασαζ;χθές πάντως με τις ζεστές κομπρέσες χαλάρωσα για λιγο και έβγαλα και γάλα με το χέρι αλλα μετά από κάποια ώρα ξανά τα ίδια,έχει πετρώσει ολο σχεδόν το στήθος,και ανατριχιάζω όταν το πιάνω......τι θα κάνω;με το ζόρι κρατιέμαι να μην βάλω το μπεμπακι ξανά στο στήθος,δεν το περίμενα ότι θα μου λείπει τόσοοοοοο πολύ ο θηλασμός..........

 

Νιώθεις ότι αυτό που βιώνεις με τον απότομο αποθηλασμό δεν ήταν αυτό που περίμενες; Σαν να είσαι διχασμένη ανάμεσα στο ότι το μωρό τελικά, επιτέλους αποθήλασε αλλά το σώμα σου μοιάζει να λειτουργεί "ενάντια" σ' αυτό που αποφάσισες;

 

Όταν λέμε μασάζ ουσιαστικά εννοούμε τις κινήσεις για να μπορέσουμε να βγάλουμε γάλα με το χέρι. Για τη σωστή τεχνική δες εδώ: http://kellymom.com/bf/pumpingmoms/pumping/bf-links-pumps/#manual

 

Οι ζεστές κομπρέσες βοηθούν. Θα πρέπει να βγάζεις γάλα όταν νιώθεις το στήθος βαρύ, πριν πετρώσει όμως. Μπορεί να χρειαστεί να το κάνεις αρκετές φορές μέσα στη μέρα. Απλά σταδιακά θα βγάζεις όλο και λιγότερο γάλα και λιγότερες φορές τη μέρα.

 

Αν είχες μεγάλη παραγωγή πριν σταματήσεις να θηλάζεις (που μάλλον είχες γιατι λες ότι το μωρό θήλαζε πολύ και πολύ συχνά) τότε το γάλα δεν μπορεί να κοπεί από τη μια στιγμή στην άλλη (αυτό ισχύει και για το χάπι!).

Link to comment
Share on other sites

Νιώθεις ότι αυτό που βιώνεις με τον απότομο αποθηλασμό δεν ήταν αυτό που περίμενες; Σαν να είσαι διχασμένη ανάμεσα στο ότι το μωρό τελικά, επιτέλους αποθήλασε αλλά το σώμα σου μοιάζει να λειτουργεί "ενάντια" σ' αυτό που αποφάσισες;

 

ετσι ακριβώς,και νόμιζα οτι ημουν 100% σίγουρη οτι ήθελα να αποθηλάσω.Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου με βοήθησαν πολύ,είμαι σχετικά καλύτερα,΄το στήθος έχει χαλαρώσει γενικά,αλλα σε δυο σημεια είναι ακόμα λιγο πετρωμένο,μέσα σε όλα περιμένω να αδιαθετήσω κίολας αλλα θα δείξει αν θα μας τιμήσει η περίοδος η αν θα έρθει ¨η μπουμπού¨..............οπότε σύντομα θα θηλάζω ξανά.........

καλη σου μέρα και παλι ευχαριστώ.......

Link to comment
Share on other sites

Νιώθεις ότι αυτό που βιώνεις με τον απότομο αποθηλασμό δεν ήταν αυτό που περίμενες; Σαν να είσαι διχασμένη ανάμεσα στο ότι το μωρό τελικά, επιτέλους αποθήλασε αλλά το σώμα σου μοιάζει να λειτουργεί "ενάντια" σ' αυτό που αποφάσισες;

 

ετσι ακριβώς,και νόμιζα οτι ημουν 100% σίγουρη οτι ήθελα να αποθηλάσω.Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου με βοήθησαν πολύ,είμαι σχετικά καλύτερα,΄το στήθος έχει χαλαρώσει γενικά,αλλα σε δυο σημεια είναι ακόμα λιγο πετρωμένο,μέσα σε όλα περιμένω να αδιαθετήσω κίολας αλλα θα δείξει αν θα μας τιμήσει η περίοδος η αν θα έρθει ¨η μπουμπού¨..............οπότε σύντομα θα θηλάζω ξανά.........

καλη σου μέρα και παλι ευχαριστώ.......

