Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εισαγωγή στερεών και κενώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


έχεις δίκιο ΚΡΙΣΤΙΝΑ..μετα την οδιγία γιατρού είπα να ξεκινήσω από τώρα κυρίως για να μαθαίνει ..πρέπει να είμαι πιο προσεκτική..ευχαριστώ πάντως..

 

έχει χρόνο να μάθει:D;)

διάβασε αν θέλεις εδώ έχει πάρα πολλές πληροφορίες γενικά (πότε ξεκινάμε στέρεες και γιατί, πως, τι να προσέχουμε κλπ...)

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/index.html

Link to comment
Share on other sites

αχχχχ βρε κορίτσι....

Θα σου έλεγα να περάσεις πια στο

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40412

τα κορίτσια εκεί θα μπορέσουν να σε βοηθήσουν καλύτερα.

 

Ααααχ έχω ξαναπεράσει Κριστίνα μου...θα συγκεντρώσω κι άλλες ερωτήσεις και θα δοκιμάσω και πάλι. Απλά εκεί υπάρχουν τόσες πολλές και τόσο σοβαρές περιπτώσεις... Έχει κι η καθεμιά μανούλα την αγωνία της και τον πόνο της και δυστυχώς την προηγούμενη φορά πέρασα απαρατήρητη. :-(

Νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθώ σε ειδικούς. Αλλά παιδοαλλεργιολόγο και παιδογαστρεντερολόγο δεν έχουμε εδώ. Και η παιδίατρος δυστυχώς δε φαίνεται ενημερωμένη στο θέμα αλλεργίες... Τι κακό κι αυτό, τόσος κόσμος να υποφέρει?? Τι να φταίει άραγε?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ααααχ έχω ξαναπεράσει Κριστίνα μου...θα συγκεντρώσω κι άλλες ερωτήσεις και θα δοκιμάσω και πάλι. Απλά εκεί υπάρχουν τόσες πολλές και τόσο σοβαρές περιπτώσεις... Έχει κι η καθεμιά μανούλα την αγωνία της και τον πόνο της και δυστυχώς την προηγούμενη φορά πέρασα απαρατήρητη. :-(

Νομίζω ότι πρέπει να απευθυνθώ σε ειδικούς. Αλλά παιδοαλλεργιολόγο και παιδογαστρεντερολόγο δεν έχουμε εδώ. Και η παιδίατρος δυστυχώς δε φαίνεται ενημερωμένη στο θέμα αλλεργίες... Τι κακό κι αυτό, τόσος κόσμος να υποφέρει?? Τι να φταίει άραγε?

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

Ξεκίνα με ένα τεστ μαγιερ (κοπράνων) σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο να είσαι σίγουρη ότι είναι αίμα στις κενώσεις.

Νομίζω ότι θα χρειαστείς βοήθεια απο ειδικό μιας και το βάρος σας επιρεάζεται αλλά και οι αιματηρές κενώσεις επιμένουν.

Δυστηχώς η αποχή είναι η λύση και μετά ειαγωγή σιγά σιγά και καταγραφή

αντιδράσεων. Η παιδίατρος δεν θα είναι σε θέση να σε καθοδηγήσει.

όσο για το γιατί δεν υπάρχει μια απάντηση είναι μεγάλο κεφάλαιο...

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο τοπικ αλλα απο τοτε που ξεκινησαμε τις στερεες τροφες (6 μηνων) εμφανιστηκε δυσκοιλιοτητα.. κοψαμε πατατα-μπανανα και αρχισαμε ακτινιδιο-πορτοκαλι... πλεον τρωει χορτοσουπες (με πολλα πρασινα μεσα)+κοτοπουλο ή μοσχαρι,

ακτινιδιο-πορτοκαλι-αχλαδι,

και θηλαζει... νερο ή τσαι δεν πινει με τιποτα..

ο γιατρος μας ξεκινησε ντουφαλακ πρωι βραδυ αλλα και παλι δεν εχει στρωσει.. μπορει για 2-3 μερες να κανει κανονικα τα κακακια της αλλα μετα για 2-3 μερες να σφιγγεται, να ποναει και να κανει "κατσικακια".. καποιες φορες εχω αναγκαστει να της βαλω και υποθετο..

πλεον ειναι 7.5 μηνων και πλεον ανησυχω πολυ.. ο γιατρος ειπε να την δει παιδογαστρεντερολογος.. εκλεισα ραντεβου αλλα αργει..ψαχνω τωρα για πιο κοντινο ραντεβου...

τι μπορει να φταιει??? με τοσες φυτικες ινες και ντουφαλακ δεν θα επρεπε να ηταν οκ??

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο τοπικ αλλα απο τοτε που ξεκινησαμε τις στερεες τροφες (6 μηνων) εμφανιστηκε δυσκοιλιοτητα.. κοψαμε πατατα-μπανανα και αρχισαμε ακτινιδιο-πορτοκαλι... πλεον τρωει χορτοσουπες (με πολλα πρασινα μεσα)+κοτοπουλο ή μοσχαρι,

ακτινιδιο-πορτοκαλι-αχλαδι,

και θηλαζει... νερο ή τσαι δεν πινει με τιποτα..

ο γιατρος μας ξεκινησε ντουφαλακ πρωι βραδυ αλλα και παλι δεν εχει στρωσει.. μπορει για 2-3 μερες να κανει κανονικα τα κακακια της αλλα μετα για 2-3 μερες να σφιγγεται, να ποναει και να κανει "κατσικακια".. καποιες φορες εχω αναγκαστει να της βαλω και υποθετο..