 

Ωραία! Σου εύχομαι να σου έρθουν όλα όπως τα επιθυμείς :-)

Τα δύο σημεία, είναι μάλλον φραγμένοι πόροι: συνέχισε με ζεστές κομπρέσες στα σημεία αυτά. Επίσης βοηθά να ρίχνεις ζεστό νερό με το ντουζ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

EVAMD,καλημερα,ελπιζω να εισαι καλά,πες μου τι γνωμη σου σε παρακαλώ,εκέι που όλα πηγαιναν καλά με τον αποθηλασμό και είχε επανέρθει και το στηθος μου ,ξαφνικά χθες βράδυ ξυπνησε το παιδι με τρομερό κλάμα,δεν τον ειχα ξαναδεί ετσι και δεν μπορούσα να τον ηρεμησω με τπτ,αισθονομουν ανίκανη,με πηραν και μένα τα κλαμματα,εκλαιγε πάνω από μισή ώρα,βεβαια είναι πολύ πρησμένοι οι τραπεζητες του,να πονανε τόσο πολύ;ε και τελικα το ενστικτό μου με οδήγησε να τον βάλω στο στήθος και καπως έτσι θήλαζε για καμμια ώρα μαλλον πιπιλαγε το στήθος,και τελικά ηρέμησε το λουκουμακι μου,τρόμαξα τόσο πολυ χθες που ήμουν ετοιμη να φυγω για το παιδων.το ερώτημα μου τώρα είναι για το τι θα κάνω το μεσημέρι που θα παω σπίτι,θα τον θηλάσω;δεν θέλω να τον ταλαιπωρώ..........

Link to comment
Share on other sites

EVAMD,καλημερα,ελπιζω να εισαι καλά,πες μου τι γνωμη σου σε παρακαλώ,εκέι που όλα πηγαιναν καλά με τον αποθηλασμό και είχε επανέρθει και το στηθος μου ,ξαφνικά χθες βράδυ ξυπνησε το παιδι με τρομερό κλάμα,δεν τον ειχα ξαναδεί ετσι και δεν μπορούσα να τον ηρεμησω με τπτ,αισθονομουν ανίκανη,με πηραν και μένα τα κλαμματα,εκλαιγε πάνω από μισή ώρα,βεβαια είναι πολύ πρησμένοι οι τραπεζητες του,να πονανε τόσο πολύ;ε και τελικα το ενστικτό μου με οδήγησε να τον βάλω στο στήθος και καπως έτσι θήλαζε για καμμια ώρα μαλλον πιπιλαγε το στήθος,και τελικά ηρέμησε το λουκουμακι μου,τρόμαξα τόσο πολυ χθες που ήμουν ετοιμη να φυγω για το παιδων.το ερώτημα μου τώρα είναι για το τι θα κάνω το μεσημέρι που θα παω σπίτι,θα τον θηλάσω;δεν θέλω να τον ταλαιπωρώ..........

 

Το ένστικτό σου σε οδήγησε στο να ξαναβάλεις το μωρό στο στήθος και πράγματι το μωρό ανακουφίστηκε μ' αυτό (είτε ήταν τα δόντια -μπορεί και να ήταν- είτε κάτι άλλο που το αναστάτωσε, ο θηλασμός κατάφερε να το ηρεμήσει).

Αισθάνεσαι άσχημα με αυτή την τροπή; Αισθάνεσαι ικανοποιημένη; Αν αισθάνεσαι καλά, με το ότι άκουσες το ένστικτό σου και όχι τη λογική (:"μην κάνω πισογύρισμα") τότε καλώς έκανες και συνέχισε να το κάνεις. Δηλαδή, όταν θα βρεθείς πάλι με το μωρό, δες εκείνο πώς θα αντιδράσει και τι σου υπαγορεύει το ένστικτό σου να κάνεις και πράξε ανάλογα.

Αν αισθάνεσαι άβολα ή διχασμένη ανάμεσα στο ένστικτο και τη λογική σου, ίσως θα σε βοηθήσει να δώσεις λίγο χρόνο στον εαυτό σου για να ξεκαθαρίσεις πραγματικά τι θέλεις να κάνεις και με τι θα είσαι εσύ ικανοποιημένη. Το μωρό προφανώς θέλει να συνεχίσει να θηλάζει άρα την απόφαση για το ποια θα είναι η συνέχεια θα πρέπει να την πάρεις εσύ. Το γεγονός ότι σκέφτεσαι τα συναισθήματα του παιδιού (λες, "δεν θέλω να τον ταλαιπωρώ") είναι πολύ σημαντικό και πιστεύω ότι θα σε βοηθήσει να βρεις την κατάλληλη λύση με την οποία θα είστε και οι δύο ικανοποιημένοι. :-)

Αν μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο, πες μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσια για σας!

Ο μικρός μου ειναι σχεδόν 9 μηνων...εδω και 2 εβδομάδες ξεκίνησα αποθηλασμο.

Τον θηλαζα 3 φορες, μια το βράδυ κατα τις 10, μια φορά μέσα στη νύχτα και μια το πρωι. Στην αρχη του εκοψα το ένα γευμα, αυτο στις 10 και τότε απο μόνος του ξυπνάει μόνο το πρωι και τον θηλαζα. Αυτο κράτησε μια εβδομάδα. Μετα άρχισα να του δίνω το πρωι μισό δικο μου και μισό ξενο. Ε σε 3 μερες δεν ήθελε καθολου το στηθος. Άρα αποθηλασατε χωρις κόπο και γρήγορα.

Το πρόβλημα ειναι το στηθος μου....εχω γαλα ακόμα και ψιλό προτίθεστε και κάνω γύρο παλαιά. Βγαζω λίγο με το χερι αλλα ξανα τα ιδια....

Τι να κάνω?

Ο γυναικολογος λέει να παρω dostinex...

Link to comment
Share on other sites

<<Το πρόβλημα ειναι το στηθος μου....εχω γαλα ακόμα και ΠΡΟΙΖΕΤΑΙ και κάνω ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙΑ. Βγαζω λίγο με το χερι αλλα ξανα τα ιδια....

Τι να κάνω?

Ο γυναικολογος λέει να παρω dostinex...>>

Link to comment
Share on other sites

<<Το πρόβλημα ειναι το στηθος μου....εχω γαλα ακόμα και ΠΡΟΙΖΕΤΑΙ και κάνω ΓΡΟΜΠΑΛΑΚΙΑ. Βγαζω λίγο με το χερι αλλα ξανα τα ιδια....

Τι να κάνω?

Ο γυναικολογος λέει να παρω dostinex...>>

 

Ίσως μειωσες λίγο απότομα τα γεύματα.

Μπορείς να χρησιμοποιείς θηλαστρο, αν έχεις, βγάζοντας λίγα μλ (τόσα ώστε να μην κανεις γρομπαλακια) για 4-5 μέρες και σταδιακά θα μειώνεις την ποσότητα που αντλεις.

Επίσης μπορείς να πιεις φασκομηλο που μειώνει το γάλα: 4 φλιτζανια την ημέρα για 7 ημέρες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina-Nana σε ευχαριστω για την απάντηση.... Θα το προσπαθήσω μονη μου και ελπίζω να γλίτωσω τα χαπια.

 

Πως θα καταλάβω όμως ότι το στηθος μου θα ειναι εντάξει και δεν θα χρειάζεται να βγαζω άλλο γαλα? Οταν θα το πατάω και θα βγαζει μόνο σταγόνες ( εννοείται ότι δεν θα ειναι βαρύ και προισμενο)?

 

Χθες για παράδειγμα ηταν ελαχιστα προισμενο και πατούσα το στηθος και έβγαζε κανονικά γαλα.... Ουφ καλη υπομονη μου :)

Link to comment
Share on other sites

Nina-Nana σε ευχαριστω για την απάντηση.... Θα το προσπαθήσω μονη μου και ελπίζω να γλίτωσω τα χαπια.

 

Πως θα καταλάβω όμως ότι το στηθος μου θα ειναι εντάξει και δεν θα χρειάζεται να βγαζω άλλο γαλα? Οταν θα το πατάω και θα βγαζει μόνο σταγόνες ( εννοείται ότι δεν θα ειναι βαρύ και προισμενο)?

 

Χθες για παράδειγμα ηταν ελαχιστα προισμενο και πατούσα το στηθος και έβγαζε κανονικά γαλα.... Ουφ καλη υπομονη μου :)

 

Δεν εχει σημασία αν βγαζει σταγόνες ή γάλα. Σημασία εχει να μην ποναει το στηθος και να μην εχει σκληρά σημεία. Το πρηξιμο υποχωρεί με τις μέρες.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

εχω μια κορουλα που σε λιγες μερες θα γινει 14 μηνων. την θηλαζω ακομη... (βασικα πιπιλαει θα ελεγα πιο πολυ και ειδικα οταν θελει να κοιμηθει/πιπιλα δεν πηραμε ποτε)

 

σημερα το απογευμα θα παω για μαστογραφια και πολυ πιθανον να χειρουργηθω.. στεναχωριεμαι τοσο πολυ μονο με τη σκεψη στις δραματικες μερες που θα ακολουθησουν. με γκρινια κλαμα και ολα τα σχετικα.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ... :(

λογου μαστογραφιας δεν μπορω ποτε ξανα να τη θηλασω ή πρεπει να περασουν καποιες μερες?