πλεον ειναι 7.5 μηνων και πλεον ανησυχω πολυ.. ο γιατρος ειπε να την δει παιδογαστρεντερολογος.. εκλεισα ραντεβου αλλα αργει..ψαχνω τωρα για πιο κοντινο ραντεβου...

τι μπορει να φταιει??? με τοσες φυτικες ινες και ντουφαλακ δεν θα επρεπε να ηταν οκ??

μηπως πινεις εσυ κανα συμπληρωμα σιδηρου??

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά έχει και σε άλλα τρόφιμα αλλεργία, τα οποία τρώω εγώ πώς θα καταλάβω αν κάτι την πειράζει τώρα με τις στερεές? Αν πχ αρχίσει μήλο ή κολοκύθι κλπ. πώς θα ξέρω ότι αυτό την πειράζει κι όχι ας πούμε το τάδε φαγητό που έφαγα? Θα είναι εντονότερα τα συμπτώματα? Και η μελέτη της πάνας συνεχίζεται...

 

Και εμείς με το ίδιο θέμα ζούμε.

 

Να μη πω το ίδιο δράμα...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

μηπως πινεις εσυ κανα συμπληρωμα σιδηρου??

 

 

επινα σιδηρο απο τοτε που γεννησα μεχρι και που εμφανισε την δυσκοιλιοτητα οποτε και τον εκοψα... η διατροφη μου δεν εχει αλλαξει, μονο που εχω αυξησει τις φυτικες ινες μπας και την βοηθησω αλλα τιποτα...

F2ETp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Όταν μπαίνουν οι στέρεες ισχύει για τις κενώσεις ότι και στον αποκλειστικό θηλασμό?δηλαδή όχι απαραίτητα κάθε μέρα και ακόμη και μέρες χωρίς κακά είναι οκ? Η πρέπει να κάνει κάθε μέρα κακά?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

1-5 ημερες εμενα μ ειπε η παιδίατρος μου. Κανει καθε μερα εκτός απο σήμερα προφανως μας εφερε η μπανανα ενα ζορι :/

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τρώμε φρουτόκρεμα μήλο αχλαδι μπανάνα. Τα κακά μας το μεσημέρι (είχε να κάνει 3μέρες) ήταν εντελώς σχηματισμένα και συγκεκριμένα σαν παχύ κορδονι(σόρυ!)

Τώρα το βράδυ ήταν μαλακά όπως ακριβώς η φρουτόκρεμα και σκούρα πράσινα.

Πως πρέπει να είναι, σχηματισμένα σαν πλαστελίνη ή μαλακά σαν κρέμα? Και τί χρώμα?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Τρώμε φρουτόκρεμα μήλο αχλαδι μπανάνα. Τα κακά μας το μεσημέρι (είχε να κάνει 3μέρες) ήταν εντελώς σχηματισμένα και συγκεκριμένα σαν παχύ κορδονι(σόρυ!)

Τώρα το βράδυ ήταν μαλακά όπως ακριβώς η φρουτόκρεμα και σκούρα πράσινα.

Πως πρέπει να είναι, σχηματισμένα σαν πλαστελίνη ή μαλακά σαν κρέμα? Και τί χρώμα?

 

καλησπερα Νανουκα

θα σου μιλησει ο ειδικος(πλακα κανω)

εμενα ο μπεμπης μου ειναι 9 μηνων ...θηλασα 7 μηνες τους οποιους δεν καναμε καθε μερα κακα ..μεχρι 4 μερες χωρις κακα ειχαμε φτασει κ εκει του εδινα χαμομηλι γιανα χαλαρωσει....

(απο 6,5 μηνων ξεκινησαμε ρυζαλευρο φρεζιντεμ ...μας στουμπωσε....βαλαμε φρουτοκρεμα με αχλαδι μηλο στουμπωσαμε κανωντας κακα σαν τον χαλβα σιμιγδαλι αλλα πατημενο...δεν εδωσα βαση...αλλα μετα που ξεκινησαμε στερεες πατατα καροτο κολοκυθι...εκανε κακα σχηματισμενα σκληρα κ ποναγε....αρα ειχαμε δυσκοιλιοτητα...πιναμε γαλα το ΓΚΙΓΚΟΖ και αλλαξα με το ΝΟΥΤΡΙΜΠΕΝ ΑΕ και ακομα αυτο πινουμε...να ξερεις οτι η μπανανα -καροτο-πατατα σκληραινει τα κακα

τα κακα πρεπει να ειναι ****** γενικως ειτε σχηματισμενα ειτε οχι....οσο γιατο χρωμα θα αλλαζει καθε φορα με το τι τρωτε...για μωρακια με ευαισθητα εντερακια οπως ο δικος μ καλο ειναι να κανει κακα καθε μερα αντε δευτερη

Link to comment
Share on other sites

Αχ Νανουκα τα κακα και οι στερεες ειναι μια πονεμενη ιστορια! Βασικα δεν πρεπει να ειναι σχηματισμενα, σαν μπαλακια. Απο τη στιγμη που ειχε να κανει τρεις μερες λογικο ειναι να βγαινουν ετσι. Και αναμενομενο να βλεπεις μεσα και τις τροφες που τρωει, αφου ακομα δε γινεται σωστη πεψη. Οι μπανανες που δινεις να ειναι αρκετα ωριμες, με καφε βουλες δλδ, για να μην στουμπωνουν και δεν ξερω αν δινεις και νερακι, με τις στερεες πρεπει λιγο. Υπομονη θα στρωσουν!

NiHHp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...