γνωριζει καμια?

cWxIp3.png"]http://cWxIp3.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

εχω μια κορουλα που σε λιγες μερες θα γινει 14 μηνων. την θηλαζω ακομη... (βασικα πιπιλαει θα ελεγα πιο πολυ και ειδικα οταν θελει να κοιμηθει/πιπιλα δεν πηραμε ποτε)

 

σημερα το απογευμα θα παω για μαστογραφια και πολυ πιθανον να χειρουργηθω.. στεναχωριεμαι τοσο πολυ μονο με τη σκεψη στις δραματικες μερες που θα ακολουθησουν. με γκρινια κλαμα και ολα τα σχετικα.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ... :(

λογου μαστογραφιας δεν μπορω ποτε ξανα να τη θηλασω ή πρεπει να περασουν καποιες μερες?

γνωριζει καμια?

 

Η μαστογραφία είναι συμβατή με το θηλασμό - πρακτικά αυτό σημαίνει καμία διακοπή στο θηλασμό. Δες εδώ σχετικά http://kellymom.com/bf/can-i-breastfeed/meds/radioisotopes/ (την ίδια απάντηση δίνει και η κ. Πατσούρου παιδίατρος και πιστοποιημένη Σύμβουλος θηλασμού, στο βιβλίο της) καθώς και για πληροφορίες στην περίπτωση που χρειαστεί να χρησιμοποιηθεί σκιαστικό.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα,

δυστυχώς δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα όσα έχετε γράψει, έκανα προσπάθεια αλλά δεν έχω χρόνο.

Έχω μια μπέμπα 11 μηνών και θηλάζει ακόμη μόνο τα βράδια.

Πρέπει να κόψω το θηλασμό γιατί έχω σύνδρομο Μενιέρ και πρέπει να πάρω βηταιστίνη, έχω τρομερό βουητό στα αυτιά και ιλίγγους. Πρέπει σε μια εβδομάδα το πολύ να σταματήσω το θηλασμό και να πάρω γρήγορα τα φάρμακά μου.

Με πόνο ψυχής πρέπει στο κοριτσάκι μου να στερήσω αυτό που τόσο απολάμβανε ως τώρα, τον ύπνο μαζί μου με το στήθος πάντα έτοιμο όλη την νύχτα, για πιπίλα, για συντροφιά, για όλα.

Προσπάθησα χτες να κοιμηθεί χωρίς στήθος, αλλά έκλαιγε για μισή ώρα και τελικά της το ξαναέδωσα και μέσα στην νύχτα τα ίδια.

Τι να κάνω;

να της δώσω τσάι;

να την αφήσω να κλαίει;

Ο μπαμπάς δεν είναι εδώ αυτήν την εβδομάδα, πρέπει να το κάνω μόνη μου, ούτε οι γιαγιάδες μπορουν να βοηθήσουν.

Πρέπει να σταματήσω, και δεν ξέρω τον πιο ανώδυνο τρόπο για να γίνει σε μια εβδομάδα....

Βοηθήστε με...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

υ.γ. δεν παίρνει πιπίλα, πίνει ξένο γάλα από μπουκάλι

Επεξεργάστηκαν by birginia
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

δυστυχώς δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα όσα έχετε γράψει, έκανα προσπάθεια αλλά δεν έχω χρόνο.

Έχω μια μπέμπα 11 μηνών και θηλάζει ακόμη μόνο τα βράδια.

Πρέπει να κόψω το θηλασμό γιατί έχω σύνδρομο Μενιέρ και πρέπει να πάρω βηταιστίνη, έχω τρομερό βουητό στα αυτιά και ιλίγγους. Πρέπει σε μια εβδομάδα το πολύ να σταματήσω το θηλασμό και να πάρω γρήγορα τα φάρμακά μου.

Με πόνο ψυχής πρέπει στο κοριτσάκι μου να στερήσω αυτό που τόσο απολάμβανε ως τώρα, τον ύπνο μαζί μου με το στήθος πάντα έτοιμο όλη την νύχτα, για πιπίλα, για συντροφιά, για όλα.

Προσπάθησα χτες να κοιμηθεί χωρίς στήθος, αλλά έκλαιγε για μισή ώρα και τελικά της το ξαναέδωσα και μέσα στην νύχτα τα ίδια.

Τι να κάνω;

να της δώσω τσάι;

να την αφήσω να κλαίει;

Ο μπαμπάς δεν είναι εδώ αυτήν την εβδομάδα, πρέπει να το κάνω μόνη μου, ούτε οι γιαγιάδες μπορουν να βοηθήσουν.

Πρέπει να σταματήσω, και δεν ξέρω τον πιο ανώδυνο τρόπο για να γίνει σε μια εβδομάδα....

Βοηθήστε με...

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

υ.γ. δεν παίρνει πιπίλα, πίνει ξένο γάλα από μπουκάλι

 

Ρίξε μια ματιά εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2503162&postcount=2590

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...